Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nevracajte sa neustále k svojmu ex

22.január 2021
Nevracajte sa neustále k svojmu ex

Rozchádzajú sa, aby sa k sebe zase vracali. Tvrdia, že nemôžu byť spolu, ale ani bez seba. Ale je to skutočne tak? Nie je za tým skôr pohodlie, zvyk alebo urazená ješitnosť? Pozrite sa, čo skutočne viazne za opakovanými návratmi k expartnerom.

Z každého vzťahu časom vyprchá nadšenie a zamilovanosť, a ak ho jeho aktéri nepretavia na skutočnú lásku, ktorá je založená na priateľstve a vzájomnej úcte, hrozí jeho koniec. Existuje pritom veľa dvojíc, ktoré sa od seba nedokážu odpútať a trýznia sa neustálymi rozchodmi a opätovnými návratmi.

Ani spolu, ani bez seba

Je ľahké si predstaviť, že ak by tí, ktorí sa nedokážu rozísť, stretli iného partnera, bolo by všetko vyriešené. Problém je však v tom, že tí dvaja sú tak zachytení vo svojom vzťahu, že sa nevedia poriadne rozhliadnuť okolo seba. Rozchod väčšinou iniciuje jeden z nich a ten, ktorý je opustený, je presvedčený, že tak to nemá a nesmie byť. Urputne preto usiluje o to, aby sa vzťah vrátil do starých koľají. Vysvetľujte takému človeku, že je to márna snaha!

Tridsaťštyriročná Šárka si prežila niečo podobné. Ale pritom vždy zastávala názor: "Buď ťa chce, alebo nechce, a ak nechce, je márne ho presviedčať! Pritom ale ja sama som sa nedávno snažila presvedčiť muža, ktorý sa so mnou rozišiel, že som naozaj tou pravou. Na moje veľké prekvapenie sa mi to podarilo. Zrejme za to mohol práve fakt, že dotyčný nebol po našom rozchode "zaháčkovaný" inde. A tak sme sa ešte nejaký čas schádzali a milovali, a hoci mi niekoľkokrát opakoval, že som to najlepšie, čo ho v živote stretlo, bolo len otázkou času, kedy nastane definitívny koniec. Tušila som to celý čas nášho 'nastavovaného' vzťahu, aj tak som si ale namýšľala, že sa to nestane. Prečo by to vlastne robil? Aké boli jeho dôvody na to, aby to so mnou dal dohromady? Jeho ego bolo hladené zakaždým, keď som na neho pozrela zamilovanými očami, mal vo mne spoločníčku na rozprávanie aj do postele - a navyše takú, ktorá bola preverená a nemusel pred ňou nič hrať... Pokračovanie nášho vzťahu bolo každopádne nezdravé a založené predovšetkým na sebectve môjho partnera, ktorý si so mnou v podstate robil, čo chcel."

Sila príťažlivosti

Oproti tomu dvadsaťpäťročná Alena žila dva roky s mužom, od ktorého sa asi pred rokom s veľkou slávou odsťahovala. Než tak urobila, logicky si svoj krok odôvodnila: "Láska vyprchala, nemáme si čo povedať. Ja rada športujem, on sa najradšej povaľuje pri televízii, a napriek tomu odo mňa vyžadoval bezchybný servis - uvarené aj upratané muselo byť na jednotku. Keď som si chcela ísť posedieť s priateľmi alebo sa stretnúť na kávu s kamarátkou, robil mi zle..." Ich následný rozchod bol potom viac ako dramatický a takmer sa pri ňom pobili.

Netrvalo však dlho a Alena začala na svojho ex nostalgicky spomínať. Kadiaľ chodila, tade riešila, či mu má zavolať alebo nie - a nakoniec to urobila. Čo nasledovalo? Úžasný sex, výlet na bicykloch, večera, darčeky, nadšenie... Lenže neubehlo ani pár týždňov a ostal len ten sex. A čoskoro pribudli hádky. Prišiel ďalší rozchod... Alena však expartnerovi po čase opäť zavolala a situácia sa opakovala. A opakuje sa dodnes!

Tí dvaja sa neustále schádzajú, aby sa pár dní nato pohádali, vyčítali si aj nos medzi očami a dali si zbohom. Silou, ktorá ich podivný vzťah drží pohromade, je vzájomná príťažlivosť a pravdepodobne aj strach zo samoty. Nemalú úlohu hrá tiež skutočnosť, že Alena doteraz nestretla nikoho iného.

Ku svoju expartnerovi by ste sa nemali vraciať

Názor psychologičky

Čo na to hovorí psychologička Laura Janáčková? "Je jednoznačné, že ak sa na obzore objaví niekto lepší, táto žena muža, ku ktorému sa neustále vracia, opustí - a tentoraz s konečnou platnosťou. Ženy si totiž vždy hľadajú milenca, ktorý je z evolučného pohľadu kvalitnejší ako ten, ktorého majú doma. Ak sa vracajú k pôvodnému partnerovi, ktorého už raz vyhodnotili ako toho, kto nespĺňa ich očakávania, je to len z toho dôvodu, že sa na "zoznamovaciom trhu" aktuálne nevyskytuje muž, ktorý by spĺňal ich preferenčné kritériá."

Nič nie je večné...

Tí, ktorí sa neustále vracajú a dožadujú sa znovuobnovenia vzťahu, si nie sú istí sami sebou a nie sú si istí ani rozhodnutím, ktoré urobili, keď sa so svojím náprotivkom rozišli. Neustále sa im vtiera myšlienka: "Urobil/a som dobre?" Ak nemajú vyhliadnutý nový "objekt", potom je len krôčik k tomu pokúsiť sa vrátiť späť to, čo pred nedávnom ukončili. Vysvetlenie takéhoto počínania je jednoduché.

Časom si totiž vybavujeme len to pekné a na horšie chvíle zabúdame. Náš mozog má totiž schopnosť zlé spomienky zasúvať až niekam na dno našej pamäti. A ak to neurobí mozog, dokážeme sami sebe aj klamať len preto, aby sme si odôvodnili, prečo sa chceme k človeku, ktorého sme opustili, vrátiť. Rozhodne to nie je zdravé a až na výnimky sa zlepovaný vzťah obnoviť nepodarí. Tým skôr, ak sa pokúšame zlepiť ho už po niekoľkýkrát.

"Výrok 'Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky' svojím spôsobom platí aj vo vzťahoch, aj keď iste existujú výnimky," hovorí Laura Janáčková a pokračuje: "Keď jeden partner ukončí vzťah, väčšinou k tomu má nejaký dôvod. Všeobecne môžeme povedať, že ak partner opúšťa toho druhého, pretože si našiel niekoho "lepšieho", je eventuálne návrat k pôvodnému partnerovi veľmi rizikový. Väčšinou je totiž motiváciou k návratu skôr osobná neistota a zníženie preferenčných hodnôt v rámci výberu partnera, než že by si dotyčný uvedomil cenu toho, koho opustil. Je potom len otázkou času, kedy sa vo vzťahu objavia nevyriešené problémy z minulosti, a bez ich riešenia sa skôr či neskôr opäť stretávame s nespokojnosťou."

Toto by si mali uvedomiť aj tí, ktorí vzťah sami neukončili, ale naopak boli donútení odísť. Nie vždy sedia v kútiku a plačú, často sa pokúsia získať toho, kto ich opustil, späť. Môže sa im to aj podariť, ako dokazuje príbeh pani Šárky. Avšak na ako dlho? Takže aj keď každý rozchod bolí a toho, kto bol opustený, dvojnásobne, najlepšie je urobiť za nevydareným vzťahom hrubú čiaru a ísť o dom ďalej. Veď každý koniec je nový začiatok.

A ak ste pevne rozhodnutí ísť o dom ďalej, mali by ste si prečítať nasledujúce fakty o rande a flirtovaní.

Nevstupujte dvakrát do tej istej rieky

Ako randiť?

Stimulovanie túžby

Prospieva flirtovanie vzťahu? Ženám určite áno! Aspoň pokiaľ nie je v hre láska. Dokázali to vedci kanadskej McGillovej univerzity. Muži oproti tomu po flirtovaní častejšie pochybujú o svojej súčasnej partnerke.

V centre pozornosti

Pri flirtovaní chce muž dokázať, že je ten najväčší - v pravom slova zmysle. Jeho typická póza: brucho zatiahnuť, hrudník vypnúť. Ruky do vreciek. Posledným gestom chce samozrejme podvedome zamerať pozornosť na svoju pýchu - a tým ukázať, ako je plodný.

Bez slov

To, či urobíme na druhé pohlavie priaznivý dojem alebo nie, závisí len zhruba zo 7 percent na tom, čo hovoríme. Dôležitejšia je reč tela (55 percent), poloha hlasu a rýchlosť reči (38 percent).

Averzia voči flirtovaniu

Len tretina všetkých nezadaných Slovákov flirtuje rado. Vyplynulo to zo štúdie internetových zoznamiek. Ale zatiaľ čo všade v Európe sú muži podstatne aktívnejší, slovenské single dámy robia na svojich krajanov oči rovnako tak často.

Majstri Európy

Šampiónmi vo flirtovaní sú... Rakúšania! Nechce sa vám veriť? Vraj je to naozaj tak, aspoň podľa zoznamky Parship, ktorá zisťovala v ôsmich európskych krajinách (čo teda nie je zrovna moc), aká je v nich flirtovacia nálada. Ste pripravení na ďalšie prekvapenie? Poslední sú Francúzi!

Ktoré miesto je najlepšie na zoznámenie?

Vôbec nie osamelí

Kto sa domnieva, že cestovanie bez sprievodu je nudné, mýli sa. Štatistika vyhľadávača hotelov Hotels Combined totiž prezrádza, že viac ako štvrtina slovenských singles si našla vlani na dovolenke svoju "prázdninovú" láskuNajlepším miestom na zoznamovanie je podľa tohto prieskumu hotelový bar (41 percent), hotelový bazén (26 percent) a hotelová reštaurácia (24 percent).

Iskrí to v práci

V práci skutočne lietajú iskry. Jedna zahraničná zoznamka zistila, že 70 percent singles stojí o žeravé flirtovanie s kolegami.

Šport nezostáva pozadu

Pri hokeji sa už dávno netočí všetko len okolo tohto športu. Prieskum dokazuje, že 87 percent mužov a 92 percent žien považuje flirtovanie za oveľa viac vzrušujúce než samotnú hru. Každá štvrtá žena dokonca priznala, že len preto sa na hokej pozerá.

Hormónové koktaily

Americkí vedci objavili, kde sa ľudia zoznamujú najviac. Prekvapivo sa absolútnou jednotkou medzi flirtovacími miestami stali súkromné ​​party. Bary (13 percent) a kaviarne (2 percentá) sú až ďaleko za nimi. "Medzi svojimi" sa asi cítime istejšie.

Pozor...

Na "balenie" na verejnosti sa nepozerajú všade na svete radi: napríklad v americkom meste Little Rock hrozí za príliš nápadné "tokanie" až 30 dní väzenia - a v New Yorku môže byť mužom uložená peňažná pokuta v prepočte 24 EUR, keď pozorujú ženy tak intenzívne, že je to považované za dotieravosť.

Na plný plyn

Keď to na cestách trvá dlhšie, radi sa pozrieme na vodičov vedľa seba. V prieskume pre výskum trhu uviedli tri štvrtiny Slovákov, že v dopravnej zápche alebo pri semafore niekedy flirtovali.

Horúce správy

Flirtovanie prostredníctvom smartphonu je v USA veľmi obľúbené, ako vyplynulo z novej americkej štúdie: podľa nej polovica používateľov mobilu už posielala jednoznačné správy, fotky alebo videá. Vo vekovej skupine 18-24 ročných sa "sextingu" venuje dokonca 70 percent.

Partnera hľadajte jednoducho online na našej zoznamke, napríklad cez vedecký zoznamovací dotazník.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: