Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zlomené srdce existuje

31.júl 2023
Zlomené srdce existuje

Môže sa to zdať iba ako hlúpa fráza, ale verte, že zlomené srdce naozaj existuje! Už ste niekedy zažili tak škaredý rozchod alebo situáciu, keď ste stratili niekoho milovaného, že vás srdce bolelo?

Ten veľmi dôležitý a pre život potrebný orgán si zaslúži vašu starostlivosť. Svetový deň srdca pripadá na 29. september. Ochorenia srdca sú veľmi časté a každoročne na jeho zlyhanie zomrie veľa ľudí. Najdôležitejšie je vždy včasné odhalenie ochorenia a jeho správna diagnóza. Existuje veľa príznakov, ktoré nie je dobré podceňovať, aj keby mali byť len minimálne.

Aké príznaky nepodceňovať?

Určite medzi také príznaky patrí bolesť na hrudníku a pokiaľ sa zadýchavate oveľa viac ako doteraz, napríklad keď idete do kopca alebo do schodov a samozrejme s tým nesmie súvisieť to, že ste za poslednú krátku dobu pribrali veľa kilogramov. I keď samozrejme akékoľvek rýchle priberanie a úbytok váhy vašemu srdcu tiež neurobia dobre. Na všetko sa musí s rozumom. Aká koľvek bolesť na hrudi by sa nemala zanedbať. Niekedy stačí iba jedno zabolenie a môže to mať nedobré následky. Pokiaľ mate medzi svojimi príbuznými niekoho, kto takými problémami trpí, mali by ste o seba a o svoje srdce viac dbať.

Aké ochorenia srdca vás môžu stretnúť?

  • Arytmia
  • Nepravidelná srdečná činnosť
  • Zrýchlená srdečná činnosť
  • Fibrilácia predsiení

Aké ochorenia srdca postihujú predovšetkým mladších ľudí?

Patria sem zmieňované najrôznejšie arytmie, nepravidelné alebo zrýchlená činnosť srdca. V niektorých prípadoch je to predovšetkým vďaka vrodeným dispozíciám.

Stres ako spúšťač

Vďaka stresovým situáciám, ktoré zažívate dennodenne dochádza k vyššiemu výskytu arytmie srdca. Vaša práca a úlohy by mali byť vyvážené i s vaším relaxovaním. Pokiaľ tieto dve strany nebudú v rovnováhe môže dôjsť k arytmii srdca a keď sa pridá rozchod z nepodareného vzťahu, dôjde aj k zlomenému srdcu.

Má naozaj víno pozitívni vplyv na vaše srdce?

Rozhodne škodí menej ako cigarety. Tie sú najhorším spúšťačom asi všetkých chorôb. Neexistujú žiadne odborné štúdie, ktoré by potvrdili, že víno pôsobí na srdce pozitívne alebo negatívne. Ale keďže nebol preukázaný žiadny špeciálny negatívny vplyv, je možné, že víno má v rozumnej miere i trochu toho pozitívneho vplyvu.

Má káva pozitívny vplyv na vaše srdce?

To samé ako u vína, takže sa nebojte, že si kávou ničíte srdce. Samozrejme to platí vtedy, pokiaľ ju denne nepijete na litre. Kofeín obsiahnutý v káve dokonca pomáha proti kôrnateniu tepien, stimuluje  nervový systém, na močopudné účinky a uvoľňuje voľné mastné kyseliny z vašich tukových tkanív. A kedy už je kofeínu veľa? Efekt kofeínu začnete pociťovať údajne najskôr až za hodinu, buďte mať viac energie a budete viac produktívny. Väčšinou by dve až tri šálky denne nemali vôbec vadiť. U každého to, ale môže byť úplne inač. A pokiaľ pijete denne tých šálok viac, mali by ste svoje zvyky zmeniť, môžete si zarobiť na veľký problém.

Existuje zlomené srdce?

Z minulosti sa niekoľkokrát doniesli zvesti, že ľudia na zlomené srdce dokázali aj zomrieť. Lenže to asi nebude myslené úplne presne a doslova. I preto ale zlomené srdce existuje. Je to ochorenie, ktoré v Japonsku nazvali výrazom pre nádobu, do ktorej chytajú chobotnice. Je to jav, ktorý vzniká pri zvýšenom strese alebo pri veľkom neurotickom zážitku, kedy sa zväčší ľavá komora srdca a tá prestane prečerpávať krv. Zlomené srdce je iba dočasná diagnóza a po odznení celého stresového zážitku alebo stresového obdobia sa zasa vráti do normálu. Odborníci z medicíny toto ochorenie popísali v roku 1990.

Zlomené srdce existuje

Ako bojovať zo zlomeným srdcom?

Každý niekedy zažil tu prázdnotu potom, čo od nej odišiel partner alebo sa stala nejaká nešťastná udalosť, ktorá vás dokázala veľmi zasiahnuť. Láska môže skutočne bolieť. Niekto to zažil raz, niekto viackrát. Bolí to, trápite sa a ste otravný pre celé svoje okolie. Pokiaľ sa s vami partner rozišiel, tak vás nemiloval. Nemá zmysel riešiť kto, kedy a kde urobil chybu a ani či ste boli dosť štíhli, modrooký, empaticky alebo veľmi samostatný. Ako sa teda zlomené srdce vylieči?

Plačte!

Nehanbite sa za svoj plač. Ku každému rozchodu alebo zložitej situácie vždycky patril a vždycky patriť bude. Slzy nie sú prejavom vašej slabosti, naopak vám pomôžu vyventilovať vaše emócie. Keď trpí vaša duša, trpí i vaše telo. Nezadržujte teda svoju bolesť. Keď stratíte niekoho blízkeho a milovaného máte väčšie riziko, že vás postihne srdečný záchvat.

Nie ste sami!

Uvedomte si, že na to nie ste sami. Nie ste jediný, ktorý zažívajú nejakú traumu zo straty niekoho milovaného.

Robte, čo chcete!

Chceli ste drahé a značkové topánky? Alebo ste vždy chceli cestovať a iba vďaka partnerovi, ste to nerobili? Nezruinujú vám to účet? Nečakajte na nič. Začnite si plniť sny.

Zabudnite!

Nepremýšľajte neustále o tom čo bolo, nevyvolávajte si zbytočné myšlienky na vaše spoločné chvíle. Nenahovárajte si, že to bol najlepší partner vašeho života a vaša najväčšia chyba, že sa na vás vykašľal. Proste sa to tak stalo a vy na tom nič nezmeníte. Spomeňte si vždy nato, čo vás na ňom štvalo. Stačí maličkosti ako napríklad neporiadok v kuchyni, neschopnosť čokoľvek zariadiť, pre čokoľvek sa rozhodnúť alebo to, aká bola hysterická alebo aký bol on obrovský nervák, keď riadil auto a išli ste na spoločný výlet. Vybavte si všetky situácie, kedy vás váš expartner dohnal k slzám.

Behajte!

Kúpte si kvalitné topánky na beh a začnite behať. Nie len, že je to veľmi obľúbený a masový druh športu dnešnej doby, ktorý vám vášho expartnera vyženie z hlavy a navyše posílite vaše zlomené srdce a schudnete. Behanie vám vyplaví endorfíny a bude sa vám hneď zdať, že je váš život a prístup k nemu o poznanie lepší. A pokiaľ chcete plakať i pri behaní, plačte! Vypustite svoje emócie von.

Nájdite si milenca lebo milenku!

Nehrňte sa hneď do ďalšieho vzťahu. Pokiaľ budete chcieť vytĺkať klin klinom, iba sa vám to vypomstí. Vzťahy, ktoré sa naviažu hneď po nejakom bolestivom rozchode, nemajú veľkú šancu na to, aby sa stali perspektívne. To ale neplatí o milencoch a milenkách. Nájdite si nejaké spestrenie, ktoré vám pomôže na vašeho expartnera a vaše zlomené srdce zabudnúť.

Aby ste sa vysporiadali zo zlomeným srdcom, musíte celý proces pochopiť. Strata vám prinesie smútok a žiaľ. Vaša psychika bude narušená, zníži sa vaša obranyschopnosť, budete náchylnejší na choroby a môže vás, okrem srdca, bolieť aj svaly a nebudete sa vám chcieť robiť nič. To, že vám niekto zlomil srdce, neznamená, že ste zlý a že sa pre vzťah nehodíte. Nehodili by ste sa iba k sebe. Skúste sa dať dohromady a nauzatvárajte sa pred svetom a už vôbec nie pred láskou. Niekde na vás ten pravý partner čaká, ten, ktorý vás bude milovať naozaj a predovšetkým za to, aký naozaj ste. Všetko s ním bude jednoduché a nebude mať potrebu vás čímkoľvek trápiť, bude sa snažiť vám život zľahčovať. Stretnúť ho po vašom uzdravení, môžete kdekoľvek - v Bratislave, NitreKošiciach alebo v Žiline.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: