Rozhodnutie o tom, že chcete založiť rodinu je jedným z najväčších rozhodnutí vo vašom živote.
Aký je najlepší vek, kedy založiť rodinu? A aký je najlepší vek na to mať dieťa? Je to veľmi osobné rozhodnutie, ktoré by nikto z vás nemal brať na ľahkú váhu. Stále viac párov odkladá deti a snaží sa vyvážiť ich kariéry a iné životné ciele s ich túžbou mať deti. Bohužiaľ sa ale môže stať, že páry, ktoré čakajú príliš dlho, môžu naraziť na problémy s plodnosťou, alebo skončí to tak, že nebudú môcť mať deti. Ak je vám medzi dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi a nemáte deti, možno už kujete plány alebo vám ich kujú rodičia či prarodičia. Kedy je ale teda naozaj najlepší vek na to mať dieťa? Odpoveď závisí z veľkej časti predovšetkým na vašej intuícii a tiež na tom, čo si naozaj myslíte, že je pre vás tým najlepším. Existujú argumenty pre a proti rodenia detí v akomkoľvek, a to nielen v mladšom veku. Mnoho ľudí hovorí, že by ste nemali mať deti a zakladať rodinu, kým si to nebudete môcť dovoliť. Iní ale zase hovoria, že ak budete čakať, nebudete si môcť dovoliť dieťa potom už nikdy. Takže, existuje naozaj ideálny a najlepší vek na založenie rodiny a ako to urobiť? Experti a najrôznejšie výskumy hovoria, že najideálnejším vekom je 34 rokov. Biologické hodiny tikajú každej žene inak, ale najvhodnejší vek je vraj najneskôr do 34 rokov. U mužov žiadna najlepšia veková hranica známa nie je.
Bývaly doby, kedy bolo normálne, že mladí ľudia zakladali a utvárali rodiny veľmi skoro. Postupom času sa tento trend značne posunul, a preto nie je teraz výnimkou, že ženy aj v tridsiatich rokoch ešte nie sú vydaté a ani nemajú žiadnych potomkov. Všeobecne platí, že mať dieťa v mladšom veku, je lepšie. U starších matiek vzniká väčšia pravdepodobnosť zdravotných problémov a najrôznejších komplikácií. Nehľadiac na to, že u starších žien sa s pribúdajúcim vekom znižuje aj ich plodnosť. Predtým sa páry najprv zoznamovali a až potom hľadali, kde budú spoločne bývať. Pomáhal im aj stáť. Vďaka novomanželskej pôžičke si ihneď po svadbe zariadili byt, a následne prišli na rad deti. Teraz spolu mladí ľudia najprv žijú, len na skúšku, aby zistili, či im to fungovať bude, alebo nie.
Deti starších rodičov majú oveľa lepšie výsledky vo vzdelávacom programe oproti deťom mladších rodičov. Vo veku 34 rokov sa začína u žien znižovať šanca na otehotnenie. Staršie ženy znášajú samotné tehotenstvo oveľa horšie, než ženy mladšieho veku. Ženy sa cítia oveľa unavenejšie a veľkú rolu môže hrať aj psychika. Ak mala žena rozbehnutú kariéru, užívala si život plnými dúškami a naraz otehotnie, môže to byť pre ňu psychicky náročné. Zároveň sa môžu staršie ženy oveľa viac upnúť na svojho potomka a mať o neho až prehnanú starostlivosť.
Vo vyššom veku sú ohrozené aj matky a predovšetkým ich zdravie. S pribúdajúcim vekom stúpa u prvorodičiek výskyt tzv. preeklampsie. Jedná sa o veľmi vážne ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy, vysoký tlak a ešte bielkovinu v moči. Preeklampsia môže byť predzvesťou stavu tzv. eklampsie, ktorá môže skončiť až smrťou, vďaka silným kŕčom. Prvorodičkám, ktoré sa rozhodnú, aby otehotneli až vo vyššom veku, hrozí veľa rizík. Samotné riziko je už to, že môžu mať problém otehotnieť. Keď sa jej počať podarí, hrozí vznik vážnych vrodených chýb. Vrodené chyby môžu vzniknúť predovšetkým vďaka vajíčkam, ktoré vznikli skôr a v neskoršom veku len a len zrejú. Neskôr sa môže objaviť aj tehotenská cukrovka, kŕčové žily a samovoľný potrat. Najlepší vek pre prvé tehotenstvo je plus mínus 25 rokov. V tomto veku je žena najviac plodná, a teda je aj najnižšie riziko k vzniku genetických chýb u bábätka, predčasnému pôrodu aj prípadnému potratu.
Najstaršou mamičkou je univerzitná profesorka Adriana Iliescu z Rumunska. Táto žena čakala dvojčatá, ale jedno sa narodilo mŕtve. Dôvodom, aby mala dieťa v takom neskorom veku, bola jej obrovská túžba po bábätku.
Druhou najstaršou mamičkou sveta je Carmen Bousadaové, ktorá porodila vo veku 67 svoje dvojčatá. Doktorom na reprodukčnej klinike klamala o svojom veku a zároveň ani svojej rodine a širokému okoliu, nejsdělila svojou túžbu o tom, mať bábätko. Dvojčatá sa narodili zdravé a živé, jednalo sa o chlapčekov, ale ich matku porazila rakovina, proti ktorej bojovalo pred svojou smrťou. O deti sa potom mal údajne postarať ich kmotor.
V dnešnej dobe si mladí ľudia najprv šetria na byt a splácajú hypotéku. Vďaka narodeniu bábätka musia mladí počítať s tým, že ich príjmy klesnú, pretože žena nastúpi na rodičovskú dovolenku. Je teda úplne jasné, že mladí ľudia riešia napred bývanie a až potom bábätko. S malým dieťaťom je totiž aj väčšia pravdepodobnosť, že úver na byt nedosiahnu. Priemerné mesačné náklady na dieťa do veku troch rokov bolo vyčíslené okolo cca štyroch tisíc korún za mesiac.
A keď už sa budete rozhodovať, mali by ste zvážiť kombináciu všetkých aspektov, ako je práca, peniaze, zdravotný stav, ale aj to, či sa dokážete o vaše bábätko prípadne postarať. Ste pripravení k zodpovednosti, ktorá vás čaká.
[Kač]