Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Narušitelia vzťahu

8.august 2016
Narušitelia vzťahu

Či už vzťah máte alebo na vás niekde ten pravý partner čaká, aby ste vytvorili nový vzťah, buďte si vedomí toho, že si ho môžete raz aj sami zničiť. A to úplne nevedomky!

Existuje pár vecí, situácií, vonkajších i vnútorných faktorov, ktoré vám môžu narušiť vzťah alebo ho dokonca úplne položiť. A to určite nikto z vás nechce. Väčšinou majú obaja partneri pocit, že sú oni tí jediní, ktorí do vzťahu alebo manželstva obetovali to maximum proti tomu druhému, ktorý sa len viezol a riešil svoje záujmy. A aj keď sa v určitej fáze začnú snažiť obaja, môže sa len ich vzdialenosť medzi sebou zväčšovať. Je veľa faktorov, ktoré do vášho vzťahu zasahujú, či už s vaším vedomím alebo bez neho. Votrelci sa zvyčajne objavujú nečakane. Sú znamením, že je vo vzťahu nejaký hlbší problém. Problémy vo vzťahu treba riešiť okamžite a najlepšie spoločne.

Medzi také faktory a votrelcov vášho vzťahu sa dá zaradiť napríklad:

 • Práca
 • Záujmy a koníčky, ktoré nie sú alebo nemôžu byť spoločné
 • Deti
 • Športy
 • Zákony
 • Príbuzní
 • Kamaráti
 • Financie
 • Televízia
 • Internet
 • Mobilný telefón
 • Počítačové hry
 • Nakupovanie
 • Choroba
 • Závislosti
 • Tolerancia
 • Humor
 • ...a mohli by sme pokračovať stále ďalej a ďalej

Veľa práce a honba za peniazmi a vyšším postom môže zlikvidovať váš vzťah rovnako ako to môže urobiť napríklad vaša závislosť na mobilnom telefóne alebo bowlingu. Nie je ani dobré, aby ste počúvali niekoho ďalšieho. Môžete vo svojom okolí naraziť na niekoho, komu bude robiť dobre, keď vo vás bude vyvolávať pocit neistoty a môže to robiť len preto, že vám závidia alebo je nešťastný sám zo svojho vzťahu či samotného života. Keď z vášho vzťahu zmizne úcta k tomu druhému, tolarancia, dôvera, ale aj humor a spoločný smiech, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku a je potrebné sa nad svojím vzťahom zamyslieť a najlepšie niečo začať robiť inak. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa váš vzťah alebo vaše manželstvo rozpadlo, musíte byť aktívny a chrániť vaše vzťahy. Musíte sa tiež naučiť rozpoznať nebezpečenstvo a utvárať prípadne hranice. Je dobré sa naučiť v niektorých príležitostiach hovoriť čarovné slovíčko "nie". A vôbec nie je na škodu naučiť sa nájsť určité medze, rešpektovať potreby a naučiť sa ctiť a tolerovať jeden druhého. Vytvoriť a zachovať si svoje priority, medzi ktoré bude patriť na prvých priečkach rebríčka aj váš partner alebo partnerka. Nájdite si čas len pre seba, pracujte na spoločných zážitkoch a sebe samých.

Dôležitú úlohu vo vašom vzťahu hrá tiež:

Váš vzhľad

Hoci sa vám to môže zdať veľmi nezvyčajné a povrchné, váš vzhľad odráža aj vaše hodnoty a postoje. Zároveň, ak ste neupravení, dávate tým najavo, že nie ste ochotní vynaložiť svoj čas na to, aby ste sa partnerke/partnerovi páčili. A ak máte vedľa seba partnera/partnerku, ktorí sú zvyknutí sa o seba starať a navyše sa aj udržiavať v kondícii, je potrebné, aby ste makali aj na sebe.

Samozrejmosť

Manželia si dávajú sľub, že spolu budú až do konca života, to je síce pekné, ale nemusí to tak fungovať vždy. Aj krásny a pekný vzťah sa môže premeniť v niečo nevyhovujúce. Neberte sa ako samozrejmosť, Ceňte si jeden druhého a dávajte si to patrične najavo. Aby bol váš vzťah spokojný a krásny, je potreba na ňom stále pracovať.

Kritika

Každý sme nejaký a to je potrebné si vo vzťahu zapamätať. Ideálny partner, ani ideálny vzťah neexistuje. Môžete kritizovať za to, čo sa vám nepáči, ale nie je rozhodne žiaduce, aby ste kritizovali stále a stále za všetko.

narušitelé vztahu

Očakávania od života

Životnými cieľami sa človek od človeka líši. Niekto chce hneď po mesiaci svadbu, iní bábätko, ale sú aj takí, ktorí po deťoch, ani zväzku netúžia, chcú napríklad cestovať. Je potreba byť s partnerom/partnerkou, ktorým rozumiete a ktorých potreby chápete a zdieľate.

Záujmy

Spoločné záujmy môžu váš vzťah stmeliť, rovnako tak ako tie rozdielne, môžu váš vzťah rozdeliť. V každom prípade si zachovajte svojou identitu a svoje koníčky a snažte sa rešpektovať koníčky vášho partnera/partnerky, ak sa im nevenujú 7 dní v týždni, 24 hodín denne.

Komunikácia medzi vami

Komunikujte, nemá zmysel byť ticho, dusiť všetko v sebe a potom buchnúť ako "tlakový hrniec". Keď už sa dostanete do hádky, snažte sa najskôr myslieť a až potom hovoriť. Slová dokážu veľa zraniť. Choďte na to s rozmyslom, je potrebné sa naučiť vo vzťahu správne komunikovať.

Vaše pocity

Vzťah nikdy nie je ľahký, v každom sa objavujú problémy, konflikty a prípadne aj nevery. Keď sa budete tváriť stále kyslo a len nadávať na to, čo sa vám nepáči, otrávite aj toho druhého, ktorý sa nakoniec rozhodne pre zmenu a úsmevy niekde inde.

Naučte sa priznať chybu

Aj to je jedna z veľmi dôležitých vecí vo vzťahu. Je potrebné vedieť v správny čas na správnom mieste priznať chybu, ak ste sa jej naozaj dopustili. Je to síce to najťažšie, ale ukazuje to na vašu zrelosť a schopnosť v nejakom perspektívnom vzťahu existovať. Naučte sa používať: "Mrzí ma to."

Raz a navždy zabudnite na ex

Minulosť je minulosťou, a preto je dobré raz a navždy na vaších ex zabudnúť, a venovať sa len a len tomu novému, čo vám môže vydržať aj do budúcnosti. Snažte sa odpútať od minulosti.

Stalking

Nekontrolujte facebook ani iné sociálne siete a komunikátory vášho partnera/partnerky, zbytočne si tým budete utvárať predstavy, ktoré nie sú a budete plní otázok, ak sa vám niečo nebude páčiť, aj keď vlastne ani o nič nepôjde.

Ostatné vzťahy

Neporovnávajte svoj vzťah s ostatnými. Každý vie urobiť veľa úžasných fotiek o svojom šťastí, ale pod povrchom môže byť všetko úplne inak. Majte len váš vzťah, neporovnávajte, ani sa nesnažte žiť váš vzťah podľa niekoho iného.

Nedostatok sebadôvery

Váš vzťah môže byť narušený, aj keď si neveríte. Choďte do vzťahu naplno a snažte sa tak správať aj v ňom. Verte si, že ste pre neho/ňu len tí jediní. Zbytočné predstavy a vaše obavy vás môžu rozdeliť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: