Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bozkávate sa? Bozkávajte sa!

6.máj 2020
Bozkávate sa? Bozkávajte sa!

Bozkávam, teda žijem! To vyhlásil na začiatku 19. storočia vtedy "najcenzurovanejší autor sveta" Heinrich Heine. Aké bozkávanie mal presne na mysli, sa už dnes nedozvieme. Každopádne isté je, že sa bozkáva 90% ľudí sveta. Na tvár, ústa aj nosy, vášnivo aj rezervovane, so všetkou vážnosťou aj komicky. Bozk je konštanta. A môže vám aj predĺžiť život.

V mnohých kultúrach veria, že toho, kto sa na Nový rok s nikým nepobozká, čaká rok samoty a smoly. Christiane Cliffordovo, psychologička, spisovateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Divas v Minneapolise, pomáhajúca ženám v rozvodovom konaní či po rozvode, rozhodne neberie tradíciu na ľahkú váhu. Na silvestra organizuje pre svoje klientky program, pri ktorom o bozk ochudobnené nebudú. Čo na tom, že sa o polnoci bozkávajú na tvár medzi sebou. Okrem bozkávania s priateľmi disponuje Christiane aj ďalšími návrhmi, ako novoročný zvyk splniť.

"O polnoci zatvorte oči a veľmi intenzívne si snažte spomenúť na svoj najkrajší bozk. Kúpte si plagát svojho idolu a bozkávajte sa s ním..." Že je to sranda? Podľa psychologičky nie. Život bez bozku, nielen na Nový rok, je totiž pre mnohých životom v smútku.

Pomoc, chce ma zjesť!

Najstaršia zmienka o bozku pochádza z Indie z viac ako 3500 rokov staré básne Mahábhárata. "Položila ústa na moje ústa a vydala zvuk, ktorý mi spôsobil potešenie," píše sa údajne v diele. Sigmund Freud dáva bozkávanie do priamej súvislosti so slastnými pocitmi, ktoré zažívame čoby bábätka pri saní mlieka. Nemka, sexuologička a kultúrna atropologička Ingelore Ebberfeldová vedie seminár o kultúrnej histórii bozku na univerzite v Brémach. Je presvedčená, že bozkávanie sa vyvinulo zo vzájomného ovoniavania zvierat.

V momente, keď predchodca človeka začal chodiť vzpriamene, bozkávanie sa presunulo do horných častí tela. Čo kultúra, to však iný spôsob bozkávania a iný prístup k bozku vôbec. Bývala doba, kedy bozk symbolizoval spoločenskú hierarchiu - čím nižšie postavený človek, tým "nižšie" bozkával, teda od tváre sa podľa sociálneho rebríčka posúval nadol, až skončil pri nohe alebo pôdy pod nohami nadradenej osoby. Rímsky cisár Tiberius sa pokúsil bozkávanie úplne zakázať, pretože si myslel, že ľudia týmto spôsobom šíria lepru. V roku 1439 zakázal zo strachu z chorôb kráľ Henrich VI. bozkávanie v Anglicku.

O 100 rokov neskôr zákon uťal verejné bozkávanie v talianskej Neapole. Ak bol niekto pri bozku pristihnutý, hrozil mu trest smrti. Na začiatku 20. storočia zakázala francúzska vláda bozkávanie na francúzskych železniciach, pričom hlavným dôvodom bol fakt, že v dôsledku bozkávania naberali vlaky meškanie. Vtipné je, že nedávno ktosi poukázal na to, že zákaz doteraz nebol zrušený, preto sankcie za bozkávanie na francúzskych staniciach hrozia ďalej.

Umíte se správně líbat?

K posledným zákazom bozkávania patrí obmedzenie na pekinskej univerzite, kde je bozk zakázaný od roku 1991. Britský prieskumník William Winwood Reade zase opisuje vo svojej knihe, ako sa zamiloval do krásnej dcéry afrického kráľa. Dlho ju len obdivne sledoval, až sa po niekoľkých mesiacoch odvážil ju ľahko pobozkať. Sotva sa k nej ústami priblížil, dievča prepadla panickému záchvatu a s krikom utekala preč. Až neskôr Reade zistil, že dievča si jeho bozk vyložila ako úmysel ju zjesť.

Antropologička Helen Fischerová tvrdí, že aj v krajinách, kde bozk nepatrí k zavedeným tradíciám, ba vôbec ho nepoznajú, prevádzkujú ľudia nejakú alternatívu. Olízanie, trenie, cmúľanie, fúkanie... To všetko môžeme chápať ako ekvivalent bozkov v kultúrach, kde sa ľudia nebozkávajú. Za najneobvyklejší spôsob bozkávania potom považuje skúsenosť svojho vedeckého kolegu Bronislava Malinowského z ostrova Trobriand neďaleko Novej Guiney - ľudia si v situáciách najväčšej vzájomnej lásky okusujú riasy.

Nebozkávame, naznačujeme

Čo bozk, to iný význam. Hoci ide o ľudskú prirodzenosť, len máločo nás v spoločnosti dokáže tak znervózniť. Pobozkať, alebo nepáči? Je v poriadku bozkávať spolupracovníka? Bozkáva sa najskôr vľavo, alebo vpravo? A bozkáva sa raz, dvakrát alebo trikrát? Mám sa perami priblížiť k tvári, alebo pobozkať do vzduchu? Známy odborník na etiketu Ladislav Špaček vo svojej knihe Úspešný obchodný zástupca napríklad píše:

"Aj u nás sa v posledných rokoch rozšíril bozk na privítanie. Zvyčajne máme už zavedený okruh osôb, s ktorými sa zdravíme bozkávaním. Spoločenské pobozkanie je, podobne ako bozkávanie ruky, len gesto náznakové. V skutočnosti nejde o pobozkanie v pravom slova zmysle, ide len o náznaky dotykov, maximálne ľahké dotyky tvárou. Pery sa do akcie vôbec nedostanú a začuť pri tomto pozdrave, rovnako ako pri pobozkaní ruky, hlasné mľasknutie, je znamením spoločenského zlyhania. Bozkávame sa zvyčajne na obe líca. sú dve možnosti, ako sa pozdraviť bozkom na tváre:

  • buď si najprv podáme ruky ako pri bežnom pozdrave a potom sa k sebe nakloníme, alebo sa uchopíme vzájomne za predlaktie a naznačíme bozky na obe líca, to je dôvernejší variant, ktorú praktizujeme medzi priateľmi a dôvernejšími známymi. V oboch prípadoch pobozkanie len naznačíme, maximálne sa dotkneme tvárami, ale nie perami. Bozkávanie na pery je v spoločnosti nevhodné, patrí do súkromia a len medzi ľudí sebe najbližšie."

Nelíbejte se za každou cenu

Spoločnosť pre etiketu v Nemecku dokonca vyzvala k plošnému zákazu bozkávania na pracovisku. Ako dôvod uviedla, že "priateľské bozkávanie" býva mnohokrát zámienkou mužov, ako sa priblížiť k žene, a že väčšine ľudí je tento tesný telesný prejav na pracovisku nepríjemný. Pravdou je, že hoci je bozk stále rozšírenejším formálnym sociálnym gestom, pre mnoho ľudí symbolizuje aj naďalej predovšetkým intímne vyjadrenie patriace výhradne do súkromia. Sú aj takí, pre ktorých je bozk, hoci "priateľský", neprekonateľnou bariérou.

Alebo len práve nemajú na bozkávanie náladu. Ladislav Špaček k tomu hovorí: "Akonáhle v širšej spoločnosti vycítime, že by žene, s ktorou sa takto zvyčajne vítame, nebol bozk príjemný, okamžite ho nahradíme potrasením rúk. Môže to byť atmosférou oficiláního stretnutia alebo z iných dôvodov (manžel sedí vedľa...), to všetko musí muž okamžite vycítiť. Pozná to zvyčajne podľa toho, že mu žena ponúkne len ruku, navyše s nápadne väčším odstupom než inokedy. Ak ste si všimli, že ho zdraví na "dlhšiu ruku" alebo dokonca pri jeho pohybe smerom k nej urobí nepatrný pohyb smerom dozadu, okamžite upustí od snahy ženu pobozkať, hoci by na to bol pri iných príležitostiach zvyknutý."

Nie je pusa ako pusa

Bozkávanie pod imelom, rozkvitnutou čerešňou, bozk svadobný, materský, milostný, na znamenie úcty, bozk milenecký aj bozk smrti, ktorým mafiáni dávajú nepriateľovi najavo, že už má svoje dni spočítané. Čo bozk, to iný význam. A stále nachádzame významy nové. Vedci dokonca zistili, že muži, ktorí pred odchodom do práce nezabudnú pobozkať svoju ženu, žijú o päť rokov dlhšie a majú o 30% vyšší plat. Milostný bozk je zase tak silná emocionálna záležitosť, že väčšina ľudí si skôr detailne vybaví svoj prvý romantický bozk ako svoj prvý sex.

Japonskí vedci zasa prišli s prevratným zistením, že vášnivé bozky sú najlepším terapeutikom pri alergii a sennej nádche. Bozkávanie však v tomto prípade musí trvať aspoň pol hodiny.

Víte, co říká etiketa o líbání?

Ako bozkávajú Slováci

Spoločnosť Winterfresh pred časom uskutočnila prieskum, podľa ktorého 61% Slovákov považuje bozk na privítanie za samozrejmosť. Iba 7% preferuje bozk priamo na ústa, 54% uprednostňuje bozk na tvár. Obyčajné 1% oslovených si potrpí na pobozkanie ruky. Priatelia sa pri stretnutí najčastejšie bozkávajú raz (36%), nasleduje južanský bozk na obe líca, čo prevádzkuje takmer štvrtina opýtaných, a 2% Slovákov praktizujú pobozkanie trikrát za sebou.

Ako je to vo svete

Španielsko

Ohniví Španieli pre bozk ďaleko nejdú. Bozk na tvár pri pozdrave je medzi priateľmi či kolegami samozrejmosťou. A aj keď ide o tradične kresťanskú krajinu, býva bežné aj trochu odvážnejšie bozkávanie mladých ľudí na ulici.

Mexiko

Väčšina Mexičanov, či už ide o priateľov, či príležitostných známych, sa bozkáva na pravú tvár. Automatické to býva u žien a u žien s mužmi, pokiaľ ide o menej pevné priateľstvo, je na žene urobiť prvý krok.

Holandsko

Holanďania sa bozkávajú čím ďalej radšej. Bozky na tvár bývajú najčastejšie trojité a rozdávajú sa pri stretnutí aj lúčení. Na druhú stranu francúzsky bozk na verejnosti je niečo, čo väčšina obyvateľov kategoricky odsudzuje.

Brazília

V Riu de Janeiro sa bozkáva dvakrát, v Sao Paule raz, v Salvádore trikrát. Na rozdiel od Mexika žena prvý krok urobiť nemá.

Bulharsko

Čo oblasť, to iné vnímanie bozkov. Hlavné mesto je miestom, kde sú bozky bežné, čím viac k hraniciam Turecka, tým sú ľudia zdržanlivejší. V niektorých "lepších" rodinách dodnes panuje tradícia bozkávanie ruky.

Čína

Bývala vyhláseným nepriateľom bozkávania. Dnes už aj v tejto oblasti, aspoň vo väčších mestách, narazíte na priateľský bozk. Avšak k väčšiemu spoločenskému rozšíreniu vedie ešte dlhá cesta.

USA

Tak široká krajina má aj široké pravidlá pre bozkávanie. Nájdete tu miesta, kde sa nesmú bozkávať ženy v nedeľu alebo kde je zakázané bozkávať fúzatých mužov. Každopádne väčšina Američanov uprednostní pri stretnutí stisk ruky pred bozkávaním vyhradeným poväčšinou len rodine a najbližším priateľom.

Irán

Peržania sú veľmi priateľskí ľudia a fyzický kontakt v rámci príslušníkov rovnakého pohlavia môže byť veľmi tesný. V rámci rodiny je bežné objatie a tri bozky. Avšak intímnejšie prejavy medzi príslušníkmi opačného pohlavia bežné nie sú.

Nemecko

Priatelia sa dnes už bežne bozkávajú na obe líca, v obchodnom rokovaní toto etiketa príliš neschvaľuje.

Že partnera nemáte? Tak si ho nájdite na internetovej zoznamke, nebudete ľutovať.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: