Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je alopécia nepriateľom lásky a príťažlivosti?

12.apríl 2018
Je alopécia nepriateľom lásky a príťažlivosti?

Málokto niekedy o tejto vzácnej poruche počul, lebo sa vyskytuje u naozaj malého percenta ľudí. O akú poruchu sa presne jedná a aké sú riziká?

Alopécia je porucha charakterizovaná plešatosťou v niekoľkých rôznych oblastiach tela. Lekári a vedci sa o túto poruchu zaujímali mnoho rokov, nikdy ale neprišli na jej príčinu ani na to, ako ju liečiť. Nedávny výskum však zistil, že alopécia je spôsobená prevažne útokom imunitných buniek na telesné bunky vo vlasovom folikule a spôsobujú jeho zničenie. V dôsledku toho vlasy vypadávajú v chumáčoch a zostane po nich holé miesto.

Mnoho štúdií sa pokúsilo definovať epidemiológiu tejto poruchy a zistilo sa, že má relatívne stabilnú mieru výskytu asi 2%, čo znamená, že je pomerne vzácna. Jedna vedecká štúdia sa pokúšala zistiť, či vek alebo pohlavie ovplyvňujú výskyt alopécie. Výsledkom tejto štúdie bolo zistenie, že vek má vplyv na výskyt tejto poruchy, pohlavie ho však nijako neovplyvňuje. S touto poruchou sa teda môže potýkať ktokoľvek.

Čo spôsobuje alopéciu?

Zatiaľ sa toho o presnej príčine alopécie príliš nevie, je však známe, že je sprostredkovaná bunkami imunitného systému, ktoré sa nazývajú cytotoxické T-lymfocyty. Cytotoxické T-lymfocyty sú zvyčajne zodpovedné za nájdenie buniek, ktoré boli nakazené vírusmi, zároveň majú za úlohu tieto bunky zničiť, aby sa vírusy ďalej nerozširovali. Infikované bunky sú rozpoznávané vďaka antigénom, ktoré sa nachádzajú na bunkovej membráne. Tieto antigény obsahujú časť rozštiepeného vírusu. U autoimunitných chorôb, ako je alopécia, cytotoxické T-lymfocyty rozpoznávajú normálne ľudské bunky, najmä tie, ktoré sa nachádzajú vo vlasovom folikule, a napádajú ich miesto tých infikovaných, čo spôsobuje ich zničenie, vrátane vlasového folikulu.

Vedci zúžili gény na pár určitých génov spojených s alopéciou. Tieto gény sú zodpovedné za kontrolu štruktúry antigénu, ktorý sa používa na aktiváciu cytotoxického T-lymfocytov. Ďalšie štúdie ukázali, že stresové hormóny môžu zohrávať určitú úlohu pri výskyte alopécie. Okrem emocionálneho utrpenia môžu mať podobný účinok aj fyzické faktory, ako je nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu alebo určitým chemikáliám. Existujú tiež dôkazy, že určité vírusy, ako je hepatitída B, hepatitída C a vírus Epstein-Barrovej (herpes vírus), majú súvislosť s plešatosťou, ku ktorej pri alopécii dochádza.

Aké sú rizikové faktory?

Existuje niekoľko rizikových faktorov spojených so stratou vlasov a alopécie, zvyčajne sú však tiež spojené s poruchou imunitného systému. Medzi tieto rizikové faktory patria:

Nedovoľte alopécii, aby vám bránila v zoznamovaní!

Existujú ďalšie indikátory možného začiatku alopécie. Patrí medzi ne aj nejaká iná forma vypadávania vlasov alebo abnormálne farba, štruktúra či hrúbka nechtov.

Pokiaľ sa vás týka niektorý z týchto rizikových faktorov, mali by ste zvážiť konzultáciu so svojím lekárom. Ak ste nikdy nezažili žiadnu formu vypadávania vlasov, neexistuje dôvod na obavy. V podstate toto rozhodnutie spočíva v rukách postihnutého. Ľudia reagujú odlišne na príznaky alopécie, a to od úplnej bezstarostnosti až po psychické utrpenie.

Ako je možné túto poruchu liečiť?

Prvým krokom akejkoľvek liečby je vyhľadanie lekárskej pomoci a konzultácia. Ide o nevyhnutný krok, ktorý pomôže vylúčiť akékoľvek iné skryté príčiny ochorenia, ktoré by mohli byť ešte závažnejšie ako alopécia. Následne je možné sa dohodnúť na vhodnej forme ošetrenie. Jednou možnosťou sú steroidy, ktoré vám lekár vpichne pomocou injekcie do postihnutej oblasti. Existujú tiež steroidné krémy a šampóny, tie sú však menej účinné.

Ďalším možným postupom je snaha zmierniť zásadné príčiny (napríklad stres) a počkať, až vlasy opäť narastú. Niektoré vitamíny, ako je napríklad biotín, podporujú rast vlasov, takže by bolo dobré zvážiť obohatenie vášho jedálnička o kvalitný doplnok. Vzhľadom k tomu, že to môže byť skutočne trápne chodiť do spoločnosti s touto poruchou, ktorá na kráse značne uberá, môže byť zvážená kozmetická kamufláž. Existuje celý rad účesov, ktoré môžu pokryť plešatá miesta alebo dokonca farby, ktoré zakrývajú oblasti, ktoré inak zakryť nemožno. Neodporúča sa používať farby dlhodobo, pretože môžu dráždiť pokožku hlavy a spôsobiť ďalšiu stratu vlasov. Príčesky, ktoré môžu byť pripevnené lepidlom alebo svorkami, sú tiež ideálnou alternatívou.

Aj keď môže mať alopécia vplyv na váš emocionálny a psychický stav, na celkové zdravie žiadny zásadný vplyv nemá. Vedci sa stále pokúšajú nájsť presnú príčinu alopécie, aby objasnili presné vyliečenie, pretože žiť s touto poruchou je pre niektorých ľudí docela trápne. Navyše postihnuté oblasti sú vystavené viac slnečnému žiareniu, môžu teda byť ľahšie poškodené. Dôležitým krokom pri liečbe alopécie je konzultovať váš zdravotný stav s lekárom, informovať sa o všetkých rizikách a možnostiach, ktoré máte k dispozícii, a zvládať poruchu s neustálou ostražitosťou. So správnou starostlivosťou a znalosťami sa alopécia dá ľahko zvládnuť.

Vypadávanie vlasov trochu uberie na príťažlivosti človeka, však by to nemalo určovať vaše možnosti na zoznámenie a zamilovanosti. Koniec koncov osobnosť človeka je to, na čom pri zoznamovaní záleží najviac a z toho človeka, ktorý vyzerá trochu ošklbané (pokiaľ sa potýka s alopéciou), sa môže vykľuť bezchybný partner pre život. Odhoďte predpojatosť stranou a dajte láske šancu! Svoje šťastie môžete vyskúšať aj na zoznamke.

[rox]

Zdroj: https://www.authorityhealth.com

Zdieľajte tento článok na: