Ste sami alebo si pripadáte sami vedľa niekoho? Čo je horšie? Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo si pripadáte osamelo, aj keď máte partnera?
Osamelosť by sa nemala zamieňať za strach zo samoty. Každý má občas okamihy, keď chce byť sám. Niekedy je to dokonca pre niekoho nevyhnutné. Každý pozná ten pocit, keď už má všetkého a všetkých plné zuby. V tú dobu vyhľadávajú spoločnosť a iní zase samotu. Pokoj na svoje usporiadanie myšlienok a rozhodnutie sa ako ďalej.
Môže to byť napríklad z dôvodu zlej životnej udalosti, ktorá vás poznamená na krátku, ale tiež aj dlhú dobu. Stav osamelosti môže byť vašou reakciou na prežité nepriaznivej skutočnosti. Dôvodom môže byť strata niekoho blízkeho, rozvod alebo podobné traumatické udalosti.
Oproti tomu samota je stav, ktorý patrí medzi emócie. V tomto stave si pripadáte prázdni a odlúčení od spoločnosti. Keď vás trápi samota, tak nie ste schopní nadviazať poriadny a zmysluplný kontakt. Tento emocionálny stav je veľmi nepríjemný.
Veľké životné sklamanie a pocit opustenosti na veľmi dlhú dobu. K samote vás môže doviesť aj strata sebavedomia, a to, že si myslíte, že ste k ničomu.
Samota a strach môže viesť k depresiám, najrôznejším fóbiám, úzkostiam a tiež panikám. Tieto stavy vás môžu doviesť až závislostiam, chorobám a v neposlednom rade k tomu, aby ste si siahli na život. Podľa odborníkov vám strach a samota môže zvýšiť riziko ochorenia srdca a rakoviny. Tým, že budete v týchto stavoch, budete aj zle spať a váš zlý spánok spôsobí, že sa vaše telo nebude pravidelne a správne regenerovať. Relaxácia vám môže pomôcť prekonať pocit depresie a úzkosti. V krajných medziach sa môžu užiť aj lieky. Od veci nie je ani návšteva skúseného terapeuta, ktorý vás môže naučiť, ako sa s pocitmi samoty a osamelosti vysporiadať.
Ste vo vzťahu, ale všetko v ňom tak trochu zovšednelo a stalo sa stereotypom, a preto sa môže dostaviť ten pocit, kedy si začnete pripadať osamelí. Musíte nájsť ten vzťah, kde si nebudete pripadať osamelí. A ak sa vám niečo na vašom partnerovi alebo partnerke nepáči alebo nerobí niečo, čo by naopak robiť mal, nečakajte, až bude váš vzťah odsúdený k záhube, ale porozprávajte sa o tom. Komunikujte medzi sebou.
Ste obklopení spolupracovníkmi, ale po príchode domov okamžite zapínate internet, aby ste vstúpili do svojho virtuálneho sveta. Môžete mať pocit, že nie ste sami, ale opak je pravdou. Kto z tých ľudí, ktorých máte v priateľoch je váš skutočný priateľ, ktorý by s vami išiel napríklad do kina, na pivo alebo na kávu? Kto by vám naozaj a nezištne pomohol, keď by bolo najhoršie? Sociálne médiá vám dávajú pocit, že ste obklopení množstvom ľudí, ale nevyrovná sa to priamemu kontaktu z očí do očí.
Ste osobnostným typom introvert? Celkovo existujú typy tri: extrovert, introvert a ambivert. Flegmatici a melancholici sú typickí introverti. Sangvinici a cholerici sú extroverti. Ambiverti sú kombináciou introvertnosti aj extrovertnosti. Introvertný ľudia sú tí, ktorí sú typickí tým, že žijú tak trochu v izolácii. Nemajú na rozdiel od extrovertov potrebu, aby stále niekomu nejako oznamovali svoje nálady a pocity. Introverti čerpajú hlavne zo seba a svojich vnútorných pocitov, myšlienok a toho, čo v živote už prežili. Rozhodne sú menej komunikatívny v porovnaní s extrovertmi. Introverti viac premýšľajú, extroverti konajú a situáciu aj udalosti viac pitvajú a premýšľajú dopredu. Introverti milujú svoj pokoj a väčšinou sú aj viac urážliví. Majú problém existovať vo väčšej spoločnosti ľudí. Na rozdiel od toho, extroverti najprv konajú a potom premýšľajú a stresuje ich pokoj a ničnerobenie.
Nepripadáte si osamelí kvôli tomu, že nemáte žiadny poriadny vzťah? Ak nemáte len jednu oporu vedľa seba a máte to rozbehnuté na viacerých miestach, tak si budete po čase osamelí pripadať. Nájdite si jeden pre vás významný vzťah, ktorý vás bude sprevádzať dlhšiu dobu, než len pár týždňov či mesiacov. Hľadajte partnera alebo partnerku, s ktorým to má zmysel a nie preto, že nechcete byť sami, a preto už by sa vzhľadom k vášmu veku hodilo s niekým byť. Stanovte si vaše presné požiadavky, nároky a poľavte z nich len minimálne. Iba tak môžete nájsť človeka, s ktorým to vyjde!
Môže sa stať, že sa proste nudíte. Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo si pripadáte osamelí. Nie je to len kvôli tomu, že máte vo svojom živote stereotyp? Čo by vás bavilo? Neotáľajte a začnite s tým, začnite hľadať ďalší šport alebo vyžitie, ktoré by vás bavilo a napĺňalo. Ak ste kreatívny, môžete skúsiť niečo vyrábať a chodiť do nejakých záujmových krúžkov alebo ak máte radi šport, určite si v nekonečnej ponuke vo vašom meste alebo okolí tiež vyberiete to pravé. Alebo obujte kecky a vybehnite, behanie je poslednou dobou veľkým trendom.
Zamyslite sa nad tým, ako veľmi veľké to sklamanie bolo a akej závažnej veci sa týkalo. Niektoré sklamanie, ak sa týkajú banalít sa dajú odpustiť, ale sú aj také, ktoré sa odpúšťajú len veľmi ťažko. Riešili ste zložitú životnú otázku a on alebo ona nemali čas, aby vás podporili? Aby stáli pri vás vo zvlášť ťažkých situáciách. To sa bude odpúšťať len veľmi ťažko. A bude tiež stáť za otázku, či to vôbec dokážete a chcete odpustiť. Budete mať vedľa seba síce partnera alebo partnerku, ale aj tak si budete pripadať sami. Ak nie ste schopní odpustiť, netrápte sa a choďte ďalej.
Proti samote môžete aj sami bojovať, ale je potrebné sa naučiť prekonávať svojou vlastnú kritiku aj kritiku okolia. Keď ste osamelí, hľadáte niekoho alebo niečo čo zaplní váš čas, vašu prázdnotu vo vašom srdci a tiež váš voľný čas. Túžite po niečom, čo už neexistuje, alebo možno ani nikdy v niektorých prípadoch neexistovalo. Osamelosť je negatívny stav mysle, kde vždy túžite po niečom alebo po niekom. Pripadáte si nespokojní sami so sebou a stále hľadáte naplnenie inde. Pociťujete skoro až depresívne stavy z toho, že ste sami. Nestrácajte teda čas a skúste sa zoznámiť.
[Kač]