Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bylinková jóga vás prekvapí!

21.máj 2021
Bylinková jóga vás prekvapí!

Možno práve nepatríte k tým, ktorí motajú svoje telo do krkolomných pozícií a každé ráno roztáčajú svoje čakry. Možno sa len chcete jednoducho starať o svoje zdravie a tak ako mnohí v dnešnej dobe si kladiete otázku, či je potrebné obetovať svoj život stresu v snahe prežiť a potom to vyvažovať chemickým kokteilom tabletiek. Stihli ste si vôbec všimnúť, čo všetko v lete u nás kvitne a ako to pôsobí na pokoj duše i tela?

Pokiaľ máte jednoducho chuť sa trochu zastaviť, poznávať liečivé bylinky, ktoré u nás rastú dokonca aj ako burina a pocítiť ich účinok, vitajte v bylinkovej jóge. Žiadne gymnastické kúsky sa nevyžadujú. Bylinkovú jógu vymyslela rakúska inštruktorka jógy Birgit Trummer, pôvodnou profesiou policajtka, ktorá počas tehotenstva začala študovať na Akadémii bylinkárstvo. Vybrala rastliny bežne sa vyskytujúce v prostredí Strednej Európy tak, aby mali komplexný účinok na telo. Pomocou hmatu, čuchu, dokonca aj chuti - prinesie vám bylinkový čaj a zoznámi vás s nimi.

A celé to umocní dychovými a meditačnými technikami z jógy. Ale ak vám táto časť jej koncepcie nie je blízka, pokojne ju vynechajte. A jednoducho si doprajte čas každú rastlinku preskúmať po svojom. Hľadajte, zbierajte, sušte, vyrábajte čaje, tinktúry a hlavne tomu venujte plnú pozornosť, to je ten najdôležitejší princíp jógy.

Kostihoj lekársky

Konkrétne jeho koreň je medzi rastlinami výnimočný tým, že obsahuje 1,5% alantoninu, látky urýchľujúce hojenie. Dokáže preto pomáhať pri hojení rán, opuchov aj modrín. Je dobrý na reumatizmus, bolesti svalov, najmä tých, ktoré vychádzajú z hĺbky tela, a regeneráciu všetkého v našom aj na našom tele. Na psychickej báze tiež prináša do života stabilitu a istotu, funguje totiž ako mierne sedatívum.

Recept na balzam

Odrežte koreň, rozpoľte, vložte do jemne vriaceho olivového oleja na 30 minút. Potom pridajte včelí vosk a lanolín a zamiešajte. Je to vlastne prastarý recept na reumatizmus. Iný postup je vložiť koreň do olivového oleja a nechať stáť mimo priameho slnečného svetla štyri týždne a potom ho uvariť a zmiešať so včelím voskom. Vtedy je účinok ešte silnejší. Koreň sa odporúča zbierať v marci, auguste alebo v novembri. V tej chvíli obsahuje najviac účiných látok. Birgit spája koreň kostihoja lekárskeho s princípom vôle a sily prežiť, poradiť si v živote a tiež stáť nohami pevne na zemi.

Rebríček obyčajný

Poznáme ho pod ľudovým názvom myší chvostík. Nikto u nás nemôže povedať, že ho v živote nevidel. Uchytí sa úplne všade a vzhľadom k tomu, aké má široké spektrum prospešných účinkov, je to veľký poklad. Využívajú sa jeho kvety a vňať a Birgit ho vyzdvihuje predovšetkým ako pomocníka pri ženských problémoch, bolestivých menštruáciách, zápaloch a infekčných ochoreniach.

Poznáte rebríček a jeho účinky?

Sušené kvety lúhujte päť minút a pite ich ako čaj, alebo si z výluhu urobte sedací kúpeľ. Kvety lúhujte aj niekoľko hodín (10-12). Bola to tiež Afroditina rastlina, pretože dokáže liečiť akné, je účinná v starostlivosti o pleť i vlasy. Ale profitovať z nej dokáže skoro každý. Rebríček pomáha tráveniu, je vhodný po ťažkom jedle. Rebríček podľa Birgit súvisí s energiou našej sexuality, schopnosťou užívať si a vychutnať si veci okolo nás a tiež s tvorivosťou.

Ľubovník bodkovaný

Hovorí sa mu všeliek. Je to priamo mýtická rastlina, s ktorou sa spája mnoho legiend a povier. Vyznačuje sa totiž pomerne silnými a rozmanitými účinkami. Dokáže pomôcť prekysleniu žalúdka, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, žalúdočné vredy aj srdce. Pokiaľ ho priložíte na ranu, urýchli jej hojenie. Vmasírovanie na boľavé miesto zmierni bolesť. A dokonca má antidepresívne účinky. Naši predkovia ho užívali proti pocitom úzkosti a strachu. Zbierajú sa kvitnúce vŕšky byle, ktoré sa nechávajú usušiť.

Okrem klasického lúhovania vo vode sa z neho dá vyrobiť olejový extrakt alebo tinktúra. Tiež môžete kvety nechať lúhovať v olivovom oleji maximálne 14 dní a potom precediť. Pri domácom zbere a užívaniu ľubovníka buďte opatrní. Existuje mnoho druhov ľubovníka a je potrebné vedieť rozpoznať toho bodkovaného. Tiež môže spôsobiť kožné problémy, ak jeho užívanie kombinujete s vystavením pokožky priamemu slnku. A čo je veľmi dôležité, musíte si byť vedomí, že ak zároveň užívate nejaké lieky, ľubovník môže spôsobiť kontraindikácie alebo naopak, nebezpečne zvýšiť ich účinok.

Je preto dobré informovať svojho lekára, ak prechádzate nejakou liečbou a rozhodli ste sa ľubovník užívať. Pre zvýšenie účinku ľubovníka bodkovaného by sme podľa Birgit mali pracovať s oblasťou okolo brucha, centrá pozornosti a čistej koncentrácie, zdrojom sily a schopnosti dosahovať ciele.

Ruža

V našich končinách je vnímaná skôr ako okrasná rastlina a ako taká sa teší veľkému uznaniu. V tradičných medicínach si ju ale cenia aj pre jej liečivé účinky. Z ruží sa vyrábajú rôzne vzácne esenciálne oleje, ktoré dokážu upokojiť zápal slizníc, a to buď požitím pár kvapiek alebo aj vdychovaním výparov z oleja. Vôňa ruže či extraktu z jej kvetu pôsobí aj na upokojenie psychickej stránky človeka. Existuje mnoho druhov ruží a sú aj také, ktoré sú jedlé. Pri všetkých sú ale najcennejšie ich okvetné lístky.

Extrakt z nich sa používa v kozmetike, pretože ružová voda dokáže povzbudiť krvný obeh a tým vyživovanie tkanív pokožky a podporuje sťahovanie pórov. Okvetné lístky ruží obsahujú pozoruhodne veľké množstvo vitamínu C, ktorý má antibakteriálny a antivírusový účinok. Aby sme mohli ružu využívať ako svojho domáceho lekára, odporúča sa kúpiť si už odborne natrhané okvetné lístky, z ktorých si podľa potreby vyrobíte lúhovaním čaj.

Ruža dokáže aj pomáhať

A vždy sa oplatí mať po ruke aj kvalitný esenciálny olej. Aká iná oblasť tela ako tá srdcová by sa mala spájať s týmto kvetom? Je to centrum lásky, ale aj trpezlivosti a uznania.

Šalvia

U nás rastie divoko, ale účinnejšia je tá lekárska, ktorú si treba vypestovať doma. Pochádza zo Stredomoria a je populárna aj ako korenie. Zoznam účinných látok, ktoré obsahuje je pozoruhodný. Sú to vitamíny A, B, C, E, K, prvky vápnika, draslíka, medi, železa, mangánu, horčíka, zinku, selénu, obsahuje aj betakarotén, luteín a fytoestrogény. Zbierajú a sušia sa jej listy. Už stáročia sa používa na podporu ženskej plodnosti a dokonca sa pridáva aj do niektorých tabliet na potenciu.

Dobre známe sú jej protizápalové a protibakteriálne účinky. Využíva sa proti kašľu, angíne, zápale v ústnej dutine, dokonca proti zápachu z úst. Pomáha posilňovať oslabenú imunitu. Je účinná aj proti nadmernému poteniu. Je to pomocník pri problémoch s trávením, ale rovnako tak aj pri vyčerpanosti, problémoch s pamäťou a stresom. A ženy asi vedia, že na vlasy a pokožku hlavy je to zázrak. V domácich podmienkach je asi najideálnejšie si pripraviť čaj alebo výluh len na vonkajšie použitie.

Šalvia sa u Birgit spája so schopnosťou komunikácie, kontaktu s ľuďmi, ale aj s úprimnosťou ako k sebe, tak k druhým.

Levanduľa

Je tiež komplexným liečiteľom. Je charakteristická svojou vôňou, ktorá sa uvoľňuje z listov. Asi najznámejšie sú jej upokojujúce účinky. Dnes sa vyrábajú dokonca spreje na vankúš s levanduľovou vôňou, aby sa vám dobre spalo. Celkovo ale levanduľa pôsobí na nervový systém, upokojuje, tlmí aj bolesť, zmierňuje migrénu a znižuje tlak. Ľudia s nízkym tlakom by mali byť preto pri jej užívaní opatrnejší. Tiež má antibakteriálne a antiseptické účinky, podporuje imunitu. Ale je dobrá aj na trávenie, hlavne proti plynatosti.

Už ste navštívili nejakú levanduľovú farmu?

Čo je tiež cenné, je jej močopudná schopnosť, takže pomáha z tela odbúrať toxické látky alebo nadbytočnú vodu. Zlepšuje krvný obeh a činnosť pečene. A v neposlednom rade hojí kožné problémy a aj zdravú pokožku dokáže vyživiť. Birgit ju spája s intuíciou, naším šiestym zmyslom.

Byliny a ako na ne

Ak nie ste skúseným výrobcom domácej kozmetiky, najjednoduchšie, čo sa s bylinkami dá urobiť, je nasušiť ich a podľa potreby si pripravovať čaje, výluhy alebo tinktúry. Čaje sa lúhujú väčšinou 3-5 minút. Zápary sa používajú na naparovanie a obyčajne sa bylina v prevarenej vode nechá vylúhovať 10 minút, než sa začne naparovať. Na tinktúru musíte obetovať trochu kvalitného destilátu, ktorým nasušenú bylinku zalejete a necháte lúhovať dva týždne.

Birgit tvrdí, že k bylinkám by ste mali pristupovať s pozitívnymi myšlienkami, pretože sú to živé entity. V každom prípade by to mal byť pre vás relax a príjemné trávenie času. Inak nemá zmysel sa do toho nútiť. To si radšej zájdite na pivko, ak je to vaša predstava letného vyžitia. Ale keď vás príroda dokáže nadchnúť, ponúka sa jedno meditačné cvičenia od Birgit na umocnenie tohto zážitku a zároveň relaxáciu.

Zrelaxujte sa

Posaďte sa do pohodlného sedu, prípadne si niečo podložte pod zadok, narovnajte chrbticu a zhlboka dýchajte nosom. Sústreďte sa len na dych. Mysľou sa posúvajte po chrbtici dole až k panve. Pri nádychu si predstavte, že vťahujete energiu zo zeme a s ňou pocit stability, istoty a dôvery. Ak vás napadne nejaká myšlienka, s nasledujúcim výdychom ju vypustíte von. Predstavte si seba samého ako silný strom, pri nádychu roztiahnite ruky a oblúkom ich vytiahnite do výšky. Roztiahnite prsty a spojte dlane nad hlavou, potom dlane stiahnite pred hruď s výdychom.

Chvíľku dýchajte. Potom spustite ruky dole, uistite sa, že vaše ramená sú uvoľnené. Zhlboka dýchajte. Hlava je ľahká, pery sú jemne zatvorené.

V každom väčšom meste, v obchode so zdravou výživou, budú tieto byliny určite v ponuke. Môžete sa porozhliadnuť v Bratislave, v Košiciach, ale aj napríklad v Banskej Bystrici.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: