Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Manželstvo už zase frčí

20.marec 2020
Manželstvo už zase frčí

Podľa štatistík manželstvo v posledných desaťročiach povážlivo vyšlo z módy. A aj keď je to inštitúcia najmenej päť tisíc rokov stará a ľudstvom dostatočne overená, prebili ju na čas vzťahy nadivoko. Počet sobášov sa ale začína opäť zvyšovať. Možno aj preto, že tento zväzok môže byť krásny a výhodný. Záleží na uhle pohľadu, miernej tolerancie a schopnosti sebaovládania.

Keď spustíte pred vydatým kamarátkami a ženatými kamarátmi chválospev na tému "byť vydatá/ženatý je skvelé, manžel tiež ujde", tie novo vydaté a ženatí budú odporovať a dlho vydaté a ženatí sa vás opatrne spýtajú, či ste v poslednej dobe neprešli nejakým väčším otrasom , prípadne odporučia, aby ste to už nepili ani riedené. Velebením manželstvo si môžete dámsku aj pánsku spoločnosť otráviť alebo aj naštvať, pretože je oveľa zábavnejšie a bežnejšie si na manžela a manželku sťažovať.

Môžu vás dokonca podozrievať, že spokojným úsmevom zakrývate skutočnosť, že každý večer mlátite partnera mokrou utierkou alebo on tajne uteká na swingers párty. Poďme to na chvíľu odložiť. Občas sa pozrieť na veci z tej lepšej stránky je fajn!

Keď udrie nádcha

Okrem veľkých dejinných zvratov tvoria život vlastne maličkosti, a to aj ten partnerský. Medzi maličkosti patrí hrnček čaju, kuracia polievka a lieky podané partnerovou rukou, keď jedného z manželov skolí choroba. Nemusí ísť o nič veľkého, v prípade muža bohato postačí nádcha, ktorú, ak sa neživí ako kaskadér alebo lekár bez hraníc, rozhodne za maličkosť nepovažuje. Prežitie nádchy býva pre mužov veľkou skúškou osudu, ženy bývajú v prípade tragédie, ako je prechladnutie, značne odolnejšie.

Každopádne v týchto ťažkých chvíľach nie je nad to mať po ruke spoľahlivého parťáka poisteného sobášom, ktorý druhému čaj a polievku uvarí a nevynadá zrútenému manželovi, že je bábovka. V prípade smrtonosnej nádchy to zrejme rovnako urobí k akútnemu prípadu privolaný lekár.

V dvoch sa to lepšie ťahá

Spoločné upratovanie patrí v mnohých slovenských domácnostiach do sféry divokých fantázií, ale ako sa správne hovorí: aký si to urobíš, tak to máš. Tzn. že hoci v našich krajoch bohužiaľ tradične upratujú skôr ženy a k nebesiam sa denne vznášajú mračná modlitieb, aby si ten hrnček po sebe aspoň upratal do drezu, keď už ho neumyje, existujú aj domácnosti, v ktorých o upratovanie, bytu, domu či záhrady starajú manželia rukou spoločnou a nerozdielnou, aj také, kde ho obstaráva muž. Niektorá novomanželka si tento problém vyjasní už od začiatku a manžela presvedčí, aby jej s údržbou domova aj seba samého pomáhal.

Upřednostňujete manželství před psí knížkou?

Keď bude mať ale naozaj veľké šťastie, výcvik uskutočnila pred manželkou už jeho matka alebo bývalá partnerka a manželke spadol do lona manžel už k upratovaniu vycvičený. Spoločné domáce práce môžu byť dokonca aj fajn, keď iczh robíte spolu s úsmevom a vedomím, že to robíte pre seba a vzájomne si tak pomáhate.

Domov, sladký domov

V spoločnom byte či dome si môžete vytvoriť zázemiedomov podľa svojich predstáv (ak ho dlhodobo nezdieľate so svokrou, s tetou alebo milenkou) a ten potom v spoločnej zhode zdieľať, mať sa kam vracať a na koho sa tešiť, čo nie je vôbec málo. Aj hádky a konflikty do vzťahu patria, ale ak to s nimi nepreháňame a máte obaja dosť rozumu, môže byť váš domov preniknutý láskou a zábavou. Ak máte domov navyše posichrovaný sobášnym listom, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že ho budete zdieľať aj naďalej.

Čo je v nás

Vyhlásiť, že život je boj, nie je nič objavné. Aby sme sa s ním nejako popasovali, potrebujeme vedieť, ako na to, obstáť v zamestnaní, obratne sa vyhýbať konfliktom a tie vzniknuté riešiť, prebojovať sa džungľou vonku pokiaľ možno so cťou, čo sa niekedy darí, niekedy menej. Patrí k tomu aj to, že aby sme neboli zvyškom svorky zavrhnutí, musíme sa často pretvarovať, ba aj klamať. Výhodou stabilného manželstva poisteného partnera je, že sa pred ním môžeme odhaliť, a to ako zvonku - na celulitídu je dávno zvyknutý, tak aj vnútorne.

Nemusíme sa zaťažovať spoločenskými kudrlinkami, v bezpečí domova môžeme byť vzájomne úprimní a nerobiť zo seba, čo nie sme, nesnažiť sa vyzerať vždy skvele a najlepšie, a to ani zvonku, ani zvnútra. Manželstvo môže byť oázou našej skutočnej osobnosti.

Trocha vypočítavosti

Nemožno dosť dobre presne štatisticky vyjadriť, koľko nezosobášených párov sa rozchádza a prečo, pretože štatistiky života na "psiu knižku" neevidujú. Ovšem manželstvo štatisticky podchytené sú, a z nich jasne vyplýva, že v Slovenskej republike takmer každé druhé končí krachom. Vnucuje sa otázka, prečo sa teda brať, keď to päťdesiat na päťdesiat rovnako nevyjde? A čo sa opýtať, či by vydržali a aj tie manželstvá, teda či by manželia spolu zostali, keby manželmi neboli? Takto ich záväzne spája spoločný majetok, priezvisko a v prípade rozvodu predpokladané nebezpečenstvá spojené so zložitým delením majetku, rozbitie domova deťom, a ak ich náprotivok právne alebo ekonomický vzdelaný alebo sa proste chce len mstiť, tiež smutná vyhliadka "ošklbať ma".

Jste s přítelem sezdaní?

Ani po dramatickej hádke jeden z manželov nemôže len tak prasknúť dverami navždy, ale putom manželstva je nútený situáciu prekonať a zvládnuť pravdepodobnejšie, než je tomu u nezosobášených párov. A mimochodom, inak znie, keď objekt vašej lásky oznámi "mám priateľku" - vo vašej bdelej mysli môže bliknúť "možno vyeliminovat", kdežto keď oznámi "mám manželku", hrá sa celkom iná hra.

...aj v zlom

Pretože trapasy, katastrofy a ťažké chvíle prichádzajú, a to väčšinou ako blesk z čistého neba, je dôležité mať vedľa seba rameno, o ktoré sa môžete oprieť alebo sa na ňom vyplakať. Či sú to rany osudu, ako je úmrtie v rodine, strata zamestnania alebo iné, keď vás v takých ťažkých chvíľach niekto podrží, je to na nezaplatenie. Bolesť, smútok alebo hlboký pocit straty sa navyše nemusí obmedziť len na deň alebo dni, môže sa pretiahnuť do mesiacov, alebo dokonca rokov. A v takom prípade je to rameno stále s vami, nemusí ako kamarátka odísť domov alebo ako pri nezáväznom vzťahu jednoducho odísť inam.

Mať po boku trvalo niekoho, kto je na vašej strane a chápe vás aj v ťažkých chvíľach, je životná výhra.

To bola krásna svadba!

Nepísané pravidlo, že jedine šaty, v ktorých je krásna úplne každá žena, sú tie svadobné, je naozaj len vytúženou teóriou, ktorú presvedčivo vyvracajú nespočetné svadobné fotografie. Každopádne ak si k oltáru nevlečie sotva plnoletú uplakanú nevestu obstarožný zarastený surovec, je svadba krásna vec, ktorá sa vám na rozdiel od iných rodinných stretnutí a osláv prihodí pri troche šťastia len raz za život. A je to udalosť, na ktorú sa potom celý život spomína, aj keď na nej strýko Jozef rozprával sprosté vtipy, tetu Antóniu odviezli so žlčníkom a manželov svedok vo svojom rádobyvtipnom prípitku všetkým oznámil, že ste spolu kedysi niečo mali.

Rozvod není příjemná věc

A spomínať na ňu budete aj cez všetky neblahé udalosti najskôr s úsmevom a rada sa budete preberať fotografiami, aj keď uznávate, že v tých šatách ste mali fakt ranu. Tým, že svojmu náprotivku svätosväte sľúbite, že navždy v dobrom aj v zlom, nie je pre vás záväzok voči nemu len tým obligátnym kusom papiera.

Brať sa, či radšej nie?

Plusy

 • Manželia majú daňové výhody, hlavne je zľava na manžela alebo manželku bez príjmov, ak je zákonný partner držiteľom preukazu ZŤP/P, je možné uplatniť zľavu dokonca dvojnásobnú.
 • Pri predaji či nadobudnutia nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov podávajú len jedno daňové priznanie.
 • Pri úmrtí jedného z partnerov vdova či vdovec automaticky dedí spolu s deťmi, aj keď neexistuje závet.
 • Ľahší prístup k úverom, pretože za pôžičku nezodpovedá jeden, ale dva.
 • Jednoduchšia komunikácia s lekármi, ak nie ste zosobášení, ťažko budete dokazovať, že ste osoba blízka.
 • Vdovský a vdovecký dôchodok prináleží len zákonným manželom.
 • Deti si osvoja klasický model rodiny.
 • Podľa prieskumov sú vydaté ženy a ženatí muži zdravší, spokojnejší a žijú dlhšie.

Mínusy

 • Dlhy spadajú do spoločného majetku manželov, aj keď o nich ten druhý vôbec nemusí vedieť, a často sa to dozvie až pri návšteve exekútora.
 • Už nastaných dlhov sa nemožno zbaviť ani rozvodom (možné to je len žalobou proti veriteľovi za určitých okolností). Ručenie za vami nespôsobené dlhy možno predísť predmanželskou zmluvou.
 • Nemanželské páry nemajú spoločný majetok - čokoľvek si zaobstaráte, je vo vašom výhradnom vlastníctve, v prípade rozchodu nemusíte deliť majetok.
 • Rozchod páru žijúceho na psiu knižku vyjde lacnejšie, zaobíde sa bez súdu aj advokáta, aj ten najlacnejší rozvod príde najmenej na 300 EUR.
 • Podľa prieskumov vydaté ženy a ženatí muži častejšie trpia nadváhou.
 • Aj keď je dnes rozvod podstatne ľahší ako pred tridsiatimi rokmi, stále je to smutné martýrium.

Tomáš Gariggue Masaryk: "Manželstvo čisté jest najdôvernejším priateľstvom - je to vrchol spojenia, našou dobou tak pestované a zlučiteľné, asociácia dušou. Nemôže byť intímnejšia asociácia ako medzi mužom a ženou. Manželstvo žene aj mužovi má byť vyšším vývojom. V manželstve začína sa nový život."

Nájdite si na zoznamke presne takého partnera, akého si prajete. My vám k tomu budeme držať palce!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: