Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nakupovanie v zahraničí

3.jún 2016
Nakupovanie v zahraničí

Nakupovanie v zahraničí môže byť vzrušujúce, ale má to aj svoje úskalia.

Môžete nakupovať pohodlne z domova cez najrôznejšie internetové portály. Objednaný tovar vám potom môže prísť z Ameriky, Číny, Talianska... proste odkiaľkoľvek. Samozrejme mnoho ľudí aj v dnešnej dobe vykonáva výlety, ktoré sú cielené na nakupovanie. Letenky sa dajú zohnať za celkom slušné peniaze, ak si s tým dáte tú prácu. Keď ale danú krajinu nepoznáte a neviete, kde sú aké obchody a nákupné zóny, tak budete asi trochu stratení a potom sa vám môže výlet parádne predražiť.

Originál verzus falzifikát

Každá žena túži mať doma minimálne jednu kabelku alebo topánky od svetoznámeho návrhára či dizajnéra, ale čo keď na to rodinný rozpočet nestačí alebo by vás taká kúpa úplne zruinovala? Ak vám falzifikáty nevadia a nemáte na pravý originál, podarí  sa vám počas začínajúcich dovoleniek, zohnať určite veľa zaujímavých kúskov. Ak ste internetoví nákupcovia, tak existuje veľa portálov, kde sa dajú tieto "fejky" tiež zohnať. Ak chcete ale len a iba originál, tak sa poriadne pozerajte, skúmajte a kontrolujte, aby ste aj odviezli naozaj len a len originál. Keď objednávate na internete, počítajte s tým, že za minimálnu cenu sa vám len veľmi zriedka podarí kúpiť krásnu aj kvalitnú vec a problém bude s prípadnou reklamáciou, respektíve odoslaním zásielky späť.

Zjednávanie

V Severnej Amerike a mnohých častiach Európy, je zjednávanie už trochu na ústupe. Ale po celom zvyšku sveta je vyjednávanie a vymieňanie dôležitou súčasťou každej transakcie pri nakupovaní tovaru. Keď sa u vás prejavia skvelé vyjednávacie zručnosti, budete mať zároveň aj skvelú možnosť a príležitosť získať veľa zaujímavých kúskov za skvelé peniaze. Než sa vydáte na trhy, je dôležité, aby ste sa zoznámili s miestnou kultúrou daného miesta, ktoré ste sa rozhodli navštíviť. Stratégia zjednávania sa bude trošku líšiť. Napríklad v niektorých častiach sveta sa oplatí použiť svojou asertivitu a byť silní "v kramflekoch" pri vyjednávaní ceny. V iných štátoch a krajinách, urobíte lepšie, keď budete naopak príjemní a koketní. Zistite si vopred presnejšie zvyky o miestnom zjednávaní. Bez ohľadu na všetko, premýšľajte o zjednávaní ako o hre. Nedajte sa donútiť k ničomu, čo sa vám nepáči. Nikdy nevstupujte do zjednávania nepripravení. V čase, keď sa k vám bude predajca blížiť, by ste už mali vedieť, či to čo chcete kupovať, za to stojí a koľko približne zaplatíte. Je dobré mať pripravené dve ceny, ktoré ste ochotní zaplatiť. Prvá by mala byť cena, ktorú by ste chceli v ideálnom prípade zaplatiť a potom druhú, maximálnu čiastku, ktorú ste ochotní za danú vec minúť. Po tom, čo predávajúci začne rokovanie o cene a vy si nie ste istí, koľko dať ako protinávrh, znížte túto cenu na polovicu a pokúste sa vyjednávať. Ale samozrejme stále platí, dajte si pozor na určitú stratégiu, ktorú použijete v tej určitej krajine.

Nakupování

Najlepší spôsob, ako v zahraničí platiť

Ak budete platiť v hotovosti, tak sa oplatí mať peňaženky dve alebo jednu s viacerými priehradkami. Keď sa totiž dohodnete na sume, ktorú ste ochotní zaplatiť, je dobré mať pri sebe len to maximum, ktoré ste ochotní za danú vec naozaj zaplatiť. Vyzeralo by divne, keby ste zjednávali ako o život, podarilo sa vám cenu znížiť na minimum a potom platili s peňaženkou, ktorá by bola zaplnená peniazmi. Pri zjednávaní vám naopak môže pomôcť peňaženka, ktorá bude poloprázdna a vy budete tvrdiť: "Pozri, toto je všetko čo mám a čo ti môžem zaplatiť."

Dostatok miesta v batožine

Ponechajte si vo svojich kufroch miesto na darčeky a suveníry. Pokojne si so sebou na dovolenku vezmite kufor, ktorý bude o kúsok väčší, aby sa vám tam pri spiatočnej ceste všetko vošlo. Ak budete kupovať aj niečo väčšieho, budete si to musieť nechať poslať zvlášť. Rozhodne sa oplatí aj tento váš náklad poistiť pre prípad straty a nechajte si doklad pri sebe, pre prípad, že by vaša zásielka nedorazila. Dajte pozor na to, ako darčeky balíte, s krehkými vecami to môže byť zložitejšie, aby došli v poriadku celé.

Niekedy je potreba zaplatiť daň alebo clo

Najčastejšia otázka a problém. Pokiaľ objednávate po internete a jedná sa o menší tovar, je dobré sa s predajcom dohodnúť. Keď je vecí viac, je dobré ich nechať zabaliť a poslať vo viacerých balíčkoch. Pri odosielaní záleží na váhe a tiež rozmeroch. Keby sa stalo, že bude potrebné za tovar v balíčku zaplatiť, ozve sa vám colný úrad sám. Zásielku pozastaví a vám odošle konkrétny formulár so všetkými informáciami a údajmi, ktoré je potrebné vyplniť. Na základe tohto vyplneného formulára a zaplatenia stanovenej sumy (dane, cla) vám bude balíček doručený na vašu adresu.

Ako je to so clom a DPH, keď objednáte tovar napríklad z Číny?

  • Pokiaľ objednávate tovar z Číny, tak keď nepresahuje cena tovaru vrátane poštovného 22 EUR, bude zásielka oslobodená od dane aj cla.
  • Pri presiahnutí čiastky 22 eur do 150 eur, bude zásielka oslobodená od cla, ale bude vymerané DPH.
  • Keď bude tovar vyšší hodnoty 150 EUR, bude balíčku vymerané DPH a bohužiaľ aj clo.

Ak vám colný úrad vymeria DPH alebo CLO, pripravte sa, že zaplatíte zároveň aj Slovenskej pošte poplatok 3,50 Euro, ktorý je fixný a účtujú si ho za vybavenie a doručenie oznámenia o colnej deklarácii. Zásielka z Číny väčšinou dorazí počas 3 týždňov. Predajca vo väčšine prípadoch uvádza na balíček, že sa jedná o darček a zároveň uvádza aj nižšiu cenu, aby nemuselo byť vymerané clo či DPH. Každý balíček ale prejde rukami zamestnancov colnej správy a keď je na ňom niečo nápadného, ​​prechádza röntgenom a na základe toho je prípadne clo či DPH vymerané.

Vedeli ste, že...

V Taliansku

Nemá spotrebiteľ zákonný nárok na výmenu zakúpeného tovaru. Je to len na uvážení obchodníka. Preto je dôležité overiť si pred kúpou, či obchodník umožňuje výmenu a najlepšie o tom ešte získať písomné potvrdenie, ktoré je možné poznamenať napríklad na účtenke.

V Španielsku

Neexistuje záloha na fľaše a plechovky, umelohmotné sáčky a niektoré supermarkety si za plastikové  sáčky rovno účtujú drobný obnos.

V Grécku

Sú obdobia výpredajov každý rok určované Ministerstvom pre rozvoj. Zimné výpredaje sú v priebehu januára až februára. Letné výpredaje bývajú v priebehu júla a augusta.

Zdroj: http://www.evropskyspotrebitel.cz/files/nakupovani-v-evrope-pruvodce022.pdf

[kač]

Zdieľajte tento článok na: