Viete, aké sú tradičné veľkonočné jedlá? A čo by nemalo na vašom stole chýbať? Veľkonočné sviatky sú aj sviatkom dobrého jedla. Viete, čo je pre nich typické?
Prečo vajíčka na Veľkú noc? Aké sú tie správne symboly Veľkej noci? A aké typické veľkonočné pokrmy by na vašom stole nemali za žiadnu cenu chýbať?
Existuje mnoho spôsobov, ako je vysvetľovaný význam vajec a veľkonočných sviatkov. Najčastejšie býva vysvetlenie, že je to preto, že vajíčko je tzv. zárodok života. V skorších dobách bolo úplne bežné, že bolo súčasťou veľkonočných ozdôb, ktoré sa dávali na cintoríny. Keďže sa teda vajíčko stalo súčasťou Veľkej noci, začalo sa zdobiť nepreberným množstvom spôsobov. Môžete použiť cibuľu, farbičky na vajíčka, atrament, ale aj lak na nechty, drôtiky, tí šikovnejší ich dokážu vyzdobiť ešte množstvom iných a náročnejších techník.
Vajíčkovú nátierku môžete urobiť nielen na Veľkú noc. Pochutnajú si všetci.
Vajíčka musíte uvariť natvrdo. Keď chladnú, tak ich musíte olúpať od škrupiny. Úplne vychladnuté a olúpané vajcia rozdelíte tak, aby ste pohodlne vybrali žĺtok. Bielky, ktoré vám zostanú, jemne nasekáte. Žĺtky zmiešate s 300 gramami smotanového syra, je dobré využiť z jednej tretiny i lučinu. Vzniknutú zmes zmiešajte s nasekanými bielkami. Namažte na pečivo a navrch ozdobte kúskom papriky.
Neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci je veľkonočný baránok. Je to symbol kresťanskej tradície, ktorý je veľmi starý. Baránok je symbol tzv. "Božieho Baránka". Preto by na žiadnom stole nemal chýbať a každý by si ho mal upiecť.
Vo veľkej miske zmiešate žĺtky, dve celé vajcia, vanilkový cukor a cukor krupicu, citrónovú kôru a tiež citrónovú šťavu. Celé to vyšľaháte do peny a do tejto peny pomaly a postupne vmiešate ušľahaný sneh, ktorý ste si vytvorili zo štyroch bielkov. Formu na baránka je potrebné vymazať poriadne tukom, či vyliať olejom a následne vysypať hrubou múkou. Dajte si pozor, aby ste nevynechali žiadny záhyb. Baránka budete piecť v rúre, najlepšie predhriatej, na teplotu 190 stupňov celzia. Potom, čo sa upečie dozlatista a vy ho ešte horúceho vyklopíte, necháte ho vychladnúť. Následne je pripravený na polevu a zdobenie. Môžete zvoliť buď čokoládovú, ktorú zakúpite jednoducho v obchode alebo môžete urobiť sviežu citrónovou, ktorú vytvoríte zmiešaním cukru múčky a citrónovej šťavy. Dve mandle, ktoré boli spomenuté v potrebných ingredienciách, sú na ozdobenie očí. Na krk môžete uviazať ešte napríklad červenú mašličku.
Zajačik má byť symbolom šťastia. V dnešnej dobe je zajačik ten, ktorý nosí vajíčka čokoládové. A údajne by to malo byť preto, že sa zajace na jar túlajú okolo ľudských obydlí a hľadajú nejakú potravu po zime. A pretože ho ľahko vyplašíte, je to najreprezentatívnejší spôsob, ako môžu byť tajne roznášané veľkonočné vajcia. Tradičným znakom Veľkej noci by mal byť upečený chleba, v tvare zajaca, do ktorého by sa mali položiť nazdobené veľkonočné vajcia. Preto možno vznikla aj tá predstava toho, že veľkonočné vajce roznáša po okolí práve veľkonočný zajačik. Veľmi obľúbeným zvykom a hrou pre deti je hľadanie schovaných ozdobených vajíčok a nádielky niekde vonku, napríklad na záhrade.
Začnite výrobou kvásku. Do veľkej misky nasypte kilogram hladkej múky, urobte do nej jamku, rozdrobíme droždie, nalejte vlažnú vodu a posypte cukrom. Celé to nechajte chvíľku napučiavať. Potom všetko spojte dohromady a pridajte ocot, soľ, rascu a poriadne spracujte, aby sa cesto nelepilo na steny misky. Nechajte všetko chvíľku oddýchnuť a následne vytvarujte bochník, ktorý pečte na plechu v rúre na cca 200 stupňov celzia. Kým ho zatvoríte do rúry, potrite ho vyšľahaným vajíčkom alebo vodou, posypte rascou a soľou. Rúru je lepšie mať vopred predhriatu.
Údené mäso je nutné prvýkrát uvariť. Vývar, ktorý vám vznikne, nevylievajte. Veku alebo spomínané rožky pokrájame na kocky, rovnako tak ako vychladnuté a uvarené údené mäso. Ušľaháme si sneh z piatich bielkov. Päť zvyšných žĺtkov zmiešate s piatimi vajcami celými a pridáte našľahaný sneh. Všetko zmiešate, pridáte pokrájané mäso, soľ, korenie, pokrájanú žihľavu. Celé budete piecť v rúre asi na 180 stupňov celzia, dozlatista.
Najprv vo veľkej miske zmiešajte spomínané množstvo múky, pridajte žĺtky, cukor, vlažné mlieko, vopred vytvorený kvasok a maslo, ktoré si rozpustíte. Celé to musíte spracovať dohromady, opäť tak, aby sa vám cesto na misku nelepilo. Počas miesenia pridajte mandle, hrozienka, kandizované ovocie podľa vašej chuti. Celé takto spracované cesto, nechajte vykysnúť na teplom mieste, prekryté suchou utierkou. Keď cesto vykysne, urobte bochníky a nechajte ho ešte chvíľu odpočinúť na plechu, než ho dáte do predhriatej rúry. Ako posledný krok ho potriete bielkami a posypte mandľami. Doba pečenia sa odporúča na dvadsať až dvadsaťpäť minút. Najprv na 180 stupňov celzia a potom o niečo nižšie, cca 120. Podávať ho môžete pocukrovaný, s marmeládou, nutellou alebo maslom.
A ak si nie ste istí, že by ste si dokázali sami vytvoriť nejakú typickú veľkonočnú pochúťku, môžete sa porozhliadnuť aj u vás v obchode. Určite nájdete nepreberné množstvo s veľkonočnou tématikou a bez práce. Nakúpiť veľkonočné dobroty môžete v Žiline, v Nitre, v Trnave proste kdekoľvek.
[Kač]