Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dajte si soľný kúpeľ

25.august 2020
Dajte si soľný kúpeľ

Soľ do kúpeľa nám môže pomôcť k zmierneniu mnohých neduhov, napríklad ekzémov a lupienky. Navyše niektoré druhy, hlavne tie s prídavkom byliniek, krásne voňajú. Soľou je na trhu nepreberné množstvo, môžete teda experimentovať a vnímať ich účinky.

Čuchové nervy sú spojené s časťou mozgu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri spúšťaní emocionálnych reakcií, akými sú radosť, náklonnosť, zlosť, žiaľ či erotické naladenie. Odtlačok vôní sa ukladá do pamäte a mozog reaguje a vyvoláva impulzy, pre naše telo priaznivé. Takáto soľ sa hodí pre relaxáciu aj liečbu, napomáhajú zaspávaniu a upokojeniu nervov. Kúpeľová soľ a s ňou spojená kúpeľ nás nielen osvieži, ale tiež uvoľní dýchacie cesty, otvoria sa póry a účinné látky sa krvným obehom dostanú rýchlejšie do tela.

Uľaví pri spomínanom ekzému a lupienke, ale aj pri astme, nádche, zápaloch horných dýchacích ciest aj bronchitíde. Soľ má mimoriadne regeneračné účinky, pretože je bohatá na horčík, draslík, sodík, vápnik, zinok, chróm, bróm, jód a ďalšie cenné látky. Existujú aj soli, ktoré zapáchajú, však báť by ste sa ich rozhodne nemali. Zdraviu tiež prospejú.

Soľ z mŕtveho mora

Najviac sa k ozdravným účelom užíva soľ z Mŕtveho mora. Vďaka nej uvoľníte svaly a tým predídete ich bolestiam, pozitívny vplyv má aj na kĺby a pomáha zmierňovať stres. Tok lymfy sa rozprúdi, pokožka sa čistí, takže je tento druh soli tiež veľmi dobrým pomocníkom pri boji s celulitídou. Kúpeľu musí vždy predchádzať peelingové ošetrenie, voda by mala mať približne 37 stupňov Celzia a kúpeľ by nemala trvať dlhšie ako 20 minút.

Pri lupienke a ekzéme

Ak vás trápi ekzém či lupienka, môže soľ z Mŕtveho mora veľmi uľaviť, a to dokonca aj v prípade kožných mykóz. Odporúča sa rozpustiť v šiestich litroch teplej vody tri vrchovaté polievkové lyžice soli a postihnutú časť tela do nej na 20 minút ponoriť. Tento kúpeľ by ste mali aplikovať raz denne. V prípade potreby vyberte celotelovú kúpeľ.

Celotelová kúpeľ pri lupienke

Prevádzkujte ju každý deň po dobu dvoch týždňov. Zhruba 500 g soli rozpustite vo vani napustenej teplou vodou a kúpte sa 20 minút. Nepoužívajte mydlo ani sprchový gél. Potom telo opláchnite čistou, vlažnou vodou a 10 až 15 minút si odpočiňte zabalení v osuške. Po procedúre by ste nemali zabúdať na doplňovanie tekutín, vhodné sú minerálky bez bubliniek a čaju.

Pozor na srdce

Aj keď je soľ z Mŕtveho mora veľmi prospešná, zvyšuje osmotický tlak. Tým dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a srdcovej činnosti. Ak sa liečite zo srdcovo-cievnymi problémami, mali by ste každú kúpeľ najskôr konzultovať s lekárom.

Jakou máte nejradši koupel?

Kryštalická himalájska soľ

Kryštalická himalájska soľ je svojím spôsobom jedinečná. Minerály sa v soli nachádzajú v rozptýlenej forme, telo ich veľmi dobre absorbuje. Ľudia, ktorí popíjali vodu s himalájskou kryštalickou soľou, zaznamenali zlepšenie obehových a respiračných funkcií. Zlepšila sa im mozgová aktivita, spánok aj rast vlasov a nechtov. Na pitie používajú tzv. soľné poháre alebo misky, dnes už zoženiete aj soľné mažiare. Himalájska soľ sa samozrejme pridáva aj do kúpelni, pretože pri nej telo na bunkovej úrovni skvele absorbuje základné živiny. Mletá dobre poslúži v kuchyni namiesto obyčajnej soli.

Čierna himalájska soľ na kĺby a pokožku

Čierna himalájska soľ sa vyrába z ružovej soli prepaľovaním s bylinkami. Vhodná je pre sírne kúpele indikované pri kožných problémoch a ochorení kĺbov. Počas kúpeľa sa uvoľňuje sírovodík, charakteristickým zápachom pripomínajúcim pokazené vajcia. Zvyčajne sa do kúpeľa pridávajú štyri polievkové lyžice soli, teplota vody by mala byť medzi 36 až 38 stupňami Celzia. Kúpeľ je vhodný aj pri očiste, pretože pomáha vylúčiť škodlivé látky z tela.

Soľné mydlo

Z himalájskej soli sa vyrába aj soľné mydlo, ktoré pomáha k odstráneniu odumretej kože. Mydlo môžete v prípade potreby zabaliť aj do žinky, bude účinkovať rovnako. Himalájska soľ má skvelé antibakteriálne vlastnosti, pomáha teda eliminovať baktérie spôsobujúce pach pri potení. Všetci poznáme antiperspiračný kameň, čo je práve himalájska soľ.

V čom himalájska soľ pomáha

  • Podporuje činnosť ciev a krvný obeh.
  • Oslabuje príznaky starnutia.
  • Znižuje hladinu cukru v krvi.
  • Uvoľňuje upchatý nos.
  • Zlepšuje spánok a udržuje pH v rovnováhe.
  • Spevňuje kosti.
  • Podporuje vstrebávanie živín.
  • Posilňuje funkciu žlčníka a obličiek.
  • Zmierňuje kŕče.
  • Podporuje sexualitu.
  • Je vhodná pri reumatizme a hojení zlomenín.

Epsomská soľ

Epsomská minerálna soľ uvoľňuje svaly a čistí organizmus. Ak ju použijete na kúpeľ nôh, pomôže zmierniť opuchy a eliminovať baktérie, ktoré môžu za ich zápach. Jej história siaha až do 17. storočia, k farmárovi žijúcemu neďaleko mestečka Epsom v Anglicku. Objavil tu prameň obsahujúci síran horečnatý, ktorý má liečivé účinky. Výskumy dokázali, že horčík a síran sa ľahko vstrebávajú kožou. Je podobná kuchynskej soli, ale na rozdiel od nej je veľmi horká, takže je nepožívateľná.

Kúpele s prídavkom tejto soli pomáhajú pri artritíde. Pozitívne účinky sú pripisované horčíku, ktorého má rada ľudí nedostatok.

Kúpeľ s epsomskou soľou

Do vane s vodou teplou asi 37 stupňov Celzia (telo má byť do vody ponorené celé) pridajte 480 gramov soli, nechajte ju rozpustiť a 15 až 20 minút sa kúpte. Pokiaľ chcete soľ rozpustiť rýchlejšie, sypte ju do kúpeľa pod tečúcou vodou.

Koupelové soli jsou tělu prospěšné

Bylinky do kúpeľa

Veľký úspech slávia aj kúpeľové soli s bylinkami. Antistresové, protizápalové a diuretické účinky má kúpeľová soľ s levanduľou, ktorá pôsobí proti kŕčom a má antistresové účinky. Najvhodnejšie na spojenie s levanduľou je soľ epsomská. Kúpeľovú soľ môžete namiešať podľa vlastnej nálady. Soli obsahujú bórax, droždie, kyselinu citrónovú, sódu a kaolín. Nejde o žiadne chemikálie, všetko vytvorila príroda. A ako jednotlivé zložky pôsobia?

Droždie

Je veľmi bohaté na aminokyseliny, minerály a enzýmy. Tieto látky sú nevyhnutné pre správnu činnosť organizmu a uvoľňujú kŕče svalstva.

Kaolín

Ide o substanciu, ktorá sa hojne využívala už v starom Egypte. Má vysokú schopnosť viazať na seba nečistoty a maz.

Soda a kyselina citrónová

Sóda je oným "šumítkom", ktoré pri kúpeli počujeme. Kyselina citrónová je prírodný konzervant.

Borax

Je prírodný konzervant, ktorý má čistiaci účinok a zbavuje povrch tela odumretých šupiniek, zabraňuje hnisaniu, lieči a upokojuje.

Ďalšie byliny

Ak netrpíte žiadnou alergiou, môžete okrem levandule namiešať do kúpeľovej soli aj ďalšie byliny. Poďme našu kuchyňu urobiť na chvíľu tak trochu čarodejnú a pozrime sa, aké ingrediencie najčastejšie použiť a akého výsledku s nimi docielime.

Ibištek

Obsahuje veľa vitamínov, povzbudzuje, osviežuje, používa sa pri horúčke, pri nadmernom potení a tiež veľmi dobre rozpúšťa usadeniny v tele.

Nechtík

Zjemňuje pokožku. Hojí rany a vredy, je veľmi dobrý na pomliaždeniny.

Medovka

Upokojuje, napomáha zdravému spánku, posilňuje organizmus a má antivírusové účinky.

Šalvia

dezinfekčné účinky, pomáha liečiť akné.

Skoroceľ

Obsahuje minerály, preto dobre pôsobí pri ekzémoch a popáleninách, preventívne pôsobí proti infekciám.

Ruža

Hodí sa na citlivú pleť. Zjemňuje a celkovo upokojuje pokožku.

Čierny čaj

Je antioxidant s povzbudzujúcimi účinkami.

Vyzkoušejte koupelovou sůl

Zásadito-minerálna kúpeľová soľ

Zásadité minerálne soli sú vhodné na celotelový a sedací kúpeľ, ale aj k bežnému oplachovaniam rúk, výplachom úst a čistenia zubov. Zásaditá telová starostlivosť má mať optimálnu hodnotu kúpeľovej vody pH 8,5. Táto starostlivosť bola v obľube už v časoch starých Egypťanov, v antickom Grécku a Ríme. V týchto časoch sa na ošetrenie tela používala sóda, mlieko a zásadité mydlo. Tiež sa ako zásaditá starostlivosť používali tvarohové obklady. V starších dobách japonskej a mexickej kultúry sa dokonca stali tradíciou kúpeľa trvajúce niekoľko hodín, ktoré mali vplyv na blaho tela a mysle.

Dnes už vieme, že je potrebné dodržiavať isté pravidlá. Kúpeľ v zásadito-minerálnej soli by nemala prekročiť 30 minút, maximálna povolená doba je jedna hodina. Počas nej sa odporúča masáž kefou, ktorú by ste mali opakovať po každých desiatich minútach. Tým dôjde k prekrveniu a povzbudeniu. Teplé zásadité kúpele sú blahodárne pre telo a myseľ, a to najmä počas zimného obdobia. Nemusíte sa ich ale zriekať ani v lete - v tejto dobe aktivujú a regenerujú telo, mnohokrát postačí len vykúpať chodidlá a hneď na sebe spoznáte zmenu.

Táto soľ je tiež veľmi vhodná na intímnu hygienu a na prípravu klystíru.

Prečo si dopriať kúpeľ?

  • Kúpeľ v soli je skvelý prostriedok pre relaxáciu.
  • Kúpeľ je vhodná pre každého, kto potrebuje uvoľniť svaly a kĺby.
  • Pocítite blahodarné účinky soli ako bohatého zdroja minerálov a jej priaznivý vplyv na pleť a vlasy.

Bázická kúpeľová soľ

Bázická kúpeľová soľ pomáha veľmi výrazne s odstránením prekyslenia organizmu. Veľmi rýchlo neutralizuje kyslosť pokožky, podporuje obnovu najvrchnejšej vrstvy kože, preto je dobrým pomocníkom pri celkovom omladení pokožky. Pomáha pri detoxikácii a očistných kúrach. Prírodná kamenná soľ, ktorá je základnou zložkou kúpeľa, vznikla pred mnohými rokmi usadením na morskom dne. Jej zloženie je takmer zhodné so soľou morskou. Verme prírode, pretože je tým najlepším, čo na našej Zemi máme.

A ak si jej darov budeme vážiť, môžeme ich aj účelne a dlhodobo využívať k svojmu prospechu.

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máte, nepodceňujte teda starostlivosť o neho. Ak potrebujete odbornú pomoc, nájdete ju v každom meste - v PrešoveBanskej Bystrici alebo napríklad v Trenčíne. Až sa dostanete do správnej formy a budete sa cítiť parádne, tak sa hneď zoznámte s druhou polovičkou a vezmite ju niekam na randeKam na rande? Poradíme!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: