Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Platonická láska - vzťah bez intímností

1.december 2020
Platonická láska - vzťah bez intímností

Čo je platonická láska a prečo potrebujete tiež lásku bez intímností? V čom sú jej výhody oproti klasickému romantickému vzťahu? Platonická láska vás môže zasiahnuť v akomkoľvek veku.

Platonická láska je niečo, o čom počujeme len veľmi málo, ale hrá v našich životoch dôležitú úlohu. Viete, čo to je a ako pre vás môže byť prospešná? Je čas zmeniť všetko, o čom ste si mysleli, že o vzťahoch viete. Objavte, čo je platonická láska a prečo ju potrebujete, rovnako ako to, čo nie je a čo by ste mali robiť, ak niekto, koho milujete, miluje niekoho iného.

Čo je to vlastne tá platonická láska?

Termín platonická láska vychádza už zo starovekej gréckej filozofie. Dokonca už slávny a veľký spisovateľ Platón, ktorý žil 428 pnl až 348 pnl, sa dotkol tejto myšlienky v jeho slávnom dialógu Sympózium. Skúmal rôzne koncepty lásky a to, že láska existuje až ďaleko za fyzickú príťažlivosť. V skutočnosti existuje totiž láska nielen v intelektuálnej, ale aj duchovnej podobe. Láska založená na intímnej príťažlivosti a fyzickej intimite je označovaná ako romantická láska. Kdežto láska, ktorá nemá žiadny romantický zámer alebo intímnu príťažlivosť, sa chápe ako tzv. platonická láska.

Platonická láska môže pochádzať odkiaľkoľvek a vzniknúť kedykoľvek a kdekoľvek, ale všeobecne sa používa na označenie veľmi dobrých priateľov. V platonickej láske neexistujú žiadne intímnosti, žiadna príťažlivosť a žiadna romantická angažovanosť. Platonické vzťahy sa väčšinou vyskytujú v rámci rovnakého pohlavia, ale heterosexuálne platonická láska je tiež možná. Takýto druh lásky si nevyberá pohlavie, vek, rasu ani sexuálnu orientáciu, aby priviedla dvoch ľudí k sebe. V platonickej láske sa obe strany cítia úplne vďačne, vďaka láske a záujmu jedného k druhému. Tieto vzťahy, ktoré často vznikajú u špecifických priateľov, sa stávajú hlbšími a silnejšími. Jednotlivci, ktorí hovoria, že sú v platonickom vzťahu, často hovoria o svojej intenzívnej túžbe byť spolu navzájom a o svojej jedinečnej schopnosti zostať citovo aj duševne prepojení napriek tomu, že žijú v opačných oblastiach sveta alebo napríklad majú rozdielne pomery alebo sú dočasne odlúčení.

Prečo potrebujete platonickú lásku?

Skúste premýšľať o platonickej láske ako o tom, že máte najlepšieho priateľa, ktorý je rovnako blízky k vám ako životný partner alebo nejaký blízky rodinný príslušník. Existuje mnoho výhod, ktoré má takýto vzťah.

Platonická láska je pohodlná

Platonické priateľstvo, na rozdiel od všetkých romantických vzťahov, ktoré často potrebujú veľa práce, komunikácie, rešpektu aj úcty, majú tendenciu k svojmu bezstarostnému toku. Sú otvorené a čestné a obe strany sa cítia dobre, keď navzájom môžu spoločné chvíle a udalosti zdieľať. V platonických priateľstvách môžete hovoriť tzv. ako vám zobák narástol, byť sami sebou a mať svoj bezpečný priestor pre svoje akokoľvek otvorené názory. Môžete si byť istí, že človek, s ktorým všetko zdieľate, na vás nikdy nezačne vyvíjať fyzickú intimitu a bude rešpektovať vaše hranice bez ohľadu na to, aké sú. Bude rešpektovať vaše rozhodnutie a nebude na vás skúšať žiadne nevšedné návrhy, ktoré by mohli spôsobiť, že by takýto platonický vzťah skončil.

Platonická láska - vztah bez intimností

Platonická láska je jednoduchá

Platonická láska je skoro bez námahy. Rovnako ako dvaja len blízki priatelia spolu môžu tráviť hodiny, hovoriť so sebou navzájom, alebo sa stratiť v rozprávaní svojich dobrodružstiev, platonické priateľstvo je toho schopné tiež. Pravý platonický priateľ vás plne prijíma bez ohľadu na to, kto ste vy, čo znamená, že nikdy nebudete nútení obliecť masku alebo byť niekým, kto nie ste, keď ste spolu.

Platonická láska je silná

Len veľmi málo slov presne popisuje, ako intenzívna platonická láska vlastne je. Myslíte neustále na to, že máte niekoho duševne spriazneného, ​​ale nie v tom klasickom romantickom zmysle. Spojenie v platonické priateľstvo je tak trochu duchovná láska, v ktorej je prítomnosť jedného k druhému ústredným aspektom k blahobytu každého človeka.

Platonická láska nevyvíja žiadny tlak

Vzhľadom na nedostatok romantického záujmu v platonických vzťahoch sa mnoho náročných situácií nedeje. Nikdy tu nebude vyvíjaný tlak, aby sa niekto oženil alebo vydala, mal deti, bol fyzicky intímny alebo sa podieľal na akomkoľvek inom správaní, ktoré sa deje v tých "obyčajných", klasických a romantických vzťahoch.

Platonická láska nevyžaduje žiadne záväzky

Intímne vzťahy prichádzajú s mnohými neistotami. Pohyb vzťahov v správnom tempe, správny vývoj každého vzťahu, tlak na dôvernosť a podozrenie na neveru sú len málo z toho, čo v platonickom priateľstve nenájdete. Vzhľadom k tomu, že u tohto typu vzťahu neexistuje žiadny konečný a zrozumiteľný cieľ, môže sa väzba vytvárať prirodzene a celkom voľne. A dôležité je len to, že ste spolu, nič viac. Stalo sa vám niekedy, že ste na niekoho mysleli a buď mu hneď volali, alebo on volal v tú dobu vám? Niektorí môžu tvrdiť, že je to preto, že ste hlboko prepojení a existuje medzi vami súzvuk so schopnosťou otvorene hovoriť o akejkoľvek myšlienke, pocitu alebo nápade a tvorí to pevný základ dôvery. Čím väčšiu dôveru majú dvaja ľudia, tým sú si bližšie.

Platonická láska môže predstavovať oveľa viac lásky

Vo vzťahoch platí, že čím viac podpory máte, tým šťastnejší ste alebo môžete byť. Kým máte toho svojho romantického partnera alebo členov rodiny, ktorí vás hlboko milujú, nie je na škodu nechať si otvorené dvere aj pre niekoho ďalšieho, komu na vás bude záležať. Dokonca ani manžel alebo manželka nemôže uspokojiť každú vašu potrebu po celý čas, čo ste spolu. V týchto prípadoch je tu ten pravý platonický priateľ.

Platonická láska vás vidí skutočnými očami

Platonické priateľstvo potrebuje silné intelektuálne a duchovné spojenie ku svojej existencii. To znamená, že sa môžete otvárať spôsobom, ktorý by iní ľudia už mohli negatívne posudzovať. Ak vás niekto prijme takých, akí ste a prijme všetko, čo s vami súvisí, miluje vás rovnakým platonickým spôsobom ako vy jeho alebo ju, potom sa priateľstvo stáva bezpečným miestom, kde môžete byť sami sebou. Bytie schopné zdieľať s niekým je v našej spoločnosti naozaj jedinečné a medzi niekým, kto vám presne rozumie - hotový zázrak.

Zažíváte platonickou lásku?

Čo platonická láska nie je?

Bez ohľadu na to, aká silná a bezpečná platonická láska môže naozaj byť, je tiež dôležité pochopiť, čo to platonická láska nie je. Porušenie dôvery niekoho, kto len hľadá platonický vzťah, môže mať zničujúci dopad. Než sa rozhodnete, či je tento typ lásky pre vás ten správny a dokážete ho správne oddeliť od tej romantickej, popremýšľajte, čo je pre vás lepšie.

Platonická láska je zložitá a ťažko pochopiteľná. Je to asi preto, že sme zvyknutí chápať lásku aj vo fyzickom zmysle. Ak otvoríte svoju myseľ k tomu, čo môže byť láska, môžete si užívať všetky výhody tohto vzťahu, ktorý je rozumný a duchovný. Platonický vzťah je zvláštny a vyžaduje len trochu tej starostlivosti, na rozdiel od klasického vzťahu. Dôvera je základom. Platonický vzťah vyžaduje odhodlanie. Tento záväzok musí pochádzať z úprimnej lásky. Nesnažte sa s niekým prepojiť jednoducho preto, že sa nudíte alebo potrebujete niekoho, kto bude len vašou vŕbou. Priateľ by nemal byť len vašou osobnou formou zábavy. Ak nie ste naozaj v nejakom zmysluplnom hlbokom vzťahu s niekým pre život, zostaňte radšej ďaleko od platonickej lásky. Nemuselo by sa vám podariť držať tento platonický vzťah na úplne jasnej a zmysluplnej citovej úrovni.

Má váš partner platonický vzťah? Nemusíte sa báť!

Neexistuje žiadny správny ani zlý spôsob, ako vycítiť, že má váš partner platonický vzťah. Verte ale, že v pravej platonickej láske neexistuje žiadna hrozba pre váš romantický vzťah. Dôvod, prečo je spojenie tak hlboké, je, že osoba, ktorú milujete, má svoje potreby splnené a váš vzťah funguje. Platonická láska je vlastne taká láska najlepších kamarátov, kde sa intímnosti úplne vylučujú. Väčšina priateľstiev začína ako osobné alebo profesionálne. V druhom druhu vzťahu je toto spojenie intelektuálne a súvisí so spoločným záujmom. K milovaniu ostatných znamená pochopiť ich zvláštnym spôsobom. Schopnosť milovať prekračuje hranice emočnej reakcie alebo porozumenia inej osoby. Vyžaduje kapacitu pre kontakt a tento kontakt nemusí nutne byť fyzický. Môže sa jednať o to, ako s nimi hovoríte, o emóciách, ktoré im zobrazujete, a o vedomí, ktoré o nich máte. Je to o tom, že ste v súlade s inou osobou.

Platonická láska je zvláštne emocionálny a duchovný vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa navzájom milujú a obdivujú kvôli spoločným záujmom, duchovnému spojeniu a podobným svetovým názorom. Nezahŕňa žiadny druh intímnej angažovanosti. Takže nech už hľadáte niekoho pre život, pre platonickú lásku alebo snáď len kamarátstvo, skúste vedecký zoznamovací dotazník alebo napríklad partnerskú zhodu podľa zverokruhu.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: