Sociálne siete sú súčasťou našich životov, niektorých viac, niektorých menej, ale ich nepopierateľný vplyv je už dlhší čas predmetom rôznych štúdií. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn a iné zdomácneli v našich chytrých telefónoch a je to väčšinou pre mnoho ľudí najčastejší dôvod, prečo držia telefón v rukách.
Napríklad pri Facebooku sú zaujímavé enormne rastúce čísla. Od jeho vzniku je registrovaných viac ako 1 1500 000 užívateľských účtov, čo predstavuje takmer 20% populácie planéty. Slovesá ako sharovať, scrollovať, lajkovať, postovať, tagnúť, čeknúť a iné sa dostali do slovníka nielen generácie tzv. millennials, ale používajú ich takmer všetky ročníky, ktoré vedia čítať a môžu sa na niektoré sociálnej sieti zaregistrovať. Ak sa vo svojej práci pohybujete v rôznych skupinách ľudí, uvedomujete si silnejšiu moc sociálnych sietí práve na úrovni vzťahov a prejavov správania, ktoré sú nielen primárne viditeľné, ale ich sekundárna moc je viac než alarmujúca.
V realite to vyzerá napríklad nasledovne. V niekoho pracovnom živote počas prestávok na školeniach ľudia "čekujú" e-maily, statusy, notifikácie v každej voľnej minúte a vytrhnúť ich z ich vzťahu s chytrým telefónom a zaujať ich späť po prestávke býva úloha, ktorá vyžaduje veľa "talentu". Nehovoriac o tom, ako modré svetlo obrazoviek odráža denne množstvo tvárí na uliciach, na zastávkach, lavičkách alebo čakárňach, čo asi vidí každý z nás.
Možno vás zaujala informácia, že jeden z prvých viceprezidentov spoločnosti Facebook Sean Parker priznal, že vplyv na mentálne zdravie a sociálne vzťahy ľudí, ktorí používajú Facebook, má takú moc, že je už dokonca ťažko definovateľná. Z čísel, ktoré uvidel v jednom rozhovore je zrejmé, že intenzita interakcií a prejavov v podobe statusov má nadrozmerný dosah, pretože každých 6 sekúnd je vytvorený nový profil a takmer 500 000 nových statusov denne pribúda na Facebooku. Len v Amerike trávi 70% Američanov v priemere 90 minút denne na Facebooku.
Prináša to svoje prvé obete - či už na úrovni závislostí alebo vzťahov. Nepoznáme presné čísla, ktorými by sme mohli objektívne a porovnateľne posúdiť vplyv v Slovenskej republike, ale bohužiaľ, poznáme mnoho príkladov, ako dokážu nevhodné zvolené statusy alebo reakcie na sociálnych sieťach ohroziť alebo zhoršiť rodinné, priateľské aj pracovné vzťahy. Nárazové dopamínové výstrely, ktoré sa nám odohrajú v mozgu v podobe lajkov a komentárov nám vytvorili nezdravú základňu pre sebaposudzovanie a vzťahy so svetom.
Je zrejmé, že marketing na sociálnych sieťach má tak obrovský biznisový rozsah, že mnohé značky na ňom vybudovali neuveriteľne úspešné biznisy, o tom niet pochýb. Čo to ale robí sa svetom rodinných a priateľských vzťahov? Poďme na to poporiadku a ideálne v tom pozitívnom poradí.
Čo s tým? Rodinu si nevyberáte, pokrvné vzťahy sú dané, či sa nám to páči alebo nie. A aj keď máte rozdielne názory a presvedčenia, aj keď ste z rozdielnych generácií a svetov, stále sú to ľudia, ktorí sú súčasťou vášho detstva, života, genetiky, minulosti a tá je neprenosná.
Mnohé "hoaxy" sú dobrou živnou pôdou pre hejtrov a ľudí, ktorí tak svoje osobné bolesti a krivdy transformujú do podoby výkrikov na sociálnych sieťach. Tým, že im na to mnoho ľudí naletí a pokračujú v sharování, sa zapájajú do činností, ktorú už v súčastnosti dokonca postihuje zákon.
V digitálnom svete umelej inteligencie bude časom náročnejšie posúdiť objektivitu zdroja, ale pri troche nadhľadu a snahe sa to dá eliminovať. Niekedy, keď vidíme, že je niečoho veľa a naši blízki alebo rodina sa tým poškodzuje alebo si tým vzájomne ohrozujeme vzťahy, blízkosť a pochopenie, je dobré venovať tomu pozornosť.
Čo s tým? Nájsť priestor, citlivý spôsob a hovoriť o tom. Facebook alebo Instagram za vás pestovanie otvorenosti vo vzťahu nevyrieši. Priama komunikácia má mnoho rizík, ale má aj mnoho výhod a čistenie vzťahov je najlepším zdrojom prevencie budúcich nedorozumení a konfliktov. Aj keď je to prvoplánovo nepopulárne - povedať názor, zlú väzbu osobne, niekedy sa môžeme aj zdravo pohádať a v konečnom dôsledku sa nad tým povzniesť a možno sa aj objať, je to vždy lepšie ako na seba hádzať špinu pred pätinou sveta.
Keď sa tak nad tým zamyslíte, o čo vlastne ide? Je to disfunkcia skutočnej hĺbky vzťahov? Je to nedostatočná pozornosť, ktorú si v reálnom živote venujeme? Je to neschopnosť povedať nahlas veci, ktoré nehovoríme v rodinách? Sú to len iné názory ako odraz rozdielnosti generácií alebo presvedčenia? Nie sme schopní s úctou a rešpektom komunikovať s blízkymi o tom, čo sa zdá byť neprekonateľné? Nemáme vôľu alebo sme natoľko ublížení, že do toho radšej nejdeme, pretože by sa tak otvorila Pandorina skrinka všelijakých krívd a spomienok?
Potrebujeme vykričať do sveta, čo nás štve a poukazovať na nespravodlivosti, ktoré sú aj tak obrazom osobných, vnútorných krívd a strachov? Sociálna sieť sa k tomu zdá byť dobrým priestorom? Nebudeme mať asi pre vás žiadne veľké odhalenie, keď si pripomenieme, že nie! Sociálne siete nám môžu zostať ako užitočné nástroje, ak intenzitu a moc nepovýšiť nad ich prospešnosť.
Sledujte si čas a intenzitu na sociálnych sieťach. Súčasné chytré telefóny majú veľmi užitočnú funkciu, ktorá ukazuje, ako dlho a intenzívne ste na ktorej sieti trávili čas. Sledujte sami seba, čo s vami niektoré statusy robia a aký to má na vás vplyv, ak ste teda už aktívny na niektorej sociálnej sieti. Ako dlho informáciu nosíte v hlave a uvažujete o nej? Či je to ešte pre vás podstatné a do akej miery to ovplyvňuje váš vzťah k niekomu blízkemu?
Buďte na zoznamovacích portáloch úprimní hneď od začiatku. Môže sa tiež stať, že tým svojim klamaním odradíte niekoho, s kým by ste mohli byť šťastní po zvyšok vášho života. Seriózne portfólio tých, ktorí sa chcú naozaj zoznámiť, nájdete tu a môžete si aj zvoliť, či má byť z Bratislavy, Košíc, Prešova, Žiliny alebo Nitry.
[ivi]