Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čakry: skryté sily v každom z nás - 1. diel

13.október 2016
Čakry: skryté sily v každom z nás - 1. diel

Verí sa, že všetok život je založený na prúdení nekonečnej vesmírnej energie nazývanej prána. Táto životná sila prechádza do nášho tela skrze energetické centrá - čakry. Harmonické prúdenie pránickej energie je nevyhnutné pre našu rovnováhu a zdravie. Pozrime sa bližšie na prvé tri čakry a pokúsme sa porozumieť tomu, čím je ich fungovanie ovplyvnené.

Čakrami nazývame energetické centrá, skrz ktoré do nášho tela prúdi vesmírna energia, čiže prána. Slovo čakra pochádza zo sanskritu a znamená "koleso" alebo "kruh". Ak sú čakry v harmónii, to znamená, že nimi prúdi prána, môžeme si ich predstaviť ako rotujúce v "kruhu" v smere hodinových ručičiek. Prána je základom všetkého života pretože riadi všetky telesné funkcie od dýchania, cez príjem potravy až po vylučovanie.

Avšak často sa naše čakry netočia úplne harmonicky a to znamená, že sa v systéme objavil nejaký energetický blok, ktorý ovplyvňuje prúdenie energie. Čakry v našom tele fungujú ako ozubené súkolia a ak sa objaví blok v jednej z nich, ovplyvní to tiež ďalšie čakry. Výsledkom poruchy alebo zablokovaní pránického prúdenia je choroba fyzického tela alebo ducha. Rozvíjať schopnosť kontrolovať pránu a prebúdzať zablokované čakry v našom tele nám umožňuje praktizovanie jogových ásan a meditácie.

Hlavné čakry

Verí sa, že existuje celkom sedem hlavných čakier, ktoré spoločne zjednocujú hmotu, vedomie a myseľ a ich vibrácie nás vedú na našej duchovnej ceste. Tieto čakry sú umiestnené v línii od spodného konca kostrče, tzv. perinea až po vrchol hlavy. Pozdĺž chrbtice sa nachádza päť ľudských čakier a v oblasti hlavy potom dve božské čakry.

Každá čakra je zobrazovaná ako lotosový kvet, ktorý symbolizuje premenu. Rovnako ako cesta lotosu v plný kvet vedie cez bahno, vodu a končí vo vzduchu, tak tiež ľudstvo putuje po svojej ceste vývoja cez materiálny svet až po stále intenzívnejšie spojenie s vesmírom. Každej čakre sú priradené ďalšie symbolické obrazy a aspekty ako je farba, mantra, prvok, zviera alebo božstvo. Jednotlivé čakry sú spojené s určitými endokrinnými žľazami a vzťahujú sa aj ku konkrétnej fáze ľudského života.

Prehľad čakier

Čakra Prvá Druhá Tetia
Sanskrtský názov Muladhara čakra Svadhisthana čakra Manipura čakra
Slovenský názov Koreňové centrum Podbruškové centrum Pupočné centrum
Umiestenie Hrádza (Perineum) Krížová kosť Solar plexus
Farba Červená Oranžová Žltá
Živel Zem Voda Oheň
Zviera Slon Krokodýl Baran
Božstvo Šiva Brahmá a Sarasvatí Višnu a Lakšmí
Mantra Lam Vam Ram
Životná fáza 1-7 rokov 8-14 rokov 14-21 rokov
Časť tela Kosti, nohy, chodidlá, hrubé črevo Reprodukčné orgány, močový mechúr, obličky, panva Tráviaci systém, pečeň, žlčník, stredná chrbtica
Žlazy Nadobličky Pohlavné žlazy Pankreas, nadobličky
Psychologická funkcia Prežitie Túžba Vôľa
Vyúsťuje v Ukotvenie Sexualita Moc
Démon Strach Vina Hanba
Možné poruchy Obezita, anorexia, ischias, zápcha Sexuálne problémy, problémy s močením Tráviace problémy, chronická únava, vysoký tlak

Prvá čakra: Muladhara

Muladhara čakra čiže koreňová čakra sa nachádza v oblasti perinea, to znamená v mieste medzi genitáliami a konečníkom. Prvá čakra súvisí s fyzickým prežitím vo svete a pocitom bezpečia a je vztiahnutá k životnému štádiu raného detstva vo veku 1-7 rokov. Ak je čakra v harmónii, človek sa cíti vitálny, má pocit fyzického i duševného bezpečia, vysoké sebavedomie a necíti strach. V prípade, že skrze koreňovú čakru prúdi malé množstvo prány, môžu sa objaviť problémy s pocitom bezpečia, nízkou sebaúctou, nedostatok emócií a depresie. Môžu sa objaviť sklony k vytváraniu závislostí alebo poruchy príjmu potravy. Čo sa týka fyzických problémov, môže dochádzať k bolesti chrbta, zápalom sedacieho nervu a poruchám imunitného systému. V prípade prílišnej aktivity muladhara čakry sa môže človek cítiť ovládaný pudom, býva silne egocentrický a materialistický.

Muladhara čakra

Koreňové centrum je prvou ľudskou čakrou, to znamená, že tvorí hranicu medzi zvieracím a ľudským vedomím. Čakra býva zobrazovaná ako lotosový kvet so štyrmi okvetnými lístkami, v ktorého strede je štvorec. Okvetné lístky predstavujú štyri vnútorné funkcie, ktoré korenia v tejto čakre - myseľ, intelekt, vedomie a ego. Vnútri štvorca sa nachádza trojuholník obrátený na špičku, ktorý symbolizuje, že prána je vťahovaná do čakry a ďalej prechádza ako lievikom. Pod týmto trojuholníkom sa objavuje slon so siedmimi chobotmi, ktorý je symbolom múdrosti.

Druhá čakra: Svadhisthana

Svadhisthana čakra je umiestnená v dolnej časti brucha, medzi pupkom a genitáliami, na spodnom konci kosti krížovej. Prvkom podbuchového centra je voda, ktorá symbolizuje život, ale aj skryté nebezpečenstvo, ak sa vymkne kontrole. Táto čakra sa týka sexuality, súvisí s rozmnožovaním a točí sa okolo vzťahov s partnermi a priateľmi. Je spojená s vekom 8-14 rokov, kedy si deti začínajú uvedomovať svoju sexualitu.

Harmonická rotácia čakry prináša radosť, bystrosť, dôveryhodnosť, tvorivosť a tiež schopnosť vyjadrovať svoje pocity. Ak je čakra príliš aktívna, človek sa môže stávať manipulatívnym a môžu vznikať problémy so sexuálnou prirodzenosťou. Ak je podbruvhové centrum zablokované, objavujú sa vlastnosti, brániace rozvoju osobnosti ako sú lenivosť, pochybnosti, pomstychtivosť a závisť. Človek môže cítiť bezdôvodné pocity viny a hľadá uspokojenie v sexe, jedle alebo materiálnych veciach. Na fyzickej úrovni sa môžu objaviť bolesti dolného chrbta, problémy so sexuálnou potenciou alebo gynekologické a močové problémy.

Svadhisthana čakra

Svadhisthana čakra sa zobrazuje ako lotosový kvet so šiestimi okvetnými lístkami, ktoré predstavujú negatívne vlastnosti, ktoré je nutné prekonať. Sú to hnev, nenávisť, žiarlivosť, krutosť, žiadostivosť a pýcha. V druhej čakre má počiatok vývoj vedomia do stavu čistého ľudského vedomia. Je tu umiestnené podvedomie, ktorého obsahom sú všetky skúsenosti a zážitky nášho súčasného života. Boh Brahma, Stvoriteľ je božstvom druhej čakry spolu so svojou dcérou Sarasvati, Bohyňou múdrosti a umenia.

Tretia čakra: Manipura

Manipura čakra, ktorá je centrom našej životnej energie, sa nachádza, kde inde, ako v centre nášho tela, v oblasti solar plexu. Ak je čakra bez bloku, priťahuje k sebe vesmírnu pránu ako magnet. Niekedy sa jej hovorí aj ohnivé alebo slnečné centrum, pretože je tu umiestnený náš tráviaci oheň čiže Agni, ktorý riadi našu tráviacu sústavu. Pupočné centrum je spojené s vymedzením našej osobnej identity a získavaním sebaistoty. Nie náhodou je tretia čakra spätá s dospievajúcim vekom 14-21 rokov, kedy si človek vytvára svoju osobnú silu a vôľu.

Harmonická Manipura nám pomáha získať mnoho drahocenných vlastností - sebavedomie, rešpekt k vlastnej osobe, blaženosť, poznanie a múdrosť. Ak je čakra príliš otvorená, človek môže byť prehnane kritický, výbušný a mať nutkanie ovládať a kontrolovať druhých. V prípade blokácie tohto centra sa môžu okrem porúch trávenia objaviť niektoré ďalšie zdravotné problémy ako napríklad kolísanie krvného tlaku, cukrovka alebo chronická únava. Môže sa nám stať, že sa začneme príliš zaujímať o to, čo si myslia ostatní ľudia. Ovláda nás pocit neistoty ohľadom našich rozhodnutí a vyžadujeme neustále uisťovanie.

Manipura čakra

Žltý lotos, ktorý znázorňuje tretiu čakru, má desať okvetných lístkov, ktoré symbolizujú desať prán, riadiacich všetky funkcie ľudského tela. Vnútri lotosu sa nachádza opäť trojuholník obrátený na špičku, ktorý vyjadruje vývoj a rast sily, energie a aktivity.

Zdroje

P. Mahéšvaránanda: Systém Joga v dennom živote; N. Jenkins, L. Brandon: Anatómia jogy pre správne držanie tela a zdravia; J. Anodea: Veľká kniha o čakrách. Zdroj obrázkov: sutterstock.com

Pokračovanie nabudúce.

[mon]

Zdieľajte tento článok na: