Ako sa zmení vzťah po narodení bábätka? Narodenie bábätka je pre partnerov, ak si ho priali, ako dar z nebies. Lenže v podstate nikto, kto toto šťastie zažíva prvýkrát, nie je pripravený na to, čo príde potom. Tešili ste sa na bábätko a po počiatočnom nadšení prišli stresy, nevyspania a hádky s partnerom? Ako získať späť stratenú rovnováhu? Aby partneri zvládli všetko bez konfliktov, je dobré vyjasniť si svoje plány a stanoviť pravidlá, ktoré sa budú po narodení dieťaťa v rodine dodržiavať.
Narodenie dieťatka je najdôležitejšie vo vašom vzťahu. Je to udalosť, ktorá naplní váš partnerský vzťah. Samotné narodenie je chápané ako posilnenie spoločného spolužitia, ale naopak môže váš vzťah aj negatívne ovplyvniť. Je to pre vás radostná udalosť. Je to veľká zmena, ktorá negatívne ovplyvní spokojnosť oboch partnerov. Ak tehotenstvo plánujete, jedná sa o správu, ktorá vo vás a vo vašom okolí spôsobí nadšenie. Tieto pocity ale môžu vystriedať aj tie opačné. Jedná sa o náročnú skúšku vášho partnerského vzťahu, ktorá začne už tehotenstvom. Toto obdobie je u ženy sprevádzané hormonálnymi výkyvmi a zmenou nálad. Žena prítomnosť dieťaťa vníma už v čase, keď ešte nie je na svete a na túto skutočnosť sa pripravuje. Záleží, ako toto obdobie bude prežívať jej partner. Samozrejme sú aj páry, kde nepociťujú ani v tehotenstve nejakú zmenu a obaja všetko prežívajú v pokoji. Po narodení dieťaťa sa v každom prípade zmení život oboch budúcich rodičov. Je potrebné sa vyrovnať so zmenou rolí ako vo vzťahu, tak v spoločnosti. Skončí obdobie divokých večierkov a muž sa väčšinou u ženy ocitne na nižšom rebríčku hodnôt než doteraz. V minulosti bola úloha muža a ženy jasne vymedzená - muž finančne zabezpečoval rodinu, žena sa starala o domácnosť a deti. V súčasnosti sa ženy realizujú vo svojej práci a odchod na materskú dovolenku pre nich môže byť psychicky náročný. Náročnejšie môže byť prijatie novej role vo vzťahu - žena je zrazu v prvom rade matkou, muž otcom a bábätko má svoje potreby, ktorým sa treba prispôsobiť. Nemožno ich odsunúť na neskôr. To vyvíja tlak na oboch rodičov a zároveň môže spôsobovať rozpory medzi partnermi. Dôležité je pohovoriť si o všetkom v pokoji a realisticky, najlepšie pred narodením bábätka, a ujasniť si, akým spôsobom si budete deliť starostlivosť o dieťa a domácnosť.
„Žena, ktorá vo väčšine prípadov ostáva doma s dieťaťom, ľahko získa pocit, že sa jej život točí iba okolo bábätka a starostlivosti o domácnosť, je odtrhnutá od spoločenského diania a stráca pocit sebarealizácie. Naopak muž, ktorý celý deň trávi v práci a večer sa vracia k manželke venujúcej sa predovšetkým bábätku, môže nadobudnúť dojem, že bol odsunutý na vedľajšiu koľaj. Ak mu navyše žena neposkytne dostatok priestoru, ktorý by mohol stráviť sám s bábätkom, je pre mužov ťažké nadviazať s dieťaťom hlboký vzťah alebo vzniká riziko, že muž začne na dieťa žiarliť," hovorí odborník na medziľudské vzťahy, psychológ Karel Humhal. Pochopenie potom môžu partneri začať hľadať úplne niekde inde. Žena sa až príliš upne na dieťa, muž sa začne realizovať inde a to tým, že všetok čas sa rozhodne tráviť v práci alebo s kamarátmi. V najhoršom prípade sa partnerské problémy riešia mimomanželským vzťahom. Obaja sa tak stále viac a viac odcudzujú. Ako možno teda zabrániť kríze vo vzťahu paradoxne v čase, keď má pár prežívať svoje najšťastnejšie obdobie?
Dieťa v prvých týždňoch vyžaduje všetku vašu pozornosť, musíte ho kŕmiť, prebaľovať a utíšiť. Poriadne sa nevyspíte ani vy ani váš partner. Na ňom zasa poväčšinou bude ležať zodpovednosť za uživenie celej rodiny. A to tiež nie je vôbec žiadna sranda. Niet preto divu, že chodí domov nesvoj alebo napríklad stále neskôr. Občas bude radšej tráviť čas s kamarátmi po krčmách. Možno sa potom budete cítiť na všetko sama, s plačúcim bábätkom si, zvlášť na začiatku, poriadne neviete rady, nie ste na seba zvyknutí ako mamička a dieťa. Od partnera očakávate viac trpezlivosti, nehy, pozornosti a pomoci, ktorú vám skrátka nemusí byť schopný dať v takej miere, akú by ste potrebovala. Aj on sa môže cítiť podobne nepríjemne. Všetka vaša pozornosť sa totiž sústreďuje na dieťa a on má pocit, že je odsunutý na druhú koľaj. Zvlášť, keď po celodennej námahe nemáte chuť na nič než na spánok a on by rád aspoň teplú večeru a trochu tých nežností. Váš vzťah sa tak ľahko môže dostať do krízy. Poradíme vám v pár bodoch, ako tomu zabrániť.
Uvedomte si, že sa jedná o dočasnú dobu. Bábätko aj vy si čoskoro nájdete určitý režim. Po šiestich týždňoch sa žene upokoja hormóny a aj otec sa naučí o dieťa starať. Ubudnú vám starosti a stratené sebavedomie. Budete mať radosť, keď sa otcovi podarí bábätko prvýkrát vykúpať bez trasúcich sa rúk. Než sa stane, že dieťa pribehne k svojmu otcovi s plačom so žiadosťou o pomoc, bude to vyžadovať ešte veľa času tolerancie a kompromisov, aby bol superotec. Nie všetko pôjde od začiatku hladko a nervy budú pracovať u oboch rodičov naplno. Raz ale všetko skončí a pokoj sa k vám domov vráti aj s úžasnými výsledkami.
O problémoch, pocitoch a to nielen pri narodení dieťaťa. Pozor, ak na neho všetko vysypete, keď otvorí dvere po návrate z práce. Muž skrátka potrebuje mať po príchode z práce pocit, že sa vracia do pokoja a tepla domova. Nechajte ho oddýchnuť, a ak sa vám podarilo uvariť, položte mu na stôl teplú večeru. Potom vás iste rád vypočuje a dokáže aj o tom, čo mu hovoríte, premýšľať. A rozhodne ani pri sledovaní športových prenosov nie je ten správny čas na riešenie problémov, vyvoláte tým len zbytočnú hádku.
Nemajte ilúzie o tom, že všetko, dieťa aj domácnosť i muža, budete zvládať na jednotku. Je to predsa len náročné a je potrebné si urobiť čas aj sami na seba. Ak sa vám nedarí to všetko skĺbiť, vyžiadajte si pomoc babičky, a ak tie nie sú k dispozícii, skúste si dohovoriť aspoň na pár týždňov nejakú pani hoci len na občasné upratovanie a starosť o domácnosť, ak to vaše možnosti umožňujú.
Môžete mať veľa kamarátok, ale ak tie nemajú svojich potomkov, tak asi ťažko pochopia, ako je náročné večer vstávať a nebudú vám rozumieť čo sa týka vývoja a chorôb vášho potomka.
Ak vám chce pomáhať, je to len dobre, nechajte ho a naopak ho v tom podporte. Všetko mu prípadne pokojne vysvetlite a nebojte sa ho aj pochváliť.
Nájdite si aj chvíľky sami pre seba. Ak bábätko spí, môžete si užiť sami seba, zhodiť zo seba stres a pracovať na svojom vzťahu.
zdroj: http://www.jenprozeny.cz/deti/3631-jak-zmeni-vas-vztah-dite
http://www.narozeni.cz/narozeni-miminka-vnitrni-muz-vnitrni-zena-a-narozeni-ditete
http://www.dama.cz/laska-a-vztahy/vztah-muze-a-zeny-po-narozeni-ditete-8919
[kač]