Otužovanie má veľmi pozitívne účinky na vaše zdravie. A počuli ste niekedy o ľadovom mužovi? Drží veľa celosvetových rekordov a chladu sa rozhodne nebojí. Skúte sa tiež otužovať.
Výhod studených spŕch je hneď niekoľko. Prečo je otužovanie tak dobré pre vaše zdravie? Využívanie studených spŕch namiesto tých horúcich je prekvapivým prínosom pre vaše zdravie, od spaľovania tukov až po úľavy od depresií.
Používať studenú sprchu ráno a zažívať ten pocit, že studená voda steká po vašom tele, vyzerá skôr desivo než ukľudňujúcim dojmom. Hlboké dýchanie v reakcii na šok nášho tela vám pomáha udržovať teplo, pretože zvyšuje váš celkový príjem kyslíka. Takže vaša srdcová frekvencia sa tiež zvýši a rozprúdi krv v celom tele. To vám dáva prirodzenú dávku energie pre celý nový deň.
Pokiaľ ide o vlasy a kožu, jedným z najprirodzenejších spôsobov, ako udržať svoj dokonalý vzhľad, sú práve studené sprchy. Horúca voda má tendenciu vysušovať vašu pokožku, takže je najlepšie použiť studenú vodu k uzavretiu vašich pórov. Studená voda môže utesniť póry v koži a v pokožke hlavy, čo zabraňuje prenikaní nečistôt a zlepší vaše vlasy a pokožku. Ak si nemôžte vriacu sprchu odoprieť, nezabúdajte na následnu hydratáciu pomocou kvalitných krémov.
Studená voda vám môže zlepšiť obeh tým, že rozprúdi krv, ktorá obklopuje vaše orgány, čo potom môže pomôcť pri niektorých problémoch pokožky a srdca. Vzhľadom k tomu, že studená voda zasiahne vaše telo, je to zároveň schopnosť cirkulácie krvi, ktorá vedie k tomu, aby tepny účinnejšie pumpovali krv, a tým zvýšili celkové zdravie srdca. Môže tiež znížiť krvný tlak, vyčistiť zablokované tepny a zlepšiť imunitný systém.
Studené sprchy môžu neočakávane pomôcť pri úbytku vašej hmotnosti. Ľudské telo obsahuje dva druhy tukového tkaniva, dali by sa pomenovať ako biely tuk a hnedý tuk. Biely tuk sa zhromažďuje, keď spotrebujeme viac kalórií, než naše telo potrebuje k fungovaniu, a tieto kalórie nespálime vydanou energiou. Tento telesný tuk sa hromadí v páse, dolnej časti chrbtice, krku a stehien a je to ten, ktorý sa všetci snažíme minimalizovať. Tzv. hnedý tuk je tuk, ktorý vytvára teplo a udržuje vaše telo v teple. Je aktivovány, keď je vaše telo vystavené extremnému prechladnutiu. Studená sprcha tak môže podporovať činnosť hnedého tuku.
Ľadové kúpele po tréningu sa majú robiť preto, aby sa znížila bolesť svalov. Rýchla studená sprcha môže byť rovnako účinná, zvlášť pri úľave od bolesti svalov. 24minútové studené vodné kúpele účinne odstraňujú boľavé svaly jeden až štyri dni po cvičení. Niektoré štúdie skúšali aj extrémne chladné teploty.
Áno, čítate dobre, studená sprcha tiež znižuje stres. Pravidelné sprchovanie v studenej sprche pomáha k zvyšovaniu tolerancie stresu a dokonca pomáha oddialiť vznik ochorení spôsobených stresom. Nebojte sa teda studenej vody, ani v zime.
Studené sprchy ukázali, že zmierňujú symptómy depresie kvôli intenzivnému pôsobeniu na koži, ktoré vysielajú z mozgového nervového zakončenia obrovské množstvo elektrických impulzov. Vytvára tak antidepresívny efekt a zvyšuje náladu, čo z nich robí spôsob, ako zmierniť depresie.
Pre niekoho, kto sa už nejakú dobu otužuje to nieje žiaden problém, ale pokiaľ budete nováčikovia, tak to bude chcieť trochu tej silnej vôle, aby ste sa do toho dokázali naozaj dostať a predovšetkým to vydržať. Pre obyčajného človeka to môže byť veľký skok a tiež veľká výzva.
Studené sprchy môžu pomôcť. Trénujú váš nervový systém, aby bol odolnejší voči stresu. Studené sprchy pôsobia ako malá forma oxidativného stresu na nervovom systéme. Keď prvýkrát vstúpite do studenej sprchy, nebudete môcť myslieť, nie to dýchať. Ale už po mesiaci pravidelného otužovania budete premýšľať o svojom ďalšom dni v ľadovej vode. To sa premietne do každodenného života a keď ešte naviac vymažete stresujúce podnety, ktoré obvykle ničia vašu náladu, minimalizujete svoj každodenný stres.
Ďalšia časť tela, ktorá je vždy pozitívne ovplyvňovaná studenými sprchami, je lymfatický systém. Čo lymfatický systém robí? Pomáha odvádzať odpad z tela. To je hlavné predovšetkým pre obranu vášho tela pred nežiaducími infekciami. Keď je lymfatický systém blokovány, objaví sa často prechladnutie, infekcia a bolesť kĺbov. Studené sprchy, respektíve striedanie medzi horúcou a studenou, pomôžu vášmu lymfatickému systému tým, že sa lymfatické cievy stiahnú pôsobením chladu a uvoľnia sa pri vystaveniu tepla. To v podstate pumpuje tekutinu, ktorá môže stagnovať vo vaších lymfatických cievach , čo vedie k silnejšiemu imunitnému systému a vášmu zdravšiemu ja.
Ľadový muž Wim Hof je najviac známy pre svoje ohromujúce výkony v studenej vytrvalosti. V súčastnosti drží dvadsať šesť svetových rekordov, ako napríklad, že zostal v ľade po dobu jednej hodiny a päťdesiat dva minút a bežal na Mount Everest v šortkách. Nedávno zaujal pozornosť médií jeho kurz, ktorý učí obyčajných ľudí, ako sa učiť jeho techniku. Wim sa naučil hovoriť 10 jazykmi. A dokázal to vraj preto, že bol otvorený a rád sa učil. Nemal žiadnych skutočných učiteľov. Má štyri deti, ktoré mal s manželkou, s ktorou mal byť navždy. Bola to láska jeho života, ale zomrela. Ľadový muž Wim môže zadržať dych asi na 10 minút.
Niekto má radšej teplo, niekto zimu. Niekto si dopraje vriacu vodu a niekto nemá problém so studenou. Ako to máte vy? Nepremýšľali ste tiež o tom, že by ste sa začali otužovať a skúsili, čo to s vaším telom urobí? Má to podľa odborníkov iba pozitívne účinky. Napríklad pri zmene vášho životného štýlu nájdete aj toho správneho partnera, ktorý bude mať rovnaké záujmy ako vy. Prípadne môžte skúsiť overený vedecký zoznamovací dotazník.
[kač]