Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jóga

4.apríl 2016
Jóga

Jóga ako zmena životného štýlu? Prečo nie!

Jóga nie je náboženstvom. V jej hlavnej myšlienke sa skrýva nekonečný potenciál. Je to len a len filozofia, ktorá sa objavila a začala fungovať v Indii pred cca 5000 rokmi. Jedná sa o predchodcu tzv. klasickej ashtanga jogy. Jóga niekedy prepletá aj iné filozofie ako sú napríklad hinduizmus alebo budhizmus, ale nie je potrebné skúmať tieto smery s cieľom lepšieho výkonu alebo študovania jógy. Slovo Jóga je odvodené od sanskritského slova Yuj, čo znamená zapriahnuť alebo viazať.

Nie ste ohybní?

V tom prípade ste ideálny kandidáti pre Jógu. Nemá zmysel premýšľať nad tým, akú máte alebo by ste mali mať fyzičku. Keď budete chcieť hrať hokej alebo krasokorčuľovať, tiež sa budete musieť najprv naučiť jazdiť na korčuliach.

Čo potrebujete, keď chcete začať?

Jediné a najdôležitejšie čo naozaj potrebujete, je vaše telo, vaša myseľ a trocha tej vašej zvedavosti. Určite nie je od veci mať aj nejaký pekný, kvalitný a funkčný kúsok oblečenia. Najlepšie sa hodia legíny s vyšším, širším pásom alebo šortky a tričko, ktoré nebudú príliš ako vrece. Špeciálna obuv nie je potrebná, pretože sa cvičí naboso. So sebou si zoberte uterák a kvalitnejšie podložky. V kvalitnejších štúdiách je možné si prípadné pomôcky zapožičať.

Ako sa líši jóga od ostatných cvičení?

Jóga je o fyzičke, o najrôznejších pozíciách, ktoré je potrebné vykonávať čo najlepšie, aby mali výsledky. Jóga je jedinečná, pretože sa k pohybu tela pripojí aj myseľ a pravidelnosť vášho dychu. Vaše telo sa môže dostať do harmónie a úžasného odpočinku. Vaše telo sa stane celkovo pružnejším a vaša myseľ sa očistí.

Prečo by ste nemali jesť 2-3 hodiny pred cvičením Jógy?

Toto cvičenie a tento pohyb je založený na krútení sa zo strany na stranu, najrôznejšie otáčania nohami, rukami, ohýbanie sa dopredu, dozadu. Určite preto bude vhodnejšie, aby ste jedlo mali už natrávené. Ak predsa len nevydržíte pred cvičením nejesť tak dlho, skúste oriešky, jogurt či niečo ľahké, ale pokúste sa aspoň posledných tridsať minút pred začiatkom cvičenia prestať a trochu vytráviť.

Koľkokrát za týždeň je odporúčané cvičiť Jógu?

Záleží len a len na vás, ako často a intenzívne budete jógu prevádzkovať. Ak budete cvičiť minimálne jednu hodinu týždenne, zažijete výhody, budete sa lepšie cítiť a bude sa zlepšovať vaša kondička a zdravotný stav. Ak budete cvičiť viac, budú vaše výsledky samozrejme ešte lepšie. Rozhodne aj dvadsať minút namiesto hodiny bude prospešnejších, než len vysedávanie a ničnerobenie. Postupom času, až sa začnete zdokonaľovať, sa budete na cvičenie tešiť a sami si vyhľadávať viac času.

Jóga pre začiatočníkov: 9 typov, čo potrebujete vedieť

Je dobré začať s úrovňou v jednej triede, aby ste sa zoznámili s technikou a postupne ste sa na základe vášho zlepšovania posúvali do triedy ďalšej, kde objavíte ďalší "typ" jógy.

Hatha

Je to všetko o základoch. V tomto druhu jógy sa jedná o pomalší pohyb, ktorý vyžaduje držanie tela a správne vykonávanie dýchania. V mnohých štúdiách je typ Hatha považovaný za pomerne miernejšiu formu jógy. V skutočnosti ale odkazuje na jógu, ktorá učí fyzické pozície. Je najlepšia pre začiatočníkov, obzvlášť pre pomalšie tempo. Tento typ je najdôležitejší pre naučenie sa začiatkov.

Vinyasa

Spája pohyb a dych spolu s tanečným cítením a pohybmi. Tempo môže byť rýchle, takže buďte pripravení na to, že sa vaša tepová frekvencia bude zvyšovať.

Iyengar

Tu sa už zameriate na detaily a na vyrovnanie pohybov vášho tela. Tu sa už používajú pomôcky ako napríklad popruhy alebo laná, múry, ktoré sa stanú postupne vaším najlepším priateľom, ktorý vám pomôže pracovať na zlepšení rozsahu vášho pohybu, a to bezpečnou a účinnou formou. Na rozdiel od Vinyasa, je v tomto type jógy každá pozícia držaná na určitú dobu. Ak chcete, môžete k tomuto typu a v tejto fáze študovať anatómiu, aby ste sa viac dozvedeli o pohybe a tvare. Potom už si Iyengar zamilujete. Iyengar môžete praktizovať v každom veku a je ideálny pre tých, ktorí v minulosti utrpeli nejaké zranenia a ich lekár im tento šport dovolí.

Ashtanga

Ak hľadáte niečo pre náročných a napriek tomu jógu, potom skúste Ashtanga. Skladá sa zo šiestich sérií špecificky zostavených za sebou. Budete vykonávať rovnaké pózy v rovnakom poradí ako v každej inej triede a to postupne úplne dokonale.

Bikram jóga

Budete sa potiť! Bikram jóga sa skladá z určitej série dvadsiatich šiestich póz a dvoch dýchacích cvičení. Praktizuje sa v miestnosti vyhriatej asi na 105 stupňov a priemerom 40% vlhkosti. Väčšinou sa Bikram praktizuje v rovnakom intervale a to je: 90-minútové sekvencie. Budete presne vedieť, čo robiť. Energické cvičenie v kombinácii s teplom môžu byť pre niekoho veľmi namáhavé. Ak ste v Bikram nováčikom, pokúste sa to brať predovšetkým s nadhľadom. Hydratujte sa vopred a ak budete cítiť potrebu odpočívať či zvoľniť, vypočujte svoje telo a spomaľte. Ide predsa len o dlhodobejšiu zmenu a proces.

Hot jóga

Jóga podobná Bikram jóge v tom, že sa cvičí aj vo vykurovanej miestnosti. Len lektori a cvičitelia nie sú obmedzení na dvadsaťšesť cvikov v určitom poradí. U tohto typu sa budete v teple postupne upevňovať a pohybovať hlbšie do niekoľkých pozícií. Pokiaľ milujete "horúco", radi sa potíte, pretože bez potu vám pripadá, že sa s vaším telom nič nedeje, je to ideálna možnosť a príležitosť ako si dať do tela. Priaznivci tvrdého tréningu budú nadšení.

Obnovujúca jóga

Budete používať rôzne pomôcky, vrátane podhlavníkov a iných rekvizít, aby ste plne zlepšili svoje pohyby. Tento typ je najlepší pre všetkých. Veľmi sa osvedčil predovšetkým pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom a občas trpia úzkosťami. Je to skvelé pre športovcov a pre kohokoľvek, kto potrebuje pre svoje telo a organizmus obnovu.

Existujú ešte ďalšie, minimálne dva druhy jógy, ktoré môžete vyskúšať. Ako už bolo napísané, nejedná sa o náboženstvo, jedná sa len o výborný spôsob ako posilniť či naopak obnoviť vaše telo, vaše svaly aj váš organizmus. A nech už skúsite jógu alebo nejaký iný druh cvičenia, pamätajte si, že najdôležitejšie je vôbec nejako začať. Už len tým, že začnete budete lepší, ako tí, ktorí budú sedieť pri televízii a len o tom hovoriť.

Zdroj: http://www.yogajournal.com/article/beginners/yoga-questions-answered/

[kač]

Zdieľajte tento článok na: