Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Olej: pomocník nielen v kuchyni - 2. diel

6.december 2016
Olej: pomocník nielen v kuchyni - 2. diel

V druhom diele rozprávania o olejoch sa pozrieme na ďalšie druhy olejov, ktoré sú skvelé najmä pri starostlivosti o pokožku. Existuje celý rad menej či viac známych olejov, ktoré svojím jedinečným zložením pomáhajú detoxikácii organizmu v priebehu masáží. V minulom diele sme sa tiež dostali k téme ajurvédskych masáží. Dnes si priblížime niektoré konkrétne techniky ako je marma terapia alebo regeneračná masáž abhjanga.

Ayurvéda, tisíce rokov stará východná veda o dlhovekom živote, považuje masáž za veľmi dôležitú súčasť detoxikačného procesu. Existujú desiatky rôznych druhov ajurvédskych masáží, ktoré pri správnom a pravidelnom vykonávaní posilňujú naše zdravie a pôsobia ako prevencia chorôb. U veľkej väčšiny z nich sa používa práve teplý olej, čím sa ajurvédske masáže odlišujú od iných druhov masáží.

Teplý olej príjemne prehrieva telo a prináša vítané osvieženie, ktoré po rannej masáži vydrží celý deň a po večernej masáži zase navodí pokojný a zdravý spánok. Ayurvéda objavila v olejoch ich schopnosť ľahko preniknúť do hĺbky kožných pórov. To im umožňuje, v kombinácii s ich silným antioxidačným účinkom, viazať v tele toxíny a odvádzať z neho škodlivé voľné radikály kyslíka. Ajurvédske liečivé oleje pôsobia protizápalovo, proti rastu rakovinových buniek a tiež vyživujú a čistia pokožku, tkanivá a kĺby.

Marma terapia

Skrze tisíce nervových zakončení na pokožke, pôsobí masáž na všetky orgány uložené vnútri tela a zároveň dokáže pozitívne ovplyvňovať myseľ. Ďalšou spoločnou charakteristikou ajurvédskych masáží je sústredenie sa na stimuláciu takzvaných marma bodov, v ktorých sa stretáva energia a zároveň všetky tri ajurvédske princípy - Váta, Pitta a Kapha (pozri článok Váta, Pitta, Kapha). Z anatomického hľadiska ide o pevné spojenie v tele - nervy, svaly, šľachy, žily, kĺby a kosti. V tele každého z nás existuje presne 107 marma bodov, v ktorých dochádza k zjednoteniu životnej energie, prány.

Tri hlavné mahámarmy sa nachádzajú v oblastiach základných čakier (pozri článok Čakry) a jedná sa o životne dôležité vitálne body, ktoré musia byť chránené pred poranením aj pred nerovnováhou troch dos (Váta, Pitta, Kapha). Basti marmu nájdeme v oblasti 1. a 2. čakry, srdcovej marme na úrovni 3. a 4. čakry a koncovej, hlavovej marme v oblasti 5., 6. a 7. čakry. Stimuláciou marmi bodov pri masáži, dochádza k vyrovnávaniu energiou, uvoľnenie energetických blokov a spustenie samoliečiacých a samoočistných mechanizmov v tele.

Olej

Masáž abhjanga

Jedná sa o celotelovú, relaxačná masáž s aplikáciou teplých olejov, ktoré sú starostlivo vyberané na základe určeného konštitučného typu človeka:

  • Váta: sezamový, olivový alebo mandľový olej.
  • Pitta: kokosový, santalový alebo olivový olej.
  • Kapha: horčicový, sezamový, jojobový olej; pre Kaphu je však všeobecne lepšie bylinný prášok, pretože olej môže byť veľmi ťažký.

Masáž abhjanga, ktorú Ayurvéda odporúča vykonávať každý deň, umožňuje vylúčenie toxínov, odpadových látok a prispieva k celkovej regenerácii organizmu a udržania energie. Masáž je veľmi vhodná pri metabolických ochoreniach ako je obezita alebo podváha, ďalej pri poruchách trávenia, srdcových a ženských problémoch. Masáž pomáha tiež ľuďom, ktorí trpia ochorením pohybového aparátu (okrem akútnych ochorení kĺbov a kostí), napríklad obmedzenou pohyblivosťou kĺbov, stuhnutosťou a pod. Škála pôsobnosti tejto blahodarnej ajurvédskej masáže siaha aj k ochoreniam nervového systému. Dokáže účinne pomáhať pri psychických problémoch a depresiách.

Masáž sa naopak neodporúča pri prechladnutí alebo v priebehu prvých troch dní menštruácie. Masáž nie je ďalej vhodná pri lokálnych zápaloch a u ľudí trpiacich nejakou kožnou chorobou alebo infekciou. Abhjanga by sa tiež nemala vykonávať po operáciách, pri ktorých vzniká tendencia krvácania (napríklad žalúdočné vredy).

Niektoré konkrétne účinky, ktoré masáž abhjanga prináša nášmu telu, mysli aj duchu sú: podpora trávenia zvýšením agni (tráviaceho ohňa), podpora črevnej peristaltiky, podpora krvného obehu a zvýšenia počtu červených krviniek, podpora dýchacieho systému, posilnenie a upokojenie centrálneho nervového systému, posilnenie imunity, zníženie hladiny stresových hormónov, znižovanie bolesťou, odstránenie bolestí hlavy, podpora regenerácie po zlomeninách kostí, podpora spánku, posilnenie zraku a mnoho ďalších.

Oleje

Naposledy sme sa venovali trom rastlinným olejom, ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie, pokiaľ ich konzumujeme alebo ich využívame na kozmetické účely. Boli to ochladzujúci olivový a kokosový a zahrievací sezamový olej - viď Olej: pomocník nielen v kuchyni - 1. diel. Dnes sa zameriame hlavne na konopný olej a ďalej na niektoré druhy olejov, ktoré sa využívajú najmä pri masážach a v kozmetike.

Konopný olej

Konopný olej sa vyrába lisovaním konopných semien, ktorá obsahujú približne 30% oleja a sú same o sebe dôležitým zdrojom bielkovín, vlákniny a mnohých minerálnych látok, vrátane vápnika, draslíka alebo zinku. Za studena vylisovaný konopný olej sa vyznačuje svojou sýto zelenou farbou, ktorá je daná obsahom chlorofylu, a jemnou orieškovou chuťou.

Konopný olej

Konopný olej je studnicou zdraviu prospešných látok, od celej škály vitamínov (A, B1, B2, B6, C, E), cez fytín, používaný pri liečbe chudokrvnosti, až po kompletný balík všetkých esenciálnych aminokyselín, nevyhnutných pre fungovanie nášho organizmu. Najväčšou jedinečnosťou však tento olej dosahuje na poli nenasýtených mastných kyselín, pretože pomer v ňom obsiahnutých omega-6 a omega-3 mastných kyselín je považovaný za nutrične ideálny.

Bežná strava mnohých ľudí je ochudobnená práve o tieto dve kyseliny, ktoré hrajú veľmi dôležitú úlohu pri prevencii i liečbe mnohých zdravotných problémov, napríklad v týchto oblastiach: poruchy trávenia, zápaly čriev, zastavenie množenia nežiadúcich baktérií a kvasných procesov, posilňovanie imunitného systému, rakovinové aj kardiovaskulárne ochorenia, hormonálne výkyvy a mnoho ďalších. Uvádza sa, že štyri lyžičky konopného oleja pokryjú dennú potrebu kyseliny linolovej (omega-6) a kyseliny alfa linolénovej (omega-3).

Pri používaní v kuchyni, je potrebné dbať na to, aby nebol konopný olej vystavovaný tepelnému spracovaniu, pretože tak stráca svoju hodnotu. Mastné kyseliny sa tiež rýchlo rúcajú, ak olej nie je optimálne skladovaný, a to ideálne v chladnom a tmavom mieste. Mal by tiež byť maximálne do dvoch mesiacov od otvorenia spotrebovaný.

Veľké množstvo kozmetických produktov obsahuje konopný olej, čo nasvedčuje jeho pozitívny vplyv v oblasti starostlivosti o pokožku, ktoré sú naozaj veľké a majú široký rozsah. Konopný olej má jedinečný hydratačný, omladzujúci, antioxidačný a antikarcinogénny vplyv na pokožku, využíva sa ako úspešný liek celého radu kožných chorôb vrátane lupienky a v neposlednom rade dokáže chrániť našu kožu pred silným slnečným žiarením.

Horčicový olej

Horčicový olej má zahrievací účinok a preto sa hodí pre masáže skôr mimo letné obdobie. Jeho použitie pomáha pri opuchoch, reumatických kĺboch, posilňuje a prekrvuje pokožku. Ako prímes v kozmetických prípravkoch sa využíva na mastnú a upchatú pleť s veľkými pórmi.

Mandľový olej

Z ajurvédského pohľadu mandľový olej pôsobí hrejivo a ak ho použijeme pri masáži, pomáha znižovať stuhnutosť svalov. Je veľmi vhodný pre aplikáciu do vlasov, preto je hojne využívaný pri ajurvédskej olejovej masáži hlavy, ktorá sa vykonáva ľahkým ťahaním vlasov a jemným masírovaním tváre vrátane uší. Táto masáž prekrvuje pokožku hlavy a stimuluje lymfu. Mandľový olej je veľmi jemný a je preto vhodný pre alergickú pleť aj pokožku dojčiat. Je však nutné dbať na dobrú kvalitu a vyberať oleje v biokvalite, lisované za studena.

Mandľový olej

Santal olej

Santalový olej je vhodné použiť hlavne v letnom období, pretože nás ochladzuje. Je to výborný harmonizátor, teda pomáha nastoliť celkovú rovnováhu tela i mysle.

Jojobový olej

Tento olej, ktorý je hojne využívaný v kozmetike, pochádza zo semien rastliny menom jojoba kalifornská. Jojobový olej je od prírody obdarený ochranným faktorom proti UV žiareniu na stupni 3 až 6. Ak je použitý pri masáži, krásne zjemňuje a hydratuje pokožku aj vysušené vlasy. Často sa využíva na prípravu telových zábalov, po ktorých sa pokožka stáva hladšia a pružnejšia.

Arganový olej

Arganový olej, ktorý je získavaný z plodov stromu zvaného argánia tŕnistá, má špičkové vlastnosti v starostlivosti o pleť. Argánia sa pestuje hlavne v juhozápadnom Maroku, kde ju miestni obyvatelia nazývajú stromom života. Použitím tohto vysoko kvalitného oleja docielite vyživenú, povzbudenú a zamatovú pleť.

Samozrejme existuje nekonečný zoznam ďalších olejov, ktoré sa v kozmetike a pri masážach používajú - avokádový, marhuľový, pupalkový, rakytníkový, ricínový a tak ďalej. Či už dáte prednosť akémukoľvek oleju pre konzumáciu, masáž alebo kozmetické účely, pri kúpe vždy dbajte na jeho kvalitu a pokiaľ to ide, nakupujte výrobky s označením fair trade, čím podporíte výrobcov v rozvojových krajinách.

Zdroje

M. Miovský a kol .: Konope a konopné drogy; D. Frej: Ájurvéda; M. Veit: Účinná kozmetika z prírody. Zdroj obrázkov: shutterstock.com.

[Mon]

Zdieľajte tento článok na: