Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prechádzka stačí

18.máj 2022
Prechádzka stačí

Dnešná doba ponúka dva pracovné extrémy, buď sa v práci nastojíte alebo nasedíte. Z jedného vás bolia nohy a z druhého sedacie svaly. Nenechajte sa zmiasť náročnosťou, ale ani jedným neposilňujete. Pridajte do svojho programu prechádzku. Príjemne sa odreagujete a rozdelíte si deň na pracovný a domáci. Navyše, ak práve niekoho hľadáte, zvýšite si šancu zoznámiť sa o 100% než na osamelej ceste autom.

Preč so sťažnosťami a nariekaním

Už po napísaní úvodu mi v ušiach znejú výhovorky typu: "Veď ma bolia nohy, celý deň stojím za pultom a nesmiem si sadnúť." Áno, nie je ľahké sa po namáhavej práci donútiť k pohybu, ale skúste to aspoň raz a nebudete ľutovať. Ak v zamestnaní naozaj celý deň stojíte, posaďte sa na chvíľku na lavičku a po krátkom odpočinku vyrazte pešo k domovu. Zhodíte nielen kalórie, ale aj si prečistíte hlavu a nepotiahnete si domov pracovné problémy. Ak musíte dochádzať, vystúpte o zastávku skôr alebo si po zaparkovaní auta obíďte pár blokov.

prechadzka

Blahodárný vplyv prechádzky

O pozitívnom vplyve chôdze sa vie už dlho. Dnes je moderné behať, ale čo skúsiť chodiť? Chôdza je najprirodzenejším ľudským pohybom a na rozdiel od behania je vhodná pre každého. Mnoho ľudí behať zo zdravotných dôvodov nesmie, pretože sú extrémne namáhané kĺby. Avšak chodiť môžu všetci, komu nohy aspon trochu slúžia! Nezabudnem na 75-ročného pána o dvoch francúzskych barlách, ktorý deň čo deň ušiel tri kilometre, snáď len poľadovica a pol metra snehu ho odradila od jeho rituálnej poldňovej vychádzky. Mnohým zdravím ľuďom pripadajú tri kilometre ako neprekonateľná vzdialenosť, nie je ten kontrast smiešny?

Americkí vedci z centra pre zdravé srdce (American Heart Association) potvrdzujú, že chôdza má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Stačí tridsať minút denne a sú vidieť výsledky. 

- Znižuje sa riziko kôrnatenia tepien. 

- Zlepšuje sa krvný tlak a vyrovnáva sa hladina cukru v krvi. 

- Udržuje sa váha a znižuje sa riziko obezity. 

- Zlepšuje sa mentálne zdravie. 

- Znižuje sa riziko osteoporózy.

Priaznivých účinkov chôdze možno vymenovať nekonečné množstvo, ako napríklad spomalenie mentálneho starnutia, zníženie rizika Alzheimerovej choroby alebo zlepšenie spánku.

Ak má niekto chuť venovať sa chôdzi ako športu, tak je rozhodne zaujímavé vyskúšať teraz veľmi módne nordic walking čiže tiež známu fínsku či severskú chôdzu. Iste ste už všetci zaznamenali chodca s palicami podobnými tým lyžiarskym. Vďaka nim je pohyb oveľa účinnejší a viac sa zapájajú aj zvyšné časti tela, ruky, brušné aj chrbtové svaly. Navyše môžete cestou naraziť na podobne "srandovného lyžiara" a zamilovať si nielen chôdzu, ale aj novú známosť.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: