Počasie na hory vyložene láka. A vyraziť môžete aj nielen preto, že sa blíži jarné prázdniny.
Lyžovanie na Slovensku má veľa kladov a pozitív, akými sú napríklad ceny, ale rozhodne nemôžete očakávať taký luxus ako v Alpách. Vrcholky slovenských hôr nedosahujú takých výšok ako práve vo zmieňovaných Alpách. Slovenské strediská sú ideálnym miestom pre rodinnú rekreáciu. Nájdete tu širokú škálu športového vyžitia ako napríklad korčuľovanie alebo poslednou dobou veľmi obľúbené sánkarske dráhy. Slovenské rezorty sa snažia o vysokú úroveň a sú neustále zdokonaľované, aby poskytli návštevníkom všetky služby, ktoré si len zmyslia.
Snowboarding je v poslednom čase čím ďalej tým viac populárnejší. Pôvodný nápad a inšpirácia vzišla od skateboardingu. Objavil sa v USA už 70. rokoch 20. storočia. Pôvodne sa to nazývalo surfing, čo bolo odvodené od surfovania na snehu. A úplne prvá "doska" bola vyrobená okolo roku 1970. Obľuba tejto dosky následne veľmi rástla a rastie dodnes. Zároveň sa od svojho objavenia potýka aj s neustálymi a ďalšími inovatívnymi návrhmi. Postupne vznikali aj firmy, ktoré sa výrobou začali zaoberať. Najznámejšie meno spojené s týmto športom je Jake Burton Carpenter z Vermontu, ktorý založil Burton Snowboards. Tento človek vymyslel veľa techník na jazdenie, nespočet najrôznejších designov, ale tiež najrôznejšie vylepšené mechanizmy pre lepšiu manipuláciu so snowboardom. Prvé majstrovstvá sa konali už v roku 1979, kde mal Burton problém so svojou doskou, nakoniec mu ale bolo povolené pretekať. Prvý svetový pohár snowboardingu sa konal v Rakúsku v roku 1985. V rovnakom čase, ale nebol snowboarding vítaným športom vo veľa lyžiarskych stredísk. Teraz už to tak rozhodne nie je a snowboardisti sú vítaní rovnako ako lyžiari.
Lyže sú vynálezom sami o sebe veľmi starým. Už pred množstvom rokov, v Ázii, používali predchodcovia lyže. V arktických oblastiach to bol prostriedok, ktorý pomáhal lovcom pri ich honbe za potravou. Lyže sa ďalej rozširovali a okolo roku 1840 sa objavili prvé vpredu zakrútené lyže. Bolo to preto, aby sa váha lyžiarov rovnomerne rozdelila na celú dĺžku lyží. V roku 1868 sa objavili lyže, ktoré mali lepšie viazanie a držali pätu v strede, na lyži. Prvý dvojvrstvové vyrobené lyže dal dohromady Nejaký Christiansen, ktorý pochádzal z Nórska. Základom bol údajne popol, drevo a lepidlo. Približne v tom istom roku mala vzniknúť prvá továreň na lyže v strednej Európe. Prvé úspešné trojvrstvové laminované lyže boli vynájdené pánom Ullevoldsaeterom v Nórsku a nezávisle tiež Georgom Aalandom v Seattli, písal sa rok 1932. Hliníkové lyžiarske palice sa začali masovo vyrábať o 4 roky neskôr vo Francúzsku. Samotné lyže sa postupne zdokonaľovali a súčasťou ich inovácie bol napríklad aj letecký priemysel a s ním spojené najrôznejšie materiály.
Tento šport má už storočnú históriu. Na začiatku skialpové lyže, ktoré konštrukciou pripomínajú zjazdové lyže, ale majú viazanie umožňujúce chôdzu, využívali predovšetkým vojaci. Neskôr horolezci a v neposlednom rade aj lyžiari. Teraz sa stávajú opäť veľmi populárnymi.
Ak ste sa rozhodli vyraziť na lyže prvýkrát, tak sa rozhodne oplatí, aby ste si všetko vybavenie požičali. Nezabudnite zakúpiť aj helmu, v posledných rokoch pribúda smrteľných úrazov, ktoré sú spôsobené zrážkou a dôsledkom je práve to, že účastníci zjazdovky nemajú prilby a v neposlednom rade aj chránič chrbtice. Ak teda idete prvýkrát a nemáte úspory nazvyš, bude lepšie a rozumnejšie, keď si vybavenie požičiate. Keby ste si zhotovovali vybavenie z druhej ruky, stál by vás servis skoro rovnako ako celá požičovňa. A navyše, keď budete mať vybavenie zo servisu, budete mať všetko prvotriedne pripravené a navyše presne na mieru a zodpovedajúc vašim schopnostiam. Keď si budete zaobstarávať vybavenie lacno, môže sa stať, že nebude odpovedať ani vašim schopnostiam a môže vás to vo vašich začiatkoch skôr odradiť. Poriadne teda zvážte, pre akú z variánt sa rozhodnete.
Počas Vianoc, Nového roka a školských prázdnin môžu byť ceny až dvojnásobné. Výnimkou môžu byť len marketingové akcie, kedy napríklad za vysvedčenie môžu jednotkári lyžovať za minimum. Najlepším mesiacom pre lyžovanie, aby ste neplatili extra naviac a zároveň bolo na zjazdovke k hnutiu, je január. V posledných rokoch sú lyže veľmi módnym a vyhľadávaným športom, ktorý sa môžete naučiť v akomkoľvek veku. A lyžovanie rozhodne nemusí byť zábavou ktorá vás zruinuje, stačí len, keď všetko dopredu poriadne premyslíte, zistíte a spočítate.
Ak sa chystáte na lyžiarsku dovolenku neskôr, v marci alebo apríli, tak vyberte lyžiarsky areál s nadmorskou výškou 2000 m a viac. Čím vyššia je nadmorská výška, tým je tu chladnejšie a sneh preto vydrží oveľa dlhšie. A ak sú snehové podmienky už nevhodné až dokonca mizerné, môžete zvoliť lyžiarske strediská v cudzine. Medzi obľúbené krajiny patrí Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko. Súčasťou všetkých lyžiarskych areálov, ako na Slovensku, tak aj v cudzine sú vždy požičovne a tiež kvalifikovaní inštruktori, ktorí naučia vás aj vaše ratolesti lyžovať.
Zima je v plnom prúde a preto neváhajte a vyrazte. Na internete ľahko nájdete prehľad všetkých lyžiarskych stredísk, aby ste sa rozhodli kam vyraziť, a koľko vás to bude naozaj stáť. Výlet za lyžovaním je aj výborným nápadom na vašu schôdzku, ak ste obaja lyžiari alebo ideálnym miestom, kde sa ľudia dokážu zoznámiť a dať do reči úplne bez predsudkov.
[Kač]