Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Narcis ako partner

28.apríl 2020
Narcis ako partner

Neexistuje žiadny spôsob, ako okamžite zistiť, či ste narcistu stretli. Je ale pravdepodobné, že ste stretli veľa ľudí, ktorí trpia týmito znakmi. Vedeli ste, že existuje aj tajný narcista?

Narcistická myseľ

Je dôležité porozumieť mysle narcisov. Vidia vzťahy ako prostriedok, ako dostať to, čo chcú, bez záujmu o pocity druhej osoby. Ich jediným záujmom je to, čo môžu dostať oni. Vzťahy používajú na posilnenie ich ega a dávajú im to, čo oceňujú, ako je sebavedomie, moc a úcta. Takým ľuďom musíte ale aj niečo ponúknuť. Nemajú o vás záujem ako o osobu alebo o nič pre vás, bez toho aby na oplátku niečo získali. Exkluzívny záväzok, starostlivosti a intimita, ktoré väčšina ľudí hľadá vo vzťahu, sú považované za nevýhody narcizmu. Intimita tu nie je zvyčajne prepojená. Vzťah s narcistom sa nikdy nevyvinie do vzťahu založeného na láske.

Znaky narcistickej hry

Štýlom narcistickej hry je cieľ, ako si užívať predovšetkým bezvýhradné potešenie. Hrajú hru a víťazstvo je cieľom. Tým sa dosiahne dokonalá rovnováha, aby sa ich potreby stretli s ľuďmi a aby uspokojili iné potreby svojich partnerov.

Všetko, čo by ste mali vedieť o tajnom narcisovi

Nenechajte sa zmiasť skrytými narcistami, môžu byť rovnako nebezpeční ako iné typy. Možno vás podvedú skrytí narcisti, ale sú aj typy extrovertných narcistov. Niektorí narcisti môžu zdôrazniť jednu osobnostnú vlastnosť nad ostatnými. Musia byť centrom pozornosti, zatiaľ čo iní narcisti sú odlišní. Niektoré verejné osobnosti a celebrity sú príkladom extrovertných narcistov. Predovšetkým ľudia, ktorí sú grandiózni a túžia po pozornosti. V zábavnom priemysle je to naopak väčšinou vyhľadávaná a ctená vlastnosť.

Tajný narcista

Existuje niekoľko podtypov tajných narcisov. Medzi nimi sú skrytí narcisti alebo tiež narcisti s malým sebavedomím. Nedostatočná sebadôvera u týchto narcisov spôsobuje to, že sú náchylnejší k depresii a pocitom prázdnoty. Tento podtyp bol tiež označovaný ako skrytý narcista, zraniteľný narcista alebo introvertný narcista. Na povrchu môžu byť ťažko identifikovateľní. Títo narcisti môžu vyzerať placho, pokorne alebo úzkostlivo. Ich uspokojenie môže prameniť nepriamo prostredníctvom ich emocionálnej investície do niekoho, koho obdivujú. Berú si veľa vecí osobne a majú pocit nedôvery, zlého zaobchádzania, nedocenenia a nepochopenia. Hoci sami snívajú o veľkosti, čudujú sa, prečo im ľudia nerozumejú.

Tajný narcista vo vzťahoch

Nebezpečenstvo je nevidieť skrytého narcistu, pretože tí sú pasívnejší. Ale môžu byť rovnako tak deštruktívni voči vzťahom ako extrovertné typy. Ich emocionálne zneužívanie môže byť tiché a jemnejšia, ale môže vás tiež demoralizovať. Vaše potreby a priania pre pozornosť budú vylúčené alebo ignorované. Neexistuje žiadny spôsob, ako by ste mohli naplniť ich prázdnotu alebo zmeniť svoju mentalitu v pozícii obete. Budete sa cítiť odporne a nahnevane, medzitým čo bude vaša sebaúcta postupne podkopávaná. Narcista pre vás postráda empatiu, neuvidí vás ako samostatného jedinca a urobí to, čo je nevyhnutné na udržanie svojej moci a zachovanie kontroly. Ich bolesti a potreby budú mať vždy prednosť, takže v takomto vzťahu väčšinou zostávate sami a zanedbávaní. Extrovertný narcisti niekedy tiež skrývajú tajomstvá, smútia a hrajú obete na účely možnej manipulácie. Ak sa vaše osobné potreby a pocity zhoršujú, ak sa cítite manipulovaní alebo zneužívaní, naučte sa, ako sa k nim správať.

Partner jako narcis

Hranie a láska

Dobré sociálne zručnosti umožňujú narcistom urobiť výborný prvý dojem. Sú očarujúci a energickí a majú emocionálnu inteligenciu, ktorá im pomáha vnímať, vyjadrovať, pochopiť a riadiť emócie. V skutočnosti z nich budete na prvom stretnutí úplne nadšení a až po siedmich stretnutiach začnete údajne vidieť tmavšiu stránku narcistov a začnete na ne meniť svoj názor. Mnoho narcistov je schopných priťahovať a baviť ľudí. Nie sú považovaní za nudné osobnosti. Dokážu svoje okolie zaujať. Je totiž ľahké byť zvedený veľkorysosťou, výrazom lásky, lichôtkami, intímnosťami, romantikou a sľubami oddanosti. Takto narcisti manipulujú na dosiahnutie svojich osobných cieľov. Chvália sa, aby boli obdivovaní, milovaní a potešení. Zástupcovia s nízkou sebaúctou a sebavedomímľahké ciele. Mohli by ste spadnúť do ich pasce, obetovať svoje potreby a trochu by ste dokázali aj tolerovať ich stále viac sebastrednejšie a zneužívajúce správanie voči vám.

Narcisti dávajú prednosť moci pred intimitou. Nenávidia zraniteľnosť, ktorú považujú za slabosť. Aby si udržali kontrolu nad všetkým, vyhýbajú sa blízkosti a preferujú nadvládu a nadradenosť nad ostatnými. Hra tak dosiahne perfektnú rovnováhuy pre splnenie ich potrieb, ako aj pre ich otvorené možnosti na flirtovanie alebo schádzania sa s viacerými partnermi.

Keď stratia záujem a rozhodnú sa, že hra skončila, je to pre ich bývalých partnerov vždy zničujúce, predovšetkým pre toho, kto nerozumie tomu, čo sa stalo a kto je stále zamilovaný. Rozchod je zvlášť ťažký počas romantickej fázy, kedy sú city vždy najsilnejšie. Takí partneri sa cítia zmätení, rozdrvení a zradení. Narcisti môžu vyvíjať pozitívne pocity voči svojmu partnerovi, ale bez hlbokej lásky postrádajú motiváciu k udržaniu romantiky. Vtedy začína hľadanie chýb. Môžu sa stať chladnými, kritickými a rozhnevanými, zvlášť keď sa im nedostane toho, čo žiadajú. Nakoniec musia hľadať inde uspokojenie svojich narcistických potrieb.

Čo robiť, keď máte na narcistu podozrenie

Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa ochránili pred tým, aby ste sa stali obeťou narcistických hier. Ak sa to nezlepší, môže to trvať, než nájdete odvahu odísť, ale je to menej bolestivé, než keď zostanete a budete ovládaní.

Spoznajte

Naučte sa niečo nielen o narcizme, než si začnete predstavovať romantickú budúcnosť a otvárať svoje srdce. Venujte pozornosť slovám a činom v priebehu času, a nielen sladkým slovám o láske.

Hovorte

Porozprávajte sa a podeľte sa o svoje pocity, zistite, čo sa deje. Môžete sa dozvedieť, že váš vzťah berie ako zábavu a nechce záväzok alebo je tomu úplne naopak. Pozor ale na to, ako vám to oznámia. Narcisti to vedia.

Prevezmite kontrolu

Prevezmite kontrolu a čeľte zlému správaniu, ako je napríklad nespoľahlivosť, kritika a hrubosť. To si vyžaduje schopnosť dôverovať vašim pocitom, byť asertívny a nastavovať svoje hranice. Konfrontácia nie je ultimátum. Namiesto toho sa naučte robiť to strategicky.

Nebuďte neustále k dispozícii

Nebuďte k dispozícii nepretržite. Ste svojskí, držte sa seba a neváhajte o sebe. Nekontaktujte ho viackrát denne, predovšetkým na začiatku vzťahu. Ak ste žena, neponáhľajte. Zastavte volanie alebo posielanie správ. Ak ten druhý zmizne, môžete si potom byť istí, že to nebol ten pravý alebo tá pravá. Pamätajte, že existujú aj iní ľudia.

Vzťah s narcisom zvládnu väčšinou len tí, čo si sú sami sebou naozaj istí. Tí, čo vedia, čo chcú a majú svoje zdravé sebavedomie. Chýba vám niekto taký? Skúste vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa znamenia zverokruhu.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: