Poslednou dobou veľmi diskutovaná téma. Zvlášť po nedávnej kauze, kedy žiaci ušikanovali svoju vlastnú učiteľku. A čo to vlastne šikanovanie vôbec je? Dá sa odhaliť včas?
Jedná sa o formu agresívneho správania, v ktorom zámerne a opakovane niekto vyvoláva u iného poranenie alebo psychickú nerovnováhu. Šikana môže mať podobu fyzického kontaktu, hovoreného slova alebo inej nenápadnej akcie. Jedná sa celosvetový problém, ktorý sa nesmie prehliadať a príznaky zanedbávať, pretože pre obeť to môže znamenať aj ten najhorší možný koniec.
Do verbálnej šikany by sa dalo zahrnúť:
Do sociálnej šikany by sa dalo zahrnúť:
Do fyzickej šikany by sa dalo zahrnúť:
S modernou technikou sa objavila aj kyberšikana.
Do kyberšikany by sa dalo zahrnúť:
Šikanovanie môže byť praktizovná počas vyučovania alebo po ňom. Väčšina prípadov týkajúcich sa šikanovania sú hlásené predovšetkým v budove školy, výrazné je ale aj percento tých, ktorí prežívajú šikanu v miestach ako napríklad na detskom ihrisku alebo v mestskej hromadnej doprave. Môže sa tiež objaviť na ceste zo školy, ako aj na internete.
Zvyčajne ju praktizujú tí, ktorí majú pocit, že ich popularita je obrovská, tí ktorí majú pocit väčšej sily, majú tú moc slabšiemu ublížiť a s niekým ľahko manipulovať. Zameriavajú sa na slabších a na tých, ktorí nemajú odvahu či možnosť sa akokoľvek brániť. Deje sa to za úmyslom spôsobenia škody. Tyran je osoba, ktorá nerobí veci len tak náhodou a chce fyzicky aj psychicky zraniť danú osobu alebo skupinu osôb. Typický prípad šikany nie je jednorazová záležitosť, vždy trvá dlhší čas a opakuje sa. Tí, čo šikanujú sa zameriavajú stále na rovnakú osobu alebo skupinu ľudí.
Ako ju rozpoznať? Ako spoznať, že správanie vašich kolegov/kolegýň alebo dokonca šéfa už prekračuje bežné hranice? Hovoria vám niečo pomenovania ako je bossing či mobbing? Ciele týchto šikán sú rovnaké, vždy sa jedná o psychickú a následne i fyzickú likvidáciu jedinca. Tyrani chcú šikanovanému znížiť jeho sebavedomie a dostať ho na samotné dno jeho psychiky.
Bossing
Jedná sa o jeden z druhov šikanovania na pracovisku. Vo väčšine prípadov ide o zlé a nekalé praktiky nadriadeného za účelom vynútenia si prispôsobenia sa jeho nárokom, poslušnosti, alebo aby podriadeného zamestnanca vypudil z jeho doterajšieho pracovného miesta. Niekedy sa bossing označuje aj ako Mobbing zhora.
Mobbing
Z anglického "to mob", ktoré v preklade znamená: utláčať, urážať, útočiť, napádať, vrhať sa na niekoho. Mobbing nie je len tak hocijaký konflikt, ani krátkodobá či snáď len jednorazová stratégia ako dostať toho druhého na kolená. Jedná sa o systematické psychické terorizovanie. Tie výpady sú prevádzkované najmenej pol roka a to aspoň raz za týždeň. Môže sa jednať o veľký duševný teror, ktorý môže obsahovať aj sexuálne obťažovanie. V roku 1993 zaviedol v Nemecku pojem mobbing švédsky psychológ profesor Heinz Leymann.
Každý by si mal uvedomiť, že sa jedná naozaj o veľmi vážnu vec. Stáť sa to môže naozaj každému. A každý, kto sa stane obeťou šikanovania, by si mal uvedomiť, že to nie je jeho chyba a že tá chyba nie je v ňom. Je najdôležitejšie dať o šikanovaní vedieť a požiadať niekoho komu veríte o pomoc. Samotní sa nebudete schopní s vaším tyranom vysporiadať.
Zdroj: http://facts.randomhistory.com/facts-about-bullying.html
[kač]