Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Fóbie nového tisícročia: strach z ozajstného vzťahu

2.jún 2015
Fóbie nového tisícročia: strach z ozajstného vzťahu

Moderná doba si žiada a prináša moderné psychické i vzťahové problémy. Ak v minulom storočí bol rozvod vrcholom partnerských problémov, v storočí dvadsiatom prvom sa pomyselná hranica posunula k nemožnosti akýkoľvek vzťah nadviazať. Ľudí trpiacich vzťahovou fóbiou pribúda.

Klasický scenár, ktorý si prežila nie jedna žena a túto česť mali aj mnohí páni. Dokonalé rande, nezabudnuteľné spoločné chvíle, všetko je krásne a blížite sa k bodu zlomu, kedy sa randenie prehupne do vážneho vzťahu. V tento moment ale náprotivok berie nohy na plecia, zdrhá a zanecháva druhého zízať prekvapene s otvorenou pusou. Niečo podobné sa vám už stalo? Nemyslím letný flirt na dovolenke, u ktorého je nežiaduce pokračovanie do ďalšieho života, pretože by sa vytratilo všetko kúzlo. Myslím seriózne sa vyvíjajúci začiatok vážnej známosti, ktorý sa končí slovami: "Prepáč, necítim sa na vážny vzťah práve teraz."

fobie_zo_vztahu

Čo si o takom človeku myslieť? Nepríjemné prekvapenie nás vedie k negatívnym myšlienkam a k postoji, že slovné spojenie "práve teraz" by sme mohli rovno nahradiť úprimnejším "s tebou". Dôležité je brať rozchod bez emócií a hlavne nie osobne, pretože dotyčná či dotyčný môže trpieť vzťahovou fóbiou, teda neschopnosťou nadviazať vážnu známosť.

Príčiny vzťahovej fóbie

Pôvod strachu sa môže ukrývať v podstate kdekoľvek. Fóbie z partnerského zväzku môžu postretnúť aj tých, ktorí vyrastali v nerozvedených (ideálnych) rodinách, aj keď viac náchylní sú jednotlivci, ktorích rodičia sa rozviedli.

Typickým príkladom je užívateľka Hanka (33 rokov), ktorá sa trápi, pretože nie je schopná vydržať v trvalom partnerskom vzťahu. "Keď cítim, že už o niečo vážneho začína ísť a vidím, že sa za chvíľku zo zväzku len tak nevyvlečiem, panikárim a miznem," popisuje svoje pocity a viac upresňuje svoj stav, keď sa nemôže nadýchnuť a hľadá najbližší východ z miestnosti. "Myslím si, že podobne ľudia prežívajú klaustrofóbiu," hovorí Hanka a korene problému vidí vo svojom detstve. Otec od rodiny odišiel, keď mala desať rokov. Vnímala a pochopila, že si našiel inú ženu a opustil jej mamu. Nemôže si pomôcť a cez všetky rozumové argumenty opúšťa mužov, ktorí ju milujú, pretože strach z raz prežitého zranenia je neúnosný. Jediný mužský vzor ju v detstve zradil a ona nechce dopadnúť, jej slovami, ako mama.

Muži nemusia byť nutne notorickí sukničkári, ako hovoria predsudky. Iné dôvody k neustálym rozchodom má Ondrej (29 rokov). Ten sa bojí, že ešte nie je dostatočne pripravený sa o ženu postarať. "Otec mi vždy kládol na srdce, že chlap sa má o všetko postarať, aby žena mohla byť milá a prekvitať. Mám neustály pocit, že ešte musím toto a tamto, aby som mohol svojej budúcej partnerke ponúknuť dokonalé zázemie a bezpečie."

fobie_zo_vztahu

Ako si ľudia svoj ​​stav liečia?

Rozchod býva pre ľudí so vzťahovou fóbiou riešením, ako si nenechať ublížiť. Alebo zlaté vyskúšané pravidlo, "kto utečie - vyhrá". Mnohé krásne ženy sa tak boja vzťahu, že sa ukrývajú medzi hromadou priateľov. Majú jedného muža na sex, ďalšiemu zavolajú, keď túžia po dobrodružstve a u iného nájdu chápavú oporu, náruč pri vyplakaní sa. Ani jeden z nich nie je ich partnerom, jednému chýba šarm, druhý nie je dostatočne bohatý atď. Tento druh dievčat a dám si nájde tisíce výhovoriek, prečo nemať dôveru len v jedného jediného chlapa, ktorý by jej bol všetkým. Ak takého stretnú, radšej ho k sebe ani nepustia alebo urobia všetko preto, aby odišiel sám.

Odborná pomoc je na mieste

Ak ste sa v článku našli vy alebo ste spoznali svojho partnera (partnerku). Myslíte si, že trpíte vzťahovou fóbiou? Zistili ste, že vás partner(ka) neustále od seba odháňa, aj keď vlastne chce s vami žiť? Buď musíte bojovať so strachom sami a neutekať od milovanej osoby alebo vyhľadajte odbornú pomoc. Vzťahová fóbia sa dá liečiť alebo aspoň zmierniť na únosnú hranicu. Hlavné je získať nadhľad a definovať si problém, nájsť príčiny a nenechať strach vyhrať, pretože by ste mohli stratiť svoju životnú lásku.

[pf]

Zdieľajte tento článok na: