Myslíte si, že váš úspech závisí na tom, ako ste chytrí, skúsení alebo šikovní? Tak to sa mýlite. 85% je v schopnosti získať si ľudí okolo vás. Ako na to? Inšpiráciou vám môžu byť napríklad práve tí, ktorí doslova vplývajú neodolateľným kúzlom a šarmantnosťou.
Sú stredom každej spoločnosti a dokážu presvedčiť a získať si prakticky každého. O čo jednoduchšie je plávať životom, keď ste obľúbení. Iba že by ste žili na samote pri lese, tam je to jedno. Bezpochyby aj vy máte okolo seba ľudí, ktorým akoby svet ležal pri nohách. Čím to, že pôsobí tak magicky? V čom tkvie tajomstvo ich šarmu?
Základom je zdravé sebavedomie. Charizmatickí ľudia sú si vždy vedomí vlastnej hodnoty a nemajú tak potrebu ironicky komentovať, ponižovať či kritizovať ostatných. Majú vysoké sebavedomie v tom dobrom slova zmysle, ktoré z nich doslova srší a prenáša sa na každého, s kým prídu do kontaktu. Práve preto sa v ich prítomnosti cítia ostatní tak skvele. Rovnako úžasne, hrdo a hodnotne ako ona skvelá osoba, ktorá sa s nimi dala do reči. Umenie vyvolať v ľuďoch tento pocit robí z takýchto jedincov ešte príťažlivejšími spoločníkmi, než akými sú sami o sebe.
Zásadné je, že komunikujú s každým bez rozdielu a vážia si a rešpektujú tých, s ktorými sa stretávajú, rovnako ako sami seba. Mnoho ľudí žije v presvedčení, že charizma a šarm sú vlastnosti, ktoré sa dostávajú do vienka už pri narodení. Omyl! Genetika síce pomáha, ale neodolateľne príťažlivým a očarujúcim sa môže stať každý z nás. Všetko sa dá naučiť. Treba na tom len trošku popracovať a osvojiť si správanie týchto fascinujúcich ľudí.
Väčšina ľudí nevedomky vyhľadáva nezrovnalosti a rozpory, čo vedie skôr k hádkam než k príjemnej a zmysluplné konverzácii. Šarmantní ľudia sa snažia vyjsť s každým, vždy hľadajú cestu či tému, na ktorých sa zhodnú. Keď s niekým hovoríte, skúste nájsť niečo, čo máte spoločné, to vám pomôže nadviazať zaujímavú debatu a vyvolať v ľuďoch pozitívne emócie.
Väčšina ľudí vlastne vôbec nevie počúvať. Všetci chcú hlavne hovoriť o sebe a svojich vlastných zážitkoch a názoroch. Nie je nad to, keď rozprávate a vidíte, že všetci pozorne počúvajú, a dokonca reagujú na vaše slová. Umenie načúvať druhým je niečo, za čo vám bude každý vďačný a dá vám punc úžasného spoločníka a milého človeka.
Šarmantní ľudia síce vedia skvele hovoriť, keď na to príde, ale omnoho radšej počúvajú. Vďaka tomu sa tiež okrem iného dozvedia veľa zaujímavých informácií, medzi ktorými potom ľahko nájdu práve onú "spoločnú niť".
Skutočnosť, že niekto vás osloví menom, hoci ste sa spoznali len nedávno, prípadne ste sa videli len raz a letmo, vyvolá v človeku pocit dôležitosti. Je dobré zapamätať si ako mená ľudí, ktorí vám sú predstavovaní, tak čo najviac detailov a na prvý pohľad možno nedôležitých faktov z konverzácie s nimi. Ukladajte si do pamäti mená ich detí, priateľov, príbuzných a domácich maznáčikov. Urobíte dobrý dojem.
Ľudia obľúbení v spoločnosti sa vedia vyjadrovať neuveriteľne dobre, presne a pútavo. Aj tú najnudnejšiu historku dokážu pretaviť v zábavné a napínavé rozprávanie a vyprovokovať ním živý hovor. Výraznou gestikuláciou a tvárovou mimikou (primeranú prostredia a spoločnosti) okamžite vtiahnu všetkých do atmosféry a nálady ich príbehu. Keď zapojíte do hry rozprávača, zabávača a herca v sebe, nenápadne avšak zaručene získate pozornosť a záujem.
Dotyk je dôležitý prostriedok, vďaka ktorému dokážeme lepšie pochopiť emócie. Pri experimente, počas ktorého mali ľudia odhadovať pocity druhých bez slov, iba dotykom, vedci zistili, že až 83% odpovedí bolo správnych. Ak budete chcieť niekomu pogratulovať alebo ho pochváliť, zamyslite sa nad tým, ako to urobiť čo najlepšie. Potriasť rukou, pohladkať po ramene, objať, záleží na situácii. Dodáte tým svojim slovám na úprimnosti, lepšie vyjadríte svoje emócie a získate si dôveru.
Obľúbení ľudia vedia ľahko podnietiť ostatných, aby rozprávali o sebe. Neboja sa pýtať a zároveň s ľahkosťou a prirodzene rozprávajú aj o sebe. Vedia v človeku vytvoriť pocit, že sa skutočne zaujímajú o to, čo si myslíte, a to im v dôsledku dodáva na dôveryhodnosti. Akonáhle sa dozviete niečo málo o živote človeka, s ktorým sa rozprávate, začnite sa vypytovať na podrobnosti a pridajte svoju vlastnú, podobnú skúsenosť. Vznikne tak medzi vami istá spriaznenosť, pretože máte niečo spoločné, o čom sa obaja radi pobavíte.
Šarmantní ľudia nepotrebujú vyhrávať či byť na koni vždy a za každú cenu. Naopak. Zámerne dávajú, bez toho aby očakávali čokoľvek na oplátku. Nie je pre nich ťažké priznať chyby a neúspechy či hovoriť o svojich slabostiach. A to nie každý vie a robí. Otvorene vám povedia "Závidím ti", alebo "Toto neviem, môžeš ma to, prosím, naučiť?". Vedia, že ľudia oceňujú úprimnosť a ozajstné emócie. S nehraným nadšením preto dávajú najavo, že vás radi vidia. Keď sa s vami bavia, pozerajú sa vám do očí, to je pri konverzácii veľmi dôležité.
Smejú sa, keď sa smejete vy. Mračia sa, keď sa mračíte vy, krčia hlavou rovnako ako vy. Neopakujú len bezmyšlienkovito, čo hovoríte. Skutočne sa sústredia a pozorne počúvajú a vnímajú nielen vaše slová, ale aj emócie. Robte to ako oni. Takáto spätná väzba pomáha nájsť spoločnú reč a spôsobuje, že človek, s ktorým hovoríte, k vám získa pocit dôvery.
Možno že korčuľovanie na ľade nie je vaša parketa alebo sa vôbec necítite na spoločenské hry typu Twister či Activity, ale prečo by ste to neskúsili? Šaramantním ľuďom dodáva na obľúbenosti aj prirodzenosť, s akou sa vrhajú do čohokoľvek, aj keby nemali potuchy, ako sa to robí, alebo pri tom mali vyzerať smiešne. A paradoxne sú milovaní a rešpektovaní práve o to viac. Ak ste ochotní ukázať svoje slabiny a vyzerať napríklad aj hlúpo, ľudia sa vám nebudú smiať. Pretože každý vie, aké to je a že to jednoducho patrí k životu. Ste jedným z nich.
Radšej by sme si urobili na jazyku uzol, než by sme ich vypustili do sveta. Sú vety, ktoré skrátka nechceme hovoriť. Prepáč. Nevoniaš. Nudíš ma. A pod.
Nepiť sa berie v spoločnosti ako divná vec. Keď niekto nefajčí, tak sa ho na to tiež všetci stále dokola nepýtajú.
Stojíme pri obraze alebo diele, ktoré nám nepripadá veľmi dobré, ale vidíme, ako druhý netrpezlivo čaká na náš názor.
Pretože slovo robí nielen mužov, ale aj ženy. A keď sa nedrží, tak vás to štve. Ale väčšinou hráme chápavo.
Neradi ľuďom haníme ich výtvory, a to aj kuchárske. Keď ste u niekoho na návšteve a nechutí vám pohostenie, väčšinou ho rovnako zo zdvorilosti pochválite.
Ako radi by ste túto vetu vedeli povedať. Dala by vám čas, ktorý niekedy trávite tak, ako zrovna nechcete.
Často je vám niekto povedomý a nie ste si schopní vybaviť odkiaľ. A v takýchto situáciách ste radi, keď vám dotyčný pripomenie, kde ste sa stretli, namiesto toho, aby vás dusil opakovaním "fakt nevieš? Spomeň si".
Namiesto toho ale poviete "pokúsim sa". Je to taká milosrdná lož.
Dávate si veľký pozor, aby ste v afekte nevyslovili niečo, čo už nikdy nebudete môcť vziať späť.
Keď dostanete darček, ktorý ste si tak úplne nepriali a vôbec sa vám nepáči, máte problém, ako to povedať. Pripadá vám, že to na vás musí byť vidieť. Väčšinou z vás vypadnú vety typu jéé, to je bezchybné, to sa mi hrozne hodí.
Keď vám kamarát ukáže svoju priateľku na fotke, neviete povedať, že sa vám nepáči.
Nemusíme dlho vysvetľovať, prečo túto vetu neradi hovoríme.
Veľmi zle sa hovoria aj vety typu nepôjdeme s vami na večeru, neprídeme na návštevu, nepôjdeme s vami na dovolenku. Pretože nás to s vami proste a jednoducho nebaví. A možno jedna z vôbec najnevyslovitelnejších je: mohli by ste už ísť prosím domov, nám sa chce spať. Zošnurovaná dobrým vychovaním. Najznámejšie pokladáme svoj čas na oltár nekonečnej nudy a vlastnej otrávenosti. Zakaždým, keď vám podobná veta nejde z pusy, napadne vás, či by sa takto neúctivo správali k svojmu času aj tí, ktorí sa k nám bez pozvania nasúkali a potom nevedeli, kedy odkráčať.
S nevysloviteľnými vetami sa to má totiž tak - ich tichý a hlasný režim im dávame len my sami. Sú to takí naši osobní Frankensteini.
Nájdite si na zoznamke presne takého partnera, akého si prajete. My vám k tomu budeme držať palce!
[ivi]