Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kmeňové bunky majú čo povedať k starnutiu

9.apríl 2021
Kmeňové bunky majú čo povedať k starnutiu

Ak by ste mali veriť len polovici toho, čo sa rozpráva o účinkoch kmeňových buniek pri skrášľujúcich procedúrach, za pár rokov by sme všetci mali vyzerať ako dvadsiatnici. Nakoniec, prečo nie?

Nové a nové informácie z výskumu kmeňových buniek a priamo zázračné možnosti ich použitia neprestávajú prekvapovať ani po rokoch. Naopak. To, čo sa kedysi zdalo ako z ríše sci-fi, sa dnes stáva realitou. Existuje stále pravdepodobnejšia nádej, že kmeňové bunky dokážu opravovať nielen kosti, kĺby alebo celé orgány, ale aj mozog postihnutý neurodegeneratívnym ochorením ako je Parkinsonova choroba či Alzheimerova choraba. Veľké perspektívy vidia v kmeňových bunkách aj estetickí dermatológovia a plastickí chirurgovia.

Etické prekážky výskumu embryonálnych buniek

Kmeňové bunky sú, zjednodušene povedané, nešpecializované bunky, ktoré sa dokážu premeniť na presne ten typ špecializovanej bunky, aký potrebujeme a ďalej sa deliť, čiže rozmnožovať. Asi najväčší potenciál v tomto smere majú embryonálne bunky. Sú schopné vytvoriť akúkoľvek bunku organizmu a mohli by teda slúžiť na opravu prakticky akéhokoľvek poškodenia v ľudskom tele. Dajú sa pestovať v laboratórnych podmienkach a tiež namnožiť ako by bolo treba. Tak kde je problém? Na získanie takých buniek je potrebné ľudské embryo.

Podľa kresťanov ide o hotového človeka a preto použitie, čiže zničenie embrya na medicínske účely, je prakticky vražda. Samozrejme, sú aj iné, pragmatickejšie názory, ktoré považujú embryo za zhluk ľudských buniek, nie za človeka ako takého. Niektorí odborníci prišli s akýmsi kompromisným názorom, že by sa embryo mohlo použiť len do istého dňa od jeho vzniku, napríklad do dvoch týždňov, ale neskôr už nie, pretože sa stáva človekom. Dohadovaním urobil koniec Európsky súdny dvor, ktorý v roku 2011 zakázal používať nielen ľudské embryá, teda oplodnené vajíčka, ale aj neoplodnené vajíčka stimulované na delenie alebo s implantovaným jadrom inej ľudskej bunky.

Výskum sa teda musel ubrať iným smerom.

Máme dosť vlastných kmeňových buniek

Aby sa zabránilo etickým a morálnym problémom, pozornosť vedcov sa zamerala na dospelé kmeňové bunky. Tie má vo svojom tele každý z nás a už od narodenia a zostávajú v ňom po celý život. Sú uložené hlavne v kostnej dreni a podkožnom tuku, ale aj v ostatných tkanivách. Ak je potrebné v tele niečo opraviť, aktivujú sa a začnú sa deliť. Vytvárajú tiež bunky, ktoré boli poškodené alebo zničené a tiež bunky rovnaké, akou sú ony samy. Keď splnia svoju úlohu, vrátia sa do pokojného stavu. Na každých asi 10 tisíc špecializovaných buniek ľudského tela pripadá jedna kmeňová bunka.

Nevýhodou dospelých kmeňových buniek proti embryonálnym je ich menšia schopnosť vytvárať akúkoľvek bunku.

Už ste počuli o kmeňových bunkách?

Väčšinou sú už predurčené na to, aký typ špecializovaných buniek majú tvoriť. Vedci ich ale do istej miery dokážu "preprogramovať" tak, aby produkovali požadované bunky. Dospelé kmeňové bunky si rýchlo našli cestu do estetickej chirurgie aj dermatológie.

Skrášľovania tukom a kožou

Najväčším pozitívom pri omladzovaní pokožky, zväčšovania pŕs, ale aj pri akomkoľvek medicínskom využiť dospelých kmeňových buniek je, že pacient využije svoje vlastné tkanivá. Vďaka tomu nehrozí riziko alergie alebo iných nežiaducich efektov. Zdrojom kmeňových buniek je najčastejšie podkožný tuk. Jeho jediný gram ich obsahuje asi milión. Preto už malé množstvo tuku sa dá využiť na "opravu" deformácie tváre, stavu po úraze, na vyhladenie jaziev, vyplnenie vrások, zväčšenie pier. Na regeneráciu pokožky sa dá použiť aj vlastná koža.

Odoberie sa len maličké množstvo, stačí milimeter. V laboratóriu sa bunky rozmnožia a vytvorí sa niekoľko miliónov buniek spojitých tkanív. Aplikáciou laboratórne vypestovaných kmeňových buniek pacientovi sa podporí novotvorba buniek, čo vedie k zlepšeniu pružnosti pleti a zmiernenie vrások. Efekt by mal byť viditeľný asi do troch mesiacov.

Tuk vyplní a zregeneruje, čo treba

V oblasti tváre sa vlastné kmeňové bunky používajú aj pri korekcii ovisnutých očných viečok či kruhov pod očami, na vyplnenie nosovo-ústnych vrások, pri únave spadnutých kútikov úst, vyhladzovanie jaziev. Znie to super, ale zase úplne bezproblémové to nie je. Na získanie vašich kmeňových buniek potrebuje dermatológ najskôr váš tuk, ktorý je ich zásobárňou. Najskôr teda musíte podstúpiť liposukciu. A možno sa vám to aj celkom hodí, keď sa chcete zbaviť nejakých tukových zásob na brušku či stehnách.

Kmeňové bunky získané špeciálnou technológiou z odobratého tukového tkaniva sa pridajú do nadbytočného množstva tuku, ktorý je určený na omladenie. Tento tuk sa injekčne aplikuje do miest, kde má prebehnúť omladenie. Vďaka kmeňovým bunkám sa tuk lepšie vstrebe a podľa poskytovateľov týchto procedúr sa nevstrebe. Navyše, kmeňové bunky získané z tukového tkaniva majú schopnosť zastaviť degeneráciu poškodených tkanív a nasmerovať ich na omladenie. Obľubu si získalo aj omladzovanie chrbtov rúk.

Nič pre štíhle

Plastickí chirurgovia si tiež nenechali ujsť tento spôsob skrášľovania a ponúkanie procedúr dva v jednom. Nesmiete byť ale veľmi štíhli. Najprv vám totiž odoberajú pomerne značné množstvo tuku z brucha, stehien alebo zadku, potrebujú ho aspoň liter, a následne ho použijú na zväčšenie vašich pŕs. Z časti tuku sa extrahujú kmeňové bunky. Tento extrakt sa pridá k druhej časti odobraného tuku a zmes vám lekár postupne "napustí" do pŕs, do každého asi 200 mililitrov.

Necháte sa skrášliť svojim vlastným tukom?

Hoci sa časť tuku následne vstrebe, lekári, ktorí tieto zákroky vykonávajú, tvrdia, že 80% aplikovanej zmesi sa v prsiach udrží. Plastickí chirurgovia, ktorí sú verní silikónovým implantátom, odhadujú množstvo vstrebanej hmoty na viac ako 50%. Niektoré zdroje uvádzajú, že pre zväčšenie pŕs o jedno číslo by ste mali odstupom troch mesiacov podstúpiť ešte jeden rovnaký zákrok. Každopádne sa pri metóde s kmeňovými bunkami vyhnite celkovej anestézii aj rezania skalpelom, nebudú vám vyťahovať stehy, zostanete bez jaziev a nebudete potrebovať ani špeciálnu bandážnu podprsenku.

V dôsledku liposukcie ale budete potrebovať kompresné prádlo. Zväčšovanie pŕs vlastným tukom obohateným o kmeňové bunky sa odporúča len ženám s menším poprsím. Jeho zväčšenie je decentné, nie je tak výrazné, ako je to u zväčšenia pŕs silikónom.

Rastlinné kmeňové bunky

Ani výrobcovia kozmetických produktov nezostávajú bokom. Do kozmetiky si prerazili cestu rastlinné kmeňové bunky. Krémy a prípravky, ktoré ich obsahujú, majú po nanesení schopnosť stimulovať pleť k tvorbe vlastných kmeňových buniek, čím sa pokožka lepšie regeneruje, zvýši sa v nej produkcia kolagénu, elastínu a hyaluronu a zvýši sa aj produkcia nových kožných buniek. Výsledným efektom je spomalenie starnutia buniek a vyhladenie vrások. Rastliny, z ktorých sa kmeňové bunky získavajú, sú hlavne jabloň, datľová palma, citrusové stromy, ruže, plesnivec alpský a ďalšie.

Existuje aj kozmetika s obsahom ľudských kmeňových buniek, ktorá sľubuje perfektnú regeneráciu kožných buniek. Nie je všade povolená a hlavne je hrozne drahá.

Zaujímavjú vás výskumi kmeňových buniek?

Svetlá budúcnosť

Výskum v oblasti kmeňových buniek stále prebieha. Vedcom sa pred časom podarilo, zatiaľ len na myšiach, urobiť zásadný objav. Pomocou obyčajnej kyseliny citrónovej zmenili bunky odobratú z rôznych tkanív myší na kmeňové bunky. Podmienkou bolo len to, aby bola myška mladá. U starších jedincov už premena nebola taká jednoduchá. Odborníci tiež vedia, že schopnosť takejto regenerácie majú aj rastliny, ktoré v prípade nepriaznivých podmienok dokážu premeniť časť svojich buniek na univerzálne.

Z univerzálnych buniek po tom, keď sa podmienky zlepšia, vzniknú nové rastliny. Príroda má aj ďalšie, pre nás zatiaľ nerozlúštené tajomstvo. Niektorým živočíchom dokážu dorásť celé poškodené časti tela, ako chvost alebo dokonca končatina. Je to akoby zapli gén na tvorbu tkanív, ktorý je za normálnych okolností činný len v embryonálnom štádiu a čoskoro sa "vypne". Keby vedci odhalili, ako sa tieto gény dokážu zaktivizovať a spustiť dorastanie orgánu, mohli by sme si v budúcnosti regenerovať svoje poškodené tkanivá vrátane nových vrások, poklesnutých viečok alebo ochabujúceho dekoltu, vlastne úplne sami, z vlastných bunkových zdrojov.

Zatiaľ sa síce musíme uspokojiť s tým, čo už bolo preskúmané, ale objavy na tomto poli sú doslova na dennom poriadku. Verme, že sa máme na čo tešiť.

Kolagén nie je liek, ale dokáže robiť zázraky

Prechod zo zimy do tepla dáva zabrať ľudskému organizmu, ale hlavne pleti, vlasom a kĺbom. Hlavne striedanie teplôt a nedostatok dôležitých živín im môžu výrazne uškodiť. Doplnenie kolagénu práve v tomto období môže pre vaše zdravie znamenať malý zázrak. Pravidelným vnútorným užívaním kolagénu (v správnej, telu prirodzenej forme) sa totiž v krátkom čase zlepší vaša pokožka, vlasy či kĺby natoľko, že nebezpečenstvom zmeny počasia bez problémov odolajú.

Kolagén, základná stavebná bielkovina v našom tele, nie je len povestným elixírom mladosti a krásy. Hrá zároveň dôležitú úlohu vo výžive tkanív a chrupaviek, je totiž hlavnou organickou zložkou. Keď si ho naše telo v mladosti dokáže vyprodukovať samo, vyživuje kĺby aj tkanivá a zároveň im bráni v starnutí. Bohužiaľ s pribúdajúcim vekom ho v tele ubúda a okolo 40 rokov sa už netvorí skoro vôbec. Prvým signálom jeho nedostatku môžu byť jemné vrásky, pigmentové škvrny alebo celulitída. Aby toho nebolo málo, úbytok kolagénu sa skôr alebo neskôr môže odraziť aj na kvalite vašich vlasov, nechtov aj kĺbov.

Tak, až sa dostanete do správnej formy a budete sa cítiť parádne, tak sa hneď zoznámte s druhou polovičkou a vezmite ju niekam na rande po našej krásnej zemičke. Kam na rande? Poradíme!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: