Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Môže byť láska závislosť?

21.jún 2017
Môže byť láska závislosť?

Máme nad sebou vôbec kontrolu, keď sa zamilujete? Alebo je láska skôr podobná drogám, ktoré kolujú v krvi a získavajú nadvládu nad tými, ktorí ich užívajú?

Dlho ste s nikým neboli vo vzťahu, nerandili ste a potom to jedného dňa príde. Láska vás postihne nepripravených a budete v tom až po uši. Milujete na svojom novom partnerovi to, ako sa smeje vašim vtipom, jeho nežné dotyky, úsmev, krásne slovíčka, ktoré vám šepká do uška aj spôsob, akým vaše ruky do seba krásne zapadnú. Hoci spolu nie ste dlho, trávenie času s vaším partnerom môže byť omamné. Stačí jediný pohľad, ktorý vám rozbúši srdce a zároveň sa budete cítiť ako v siedmom nebi.

Celé dni myslíte na svojho partnera, chýba vám každú minútu z celého dňa, ak spolu nie ste a tešíte sa na neho. Aj keď sa pokúšate na neho nemyslieť, vaša myseľ rovnako nakoniec skončí u vášho partnera. Ak v tej chvíli ani nie ste v kontakte, môže to byť ubíjajúce. Čo to všetko ale znamená? Neznie to trochu ako závislosť?

Čo je vlastne láska?

Hovorí sa, že keď sa zamilujete, máte motýle v bruchu a podlamujú sa vám kolená, ale uvažovali ste niekedy o tom, čo sa deje s vaším mozgom, keď konečne nájdete svoju spriaznenú dušu?

Láska je vždy považovaná za citovú reakciu, ukázalo sa však, že neurológia a fyziológia mozgu hrajú obrovskú úlohu pri rozvoji dlhodobých šťastných vzťahov.

Ak ste zamilovaní, ľudia vám často hovoria, aby ste sa riadili vaším srdcom. Kľúčom k budovaniu vzťahu a rastu trvajúcej lásky je však mozog. Čo presne sa ale deje v našich mozgoch, keď sme zamilovaní?

Zamilovanosť vyvoláva chemickú reakciu v mozgu

Pri zamilovanosti sú aktívne hlavne tieto tri oblasti mozgu:

  • Oblasť mozgu, ktorá je spojená s empatiou.
  • Oblasť mozgu spojená s riadením vlastného stresu a emócií.
  • Posledná je oblasť mozgu spojená s pozitívnymi ilúziami.

Posledná spomínaná oblasť sa nazýva ventromediálny prefrontálny kortex, v ktorom sa spracovávajú úsudky. Ak sme teda kritickí, pochádza naša kritika práve odtiaľ. Viete ale, čo sa deje s touto oblasťou, keď sme zamilovaní? Aktivita klesá. Mozog sa rozhodne pozastaviť spracovanie negatívneho úsudku, keď sme zamilovaní a cíti podporu nášho partnera. Veľakrát ignorujeme alebo ospravedlňujeme partnerove zlé vlastnosti a zvyky, čo v niektorých prípadoch môže byť nebezpečné.

Láska ako závislosť

Kým túžba niekoho milovať a byť milovaný je úplne normálna, opojný pocit zamilovanosti, môže byť pre niektorých jedincov návykový. Ak ste niekedy boli zamilovaní, potom viete, ako mocné to môže byť. Váš svet je náhle obrátený hore nohami, cítite sa vzrušene, keď vám na začiatku všetko pripadá nové a úžasné. Niet sa preto čomu čudovať, že niektorí jedinci si želajú, aby tento euforický pocit trval navždy. Samozrejme si väčšina ľudí uvedomuje, že ten nádherný počiatočný pocit z novej lásky nie je a nemôže ani byť večný. Vo zdravých dlhodobých vzťahoch láska dozrieva a možno už nie je toľko opojná a euforická, zato je ale oveľa viac naplňujúca a stabilnejšia.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že závislosť na láske má s pravou láskou veľmi málo spoločného. Kým sa môže zdať, že človek závislý na láske dychtivo hľadá lásku, v skutočnosti láska vlastne nie je to, čo ho poháňa. Skutočná láska zahŕňa intimitu, ktorá vyžaduje ochotu byť zraniteľný. Človek závislý na láske má strach z intimity a zraniteľnosti. Namiesto toho hľadá ten opojný pocit alebo pobláznenie, ktoré sprevádza nový vzťah.

Rovnako ako u každej závislosti sa u mužov aj u žien ukazujú základné príznaky. V prvom rade je zamilovaný zameraný na svoju obľúbenú drogu, teda objekt lásky čiže svojho partnera. Neustále na svojho partnera myslí a často mu nutkavo volá alebo píše, aby s ním bol v neustálom kontakte. Najdôležitejšie pre takého človeka je intenzívna motivácia na získanie svojho milovaného, ​​podobne ako u drogovo závislých.

Vášniví milovníci skresľujú realitu, menia svoje priority a každodenné zvyky, aby sa prispôsobili tomu druhému, zažívajú zmeny svojej osobnosti a niekedy podnikajú nevhodné alebo dokonca riskantné veci, len aby zapôsobili na svoju drahú polovičku.

Zamilovaný pár

Zamilovaný túži po citovom a fyzickom spojení so svojím milovaným, čo je v podstate ona závislosť. Rovnako ako drogovo závislí trpí abstinenčnými príznakmi, keď nemajú a nemôžu dostať svoju drogu, aj milovník trpí, keď je oddelený od svojho milovaného (úzkosť z odlúčenia). Nepriazeň osudu a sociálne prekážky túto túžbu dokonca zvyšujú, čo vedie k frustrácii.

V skutočnosti otupení milovníci vyjadrujú všetky štyri základné rysy závislostí, ktorými sú túžba, tolerancia, absťák a recidíva (opäť tomu prepadnú). Pociťujú nával vzrušenia, keď sú so svojím milovaným (narkóza či intoxikácia). Pri budovaní tolerancie sa snažia s partnerom viac a intenzívnejšie komunikovať (zosilnenie). Ak partner ukončí vzťah, závislý milovník prežíva abstinenčné príznaky, ktoré zahŕňajú protest, plačlivosť, úzkosť, letargiu, nespavosť alebo hypersomniu, stratu chuti do jedla alebo naopak prejedanie, podráždenosť a osamelosť.

Podobne ako závislý človek, aj milovníci zachádzajú do extrémov. Aby svojho milovaného získali späť, robia ponižujúce alebo nebezpečné veci, teda prepadajú recidíve, rovnako ako narkomani. Dlhú dobu po skončení vzťahu môžu niektoré udalosti, ľudia, miesta, piesne alebo iné vonkajšie podnety vyvolať spomienky a obnoviť túžbu po partnerovi, ktorý závislého opustil.

Návyková fáza zamilovanosti nie je zlá

Možno to znie ako zlá vec, v skutočnosti však nie je, ak to nedôjde do extrému. Každý určite zažil euforický pocit a túžbu byť so svojou druhou polovičkou, keď sa zamiloval. Musíte ale pochopiť, prečo sa to deje, a zároveň mať na pamäti, že stále potrebujete udržiavať zdravé hranice a usilovať sa o rovnaké záujmy, ktoré ste mali predtým, ako ste toho druhého spoznali. Veci, vďaka ktorým sa cítite dobre a sami sebou sú stále dôležité, aj keď ste zamilovaní až po uši. A ako už bolo spomenuté, počiatočná euforická zamilovanosť časom pominie a váš vzťah s partnerom sa ďalej vyvinie a dozreje do fázy dlhodobého vzťahu. Nemusíte sa teda báť, že by ste boli závislí, akonáhle sa zamilujete. Ak to samozrejme nenecháte zájsť do extrému.

Ak ste stále sami, ale túžite sa zamilovať, skúste sa zoznámiť na našej zoznamke a nebojte sa svoj náprotivok pozvať na rande!

[Rox]

Zdroj: http://blogs.discovermagazine.com/crux/2015/02/13/love-addiction-brain/#.WUKiBmjyiM8 

http://www.yourtango.com/can-you-really-be-addicted-to-love-video 

Zdieľajte tento článok na: