"Mám na niečo chuť!" Kto by to nepoznal. Ale viete, že za chuťou po niečom dobrom, sa môže skrývať aj niečo iné?
Potraviny sa k vám prihovárajú cez svoje chute, vaše telo vás cez tieto chute chce na niečo upozorniť. Šťavnaté ovocie vo vás môže vyvolať radosť, zatiaľ čo horiace chilli naopak varovania. Mozog vysiela signály k vášmu telu, ak vyžaduje nejakú určitú energiu vo forme potravy. Na jazyku sa nachádzajú tzv. receptory chuti. Váš jazyk je pokrytý tisíckami malými tzv. papilly, ktoré sú viditeľné voľným okom. V každej skupine papillov sú stovky chuťových pohárikov. Existuje tam medzi 2000 až 5000 chuťových pohárikov, ktoré sú umiestnené na zadnej a prednej časti jazyka. Ďalšie sú umiestnené na stranách a zadnej časti. Každý chuťový pohárik obsahuje 50 až 100 buniek chuťových receptorov. Ste schopní svojou chuťou rozpoznať: sladké, slané, horké a kyslé. Horké a kyslé potraviny sú na chuť nepríjemné, zatiaľ čo slané a sladké poskytujú príjemný pocit vašim chuťovým pohárikom. V niektorých publikáciách sa môžete dočítať, že existuje už aj piata chuť - tzv. mäsitá (z japončiny: umami = chutné). Už na začiatku dvadsiateho storočia, fyziológovia a psychológovia vedeli, že sú štyri základné chute: sladkosť, kyslosť, slanosť a horkosť. V tejto dobe o mäsitej chuti nikto nepremýšľal ako o piatej základnej chuti, napriek tomu bola navrhnutá a teraz sa objavuje úplne bežne. Sme totiž schopní "mäsitú" chuť rozpoznať.
Aristoteles bol prvý, ktorý stanovil dve najzákladnejšie chute. Bola to chuť sladká a horká. On sám bol jedným z prvých, kto vytvoril a zaviedol zoznam týchto základných chutí.
Sladká chuť v ústach môže tiež mať jednu z niekoľkých závažných príčin. Sladká chuť v ústach môže byť spôsobená aj najrôznejšími zdravotnými problémami. Rôzne metabolické problémy môžu spôsobiť sladkú chuť v ústach a to môže byť aj známkou začínajúceho diabetes - cukrovky. Ďalej je možné, že sladká chuť v ústach môže byť príznakom neurologických problémov, ako je mŕtvica, kŕčové stavy alebo epilepsie. Pacienti si dokonca ani nemusia byť vedomí toho, že majú záchvat epilepsie alebo mŕtvice, pretože to môže byť jediným z príznakov.
Chýba vám dusík. Na zahnanie chuti po pečive a obilninách sa odporúča konzumovať viac mäsa, rýb, fazule a orechov.
Potom máte nedostatok horčíka. Ten je obsiahnutý v ovocí, najrôznejšej zelenine a orechoch.
V tom prípade do vášho jedálnička pridajte chlorid a kremík. Viete, kde sa dajú nájsť? Chlorid obsahujú vo väčšej miere ryby a kozie mlieko. Kremík je zase obsiahnutý v orechoch a to predovšetkým v kešu.
Signalizuje to nedostatok vápnika. Ten ľahko dostanete do svojho tela konzumáciou mlieka, syrov a listovej zeleniny.
Keď ste prechladnutí alebo vás trápia alergie, váš nos je upchatý a tak si môžete všimnúť, že vaše jedlo vám veľmi nechutí, respektíve všetko chutí tak nejako rovnako. Niekto to prirovnáva ku žuvaniu pilín. To preto, že horná časť vašich úst nemôže prijímať vône, ktoré aktivujú čuchový receptor, ktorý informuje tiež váš mozog na vytvorenie pocitu najrôznejšej chuti. Takže tá pizza aj hamburgery jednoducho nebudú tak dobré, ako keď budete zdraví.
Ageusia - úplná strata chuti
Hypogeusia - znížené vnímanie chuti
Dysgeúzia - skreslenie chuti
Parageusia - pretrvávajúca abnormálna chuť
Hypergeusia - abnormálne zvýšené vnímanie chuti
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Taste
[kač]