Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kam vyraziť s deťmi na letné prázdniny?

23.júl 2019
Kam vyraziť s deťmi na letné prázdniny?

Jupí, prázdniny! Lenže niektorím rodičom spoločne s prázdninami začnú aj starosti ohľadne detí, obzvlášť pokiaľ nemajú opatrovanie. Kam potom teda s nimi? A ako im zariadiť super prázdniny?

Môžete ich poslať do tábora, k babke alebo im zaobstarať opatrovateľku. Možností je veľa, ale ktorá je pre vaše dieťa tá najlepšia?

Leto je najhorší čas na „upratanie“ vašich detí. Ak chodíte pravidelne do práce, tak veľmi dobre viete, ako vám také organizovanie prázdnin môže skomplikovať život. Čo s deťmi, aby sa zabavili, aby si prázdniny užili, načerpali energiu a nesedeli celý deň pri počítači alebo televízií. Ako staré máte deti? A majú vašu dôveru, aby boli chvíľu doma samé? Ako zabaviť vaše deti, pokiaľ chodíte obaja do práce a babičky a dedkovia sú ešte práce povinní?

Potom je veľmi ťažké vymyslieť letné prázdniny tak, aby bolo o vaše deti neustále postarané a boli pod dohľadom. Dovolenku má každý iba určitý počet dní a „vyplácať“ ju na celé prázdniny nie je veľmi chytré. Deti totiž môžu počas školského roku marodiť alebo majú ďalšie, iné prázdniny, ktoré je potrebné neak pokryť, aby opäť neboli samé doma. V máloktorom zamestnaní vám tiež dovolia aby ste si vzali dovolenku 14 dní v kuse. S najväčšou pravdepodobnosťou si potom budete musieť prázdniny rozdeliť so svojim partnerom.

Keď sú deti už staršie, nebýva problém nechať ich pár dni samé doma, ovšem asi ale nechcete, aby mladšie deti trávili prázdniny doma alebo chodili niekde vonku bez vášho vedomia. Niektoré firmy ponúkajú už svojim zamestnancom - rodičom stráženie v pracovnej dobe. Lenže tak veľa ich predsa len nie je. Chcete ale, aby vaše dieťa už od mala bolo s vami celé hodiny v kancelárii? Asi je lepšie mu zariadiť nejaký program a postarať sa o to, aby si prázdniny to dieťa užilo, do kým je ešte dieťaťom. Ako to teda vymyslieť, keď sú prázdniny a školy a väčšina školiek zatvorené?

Prímestský tábor

Chceli by ste dať vaše dieťa do tábora, ale zároveň o nechcete niekde nechávať cez noc? Tak v tom prípade sú pre vás ideálne primestské tábory. Poslednú dobu veľmi obľúbená varianta medzi rodičmi. Už ho nenájdete iba vo väčších mestách, začali ho prevádzkovať už aj v menších mestečkách, pretože všade je problém s umiestnením detí počas prázdnin, keď rodičia musia chodiť do práce. Prímestské tábory sú skoro rovnaké ako tie klasické, iba s tým rozdielom, že dieťa ráno priveziete a večer si ho zase vyzdvihnete. Vždy v dohodnutý čas. Vždy dopredu viete, aký program ich čaká a na niektorých druhoch týchto táborov ich môžete prihlásiť napríklad iba na pár dní, kedy potrebujete. Cenovo sa to potom dá tiež lepšie korigovať.

Rozhodne by ste mali vždy vyberať a dávať prednosť nejakým osvedčeným a overeným inštitúciám a školám. Len tak budete mať istotu, že všetko prebehne na jedničku a o vaše dieťa bude skvelo postarané. Nájsť môžete prímestské tábory s najrôznejšou tématikou alebo zameraním, aby ste svoje dieťa podporili v tom, čo ho baví.

Prázdniny jsou velmi složité na organizaci a zabavení vašich dětí

Babičky a dedkovia na stráženie

Počuli ste o tom, že najviac vaše dieťa ovplyvňujú vaši rodičia, ich prarodičia? V poslednej dobe sú trendy tiež strážne spoločnosti, ktoré ponúkajú babičky a dedkov na stráženie. Sú to totiž ľudia, ktorí majú skúsenosti nie len so strážením, ale aj zo života. Moderné babičky majú väčšinou málo času, tak prichádzajú na rad tie agentúrne. Vždy je potrebná hlavne komunikácia, aby ste vedeli, a predovšetkým dokázali všetko zorganizovať nie len medzi svojich zaneprázdených prarodičoch ale aj tých požičaných. Keď budú strážiť vaše babičky a dedkovia dokonca aj ušetríte, pretože asi neexistuje babička alebo dedko ktorí by si nechali za stráženie svojich vnúčat platiť. Navyše pravidelný kontakt s prarodičmi stmeľuje puto celej rodiny.

Problémom by mohol byť maximálne odlišný pohľad na výchovu. Prarodičia by mali rešpektovať váš spôsob výchovy a mali by vás v nej podporovať. V žiadnom prípade by nemali robiť čokoľvek, čo by odkoplo vašu autoritu pri vašich deťoch.

Agentúry na stráženie a kamarátky

Máte finančné prostriedky a nemáte na stráženie babičky ani partnera? Môžete skúsiť agentúru na stráženie a využiť služby opatrovateliek. Mali by ste sa porozhliadnuť po svojom okolí askúsiť sa opýtať svojich známych na nejaké referencie. Rozhodne by ste si mali opatrovateľku vybrať a počítať s jednou a tou istou lhodobo, pretože rpe menšie deti by mohla byť častá zmena mätúca. Nemáte vo svojom okolí nejakú staršiu pani alebo susedku, ktorá je stále ešte vitálna a chcela by si privyrobiť? Skúste ju osloviť, možno vám rada vaše dieťa postráži. Skúste využiť služby svoji kamarátiek, ktoré sa vám ponúknu s pomocou. Nabudúce zase môžete na oplátku pomôcť vy alebo skúste ponúknuť nejakú finančnú odmenu.

Nenechte své děti trávit prázdniny u počítače nebo u televize

Detské kútiky a detské centrá

Väčšina miest má detské centrá, ktoré ponúkajú počas prázdnin stráženie detí napríklad aj so zábavným programom. Tieto centrá majú preškolený personál, dokážu deti zabaviť formou hier, ale aj výuky. Nie len že si deti užijú srandu, ale sú pod odborným dohľadom a nemusíte sa teda báť, že by sa čokoľvek stalo. Detské kútiky a centrá majú rozdielné požiadavky na deti, ktoré sú schopné stráženie prijať. Zistite si teda dopredu, kam môžete odviesť na stráženie svoje dieťa. Je iba na vas, či zvolíte iba niekoľko hodín alebo či ho tam necháte po dobu celej svojej pracovnej doby.

Klasické letné tábory

Už chodia do školy? Potom sa im bude páčiť aj na tábore. Najlepšie je, pokiaľ sa dohodne s nejakým spolužiakom alebo spolužiačkou, aby išli spolu. Táborov pre detí existuje neskutočné množstvo, vyberajte teda starostlivo, na aký ho prihlásite a aké bude mať zameranie. Niektoré deti nemusí potešiť, keď ich prihlásite na herecký tábor, pretože môžu mať problém so sebapresadením sa. Len vy viete, čo robi rado a čo ho naozaj baví. Dôležité je pýtať sa ho na názor. Vyberajte a premýšľajte nad preferenciami, fotkami z minulých rokov, nad tým, kde budete bývať a či tábor pod stanom nie je predsa len trochu náročný.

Či už sa rozhodujete medzi hereckým, cudzojazyčným, výtvarným, konským alebo napríklad športovým táborom, je to iba na vás a predovšetkým na vašom dieťati, aby bolo spokojné, aby sa tam tešilo a aby ho to do ďalších rokov len neodradilo.

Škôlky v práci

Ak to vaša firma ponúka, môžete to využiť. Je to pohodlná varianta, ale ako sa sme sa už raz zmienili, naozaj chcete, aby vaše dieťa s vami trávilo všetok čas v práci?

Rozvrhnite si s partnerom prázdniny tak, aby ste mali o svoje deti postarané a zároveň si našli aj nejaký ten deň na to byť spolu všetci dohromady. Je dôležité tráviť čas aj spoločne s rodinou pohromade. A ak sa vyskytne problém s nejakým tým dňom, skúste sa porozhliadať po vašom okolí, aké máte možnosti. V každom meste - v Prešove, Banskej Bystrici, Bratislave alebo napríklad v Žiline sa nájde určite nejaké zariadenie, kde bude pre vaše dieťa ešte voľné a kde sa mu bude páčiť, medzitým čo budete chodiť do práce.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: