Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Do detoxu choďte s rozumom

12.apríl 2021
Do detoxu choďte s rozumom

Počujete to zo všetkých strán - je jar, po zime treba organizmus detoxikovať, teda očistiť od škodlivín. Správne fungujúci a zdraví organizmus by to mal ale zvládať sám.

Detoxikáciu organizmu, teda čistenie krvi a vylučovanie toxických látok z tela, majú na starosti predovšetkým obličky a pečeň. Denne prefiltrujú litre krvi a rôznymi cestami vylučujú z organizmu škodlivé látky. Samozrejme, tým, čo prijímame a ako žijeme, môžeme našim orgánom ich "prácu" uľahčiť alebo sťažiť. Keď im doprajeme raz za čas odľahčenie v podobe hladovky alebo výrazne obmedzeného príjmu potravy, náš organizmus nám poďakuje. Ak sme zdraví, naša pečeň, obličky, tráviaca sústava a ďalšie orgány nás spoľahlivo zbavujú všetkých odpadových látok metabolizmu.

Keď máme tú smolu a musíme svoju pečeň zaťažovať liekmi kvôli chorobe alebo k poškodeniu ich funkcií dochádza vplyvom infekčného ochorenia, alkoholu, zlej diéty alebo z iných príčin, okrem liečby u lekára môžeme hľadať pomoc aj v účinkoch bylín. Napríklad podľa štúdie účinnej látky z čakanky a klinčekov brali poškodenie pečene paracetamolom, ďalšími liekmi a dokonca alkoholom. Výťažky z kasie, klinčeka bránia oxidačnému poškodeniu pečene, a tak prispievajú k zachovaniu ich prirodzenej detoxikačnej funkcie.

Ich účinky boli potvrdené štúdiami na ľuďoch sledovaním pečeňových výsledkov, nie je to ale návod na ich domáce použitie a mali by sme siahnuť po lieku, ktorý obsahuje štandardné množstvo týchto látok.

Pečeň

Je to najväčšia žľaza v ľudskom tele, uložená na pravej strane brušnej dutiny. Pod jej pravou časťou sa nachádza hruškovitý vak - žlčník, s ktorým pečeň úzko spolupracuje. Pečeň patrí medzi hlavné detoxikačné orgány tela. Jednou z ich úloh je čistenie krvi a odstraňovanie odpadových látok z tela. Do pečene prichádza krv zo žalúdka, obličiek, sleziny a z tráviaceho ústrojenstva, tenkého a hrubého čreva cez vrátnicovú žilu - vrátnicu, ktorá zabezpečuje jej obeh. Odkysličená krv z pečene je odvádzaná pečeňovými žilami. Pečeň trpí pri nadváhe, nadmernom množstve alkoholu a rôznych liekoch.

Zdravá pečeň idú ruka v ruke s vyváženou stravou. Tento orgán sa síce dokáže sám regenerovať, ale keď je príliš poškodený, vie nás dostať k vážnemu ohrozeniu zdravia aj života.

Hladovka

Nielen pečeň a obličky, ale aj iné orgány a sústavy sa zúčastňujú regenerácie a detoxikácie organizmu. Odpadové látky sa z tela dostávajú von tráviacou sústavou, tiež cez kožu a na princípe filtrácie fungujú aj pľúca a lymfatický systém zabraňuje vnikaniu toxínov do krvi.

Nepodceňujte jarný detox

Ľudský organizmus sa dokáže regenerovať sám, keď mu vytvoríme vhodné podmienky. Tým, že si v určitom období doprajeme veľmi ľahkú stravu alebo pôst, odľahčíme svoj metabolizmus. Telo si prirodzene hovorí o hladovku v období choroby, akou je napríklad chrípka. Energia, ktorá je potrebná na trávenie, sa v tú chvíľu rozlieva po celom tele a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou. Je to znak toho, že náš imunitný systém pracuje naplno. Existujú názory, že vyhladované telo dokáže spustiť samoliečebné procesy.

Do hladovky by ste sa ale nemali púšťať bezhlavo. Na druhej strane je pravda, že keď ste zdraví, jednodňový pôst vám určite neublíži. Keď sa riadite lunárnym kalendárom, naplánujte si ho na deň splnu, vtedy je pôst najúčinnejší. Počas dňa by ste mali piť len čistú vodu, ale môžete si ju ochutiť aj citrónom a zázvorom, alebo si dať neochutený bylinkový čaj. Jednoduchý a rýchly spôsob, ako naštartovať spomalenie metabolizmu a zlepšiť aj schopnosť organizmu vylúčiť škodlivé látky z tela, je hladovka alebo pôst.

Pôstom "omladený" žalúdok lepšie trávi a spotreba jedla sa zníži o polovicu v dôsledku jeho stiahnutia. Hlad vráti tomuto orgánu pružnosť, pôvodnú veľkosť a polohu.

Žihľava dvojdomá

Aký pekný pohľad z okien sa nám naskytne s príchodom jari - všetko sa zelená a kvitne. Aj bylinky, z ktorých sú mnohé jedlé a liečivé. Nájdete ich všade okolo vás, ak ich nemáte už náhodou zasadené aj na záhrade. Najcennejšie jarné bylinky sú žihľava dvojdomá a medvedí cesnak. Hoci je ich všade dostatok, zbierajte ich radšej ďaleko od cesty a mestského ruchu. Ak vás ešte trápi aj jarná únava, môže to byť spôsobené nedostatkom železa. Obsahujú ho práve čerstvé výhonky mladej žihľavy.

Nazbierajte si ich a čerstvé rozmixujte spolu s trochou vody. Nápoj preceďte cez gázu a dávajte si trikrát denne po jednej čajovej lyžičke nalačno. Okrem železa obsahuje žihľava aj vitamíny B1, B2, C, K1 a provitamín A. Žihľava lieči aj ochorenia a zápaly močových ciest, má močopudné účinky. Čaj pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a podporuje aj činnosť hrubého čreva. Pripravíte ho tak, že jednu vrchovatú čajovú lyžičku listov zalejete 2 dl vriacej vody a necháte chvíľu lúhovať. Môžete pridať aj niekoľko listov mäty.

Dajte si niečo ľahké

Pôsobí priaznivo na trávenie a zlepšuje chuť čajov. Pite ho ráno nalačno a ďalšie dve šálky počas dňa po dúškoch.

Hluchavka biela

Keď sa rozhodnete svoje trávenie trochu odľahčiť, "naordinujte" si jednodňový pôst a následne aspoň jeden až dva dni na ovocných a zeleninových šťavách. V ovocí je veľa cukru, takže s ním opatrne. Potom sa napríklad do konca týždňa "kŕmte" šalátmi a prevažne surovou stravou. Telo vám za taký ľahký týždeň poďakuje. Ak ste fanúšikom smoothie nápojov, môžete na ich prípravu využiť sezónne bylinky. Čaj z hluchavky pôsobí priaznivo nielen proti kašľu, ale pomáha aj pri zápalových ochoreniach močových ciest.

Imelo biele

Áno, presne to imelo, ktorý je súčasťou vianočnej výzdoby. Je to liečivá rastlina, ale zbierať by ste ju mali len v marci a apríli, potom už svoje liečivé účinky stráca. Imelo biele je skvelé na udržiavanie správnej hladiny krvného tlaku, doprajte si ho, keď máte tlak nízky aj vysoký. Imelo považovali za všeliek už keltské kmene. Zlepšuje pružnosť ciev, čím pôsobí proti kôrnateniu ciev a tepien, preventívne pôsobí proti mozgovej mŕtvici a upokojuje nervové poruchy srdca. Imelo sa nevarí, používa sa za studena ako macerát, alebo môžete čerstvé lístky odsťaviť.

Macerát si pripravíte tak, že dáte vrchovatú čajovú lyžičku na noc do štvrť litra studenej vody, ráno trochu prihrejete a scedíte. Najväčšiu liečivú silu má imelo, ktoré hosťuje na duboch a topoľoch, ale aj rastliny, ktoré prezimujú na jedli, borovici a ovocných stromoch sú liečivé. Pozor na plody, sú nevhodné na vnútorné užívanie. Jedia ich len vtáky, pre človeka sú jedovaté. Imelo má vplyv na celkovú funkciu žliaz, je to výborný prostriedok na povzbudenie látkovej výmeny. Tri šálky imelového čaju denne užívané po dúškoch normalizujú činnosť srdca a krvný tlak.

Čo ste o imelu nevedeli

Skúste aspoň raz za rok absolvovať šesťtýždňovú imelovú kúru: tri týždne pite denne tri šálky, dva týždne dve šálky a týždeň jednu šálku. Krvný obeh a krvný tlak sa upraví. Čerstvá šťava z imela dokonca pomáha ženám pri neplodnosti. Imelo treba dobre umyť a ešte vlhké odšťaviť v odšťavovači. Užívajte po 25 kvapkách, zamiešaných do trochy vody. Pite pol hodiny pred raňajkami a večer pred spaním. Imelové kvapky dostanete aj v lekárni.

Zdravie z aprílovej prírody

Tento mesiac nazbierate aj iné zdraviu prospešné rastlinky. Na krvný tlak a zmiernenie krvácania sa odporúča pitie záparu (nápoj zo sparených bylín) z pastierskej kapsuly. Stačí zaliať jednu vrchovatú čajovú lyžičku štvrť litrom vriacej vody, krátko vylúhovať a piť po dúškoch. Lipkavec pravý pomáha čistiť pečeň, obličky, pankreas aj slezinu. Pitie čaju z tejto rastliny, ktorú pestovatelia hojne ničia ako burinu, sa odporúča aj pri poruchách lymfatického systému. Lipkavec sa dá konzumovať čerstvý v podobe šťavy, alebo ako čajový zápar.

Žlté kvety podbeľa liečivého sa zbierajú v marci a apríli. Sušia sa v tieni v dobre vetranej miestnosti v tenkej vrstve. Podbeľ je vhodný na utíšenie suchého kašľa, lieči ochorenia pľúc a priedušiek. V rámci jarného detoxu vyskúšajte aj podbeľovú pleťovú masku - čerstvo natrhané listy roztlačíme na kašu a priložíte na tvár. Necháte pôsobiť 15 - 20 minút. Listy aj kvety podbeľa čistia a dezinfikujú pleť. Sedmokráska obyčajná je vhodná nielen na pletenie venčekov, ale je to predovšetkým liečivá rastlina.

Zbierajú sa kvety s maximálne 2 cm dlhou stopkou. Na jar obsahujú najviac účinných látok. Suší sa vo veľmi tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni. Sedmokráska obsahuje látky účinné pri zvýšení látkovej výmeny v pečeni, jej používanie sa odporúča aj pri ochoreniach žlčníka a sleziny, pri zápaloch močových ciest a obličiek, proti kašľu a horúčke. Čaj pripravíte tak, že usušené kvety (1 čajovú lyžičku) zalejeme štvrť litrom vody a necháme vylúhovať 5-10 minút. Čaj pite teplý 2x - 4x denne.

Nič pre alergikov

Pri dávkovaní byliniek buďte opatrní, nie nadarmo sa im hovoria "drogy". Čaje pite s rozumom, hlavne pokiaľ ide o bylinky, ktorých užívanie nie je až tak časté. Ak ste alergik, zrejme pre vás nebude tento článok prínosný, väčšina bylín sú totiž silné alergény. Ak ale nemáte s bylinkami problém, v pokoji si doprajte blahodarné maceráty. Svojim orgánom urobíte radosť, keď za ne časť práce odvediete.

V každom väčšom meste, v obchode so zdravou výživou, budú tieto byliny určite v ponuke. Môžete sa porozhliadnuť v Bratislave, v Žiline, ale aj napríklad v Košiciach alebo Prešove.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: