Epidémia nadváhy a obezity zaplavila celý svet. Lekári ľuďom robia bandáže žalúdkov, aby sa im do nich vošlo menej jedla, dávajú im do nich špeciálne balóniky, aby mali pocit sýtosti. Nikto z nás nemusí jesť toľko, aby si ničil to najvzácnejšie - svoje zdravie.
Lebo práve to si nadmerným prísunom stravy spôsobujeme, ohrozujeme a skracujeme si život. Ak ste už nadbytočné kilá nabrali, to najlepšie, čo môžete urobiť, je začať sa ich zbavovať. Najlepšie pod vedením odborníka. Takmer dve tretiny dospelých u nás nad osemnásť rokov, má nadváhu alebo dokonca obezitu. Väčšina obéznych si myslí, že na vine sú oni sami. Že majú slabú vôľu, keď nedokážu byť štíhli. Ale je to tak trochu blud. Žijeme v obezitogénnom prostredí. Naša genetika sa veľmi nezmenila, vyše tisíc rokov bola vybavená na prežitie v časoch, keď nebolo jednoduché zohnať jedlo.
Preto si naše telo z prijatej stravy ukladá energiu vo forme tuku do zásoby, na horšie časy. Potravy ale máme v súčastnosti dostatok. Takže schopnosť, ktorá nám kedysi umožňovala prežitie, nás dnes zabíja. Obezita je choroba a je potrebné ju liečiť u lekára. Chudnúť síce dokáže takmer každý z nás aj sám, ale liečba obezity nie je len o chudnutí, ale predovšetkým o udržaní si výslednej hmotnosti. Prax ukazuje, že väčšina ľudí, ktorým sa podarilo zhodiť nejaké kilá, ich bez odborného poradenstva mala do pol roka až roka späť, plus ešte niečo navyše.
Bežne používaným vzorcom, ktorý by mal zistiť, ako na tom ste s vašou hmotnosťou, je index telesnej hmotnosti - BMI (Body Mass Index). Zistíte ho tak, že vydelíte svoju hmotnosť v kilogramoch druhou mocninou vašej výšky v metroch. Ak je výsledok väčší ako 25, máte podľa tabuľky BMI nadváhu, ak vám vyjde 30 a viac, patríte do kategórie obéznych. Niektorí lekári tento výpočet nepovažujú za smerodajný. Nevypovedá totiž nič o tom, či vašu váhu tvorí tuk, alebo napríklad poriadne svaly.
Statný kulturista určite nebude mať BMI skvelých 20, pričom je zdravý, vo forme a nemá na sebe ani štipku nadbytočného tuku. To, čo nás zabíja je obvod pása, nie hmotnosť. Správne sa meria presne v polovici vzdialenosti medzi dolným okrajom rebier a vrcholom panvovej kosti. Zmerajte si obvod pásu, výsledok vydeľte svoju výškou a budete vedieť, ako na tom ste. Tento údaj sa nazýva WHTR (waist-to-height ratio, čo je pomer pásu a výšky) a je optimálne, ak vám vyjde výsledok do 0,5.
Pri výsledku nad 0,6 by ste sa mali čo najskôr obrátiť na obezitologickú poradňu.
Medicínsky nebezpečný je práve vnútrobrušný tuk. Kým tukové bunky na stehnách alebo bokoch, ktoré majú mnohé ženy s postavou typu hruška, nemajú žiadnu endokrinnú aktivitu, tukové bunky v bruchu vylučujú látky spôsobujúce choroby ako cukrovka, rakovina a ďalšie.
Nadváha a obezita teda neznamenajú len estetický problém. Znamenajú hlavne to, že vaše zdravie je vo veľkom ohrození a vaša smrť je štatisticky bližšie, než keby ste mali optimálnu hmotnosť. Medzi vážne zdravotné problémy spojené s obezitou patrí cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia, viac druhov rakoviny, duševné problémy. Okolo 90% ľudí s cukrovkou je obéznych alebo má nadváhu. A naopak, 61% obéznych má cukrovku. Výskyt hypertenzie je šesť - až osemkrát vyššia u obéznych osôb.
Obezita predstavuje zvýšenú záťaž pre srdce a môže viesť až k rozvoju chronického zlyhania srdca. 30% obéznych má žlčové kamene. Sú tu ale aj dobré správy. Už po redukcii 5 až 10% z hmotnosti je viditeľné zlepšenie krvného tlaku a celkovo lepšej kondície človeka. Riziko rozvoja cukrovky klesá až o 44% a riziko rozvoja nádorov o 35%. Vyplýva to z výsledkov veľkých, celosvetových výskumov. Takže najlepší liek na cholesterol, cukrovku či vysoký krvný tlak nie sú tabletky, ale schudnutie.
Rozhodli ste sa, že aj vy siahnete radšej po tomto "lieku" než po tabletkách? Do chudnutia nie je potrebné sa vrhať po hlave. Čím rýchlejšie redukujete hmotnosť, tým väčšie je riziko jo-jo efektu. Organizmus má snahu brániť sa. Je to ako s vkladom v banke. Keď si všetko rýchlo vyberiete, máte potom tendenciu opäť si zase niečo na účet uložiť. Navyše, pri rýchlom zhadzovaní ide väčšinou aj o redukciu aktívnej svalovej hmoty, a to nechceme. Zbaviť sa treba zásobeného tuku. Za reálny cieľ sa považuje zhodiť dve kilá mesačne, čo je 20 kilogramov za rok.
Že vám to matematicky nesedí? V obezitológii nie je 2 * 12... 24, ale 20. Počas roka sa totiž vyskytnú obdobia, kedy to s chudnutím nie je tak ľahké - dovolenka so stravou all inclucive, sviatky a podobne. Takže 20 kíl za rok je spomínaný cieľ. Aby ste sa vyhli jo-jo efektu, mali by ste chudnúť pod dohľadom odborníka, ktorý vám nastaví jedálniček aj pohybovú aktivitu.
Je potrebné, aby ste do svojej stravy zaradili mnoho zeleniny a racionálnych výrobkov, ktoré majú málo kalórií a sú viazané na veľký objem. V slovenskej strave chýba okrem zeleniny aj ovocia, ryby, vláknina. Mnohí ľudia ale jedia predovšetkým pre radosť. Jedenie patrí medzi pôžitky a pre niektorých je dokonca najväčším životným pôžitkom. Práve preto je pri liečbe obezity nevyhnutnou zložkou aj psychoterapia. Hlavne tí, ktorým sa podarí schudnúť, sa na psychoterapiu doslova vykašlú, ale potom ich zradí hlava a opäť sa pustia do jedenia, ktoré im prináša radosť.
A jo-jo efekt je hneď tu. Psychoterapeut učí pacienta, ako sa odmeňovať inak ako jedlom. Alebo ako zvládnuť stres bez sladkostí. Spoločne s pacientom hľadajú takzvané spúšťače jedlá - aby pacient nemyslel na jedlo. Prax dokazuje, že bez tohto poradenstva si vychudnutý človek nedokáže stav dlhodobo udržať.
Hoci znížiť hmotnosť sa dá len samotnou diétou, úpravou stravy, podľa lekárov to nie je, pretože spolu s tukom ubúda aj svalová hmota. Treba docieliť, aby ste zhodili z tuku, ale svalovinu si zachovali. Preto je pri chudnutí vedľa zníženia energetického príjmu rovnako nevyhnutný aj zvýšený výdaj energie pohybom. Samozrejme, je nezmysel, aby obézny človek začal naraz behať alebo cvičiť aerobik. Jeho srdce by to nemuselo vydržať. Podobne ako kolenné a bedrové kĺby.
Na začiatok úplne stačí, keď sa budete prechádzať. Dôležité je, aby ste si udržali takú tepovú frekvenciu, ktorú vám určí lekár a ktorá je pre váš vek, hmotnosť a zdravotný stav bezpečná. Takže nie je potrebné, aby ste začali doslova športovať, hlavné je hýbať sa - namiesto jazdy výťahom šliapnite do schodov, namiesto jazdy autom choďte aspoň časť cesty pešo, prechádzajte sa pri telefonovaní, vymeňte na chvíľu stoličku za rotoped, pri prepínaní televízora nepoužívajte diaľkové ovládanie.
Najprirodzenejší pohyb je pre ľudí stále chôdza. Zožeňte si krokomer a choďte denne 10 000 krokov. Stačí rýchlosťou päť kilometrov za hodinu, čo je štandardná rýchlosť chôdze. A budete určite zdravší.
Ak sa vám stále zdá, že schudnúť je príliš namáhavé a vy sa vlastne so svojou nadváhou až tak zle necítite, pozrime sa ešte raz na zdravotné riziká, ktoré nadbytočný tuk v útrobách obéznych ľudí spôsobuje. Celosvetovo je obezita zodpovedná za 58% prípadov cukrovky, 21% prípadov ischemických chorôb srdca, v závislosti od druhu 8 až 42% prípadov rakoviny a viac ako 10% úmrtí. Závažná obezita je spojená s 20-násobným nárastom úmrtnosti osôb vo veku 15 až 35 rokov v porovnaní s úzkymi.
Nezanedbateľná je tiež artróza, teda opotrebovanie nosných kĺbov, alebo duševné problémy, ktoré súvisia s pocitom škaredosti alebo dokonca s istou diskrimináciou. Posledné výskumy napríklad ukázali, že obézni ľudia nad päťdesiat rokov majú podstatne menšiu šancu zamestnať sa. Mužov s nadváhou či obezitou je v posledných rokoch približne rovnaké percento, epidemiológovia poukazujú na zvyšujúci sa výskyt obezity u detí, dospievajúcich a aj u žien. Ak váš opasok každoročne uvoľňujete o jednu dierku, vezmite meter a zmerajte sa.
Veľmi orientačne je 94 cm u mužov a 80 cm u žien hornej hranice pása, ktorú neradno prekročiť. V opačnom prípade by ste mali čo najskôr prekročiť prah obezitologickej poradne.
V dvoch sa to lepšie ťahá a toho svojho správneho partnera nielen pre šport môžete stretnúť po sieti alebo kdekoľvek - v Košiciach, Bratislave, Nitre alebo napríklad v Žiline.
[ivi]