Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je váš muž lovec?

22.september 2021
Je váš muž lovec?

Tento článok je určený predovšetkým ženám. Prečítajte si ho vždy, keď máte pocit, že váš muž spadol odniekiaľ z inej planéty. Nespadol, je pozemšťan, len sa tu inak vyvíjal. Určite si na to pamätáte z hodín dejepisu - muži lovili zver, ženy sa starali o deti, oheň, zbierali lesné plody a korienky. Dávna história, hovoríte si? Ale kdeže! Lovca a zberačky tu máme aj v 21. storočí.

Klasická situácia. V hlavných úlohách vy, váš muž a bielizeň. Odchádzate z domu a hovoríte mu: "Prosím ťa, daj prať." Po návrate nájdete plnú práčku mokrých vecí. "Ale veď si chcela, aby som dal prať! O sušení a skladaní si nič nehovorila!" odpovie na váš otazníkový pohľad. Ach jaj, vzdychnete si a opäť si raz pripomeniete, že ten váš muž je lovec. A aj keď je 21. storočie a on mamuta nikdy nevidel. Poznáte to? Stavím sa, že viete, o čom je reč. Takže, ako je to s tými mužmi? Z čoho všetkého im teda presvitá ten lovec v koženom odeve? Pozrime sa na to.

Veľa versus málo

Hm, oblečenie. Tým by sme mohli začať. Pravdepodobne aj vo vašej domácnosti bude počet kusov oblečenia a topánok, ktoré patria vám a vášmu mužovi v prudkom nepomere. Čím to je? Lovec totiž nemá rád zbytočnosti, prekážali by mu predsa pri love! Takže si kúpi jednu košeľu alebo jedno tričko, jedny topánky a nosí to, kým to nezodrie. A keď rozdrie, kúpi si nové, ale väčšinou úplne rovnaké. Veď sa predsa osvedčili, tak na čo meniť to, čo funguje.

U žien je to úplne naopak. Žena - zberačka sa prechádza po pravekom lese (rozumejte nákupnom centre) a zbiera. Zbiera bobule rôznych farieb a odtieňov (rozumejte kúsky oblečenia), rôzne korienky (rozumejte topánky) a keď nazbiera... Uskladňuje. Uskladňuje a uskladňuje. Skrine prekypujú, ale aj tak to nestačí. Veď tých sladkých plodov lesa je ešte toľko! Alebo iný príklad - mužský a ženský byt. Boli ste niekedy v byte slobodného muža? Čisté tvary, biela sedačka, rastlina tak nanajvýš kaktus, jeden sprcháč v kúpeľni na poličke - ak tam teda nejaká polička vôbec je!

Muž by to nazval - štýl. Žena by to nazvala prázdno a najradšej niečím zaplnila. Ženský byt je symbolom tohto "naplnenia". V kúpeľni päť druhov sprchovacieho gélu, aby si mohla zvoliť podľa nálady, sedem druhov krémov na rôzne partie tela. Na okne orchidee zoradiť podľa odtieňa a na poličkách drahocenné, i keď nepoužiteľné "serepetičky". My ženy milujeme plnosť, bohatosť, kvantitu. Muži redukujú, my násobíme. Váš muž napríklad miluje vyprázdňovanie vecí z chladničky. A vy zase rada chladničku plníte.

Veď je nám to geneticky dané - muž je ten, ktorý "posiela do sveta" malých prieskumníkov s chvostíkom, ženy sú tie, ktoré ich prijímajú a pri troche šťastia z nich vyrastie duplikát - sme skrátka množitelky.

Hromadíte doma oblečenie? A váš muž?

Domýšľanie versus priamosť

Vráťme sa ale k situácii s práčkou - o čo išlo? Vy ženy mi iste rozumiete. Očakávate, že váš muž si domyslí, že okrem prania má veci aj dať do sušičky a potom poskladať. Muž ale dostal informáciu - daj prať! A tú splnil do poslednej bodky. Dal. Zachoval sa ako lovec. Veď na to, aby muži ulovili mamuta, bola často potreba spolupráca založená na rýchlych a jasných príkazoch. Viete si predstaviť, čo by muži ulovili, keby sa spoliehali na to, že si to ich spolulovec domyslí? Presne tak, ako žena - zberačka.

V lese, v jaskyni pri ohni a deťoch -Tam neboli potrebné žiadne strohé povely, na láskyplné domýšľanie bolo času dosť a aj priestoru. Takže čo s tým lovcom dnes? Povedzte mu úplne presne, čo chcete. Jednoduché, zrozumiteľné príkazy: Daj prať, sušiť a poskladaj. Vezmi ma na večeru. Daj dve lyžičky cukru do kávy. Na náznaky, domýšľanie a množstva typu "trochu cukru" muži skrátka nie sú geneticky vybavení.

Zdieľanie versus riešenie

A čo si myslíte, že robili zberačky počas všetkých tých dní, keď čakali na muža, než sa vráti z lovu? Správne, rozprávali. O veciach pekných aj menej pekných, o deťoch, sušení ovocia, mužoch a v neposlednom rade o svojich pocitoch. Mali na to dosť času pochváliť sa, posťažovať si. A teraz si predstavte, ako to robia muži. Pri tom, ako stopujú mamuta, pripravujú oštepy a zisťujú smer vetra, hovoria o tom ako sa cítia a ako ich to zraní, keď im žena nepripraví večeru. Nepredstaviteľné? Správne.

Tam na to nebol priestor. Muži potrebovali všetku svoju energiu sústrediť na dosiahnutie cieľa. Žiadne veľké reči. Spomeňte si na to, keď prídete za svojím mužom, aby ste sa porozprávali a on - ponúkne vám jednou vetou riešenie situácie. Vy sa naštvete, on nechápe prečo. Vitajte v lovecko-zberačskom vesmíre! Ak sa chcete porozprávať, "zdieľať", choďte za kamarátkou, na ženský seminár alebo povedzte mužovi, že vás má skrátka len počúvať a nič neriešiť.

Doba sa mení a my s ňou

A ešte jedna dôležitá vec - to, že muži tak ľahko nevyjadrujú svoje pocity neznamená, že sú necitliví. Len to majú trochu inak nastavené. Nežiadajme od nich preto, aby svoje pocity zdieľali tak, ako to robíme my. A na oplátku, keď vám najbližšie váš muž povie, aby ste si "vyriešili svoje pocity", pretože sú "príliš" alebo dokonca "nelogické", môžete ho rovno poslať... uloviť mamuta.

Multitasking versus "tunelové videnie"

Ak si myslíte, že multitasking, teda "viacúlohový systém", je vynálezom modernej doby, ste na omyle. Pozrite sa na ženy - zberačky tisíce rokov späť - práve tam je jeho pôvod! Ako ste čítali v úvode článku, mali toho naše pra-pra-prapredkyne na starosť veľa - deti, oheň, obydlia, ošatenie, zber plodov. Ako by to mohli zvládať inak, než robením desiatich vecí naraz? Priložili na oheň, žmurkli očkom na deti, pokecali s inými zberačkami, sem tam niečo pozbierali a aj sa stihli pokochať okolitou krásou prírody.

Viete si predstaviť muža, ktorý loví mamuta a po ceste sa zastaví, privonia ku kvetinke a pohladí susedovie dieťa? Asi by toho veľa neulovil. Tento spôsob mužského myslenia sa nazýva "tunelové videnie" a nás ženy občas neuveriteľne vytáča. Muži vidia len svoj cieľ a nič, čo je okolo. Náš ženský multitasking je im cudzí. "Nevidel si po ceste do kuchyne tie špinavé ponožky a nemohol si ich odniesť do koša na bielizeň?" No, nevidel a nemohol. Zmierte sa s tým, milé ženy, aj vďaka tomu máme k večeri chutné mamutie stehienko.

Drôtiky versus škatuľky

S tým všetkým súvisí aj to, čo je sprievodným javom tunelového videnia - a síce, že muži sa dokážu v jednom momente sústrediť len na jednu vec. Sťažujete si, že vás muž nepočúva pri tom, keď niečo robí? On totiž ani nemôže. Mužský mozog funguje na "škatulkovacom" systéme. Muž vytiahne škatuľku "pracovný projekt" a všetko ostatné ide bokom. Potom škatuľku vráti na miesto, vytiahne škatuľku "seriál" alebo "futbal" a ostatné ide bokom.

Muži dokážu robiť iba jednu vec

A tak ďalej. A nás ženy to tak štve, že pri práci na nás ten človek nemyslí! Že sa ho niečo pýtame a on len bezducho povie "ehm" a ani nevie, na čo odpovedá... Teraz už viete prečo. Myslíme si totiž, že aj muži majú taký mozog ako my - plný drôtikov, kde je všetko so všetkým prepojené - práca s jahodovým koláčom, ten s tetou Ankou a tá s knihou, ktorú práve čítame. Toto zase nedokážu pochopiť muži. Takže namiesto toho, aby ste od neho žiadali spojenie drôtikov "práca" a "moja žena", nabudúce počkajte, než odloží aktuálnu škatuľku a dostane sa k tej vašej.

Zvnútra von versus zvonku dovnútra

Aaaaa, kolegyňa! Tu sme pri ošemetnej téme. Často sa stretávame so zúfalými ženami, ktoré hovoria, že ich muži sa pozerajú po iných ženách. Že ich to frustruje a cítia sa preto ohrozené. Ale, ono je to tak, že aj v tej intimite to máme inak zariadené. U nás žien ide intimita cez srdce. To znamená, že sa zvyčajne potrebujeme najskôr zamilovať, cítiť sa mužom prijímané, videné a obdivované. Až potom sa môže otvoriť tá naša intímna trinásta komnata. Muži to ale so svojím opačným princípom "zvnútra von" majú inak.

Pre nich prvý impulz k žene vychádza z ich sexuality - a nemusí to nutne znamenať zamilovanie sa! To prichádza zvyčajne až neskôr... preto sa skrátka tak často pozerajú na iné ženy... nechávajú na seba pôsobiť dávnoveké impulzy. Ktoré ako prišli, tak aj odídu. To len my vidíme katastrofické scenáre. Bojíme sa, že sa tým pohľadom otvára mužovo srdce a on pôjde za inou. Nechajme ich užiť si ten pohľad s vedomím, že ak je medzi nami láska, jeho srdce zostáva otvorené len pre nás! Samozrejme aj tu platí - všetko s mierou.

Na druhej strane, v tejto súvislosti nemôžeme nespomenúť našu ženskú tendenciu si domýšľať a fabulovať.

To je všetko?

Ani náhodou. Je toho oveľa viac, do jedného článku sa to nezmestí ani s tým všetkým zovšeobecnením. Bádania v mužskom vesmíre lovcov mamutov je totiž projekt tak na... na celý život.

A teraz späť nohami na zem, koniec srandy, štipľavých rečičiek. Ženy muža potrebujú, milujú a hľadajú. A že ste single a toto ešte vôbec nepoznáte? Tak smelo do zoznamovania, nejakého toho chlapáka nájdete určite na internetovej zoznamke. Môže vám poslať fotografiu svojej kúpeľne s uterákmi a vy sa za to necháte pozvať na rande. Veľa šťastia!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: