Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nechajte si pomôcť od prírody

12.január 2022
Nechajte si pomôcť od prírody

Väčšina lekárov varuje, že by sme nemali bolesť iba tak prechádzať. Ona legendárna "ružová pilulka" hocikedy problém vyrieši. Avšak niekedy môže postačiť dôjsť do záhradky, natrhať trochu byliniek a napríklad dať variť vodu. Príroda nám totiž od bolesti vie uľaviť veľmi efektívne.

Bolesťou nám obvykle dáva telo signál, že niečo nie je v poriadku. Ale nemusí ísť vždy o niečo vážne, niekedy je to len taký vztýčený prst. Mali by sme niečo robiť trochu inak. Mnoho z nás možno automaticky siahne po nejakom lieku. Problém môže nastať s bolesťou, u ktorej si nie sme istí pôvodom. Je možné ju síce potlačiť, ale tým môžeme iba zhoršiť problém, na ktorý nás telo bolesťou upozorňuje. Preto by sme mali byť obozretní. Niekedy je ale úplne zrejmé, čo bolesť spôsobilo, môže ísť o zvýšenú námahu alebo únavu, úraz alebo napríklad nejakú našu chybu – dosť často si spôsobíme bolesť napríklad zlým denným režimom a nedostatkom tekutín.

Bolesť hlavy

Najčastejšie príčiny

  • dehydratácia, zlé držanie tela, zaťaženie krčnej chrbtice, zlá životospráva

Prvá pomoc

  • bukvica lekárska, rozrazil lekársky, materina dúška, rimbaba obyčajná

Nedostatočná hydratácia organizmu býva jednou z najčastejších príčin bolestí hlavy. Ak sa vám stane, že počas dňa zabudnete dostatočne piť, môžu byť niektoré ovocné či zeleninové šťavy vynikajúcou prvou pomocou. Pokiaľ potrebujete skutočný impulz, skúste sa pozrieť v lete a na jar okolo seba, zelená je v tomto smere dobrý signál. Stačí nazbierať niektoré zo zelených listov, či už siahnete po ďateline (Trifolium), listoch smotanky lekárskej (Taraxacum officinale), materinej dúšky (Thymus vulgaris) či medovky (Melissa officinalis), prípadne aj žihľavy (Urtica).

Ich zmes dajte do mixéra a pomaly prilievajte vodu, kým nedosiahnete konzistenciu smoothie alebo kokteilu. Vypite pohárik a uvidíte. Prípadný zvyšok môžete uchovávať v chladničke niekoľko dní.

Zázvor pomôže s chrbticou

Moderný spôsob života, najmä dlhé sedenie pri počítači a všeobecne málo pohybu, spôsobuje problémy s krčnou chrbticou. Práve to vedie k bolestiam hlavy a niekedy aj k hučaniu v ušiach a ďalším problémom. Riešením je v tomto prípade zmena životného štýlu a taktiež pravidelné masáže. Aj v tomto prípade sa môžeme obrátiť na pomocnú ruku do prírody. Pomôže v tomto prípade zázvor (Zingiber officinale), ktorý má liečebné veľmi široké použitie. Od problémov s krčnou chrbticou uľaví zázvorové obklady.

Ich príprava nie je príliš zložitá. Stačí si nastrúhať asi 5 centimetrov čerstvého zázvoru, prípadne využiť asi lyžičku sušeného. Všetko zalejte horúcou vodou a nechajte trochu vychladnúť. Vlažné obklady prikladajte do oblasti tretieho krčného stavca.

Hľadajte liečbu v prírode

Nie je bukvica ako bukvica

Keď sa povie bukvica, väčšina si predstaví hlavne plody buku lesného (Fagus sylvatica). Avšak bukvica lekárska (Stachys officinalis) je veľmi účinná lekárka, ktorá v posledných desaťročiach trochu upadla do zabudnutia. Je to pritom škoda, obsahuje totiž kyselinu tannovú, stachydrín, horčiny, silice a pomerne veľký podiel trieslovín. Od bolestí pomáha bukvica hneď na dvoch frontoch. Má totiž priaznivý vplyv na trávenie, kedy dokáže zlepšiť kvalitu žalúdočných štiav. Blahodárne pôsobí aj na nervovú sústavu, mierne znižuje krvný tlak a prispieva k celkovému upokojeniu.

Uľaví tak nielen od neuróz, ale aj bolestí hlavy. Z bukvice sa používajú listy, ktoré sa zbierajú najmä na jar a v skorom lete. Ak ich usušíte, vydržia vám celú zimu. Potom stačí zaliať asi polievkovú lyžicu listov horúcou vodou a nechať vylúhovať asi 10 minút. Takýto čaj pite 2x alebo aj 3x denne.

Pozor na krvný tlak

Pre niekoho znamená bolesť hlavy s nadsadením len určitý druh výhovorky v milostnom živote. Aj keď sa môže zdať, že s onou legendárnou výhovorkou bylinky nepomôžu, nemusí to byť tak úplne pravda. Pokiaľ to totiž nie je výhovorka, môže ísť o bolesť spôsobenú nižším krvným tlakom. To je tiež dôvod, prečo po sexe – ktorý nám krvný tlak zvýši – bolesť často odznie. Ešte než k nemu dôjde, môžeme použiť na zvýšenie krvného tlaku listy dobromysli (Origanum vulgare) alebo oregana, prípadne aj materinej dúšky.

Z dobromyseľu si možno urobiť obvyklý čaj, ale aj veľmi účinné bylinkové víno. Stačí nechať vylúhovať asi 2 hrsti čerstvých listov v suchšom bielom víne. Asi po týždni všetko preceďte cez jemné sitko alebo plátno a uchovávajte dobre uzavreté v chladničke. Približne pol deci pred spaním robí divy.

Bolesti zubov

Najčastejšie príčiny

  • zápaly ďasien, zápaly zubných koreňov, paradentóza

Prvá pomoc

  • klinček, divozel veľkokvetý, šalvia lekárska

Návšteva zubára rozhodne nepatrí k najpríjemnejším zážitkom, ktoré na nás počas života čakajú. Spríjemniť si tieto návštevy môžeme dostatočnou zubnou hygienou. Lenže úplne od bolestí nám to bohužiaľ nepomôže. V prípade rozvinutého zubného kazu nie je iné riešenie ako dentistova vŕtačka, ale v celej škále iných ochorení ústnej dutiny sú bylinkové kloktadlá a výplachy veľmi účinné a zbavia nás potreby používať drahú chémiu, rovnako ako predražené ústne vody, ktoré často zubom viac škodia, ako pomáhajú.

Zbavte sa bolesti chrbta

Klinček nielen do jedla

Bez klinčekov (Syzygium aromaticum) si len ťažko predstavíme nielen vianočné varené víno, ale aj sviečkovú a množstvo ďalších jedál. Lenže púčiky klinčekovca korenného, ​​ktoré poznáme ako toto korenie, má tiež veľmi silné antiseptické, dezinfekčné a mierne anestetické účinky. Preto sa práve v prípade problémov so zubami a ďasnami uplatňuje veľmi často. Silica v klinčekoch totiž znižuje citlivosť zubného nervu. Nájdeme ho v celom rade kloktadiel. Pred návštevou zubára môžete skúsiť rozžuvať pár klinčekov.

Mimochodom, rovnakú metódu možno využiť aj v prípade, že trpíte chorobou zvanou kinetóza (prípad morskej choroby alebo napríklad nevoľnosti v aute alebo lietadle).

Zdravé ďasná raz dva

V prípade zápalu ďasien sa bude hodiť tinktúra. Jej príprava nie je nijako zložitá. Asi 10 klinčekov (môžete aj trochu viac, ale opatrne) nechajte asi dva týždne lúhovať v 200 mililitroch kvalitnej pálenky. Hodí sa vodka, gin či biely rum, ale použiť môžete aj slivovicu alebo inú silnejšiu ovocnú pálenku. Potom zmes preceďte a nalejte do malej fľaštičky. Koncentrovaným roztokom potierajte boľavé miesta, rozriedený koncentrát je možné využiť aj ako ústnu vodu, ktorá okrem zmiernenia zápalu dokáže napomôcť aj sviežemu dychu.

Divízna nie je len krásna

Túto rastlinku pestuje množstvo záhradkárov pre okrasu svojich záhonov, keď rozkvitne, vyzerá naozaj impozantne. V jej kvetoch sa ale zároveň ukrývajú látky, ktoré pôsobia proti zápalom. Divízna veľkokvetá (Verbascum densifloru) sa tak uplatní pri problémoch s ďasnami, ale siahnite po nej aj v prípade, keď sa už lekárovi nepodarí chorý zub zachrániť a musí ho vytrhnúť. Potom si pripravte vývar, stačí zaliať asi 1,5 čajovej lyžičky sušených kvetov divozelu vriacou vodou. Ale pozor, výslednú tekutinu je nutné naozaj pozorne prefiltrovať cez plátno alebo napríklad papierový filter do kávovaru.

Babské ucho proti bolestiam

Šalvia preslenitá (Salvia verticillata) alebo babské ucho má v liečiteľstve široké použitie. Nie náhodou ho nájdete aj v celom rade komerčne vyrábaných ústnych vôd. Napomáha totiž vyrovnaniu prostredia v ústnej dutine.

Pomôžte vášmu telu získať živiny

Silice, triesloviny, saponíny a horčiny majú silné antibakteriálne, antiseptické aj protivirotické účinky, takže preplachovanie úst alebo kloktanie šalvie môže pomôcť zmierniť aj problémy s aftami. Pri zápaloch ďasien a zubov sa uplatní olej, ktorý je možné vyrobiť vylúhovaním asi 3 hrstí šalviových listov v približne štvrť litri oleja.

Po športe do vývaru z ihličia

Ale aj keď si dáte pozor, kyselina mliečna, ktorá sa vo svaloch vytvára pri námahe, môže zaistiť, že o niektorých svaloch vo svojom tele budete poriadne vedieť. Pokiaľ si teda pôjdete napríklad zabehať alebo zacvičiť do posilňovne, ešte než vyrazíte, nazbierajte si zásobu ihličia z jedle bielej (Abies alba), možno ale využiť aj iné druhy. Budete ho potrebovať pomerne veľa. Počítajte s pomerom približne 100 gramov ihličia na pol litra vody. Bude to chcieť trochu času, nazbierané ihličie je totiž nutné dať do vriacej vody a variť približne 150 minút.

Následne je potrebné nechať zmes lúhovať minimálne 24 hodín, ale ideálne dva dni. Keď sa potom vrátite z behania alebo akéhokoľvek iného športu, napustite si mierne teplejšiu vaňu než obvykle a nalejte do nej výluh z jedľového ihličia. Stačí 15 až 20 minút a vaše svaly sa budú cítiť lepšie. A vy tiež.

Výživa pre telo

Podobne vie natiahnutým svalom uľaviť aj nechtíková masť. Tú môžete kúpiť v lekárni či drogérii. Ak máte ale nechtík na záhrade, terase alebo ho nájdete na lúke, vyrobte si vlastný. Tentokrát sa využíva celá rastlina. Tú nasekajte nadrobno, budete potrebovať asi 5 plných hrstí. V hlbšom hrnci rozohrejte bravčovú masť a nechtík do nej nasypte. Opatrne zvyšujte teplotu, než tuk spení. Chvíľu povarte, dôkladne premiešajte, a kým je všetko tekuté, preceďte cez plátno alebo starú vreckovku.

Nechajte poriadne stuhnúť a masť potom používajte na uvoľnenie natiahnutých svalov alebo na lepšie hojenie drobných rán a zranení.

Keď už svaly nemôžu

Pokiaľ preženiete fyzickú námahu, môžu sa vo svaloch objaviť kŕče. Potom príde na rad nechtík lekársky (Calendula officinalis), veľmi populárna liečivka, ktorá pomáha v celom rade oblastí. Tiež pri liečbe svalových bolestí ho môžeme využiť niekoľkými spôsobmi. Vo všetkých sa používajú kvety, buď čerstvé, alebo sušené. Prvou pomocou v prípade svalových kŕčov je čaj. Ten vyrobíte z lyžice kvetov nechtíka povareného v približne štvrtine litra vody. Na rozdiel od bežných čajov sa nechtík nesparuje, ale je potrebné kvety nechať prejsť varom, ideálne 2 až 3 minúty.

Po vychladnutí je možné čaj vypiť.

Tak už viete na čo utiahnete budúceho partnera na prvom rande?

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: