Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naozaj poviete "ÁNO" na všetko?

16.jún 2021
Naozaj poviete "ÁNO" na všetko?

Láska je nepochybne to najkrajšie, čo vás môže v živote stretnúť, ale každé zamilovanie prevráti váš život naruby. Okrem partnera vám prinesie nových priateľov, známych a často aj nový životný štýl. V páre môžete snívať o nových cieľoch, ktorých chcete obaja dosiahnuť, o spoločne strávenom čase, o rodine, o deťoch...

...Takže sa dá predpokladať, že v stave svojej najväčšej zamilovanosti nebudete riešiť, akú hladinu cholesterolu v krvi má váš milovaný. Že by to ale bolo tak hlúpe, ako sa na prvý pohľad zdá?

Jeden ako druhý

Výskumy dokazujú, že partnerské vzťahy majú vplyv na naše psychické aj fyzické zdravie. Životný partner má totiž často oveľa väčší vplyv na naše správanie než ktokoľvek iný. Niekedy je to zrejmé na prvý pohľad, inokedy sa to prejavuje skryto. Aj napriek tomu, že sa hovorí, že protiklady sa priťahujú, všeobecne známe je, že ľudia majú tendenciu vyhľadávať tých, ktorí sú im nejakým spôsobom podobní. Na základe prieskumov sa zistilo, že osoby, ktoré majú protikladné vlastnosti, nevydržia spolu tak dlho ako ľudia, ktorí majú podobné zázemie, skúsenosti a správanie.

Keď sa dvaja vezmú, ich zvyky sa vzájomne ešte viac prispôsobia a sú ešte podobnejšie. Manželia navzájom ovplyvňujú svoj postoj k fyzickej aktivite, k návštevám lekára, na pitie alkoholu, k fajčeniu a podobne. Na prvý pohľad je možno zvláštne, že spriaznené duše si dokonca môžu časom "vypestovať" sklony k rovnakým chorobám, ako je napríklad rakovina, mŕtvica, artritída, vysoký tlak, cukrovka, depresia alebo vredy. Čím to je? Predovšetkým tým, že manželstvo vedie k spoločnému stravovaniu, fyzickým aktivitám, finančným zdrojom a sociálnym vzťahom.

Navyše sa zistilo, že páry, kde je jeden z partnerov vážne chorý a druhý sa ho snaží psychicky podporovať, ohrozuje aj riziko, že zdravý človek ochorie v dôsledku úzkosti a strachu o milovaného partnera.

Partnerstvo ako rizikový faktor?

Mnohé články tvrdia, že manželstvo je zdraviu prospešné. Existuje ale množstvo prípadov, keď môže mať úplne opačný efekt. Je obvyklé, že ľudia v páre sa učia zvykom, ako je napríklad fajčenie, pitie alkoholu alebo dokonca užívanie drog. Podľa psychológov je preto liečba závislostí oveľa úspešnejšia, keď sa deje v páre, ako keď sa deje individuálne. Týka sa to aj fajčenia. Keď sa náhle rozhodnete s týmto zlozvykom skoncovať, môže sa váš miláčik cítiť zradený. A naopak, otvorená škatuľka cigariet, ktorú nechá váš partner niekde v byte, môže vašu snahu veľmi ľahko zničiť.

Necháte sa od miláčika ovplyvniť?

Keď sa človek rozhodne prestať fajčiť a druhý z partnerov k tomuto rozhodnutiu zatiaľ nedospel, je treba o takejto situácii často a veľa hovoriť. Je potrebné objasniť a objasniť nové potreby, ktoré v dôsledku toho vznikli. Často sa stáva, že druhý fajčiar si celkom neuvedomuje dôsledky a rozsah zmien, ktoré s abstinenciou nikotínu súvisia, a preto je potrebné neustále vysvetľovať a pripomínať. Niekedy ich nerešpektovanie nie je úmysel, ale nevedomosť. Požiadajte partnera, aby nenechával cigarety na stole, ale schoval ich do skrinky, aby obmedzil počet popolníkov, vyhradil si miesto, kde bude fajčiť, najlepšie na balkóne alebo aspoň pri otvorenom okne, prípadne v jednej miestnosti, na ktorej sa dohodnete.

Dôvodom je, že každý z týchto podnetov spôsobuje "craving" - túžbu si znovu zapáliť cigaretu. V prípade, že fajčiar absolútne nerešpektuje potreby partnera, ktorý sa rozhodol skončiť so svojím zlozvykom, problém vzájomného spolužitia je pravdepodobne hlbší, než len zabudnutá krabička cigariet na stole. Tento fakt môže odkryť hlbšie rozpory vo vzťahu (hodnotový rebríček, vzájomný rešpekt, tolerancia). V krajnom prípade môže zapríčiniť aj rozchod partnerov.

Pozor na manželstvo s fajčiarom

Štúdia kórejských lekárov odhalila výrazne vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc a rakoviny pŕs u žien, ktorý mali manžela fajčiara. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o následok pasívneho fajčenia. Istá americká štúdia, zverejnená v časopise American Journal of Preventive Medicine, dospela k záveru, že manželstvo s fajčiarom zvyšuje u nefajčiarov riziko mŕtvice, a to o 42%. Pasívne fajčenie pritom veľmi škodí aj deťom ktorým hrozí množstvo zdravotných problémov, ako sú problémy s dýchacou sústavou a astma.

Horšie ako stres

Dôležitá je aj nálada, ktorá vo vzťahu panuje a vzájomná láska. Vezmeme si ako príklad pani Vieru, ktorá je rozvedenou matkou dvoch detí. Problémy jej už začali pred desiatimi rokmi, kedy v jej vtedy päťročnom manželstve prepukla vážna kríza. Manžel bol cholerik a ona ťažko znášala hádky, ktoré stále vyvolával. Nemala rada konflikty, a preto svoje pocity dlho dusila v sebe a snažila sa vyhýbať konfliktu a konfrontáciám. Potláčanie pocitov prinieslo následky: začala trpieť bolesťami brucha, občas zvracala a pravidelne sa u nej objavovala zápcha, ktorá sa striedala s hnačkami.

Gastroenterologické vyšetrenie ale príčinu ich problémov nezistilo. Lekár jej predpísal antidepresíva a poslal ju na psychoterapiu. Po dvoch mesiacoch sa jej začala zlepšovať nálada a problémy postupne ustupovali, až zmizli úplne.

Hádate sa doma často?

Antidepresíva užívala ešte jeden rok. Lieky po dohode s psychiatrom vysadila a od tej doby sa cíti dobre. Dokonca tak, že našla odvahu začať nový vzťah, ktorý sa zatiaľ vyvíja veľmi pekne.

Mnohí ľudia nepovedia, ako sa cítia a snažia sa problémy prehliadať, aby doma "nebolo dusno" a zbytočné hádky, ale vo svojom vnútri cítia, že problém nezmizne tým, že sa o ňom nehovorí. Naopak, veľmi často zostane a naberá podobu rôznych psychických či fyzických komplikácií (poruchy spánku, depresia, zníženie sebavedomia, úzkosť). Pri dlhodobom nevyslovenom nesúhlase, sklamaniu, hnevu, poníženia si môžete byť istí, že sa vám tieto stavy raz prejavia na tele aj na duši. Preto je treba pocity vyjadriť aj napriek strach z reakcie partnera.

Keď sú tieto obavy pre človeka neprekonateľné, potom sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc, ako je napríklad manželská poradňa alebo psychológ. Ženy, ktoré žijú v manželstve plnom nepriateľstva, sú viac ohrozené srdcovými chorobami ako tie, ktoré žijú vo vrelom vzťahu. Vyplynulo to zo štúdie psychológov z univerzity v Utahu. Okrem toho nešťastné ženy, ktorých vzťah je plný hádok a napätia, bývajú častejšie obézni, majú vysoký krvný tlak a vyššie sklony k depresiám. Je to tak preto, že ženy reagujú na problémy vo vzťahu oveľa citlivejšie ako muži.

Manželský efekt

Našťastie máte príležitosť ovplyvňovať zdravie svojho blízkeho človeka aj pozitívne, už len tým, že zmeníte svoje správanie.

Ovplyvňuje vás vaše manželstvo negatívne alebo pozitívne?

Jody Šindelárová, profesorka na School of Public Health v Yale, štyri roky sledovala viac ako šesť tistíc ľudí. Zistila, že na správanie každého sledovaného jedinca bol vidieť veľký "manželský efekt". Napríklad:

  • Keď jeden z manželov prestal fajčiť, ten druhý mal až 8x väčšiu šancu tiež prestať.
  • Keď sa jeden vzdal alkoholu, druhý mal 5x väčšiu šancu prestať piť.
  • Keď sa jeden z páru nechal zaočkovať proti chrípke alebo si dal zmerať hladinu cholesterolu, výrazne vyššia bola pravdepodobnosť, že druhý to tiež urobí.

Podpora lepšia ako karhanie

Zaujímavé bolo aj zistenie, ktorý z manželov má na druhého väčší vplyv. Aj keď by sme predpokladali, že ženy svojich mužov podporujú a motivujú častejšie, výskum zistil, že viac sa dali ovplyvňovať manželky svojimi mužmi. Keď chcete zmeniť rizikové správanie svojho partnera, budete mať väčšiu šancu, keď ho prestanete karhať a začnete ho podporovať. Napríklad, keď váš manžel trpí nadváhou, nemá zmysel ho na to len upozorňovať a vyčítať mu, že sa málo hýbe. Lepšie je vyzvať ho, aby s vami šiel na prechádzku, na bicykel alebo si zabehať, podporiť ho malým darčekom do jeho športovej výbavy a nezabudnúť pochváliť každý jeho krok.

Spolu to zvládneme

Pre páry, ktoré sa musia náhle vyrovnať s vážnou chorobou jedného z manželov, je dôležité situáciu prijať a prispôsobiť sa jej. Podľa psychológov sa v takýchto náročných životných situáciách cení, keď jeden z partnerov je druhému oporou, ale upozorňujú, že termín "opora" môže pre každého človeka znamenať niečo iné. Niekto ocení, že sa zdravý partner chová úplne normálne, rovnako ako doteraz, že chorobám nevenuje viac pozornosti, než je potrebané a nespráva sa k chorému, ako keby umieral.

Pre niekoho je zase príjemnejšie prijať zvýšenú starostlivosť ostatných. Ale aj v tomto prípade sa odporúča opýtať sa, čo by chorý potreboval alebo čo by si prial, než začnete aktívne rozdávať svoje dobro.

Do posledného dychu

Nie vždy majú chorí šancu na rýchle alebo úplné vyliečenie. Pri vážnej a dlhej chorobe jedného z partnerov sa ten druhý dostáva do úlohy opatrovateľa. Aj keď mnohí hovoria, že táto skúsenosť obohacuje, môže pre nich byť aj nebezpečná. Často sa u týchto ľudí objavuje depresia. Podľa jednej lekárskej štúdie majú ženy, ktoré sa o svojho chorého manžela starajú deväť a viac hodín denne, vyššie riziko ischemickej srdcovej choroby. Je to dané asi ich časovou tiesňou, finančnou záťažou a tým, že je pre nich ťažké vidieť trpieť človeka, ktorý je im blízky.

Ak je to trochu možné, odporúča sa skúsiť starosť o nevyliečiteľne chorého rozdeliť medzi viacero osôb tak, aby mohli načerpávať energiu a nespôsobili si zdravotné komplikácie. V prípade, že takáto možnosť nie je, potom v rámci možností dbajte na udržanie priateľských vzťahov, nevzdávajte sa svojich koníčkov, určte si pravidelný čas len pre seba.

Nestrácajte nádej a bojujte. Kto nič nerobí, ani nič nepokazí, a preto začnite hľadať svojho nového partnera alebo partnerku hneď teraz.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: