Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako si dodať odvahy

26.január 2017
Ako si dodať odvahy

Dodajte si odvahy a napíšte! Nie je na čo čakať, vstaňte a urobte to, čo chcete a čo treba. Nečakajte na ešte vhodnejšiu príležitosť.

Odjakživa ešte v živote bola odvaha považovaná za jednu z najväčších cností. Odvahu bolo potreba už v stredoveku pri rytierskych turnajoch. Všetci psychológovia sa zhodujú v tom, že odvaha je jednou zo štyroch základných cností človeka. Odvaha nie je vrodená, odvaha sa musí získať. Neznamená to, že sa nebudete báť, ale jedná sa o ten impulz, že môžete skúsiť robiť veci aj napriek svojmu strachu. Neznamená to, že ihneď musíte skákať z lietadla, vydávať sa do džungle alebo podnikať iné bláznivé nápady. Ale môžete sa napríklad pokúsiť pozbierať odvahu a osloviť ho alebo ju, môžete sa vydať na dovolenku sami alebo si môžete splniť nejakú aktivitu, ktorú by ste si chceli vyskúšať, ale práve kvôli vlastnej odvahe, ste sa doteraz báli.

Jednoduchá a základné pravidlá:

Chcete napísať - napíšte

Chcete volať - volajte

Chcete to povedať - povedzte to

Báť sa, je dobré znamenie

Mať strach je normálne. Znamená to, že ste pred niečím veľkým, čo vás môže posunúť ďalej. A je to znamenie, že ste nažive, že dokážete veci prežívať. Pocit strachu vám dá vedieť, že ste vystúpili zo svojej pohodlnej zóny. A keď sa vám to podarí, môžete z vášho prekonania strachu získať silu i sebavedomie.

Opýtajte sa sami seba, čo za pár rokov

Ako budete vyzerať za pár rokov? Ako na tom bude vaše zdravie? Čo všetko ešte budete schopní urobiť? Má cenu na niečo čakať? Neužijete si výlet do New Yorku skôr v tomto veku než napríklad za 10 rokov? Je krásne mať nejaké ciele, sny, predstavy, ale je potrebné si ich tiež plniť. Až zostarnete, tak vám tie vaše sny budú pripadať ešte ťažšie a nesplnitelnějšie ako teraz.

Priznajte sa k vášmu strachu

Priznajte si vaše obavy, uznajte, že sa bojíte. Niekedy je rozumné báť sa a mať obavy. A rozhodne to nie je "srabstvo". Do niektorých, napríklad životu nebezpečných počinov, je potrebné ísť s rozumom určite. Nemá zmysel dokazovať odvahu pri činoch, ktoré vám môžu ublížiť alebo dokonca vziať život. To by ste potom boli len za hlupáka. Dôkazom toho sú aj ľudia, ktorí pre "selfíčko" urobia čokoľvek, nejedného už to stálo to najcennejšie, život.

Pokračujte v pohybe vpred

Veľmi často sa bude stávať, že pred nejakým väčším krokom budete mať veľa negatívnych myšlienok. Bolo by nenormálne, keby ste sa tým naopak nezaoberali. Tým že skúsite potlačiť svoj negatívny postoj, naštartujete vaše pozitívne myšlienky. A vec, ktorú zamýšľate sa vám podarí posunúť vpred. Nemá zmysel žiť minulosťou. Je potrebné riešiť svojou prítomnosť a predovšetkým budoucnostnost. Nebaví vás byť už sami, tak o tom iba nerozprávajte a nerozprávajte historky o tom, ako ste boli neodolateľní pred dvadsiatimi kilami, začnite konať.

Použite prekážky vo svoj prospech

Všetky prekážky, ktoré vás stretnú, sa pokúste premeniť vo váš prospech. Existuje veľa životných príbehov o tom, ako ľudia vďaka svojej odvahe a sebavedomí nadobudli veľkého majetku alebo utvorili pár s niekým, po kom túžili a ktorý bol ich vysneným partnerom. Aj keď sa ocitnete na dne, tak pamätajte, môžete už ísť len hore. Takže ak vás trápi škaredý rozchod, berte to tak, že to pre vás bolo to najlepšie a že môžete začať znova a ešte oveľa lepšie.

Majte odvahu!

Počúvajte svoje srdce

Slovo odvaha (guráž) je odvodené od francúzskeho slova "coeur", čo znamená v preklade srdce. Nie vždy sa oplatí premýšľať len hlavou. Je fajn, keď si potrebujete zohnať nejaké informácie, aby ste vedeli viac, ale zároveň je tiež niekedy potrebné, aby ste sa riadili len a len srdcom. Sú situácie, kedy je rozhodnutie vášho srdca oveľa dôležitejšie, než rozhodnutie vašej hlavy. Hlava bude kričať, aby ste to nerobili, budete premýšľať, ale srdce bude chcieť, tak prečo to neurobiť? Čo všetko môžete stratiť? Nestratíte oveľa viac, keď vypočujete len svojou hlavu. Dosť často sú činy dôležitejšie ako myšlienky a reči.

Majte dôveru a verte

Majte dôveru v sami seba a vo svoje schopnosti. Odvážni ľudia majú vždy hlavu vzpriamenú, dôveru sami v seba a veria vo svoje schopnosti na to, aby prekonali svoje obavy. Ak budete svoju dôveru v samých seba pestovať, nastavíte sa aj vy sami na to, aby ste si ju vybudovali alebo ešte posilnili.

Riskujte a prijímajte aj zlyhanie

Súčasťou odvahy je riskovanie. Verte, že keď budete niekoľkokrát riskovať, tak raz sa to určite podarí. Odpoviete na niekoľko správ, zorganizujete alebo sa necháte pozvať na niekoľko stretnutí a aj keď to bude nejaký čas a niekoľko pokusov trvať, verte, že ten pravý alebo tá pravá sa objaví.

Odpočívajte a bavte sa

A to, čo najviac môžete. Buďte schopní relaxovať a dostať sa do vašej pohody. Keď budete schopní sa baviť, budete si môcť vybudovať odvahu aj zábavou a bez toho aby ste o tom v podstate vedeli. Pozitívny prístup dokáže vždy prispieť k úspešnému prekonaniu vašich problémov a vašej nie príliš úspešnej situácie i akcie.

Sebaistota v reči vášho tela

Nacvičte si pozíciu sily. Pozíciu, ktorá vás presvedčí, že ste víťazi. Musíte stáť vzpriamene, s ramenami dozadu, s bradou mierne zdvihnutou. Ruky dáte v bok a nohy mierne rozkročíte, na šírku vašich ramien. V tomto postoji myslite na to, ako ste najlepší, akí ste hrdinovia, čo dokážu zachrániť celý svet.

Stále si nie ste istí?

Nie ste rozhodne jediní. Myslite vždy na to, že to, že sa bojíte a nemáte odvahu vy, ešte neznamená, že sa nebojí tiež tá druhá strana. Niekto musí ten prvý krok urobiť. A prečo to nemôžete byť práve vy? Môžete niečo stratiť alebo naopak získať? Už to, že si na zoznamke vytvoríte profil, je maličký krok vpred týkajúci sa vašej odvahy. Tým to ale zďaleka nekončí, čaká vás ešte dosť dlhý proces tzv. oťukávanie, dopisovanie, oznamovanie minulosti, výmena telefónnych čísel a potom následné osobné stretnutie. To nemusí výjsť hneď na prvýkrát, ale napríklad až na desiaty. Nesmiete strácať nádej a ani odvahu. A začať s nájdením odvahy môžete začať hneď teraz a hneď tu.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: