Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kliešť útočí!

29.máj 2015
Kliešť útočí!

Od jari do jesene musíte na svojich prechádzkach počítať s výskytom malých roztočov, ktorí sa nazývajú " kliešte ". Môžu vám pekelne znepríjemniť život. Kliešť obyčajný je roztoč patriaci do čeľade kliešťovité, jedná sa o článkonožce . Živí sa saním krvi na cicavcoch, plazoch alebo vtákoch.

Kliešť obyčajný sa vyskytuje aj vo výškach nad 750 m nm, vo vlhkých lesoch, lúkach a vysokej tráve. Najviac rizikové sú listnaté a zmiešané lesy, najmä potom preslnené lesné cesty a čistiny s vyššou trávou. Počítať s kliešťami je však potrebné aj v mestských parkoch a na záhradách. K svojmu životu potrebujú vlhkosť a teplo. Zima im nesvedčí. Kliešte sa vyskytujú v tráve, vo výške od 20 centimetrov až do 1,5 metra. Rozhodne na vás nebudú padať z korún stromov, to je len mýtus. Ak si vás kliešť nájde, zahryzne sa, potom do rany začne vylučovať sliny obsahujúce protizrážanlivé látky a taktiež látky pôsobiace miestne znecitlivenie. Sliny môžu obsahovať nákazu, a preto čím dlhšia je doba prisatie, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy. Najčastejšie kliešť vyhľadáva k prisatiu teplejšie miesta, hlavne s mäkkou kožou. Najčastejšie teda krk, brucho, ďalej potom aj nohy, ruky a hlavu. Proces sania trvá jeden až dva týždne. Kliešť dokáže hladovať aj dlhšie ako jeden rok.

kliest

Kliešť prechádza štyrmi vývojovými štádiami

Tieto štádia sa nazývajú vajíčkom, larvou, nymfou a dospelým jedincom (nazývané tiež image). Okrem prvého štádia, vajíčka, môžu v ostatných fázach sať krv a prenášať choroby, ak sú infikované. Veľkosť samíc sa pohybuje od 3,5 do 4,5 mm (po nasatí až 1 cm i viac), samčekovia merajú 2,2 - 2,5 mm. Dospelé a nymfy majú 4 páry končatín, larvy majú iba tri páry. Na chodidlách predných nohách sa nachádza tzv. Hallerov orgán, umožňujúci detekciu CO2 - kliešť vďaka nemu dokáže vysliediť svoju obeť. Dĺžka vývojového cyklu kliešťa závisí od konkrétnych podmienok, pohybuje sa v rozmedzí jedného až štyroch rokov. Pretože počas leta sa kliešte väčšinou "prezliekajú" z jedného vývojového štádia do druhého, nachádzame ich najviac prisatých počas jari a na jeseň. Dospelé samce už neprijímajú potravu - len vyhľadávajú zviera, na ktorom nájdu samicu k páreniu. Samice potom nakladú do pôdy 1000-3000 vajíčok. Šesťnohé larvy hneď hľadajú drobné zvieratá (jašterice, vtáky) a niekoľko dní na nich sajú. Potom sa premenia v osemnohé nymfy a prisajú sa na ďalšie obete. Po druhom cykle po prijímaní potravy dospejú. Za priaznivých okolností trvá vývoj kliešťa jeden až dva roky.

Choroby prenášané kliešťami

Kliešť všeobecne saje krv a prenáša nebezpečné choroby. Medzi choroby prenášané týmito roztočami patrí lymská borelióza, Ehrlichióza a kliešťová encefalitída. Každá z týchto chorôb vedie k trvalému a ťažkému poškodeniu zdravia, kde môže v najhoršom prípade dôjsť aj k úmrtiu. Počet infikovaných kliešťov sa udáva niekde medzi 1 - 20%. Neplatí teda v žiadnom prípade, že prisatie kliešťa znamená vždy ohrozenie a nákazu.

Kliešťová meningoencefalitída - kliešťový zápal mozgu

Jedná sa o zápal mozgu, alebo mozgových blán, spôsobený vírusom, ktorý sa prenáša po prisaní na človeka, domáceho maznáčika alebo ostatnú zver. Inkubačná doba je jeden až dva týždne, podobne ako napríklad chrípka a má aj rovnaké príznaky. Po týždni dôjde k zlepšeniu, ale za ďalší jeden až dva týždne nastúpia príznaky, ktoré postihujú nervový systém. Komplikácie a závažný priebeh sú častejšie u dospelých ako u detí. Choroba je viazaná na jeden druh kliešťa vyskytujúci sa len v Európe. V iných častiach sveta sa vyskytujú iné podobné vírusové choroby, proti ktorým očkovanie nechráni.

Lymská borelióza

Jedná sa o chronické ochorenie spôsobované špirálovou baktériou Borrelia burgdorferi. Kliešte sa nakazia saním na zvieratách, hlavne lesných hlodavcoch aj väčšie zveri. Ochorenie má niekoľko štádií, ale všetky nemusí byť vidieť. Prvé príznaky ochorenia sa môžu objaviť obvykle po jednom až dvoch týždňoch od prisatia kliešťa. Je to začervenaná veľká škvrna na koži so stredom v mieste prisatia kliešťa. Toto štádium je natoľko typickým príznakom, že je priamo indikáciou na nasadenie antibiotík lekárom. V ďalších štádiách postihuje choroba nervy, svaly, vrátane srdcového, a kĺby. Choroba je v prvom štádiu dobre liečiteľná antibiotikami, v ďalších štádiách už je úspešnosť liečby nižšia a nižšia. Môžu vznikať aj trvalé následky.

Ehrlichióza

Ehrlichióza je bakteriálne ochorenie prenášané opäť kliešťami. Príznaky sú horúčka, bolesť hlavy, svalov. Môžu byť postihnuté vnútorné orgány, najčastejšie pľúca, pečeň, centrálna nervová sústava. V SR , rovnako ako v iných európskych krajinách sú doteraz tieto ľudské ochorenie evidované skôr výnimočne. Inkubačná doba je štrnásť dní, s rozpätím 7 až 21 dní. U ľudí, ktorí majú slabšiu imunitu je pozorovaný vážnejší priebeh.

kliest

Vhodnou prevenciou a ochranou pred kliešťami je, ak sa budete vyhýbať miestam, kde je najväčší možný výskyt kliešťov. Ak pôjdete do lesa a miest s vyšším výskytom, je dobré si chrániť časti tela zakrytím odevom, napríklad dlhým rukávom, dlhšími nohavicami, čiapkou atď. Dobré je tiež použiť repelent. Je nevyhnutné včas a správne prisatého kliešťa odstrániť a dať pozor, aby sa nepretrhla. Na vybratie a odstránenie kliešťa môžete použiť zápalku a krúživými pohybmi okolo kliešťa ho odstrániť. Prisatého kliešťa tiež môžete pokvapkať olejom, či dezifekčním prípravkom. Po 15 minútach ho pomocou pinzety alebo špeciálnymi klieštikmi odstráňte. Ranu v každom prípade po odstránení kliešťa ošetrite dezinfekciou. Rovnako postupujte aj ak ide o domácich miláčikov. Pár dní ranu sledujte a prípadne navštívte lekára, ak sa farba rany zmení alebo sa nebude hojiť, alebo zhoršovať.

Zdroje: http://www.celostnimedicina.cz/klistata.htm#ixzz3akqqH2g0
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%AD%C5%A1t%C4%9B_obecn%C3%A9

[kač]

Zdieľajte tento článok na: