Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Individuálna turistika a ako na ňu?

23.september 2016
Individuálna turistika a ako na ňu?

Leto už sa pomaly chýli ku koncu, ale vyraziť za slniečkom môžete aj teraz, a ak zvažujete individuálnu turistiku, dáme vám pár rád a nielen na to, ako ušetriť.

Nákup leteniek

Najdôležitejšie, čo je na začiatku nutné urobiť je, že si začnete zháňať letenku. Je dobré navštíviť najrôznejšie weby, servery a prihlásiť sa k odberu newsletterov, emailov a najrôznejších výhodných ponúk. Nezabudnite ani na Facebookové stránky. Samozrejme musíte počítať s tým, že nie ste jediní, kto niečo podobné zháňa. Je potreba konať rýchlo, pretože tie najlepšie ponuky budú čo najrýchlejšie preč. Kedykoľvek sa potom tiež môžete z odberu informácií odhlásiť. Keď sa vám podarí nájsť letenky, o ktoré naozaj stojíte, musíte už vopred vedieť, či potrebujete batožinu alebo vám postačí cestovať iba s batožinou príručnou. Rozmery tejto batožiny sú rôzne, viac formácií vám poskytne každá spoločnosť zvlášť, väčšinou je to obmedzené váhou 8kg a rozmermi cca 55x40x20cm. Určite si dávajte pozor aj na najrôznejšie preklepy a chyby, keď budete objednávku vyplňovať. Všetky korekcie sú totiž extra spoplatnené. Prekontrolujte si potvrdzovací email, ktorý vám po vyplnení vašich údajov a zakúpenia letenky príde na email. V krajnom prípade môžete zájsť pre informácie aj do cestovnej kancelárie. Náklady na dopravu zaberajú najväčšiu časť vášho celkového rozpočtu. Pri plánovaní vašej cesty vezmite eventuálne do úvahy aj iné formy dopravy.

Cestovanie s deťmi

Už pri nákupe leteniek je potrebné spomenúť, že cestujete s dieťaťom. V koľkých rokoch zoberiete svoje dieťa na cestu lietadlom a dovolenku, je len na vás. Ale poriadne to zvážte. Cestovanie s bábätkom či väčším dieťaťom znamená, že budete potrebovať viac vecí a kočík. Ten je prepravovaný zadarmo, ale pri nakladaní a vykladaní z lietadla, nepočítajte s opatrným zaobchádzaním. Skúste si ho nejako zabaliť, zabezpečiť, aby ste zabránili poškodeniu. Dieťa do veku dvoch rokov nemá nárok na vlastnú sedačku, budete ho musieť mať celú cestu na kolenách. Od jeho šiestich mesiacov je možné mu vlastnú sedačku zakúpiť, cena za letenku môže byť až stopercentná. Od dvoch rokov už sa musí letenka pre deti tohto veku kúpiť automaticky. Zase bude veľa záležať na výbere leteckej spoločnosti, aké budú podmienky a koľko bude konečná cena. Od tohto veku pre nich platia rovnaké pravidlá, čo sa týka batožiny, rovnako ako pre dospelého. Môže mať príručnú alebo aj klasickú.

Ubytovanie

Letenku už máte, teraz je potrebné zaistiť ubytovanie. Môžete vyraziť aj tzv. na blind a počítať s tým, že tam niekde niečo "nájdete". Ak máte radšej istotu, je potrebné zabezpečiť si ubytovanie vopred. Platí, že čím skôr dopredu budete či už letenku alebo hotel zabezpečovať, tak budete mať väčší výber a rozhodne lepšiu cenu. Na internete je k dispozícii množstvo najrôznejších rezervačných portálov. Každý portál má svoje pravidlá, či už čo sa týka podmienok platenia, lehoty, dokedy je možné ubytovanie zrušiť bez sankcií z dôvodu choroby alebo proste len preto, že nájdete výhodnejšiu ponuku. Podmienky si preštudujte dopredu, než niečo záväzne objednáte. Je potrebné si aj zistiť, aké má sever, kde chcete zabezpečovať ubytovanie, referencie. Zamerajte sa na to, akú vám môžu poskytnúť oporu v prípade nepríjemností. Aj s cestovnou kanceláriou a kúpeným kompletným zájazdom sa vám môže stať, že bude problém s ubytovaním, respektíve s hotelom a jeho obsadenosťou.

turistika

Doprava z letiska

Ako sa dostať z letiska k vášmu objednanému ubytovaniu? Môžete si prenajať auto po prílete, ale môžete si auto prenajať aj cez internet vopred. Ceny za auto, ktoré budete zháňať až po prílete, budú asi trochu vyššie, než tie dohodnuté vopred.

Doba očakávania

Zaistite si poistenie. Ak zvolíte individuálnu turistiku, je potrebné poistenie. Na najrôznejších porovnávačoch si môžete porovnať cenu a podmienky plnenia. Vytlačte si letenky, skontrolujte si pas, ak ste tak neurobili už pred nákupom letenky a výberom termínu. Zariaďte si roaming na vašom mobilnom telefóne, vymeňte si peniaze, zaobstarajte si aj drobné mince, urobte si kópie všetkých dokladov, zariaďte si očkovanie a preštudujte si materiály, aby ste o krajine, kam letíte tiež niečo vedeli. Zaistite si mapy a doriešte cestu z letiska na miesto, kde budete ubytovani. Zmapujte si dopredu zaujímavé miesta a pamiatky, ktoré by ste mohli navštíviť, pozrite sa na ceny. V prípade zaujímavejších pamätihodností možno budete musieť aj vykonať rezerváciu vstupenky on-line, ako napríklad na Eifelovu vežu.

Letisko

Buďte tu minimálne dve hodiny vopred. Počítajte s tým, že pri preprave na letisko vás môže stretnúť aj nejaká nepríjemná a neočakávaná situácia na ceste. Overte si dopredu, z akého letiska a akého terminálu naozaj letíte. Po príchode na letisko, keď máte kufor, nechajte si ho obaliť fóliou, ak ste tak už neurobili doma, zabránite tak poškodeniu. Na informačných tabuliach si nájdite váš let a nájdite si svojou prepážku na odbavenie. Tu sa batožina váži a posiela na nakladanie. Kočík sa odovzdáva až tesne pred lietadlom. Až budete mať za sebou toto odbavenie a v ruke letenku, vydajte sa na bezpečnostnú kontrolu. Všetky tekutiny vyhoďte, sebou môžete mať, vďaka bezpečnostným predpisom, iba 100ml. Ak máte so sebou v príručnej batožine šampón, lieky, ... musíte to mať zvlášť zabalené do plastového vrecka. Všetko balenie musí byť plné, keď budú zaplnené len čiastočne, kontrola ich vyhodí. Presnejšie a podrobnejšie informácie zoženiete na portáloch, kde sa predávajú letenky alebo priamo v informáciách, ktoré uvádzajú letiská.

Naplánujte si svoju trasu múdro. Letenky a tiež vlakové lístky tvoria významnú časť vašich cestovných nákladov. Výberom niekoľkých vybraných destinácií ušetríte, na rozdiel od cestovania po celej krajine, ušetríte nielen peniaze, ale aj čas. Zvážte zabezpečenie celej vašej cesty, pokúste sa všetko premyslieť do najmenšieho detailu. Čím viac miest budete chcieť navštíviť, tým viac času strávite len samotným cestovaním. Cestovanie by malo byť viac o relaxácii a "dobití si vlastných bateriek", než o zhone a prehnanej práci so zariaďovaním a vybavovaním samotnej cesty. Zvážte hneď na začiatku poriadne výber destinácie na základe vášho rozpočtu, aby ste si dovolenku mohli dovoliť a hlavne si ju aj poriadne užili. Po ceste sa môže stať čokoľvek a je dobré mať nejaké peniaze v zálohe.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: