Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Peniaze a vzťah

23.apríl 2020
Peniaze a vzťah

Podľa prieskumu o manželstve a peniazoch sa zvyšuje počet spotrebiteľských dlhov. Tým sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že sa o peniazoch začnete doma baviť a nakoniec dokonca aj hádať. Prečo by ste sa diskusii o nich brániť nemali? A prečo nie je dobré schovávať peniaze pod vankúš?

Prečo sa väčšina párov bojí hovoriť spolu o peniazoch? Hovoriť o financiách s vaším partnerom môže mať nečakané výhody. Zaujímavé je, že väčšina ľudí bude so svojim partnerom hovoriť radšej o svojej váhe, než aby spolu hovorili o financiách.

Prečo by ste so svojím partnerom mali o peniazoch hovoriť?

Peniaze môžu byť boľavá téma

Často by boli ľudia v rozpakoch, keby odhalili, že majú obrovský dlh, málo peňazí na svojom bankovom účte alebo dokonca nič, čo by mohli ukázať a čím by sa mohli pochváliť. Naopak niektorí zbohatlíci majú tú potrebu o svojom bankovom účte hovoriť stále, stále a neustále. Hoci to môže byť nepríjemné, existuje veľa dobrých dôvodov, aby ste o stave svojich financií začali so svojím partnerom hovoriť. Nechcete predsa, aby sa aj najmenší problém stal problémom obrovským. Keď pár o peniazoch nehovorí, je tu veľká pravdepodobnosť, že sa tento problém dostane mimo ich kontrolu. Nechcete, aby ste za pár rokov zistili, že máte tak veľké problémy a jediné východisko bude napríklad predať dom či dokonca vyhlásil osobný bankrot. O finančnej situácii musíte vedieť obaja a obaja by ste ju spolu mali tiež riešiť.

Prevencia je lepšia ako liek

To isté platí so vzťahom a s peniazmi. Či už vo vzťahu ste alebo si nejaký začnete, mali by ste mať prehľad o svojich aj partnerových financiách. Mnoho ľudí dúfa, že keď sa dostanú do finančného problému, tak je to len dočasne a tento problém sa čoskoro tak nejako vyrieši. V čase, keď sa ale budete snažiť vyriešiť svoje finančné problémy, môžu sa začať zväčšovať a pribúdať ďalšie, až sa stane, že sa vám nenájde spôsob, ako všetko vyriešiť a bude vás to stáť aj váš vzťah.

Nepodporujte klamstvo

Klamstvo nikdy nie je dobrým vzťahom. Lož ničí všetky základy dôvery a vzťahy medzi ľuďmi. Ak zistíte, že váš dovtedy tak skvelý partner klamal o svojich osobných financiách, potom si musíte spolu sadnúť, hovoriť spolu a zistiť, či sa za problémy za jeho financiami neskrýva ešte niečo horšie. Musíte sa dozvedieť, ako je na tom, a predovšetkým sa musíte dozvedieť všetko. Ak sa objavil jeden problém s nejakým finančným záväzkom, môže sa ľahko objaviť aj ďalší. Ak spolu chcete naozaj byť, tvoriť pár aj rodinu, je potrebné o sebe vedieť všetko a neklamať si v ničom. Obaja musia chcieť riešiť problémy, ak sa objavia a nastaviť si pravidlá ako na to. Dostať sa k dlhom je v dnešnej spoločnosti celkom jednoduché. Stačí neočakávaný problém v práci alebo väčší výdavok a môže sa do dlhového problému dostať naozaj ktokoľvek. Klamstvo nie je tým správnym riešením v žiadnom vzťahu, pokúste sa zistiť, čo je ten hlavný problém, aby ste mohli plne pochopiť závažnosť vašej finančnej alebo akejkoľvek ineh nepríjemnej, vzťahovej situácie. Klamstvo nie je nikdy riešením, pretože existujú dôvody, falošné alebo pravdivé, ktoré môžu spôsobiť, že niekto klame. Pochopenie dôvodov by pre vás malo byť kľúčové pre to, aby ste k sebe boli úprimní.

Rôzne postoje k peniazom

Varovaním by pre vás malo byť, ak má váš partner iný postoj k peniazom. Rôzne postoje k peniazom môžu spôsobiť hádky a nekonečné argumenty. Problém nastane, nech je jeden z vás bohatý alebo naopak chudobný ako kostolná myš. Zrovna tak, keď je niekto zvyknutý rozhadzovať a druhý naopak šetrí, čo sa dá. Ak sa váš postoj k peniazom líši na rozdiel od vášho partnera, potom je najlepšie nájsť spoločný základ alebo spoločný cieľ, s ktorým môžete žiť alebo súhlasiť obaja. Nemusíte hneď presne určovať, kto je zlý a kto ten šikovný. Čo potrebujete, je uistiť sa, že ste na rovnakej vlnovej dĺžke, čo sa vašich príjmov a výdavkov týka. Ak takú nenájdete, nebudete sa neustále hádať, pretože si v tomto ohľade nebudete rozumieť.

Peníze a vztah

Tajné fondy

Ak ste zistili, že má váš partner nejaké tajné bankové účty alebo skrýšu peňazí ukrytú niekde vo vašom dome, majte sa na pozore. Malo by vás zaujímať, prečo skrýva peniaze. Je to preto, že existuje možnosť, že sa pripravuje na rozvod? Alebo má nejaké iné úmysly? Môže to byť preto, že vás chce zaistiť, ale zrovna tak to môže byť preto, že má nejaké zajačie úmysly. Nebojte sa opýtať, prečo to robí a aké sú jeho úmysly. Trebárs vás milo prekvapí.

Zanedbanie dlhov

Kašle na platenie poplatkov? Nečíta listy, v ktorých mu chodia predpisy k platbám? Ak tak naozaj robí, môže dôjsť k problémom s finančnou situáciou nielen jeho, jeho blízkych, ale aj vašej. Keď vidíte situácie, ako je táto, je len otázkou času, ako dlho to robí a aký to bude mať potom dôsledok. Vždy mu môžete otvoriť e-maily, ale možno narušíte jeho súkromie. Ale je otázkou, či v takejto situácii je vhodné rešpektovať súkromie alebo čakať na tú smršť, až sa veritelia ozvú a následky budú oveľa horšie a predovšetkým drahšie.

Platíte jednu pôžičku za druhou

Ak zistíte, že splácate jednu pôžičku iným úverom, musíte sa uistiť, že existuje spoločný plán, ako to riešiť skôr, než vstúpite do manželstva. Ak ste sa už vzali, zostavte si plán, ako toto vyriešiť a nebojte sa požiadať aj o odbornú pomoc. Opýtajte sa sami seba, aké máte možnosti splácania a ako dlho to bude ešte trvať nechcete predsa nechať svoje dlhy a veľké hypotéky ešte na svojich deťoch. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa pripraviť na tieto zmeny, je riešiť problémy s vyplácaním jednej pôžičky iným úverom, tzv. konsolidáciou.

Vo vzťahu existuje veľa varovných signálov, čo sa týka financií, z ktorých niektoré sú veľmi zrejmé a niektoré môžu byť úplne nenápadné. Pretože niekedy platí to prosté príslovie: "Keď vtáčika chytajú, pekne mu spievajú." Vždy je dobré o finančných záležitostiach diskutovať včas, pretože to môže mať pozitívny alebo v opačnom prípade negatívny vplyv na váš vzťah s vaším partnerom a s vašimi blízkymi. Ak máte akékoľvek pochybnosti vo vašom vzťahu, čo sa týka výšky dlhov, príjmov, výdavkov a skrytých rezerv, pýtajte sa hneď a narovinu. Finančná negramotnosť nie je nič ojedinelého a veľmi veľa ľudí, ktorí boli zvyknutí od svojich rodičov mať vždy všetko a zadarmo, týmto nedostatkom trpí. Niekedy stačí dať len hlavy dohromady, nechať si pomôcť a poradiť.

Skúsiť môžete aj odbornú pomoc - v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove, ale aj iných mestách ako napríklad Nitra alebo Žilina. Trebárs bude stačiť len jeden seminár a budete spolu potom už len žiť šťastne až do konca.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: