Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chcem patriť medzi 3% úspešných!

27.august 2021
Chcem patriť medzi 3% úspešných!

Všetci vieme, že fajčenie škodí. Fajčiarov o tom informuje každá škatuľka, keď z nej vyťahujú cigaretu. Len tak sa nehovorí: "Zvyk je železná košeľa." Od návykov a predovšetkým od tých príjemných (aspoň pre fajčiarov) sa ťažko odvyká aj pri pohľade na fajčením zdeformované časti tela. A tak stojíme pred riešením najťažšej otázky: Ako si od fajčenia odvyknúť? Metód je niekoľko - viac či menej účinných.

Zamyslenie na začiatok

Zamysleli ste sa niekedy, prečo je tento zlozvyk tak intenzívny? A prečo sa teda fajčiar nebudí zo spánku vo svojich obyčajných intervaloch? Ale až ráno, keď vstane, jedna z prvých myšlienok ho nasmeruje k jeho neduhu. Je fajčenie závislosť alebo zlozvyk? Pretože v dnešnej unáhlenej dobe je ľudská individualita zatláčaná do úzadia, denný rituál je jediné, o čo sa môže človek oprieť v ťažkej dobe. Sú chvíle, kedy je človeku tak zle, že je schopný vykonávať len stereotypné úkony. Modernému človeku okrem ranného čistenia zubov už len zastavenie sa pri kávičke u cigarety. Ako to vnímate vy?

Štatistika

Štatistiky uvádzajú, že s cigaretou v ruke si spríjemňuje deň približne milión Slovákov. Určite ich bude ale oveľa viac. Až 40% z tejto masy ľudí sa každý rok odhodlá skončiť s fajčením. Podarí sa to ale len 3%! Zaskočilo vás toto číslo? Neskôr si možno predstavíte, ako a hlavne koľkokrát ste sa odhodlávali zbaviť sa fajčenia vy sami. Po letmom nahliadnutí do vašej minulosti a neutešujúcej prítomnosti sa možno prestanete ako fajčiari diviť.

Fajčiari počas svojich svetlých odhodlaní vyskúšajú možno všetko, o čom vedia - žuvačky, náplasti, obmedzovať cigarety postupne, alebo dokonca prestať zo dňa na deň. Prestať na Nový rok, prestať v lete, prestať v zime - jeseň pre nich bude príliš pochmúrna. A výsledok? Opätovná vôňa tabaku vo vlasoch a oblečení. Jediné, čo ich možno na chvíľku zastaví, je tehotenstvo a dojčenie. Ale chuť zapáliť si cigaretu ich aj tak dobehne. Ocitáte sa v podobnom bludnom kruhu a dokonca často?

Slovo odborníkov má veľkú váhu, pretože podľa štatistík až polovica fajčiarov porazí svoj neduh, ak sa rozhodnú vyhľadať pomoc u psychológa alebo lekára.

S kým máte tú česť?

Fajčenie je taká všeobecne známa vec, že ​​málokto sa zamyslí nad tým, ako k takému zlozvyku vlastne dochádza. Kde a kedy vzniká naša závislosť? Fajčenie je predovšetkým naučené správanie. A ak 20 rokov fajčíte škatuľku cigariet denne, učíte sa to intenzívne. Fajčeniu sa preto nedá zbaviť len tak jednoducho, často trvá niekoľko mesiacov a vo výnimočných prípadoch aj rokov. Situáciu odvykania komplikuje samotná podstata závislosti. Pretože tá nevzniká len na samotnom tabaku, ktorý, ako iste viete, je návykovou látkou.

Ako veľmi vám tabak vonia?

V prípade fajčenia ide o závislosť komplexnú. Sme závislí sociálne, fyzicky a aj psychicky. Práve sociálne aspekty sú veľmi často spúšťačom našej závislosti. A často sú aj dôvodom, prečo sa nám fajčenie tak ťažko odpúšťa. Aj moja kamarátka skúšala prestať niekoľkokrát a vždy sa k fajčeniu vrátila. V práci si vytvorili rituál, že si vybehnú na cigaretku a preberú všetko možné. Keď nefajčila, mala pocit outsidera. Nevedela sa zbaviť pocitu, že jej niečo uniká. A tak po pár dňoch opäť začala fajčiť.

Určite ste už taký podobný príbeh počuli. Cigaretka je pre mnohých nielen skvelým prostriedkom na zoznamovanie alebo udržiavanie sociálnych väzieb v kolektíve, ale aj skvelým pomocníkom v momentoch, kedy sa cítime nervózny alebo pod tlakom. To už hovoríme o psychickej závislosti. Keď sa nám chuť na cigarety spája s konkrétnou emóciou a nadobúdame pocit, že nám v nej aj pomáha. Len čo človek pocíti stres, hneď dostane chuť na cigaretu. Rovnakou psychickou závislosťou je, keď si cigaretu spojíme nielen s emóciou, ale aj s konkrétnou chuťou.

Veľmi typická je ranná kávička s cigaretou, tzv. "kafe a cigaretka". Alebo večerný poháre vína, ku ktorému tiež patrí jedna až dve cigaretky na uvoľnenie atmosféry. To si potom manželia vždy ráno sadnú na balkón a vypijú si v tichosti kávičku a k tomu zapália cigaretku. A také svoje rána jednoducho milujú. Ale do momentu, kedy sa rozhodnú pre rodinu, pretože nechcú, aby dieťa vyrastalo medzi fajčiarmi. Rozhodnú sa to potom väčšinou riešiť radikálne. Napríklad si kúpia aj malého psíka, aby s ním chodili každé ráno na prechádzku a kávu si dajú v kaviarni po ceste.

Ďalšou zdravou a nápaditou cestou, ako sa zbaviť svojej závislosti na cigaretách je vymeniť rannú kávičku za zdravý zelený čaj, k nemu už cigaretka tak veľmi fajčiarom nesedí. Aj napriek tomu, že sociálnej a psychologickej závislosti sa nezbavuje jednoducho, najhoršie závislostí s najťažšími abstinenčnými príznakmi je závislosť fyzická. Býva tak silná, že ju môžeme v pokoji považovať za drogovú závislosť. Až 85% fajčiarov je závislých na nikotíne. Ak si nie ste istí, či patríte do tejto skupiny aj vy, nemajte obavu. Dá sa to zistiť celkom jednoducho.

Dávate si ku kávičke cigaretku?

Prvým ukazovateľom je počet vyfajčených cigariet. Ak je ich viac ako 10 denne, s veľmi vysokou pravdepodobnosťou ste si vypracovali návyk na nikotín. Druhým ukazovateľom je chuť na cigaretu. Je to prvá vec, na ktorú máte chuť hneď, ako sa zobudíte? Znamená to len jedno: vaše telo nikotín jednoducho potrebuje, pretože je na ňom závislé. Nikotín pôsobí na vaše telo vyplavovaním dopamínu v mozgu, ktorý u fajčiarov vyvoláva príjemný pocit. A začarovaný kruh môže začať.

Mozog si na lahôdku, akú pre niekoho je dopamín, začne zvykať, až si ho nakoniec žiada stále viac a viac. Pokiaľ mu nevyhoviete, vytiahne na vás pomerne silné zbrane - abstinenčné príznaky. A vy sa ani nenazdáte a z ničoho nič už nefajčíte preto, že chcete, ale preto, že musíte. Váš mozog, vaša závislosť vás k tomu núti. Pretože abstinenčné príznaky v podobe pocitov podráždenia, úzkosti, depresie alebo nesústredenosti, porucha spánku alebo potreba nadmernej konzumácie jedla nie sú nikomu príjemné.

Postupne

Tak ako neexistuje jedna univerzálna diéta, ktorá by všetkým pomohla zbaviť sa nadbytočných kíl, neexistuje ani predpísaný spôsob, ako prestať fajčiť. Každý musí nájsť svoju vlastnú cestu, ako zvíťaziť nad závislosťou alebo nad sebou samým. Niekto napríklad uprednostňuje postupné znižovanie počtu cigariet. Postupné "odchádzanie" od zlozvyku môže byť pre niekoho cestou, ale odborníci ho veľmi neodporúčajú. Obmedzovanie fajčenia nemá veľký význam. Má zmysel napríklad v prípadoch, keď fajčíte šesťdesiat cigariet denne a znížite to na desať.

Ale po dvoch týždňoch by ste sa mali zbaviť aj tých desiatich cigariet.

Pomocníci

Nikotínové náplasti, žuvačky, alebo tabletky na odvykanie sú aj možnosťou, ako si pomôcť. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré uvádzajú, že až 45% ľudí, ktorí túžili prestať fajčiť a pomohli si jednou z týchto možností, skutočne prestali. Odborníci ale varujú, že aj v prípade týchto prostriedkov nie je možné čakať zázraky zo dňa na deň. Ideálne je, keď napríklad lieky proti závislosti užívate aspoň pol roka.

Fajčíte? Skúste prestať!

Možno sa vám to zdá dlhá doba, ale nemusíte sa ničoho obávať. Tieto prípravky neobsahujú zdraviu škodlivý nikotín. Na ceste životom bez cigariet vás môžu stretnúť rôzne nástrahy. Mnoho žien sa obáva priberania na váhe. Je pravda, že jedným z abstinenčných príznakov je zvýšená chuť na jedlo, ale tá má celkom pragmatický dôvod. Keď prestanete fajčiť, postupne sa vám začnú obnovovať chuťové a čuchové bunky. Jedlo si viete viac vychutnávať. Ale pribrať, samozrejme nemusíte. Stačí sa len viac hýbať a jesť racionálne - vyhýbať sa rýchlym cukrom, ktoré sa ukrývajú v sladených nápojoch alebo čokoláde, uprednostniť varené pred vyprážaným a tiež nekompenzovať chýbajúcu cigaretu vínom alebo iným alkoholom.

Čo na to tradičná čínska medicína?

Väčšina z nás sa domnieva, že fajčiarov v prvom rade usmrcuje rakovina pľúc. Skutočnosť je ale iná. To, čo ohrozuje fajčiarov na živote sú v prvom rade kardiovaskulárne ochorenia. Súvislosť medzi pľúcami a srdcom je ale veľmi veľká. Pľúca sú zodpovedné za potenie a obranu organizmu, za to, že pokožka nie je suchá a nos vníma všetky vône. Okysličujú krv, ktorá rozvádza živiny do celého tela. Tento druhý úkon zabezpečuje ale srdce.

Americkí lekári z Lincolnovej nemocnice v New Yorku vytvorili postup ušnej akupunktúry na liečbu drogových závislostí v šesťdesiatych rokoch. V Číne totiž vôbec nebolo potrebné riešiť túto problematiku. Až v roku 1985 sa liečba stala oficiálnou a verejne používanou v boji s odvykaním od závislosti na cigaretách. Pritom tradičná čínska medicína používa celostnú detoxikáciu bylinnými prípravkami. Je totiž nesmierne dôležité vyčistiť jednotlivé orgány, ktoré medzi sebou úzko súvisia. Liečenie závislosti končí tam, kde končí nutkavý fajčiarsky kašeľ a vyliečiť ho trvá niekedy aj dlhé roky.

Ak chcete naozaj prestať s fajčením, na nič nečakajte. Urobte to tu a teraz. Poproste svojich najbližších, aby vás v tom podporovali a boli pri vás v neľahkých situáciách. V prvom rade sa zbavte zažitých stereotypov spojených s fajčením a nezabudnite na odbornú pomoc, ktorá vám pomôže na ceste s príznakmi počas odvykania. V prvom rade je veľmi dôležité nerobiť si ilúzie o sebe samom. Prestať fajčiť nie je jednoduché a reči typu "ja prestanem, kedy chcem" vás cigariet rozhodne nezbaví. Naopak, disciplína, pokora a pripustenie si neúspechu je cesta. Veľa šťastia a silné, ničím nezlomené odhodlanie.

Či hľadáte partnera, ktorý je fajčiarom a alebo nefajčiarom, určite si ho nájdete na internetovej zoznamke. A možno sa začnete zbavovať svojej závislosti spoločne hneď na prvom rande.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: