Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Objavte energiu stromov

24.apríl 2020
Objavte energiu stromov

Tiež radi objímate stromy a čerpáte z nich energiu? Sú to živé bytosti, ktoré v sebe majú neuveriteľnú silu. Ak požiadate, môžu vám ju odovzdať. A dokonca vás môžu aj uzdraviť. Veriť tomu môžete, alebo nemusíte, ale stromy môžu byť veľkými pomocníkmi pri zvládaní únavy, stresu, dokážu zmeniť naše rozpoloženie, ale môžu napríklad pomôcť aj pri zdravotných ťažkostiach. A pekné na nich je, že sú dostupné každému a zadarmo.

Všetky živé bytosti v sebe majú energiu, ktorú môžu odovzdávať druhým a liečiť ich bolesť. Energia stromov je veľmi silná, každý vyčerpaný človek by mal stráviť nejaký čas v lese. Ak sa dokážete sami zharmonizovať pomocou stromov, je to veľmi očistné pre váš celý organizmus a všetky jeho centra. Treba sa zastaviť, stíšiť a osamote vnímať prúdenie blahodarnej sily dreva. Všetko je samozrejme nutné robiť s vďačnosťou a pokorou. Ak dáte stromom najavo svoj rešpekt, dostanete odmenu v podobne ozdravnej energie, o ktorú sa s vami podelia.

Každý strom je iná osobnosť, má iné vlastnosti a iné liečebné účinky. Poďme sa teraz pozrieť na tie najznámejšie.

Lipa

Spoločenský strom, ktorý pomáha stmeľovať ľudí aj ich rozdielne povahy. Je to mierumilovný rodinný priateľ poskytujúci láskyplnú a ochranársku náruč. Býva prirovnávaný k archetypu matky. Po zdravotnej stránke pomáha liečiť alergie, kašeľ, zranené emócie alebo horúčku. Lipový kvet je známym liekom podporujúcim potenie a vyháňajúcim z tela infekcie. Drvené uhlie, pálené z lipového dreva, čistí črevá a pomáha proti hnačke. Lipa celkovo upokojuje.

Je vhodná predovšetkým pre introvertných samotárov, ktorí sú plní tráum z detstva a neveria druhým ľuďom. Ideálna pre okrúhle rodinné jedálenské stoly.

Borovica

Symbolizuje slobodu, odolnosť, vytrvalosť a samostatnosť. Je to taký rebel medzi stromami. Dokáže si poradiť v každej situácii a rásť aj na menej prístupných miestach. Borovicové drevo sa používalo na výrobu lúči, dokonca sa traduje, že klince, ktorými bol Kristus pribitý na kríž, boli z borovicového dreva. Živica sa získavala k mumifikácii mŕtvych už v dobe starých Egypťanov. Borovicový olej slúži v aromaterapii na liečbu reumatických ochorení a proti nachladnutiu.

Borovica je tiež známym a obľúbeným vykurovadlom. Je vhodná pre tých, čo pochybujú sami o sebe a o svojich schopnostiach, strácajú pevnosť a vieru, trpia depresiami a pocitmi viny.

Smrek a jedľa

Oba tieto stromy majú podobné účinky. Jedná sa o prispôsobivé vždyzelené stromy, ktoré symbolizujú Vianoce. Vyjadrujú úprimnosť, otvorenosť a lásku, ponúkajú ochranu tým, ktorí netúžia po spoločnosti druhých, majú zamrznuté emócie a prehnané sebaobranné reakcie, inými slovami sú pichľavé ako smrek. Smrek predstavuje mužskú energiu, jedľa silnú ženskú, veľmi odolnú.

Jaký vliv na nás mohou mít jehličnaté stromy?

Smrekové drevo napríklad slúžilo na výrobu lodných stožiarov alebo hudobných nástrojov. V aromaterapii sa obe stromy používajú na liečbu nachladnutia, reumatických bolestí, celkovej únavy a pri pocitoch straty energie. Podobné liečebné účinky má tiež smrekovec, je ale viac mystický a ideálne sa hodí pre workoholik. Smrekovcové drevo je vhodné pre pracovné stoly. Všetky tri stromy liečia strnulosť a bolesti chrbta.

Brest

Priateľský strom, ktorý má rád pohyb, zmenu a komunikáciu. Slúžil na výrobu vodných bicyklov a je obľúbeným nábytkárskym drevom. Má mytologickú symboliku aj rad liečebných účinkov. Používal sa na liečbu rán, kožných ochorení a dni. Bachove esencie z brestu sú priaznivé pri stavoch vyčerpania a pre lepšie uzemnenie a navrátenie kontaktu s realitou. Brest je vhodný pre jedincov, ktorí príliš ustrnuli vo vyjazdených koľajach a majú obavy zo zmien. Dokáže im otvoriť myseľ, prebudiť v nich hravosť, potrebu komunikácie aj kreativity.

Pomáha tiež pri liečbe závislostí a hodí sa pre všetkých, čo chcú začať nový život. Drevo je ideálny pre pracovné stoly do kancelárií či na miesta, kde sa stretáva a komunikuje väčší počet ľudí.

Javor a jaseň

Opäť dva veľmi podobné stromy. Javor lieči horúčku, celkovo čistí a detoxikuje telo. Prináša radosť zo života a pomáha prekonávať strach z budúcnosti. Je veľmi vyrovnaný a zachraňuje tých, ktorí prežili nejakú trauma či šok. Pomáha pri depresiách a duševných ochoreniach. Zbavuje najrôznejších strachov, tráum aj drogových či iných závislostí. Nie je vhodný ako jedálenský stôl, skôr ako posteľ.

Rovnako očistný je aj jaseň. Jeho šťava sa používala ako prostriedok proti hadiemu uštipnutiu, liek na spáleniny aj onkologické ochorenia. Z jaseňového dreva sa vyrábali zbrane i technika. Je transformačným stromom, ktorý človeka učí byť zodpovedným predovšetkým sám za seba.

Breza

Symbolizuje mladú dievčinu, sexualitu a uzdravenie. Je liečebným stromom pre všetky ženy a ich urologické aj gynekologické ťažkosti. Zároveň je stromom vzťahovým, mileneckým a partnerským. Má svoj magický význam, lieči napríklad nešťastnú lásku. Predstavuje krásu, atraktivitu v nadväzovaní intímnych vzťahov, pomáha ľuďom, ktorí v tomto ohľade o sebe pochybujú, sklamali sa v láske či nikdy nezobrali odvahu osloviť objekt svojej túžby.

Má mnohostranné liečebné využiť a silné detoxikačné účinky. Je vhodný aj pre tých, ktorí sú buď príliš nezávislí a nedokážu vydržať v partnerskom vzťahu, alebo nevie byť sami a po partnerskom vzťahu túži. Brezové hrebene podporujú rast vlasov.

Bříza jako mladá dívka

Orech

Je spoločenským stromom, a symbolom akejsi rodinnej pospolitosti a plodnosti. Podľa tradície sa orechy hádzali na cestu novomanželom. Jeho plody majú veľkú silu a celý strom má výrazné liečebné účinky. Vlašské orechy sú späté s pečením vianočného pečiva, sú výborné pre mozog a nervy, nie nadarmo ich vzhľad aj ľudský mozog pripomína. Obsahujú množstvo minerálov a vitamínov skupiny B. Šupkami z orechov sa odfarbovali tmavé vlasy.

Neistým ľuďom pomáha získať stabilitu a sebadôveru. Je vhodný pre ženy v prechode, pomáha tiež s otehotnením. Je stromom nových začiatkov.

Vŕba

Vodný strom, ktorý je vhodný najmä pre silné emocionálne osoby. Nie nadarmo sa hovorí, že sa niekto zveruje vŕbe. Dokáže do seba nasávať emócie, často aj tie negatívne, preto vŕby príliš neobjímejte, naopak ich poproste o pomoc tým, že sa im zveríte, napríklad na rybách, v tichosti posedíte a niečo tam na brehu zanecháte. Odídete potom domov s ľahkosťou a zbavení starostí. Vŕba vyjadruje akýsi prirodzený a úplne pochopiteľný smútok.

Jej liečebné účinky sú zamerané prevažne na vodné orgány, obličky a močový systém, kôra obsahuje salicyláty - je základom pre výrobu aspirínu a lieči horúčku. Vŕba vám môže aj splniť želanie, nezabudnite jej však poďakovať.

Gaštan

Veselý pohodár, ktorý si vie urobiť sám zo seba srandu a zároveň nestráca charizmu. Je to spoločenský strom, veľmi priateľský, vždy ochotný pomôcť druhým, lieči celý rad problémov od hemoroidov až po kŕčové žily. Užíva sa jeho tinktúra alebo priamo kôra, ktorej účinky ocenia predovšetkým tí, ktorí majú problémy so žilami všetkého druhu. Gaštan čiže pagaštan lieči úspešne reumatické bolesti, pôsobí tiež protizápalovo.

Gaštany sa nezbierajú len ako hračky pre deti, ale dodávajú energiu a pomáhajú pri bolestiach kĺbov a chrbtice. Dajte si ich niekoľko pod vankúš alebo ešte lepšie pod matrac. Gaštanové stoly sa hodia do krčmičiek a zábavných miest.

Načerpejte sílu ze stromů

Buk

Predstavuje neuveriteľnú pevnosť, stabilitu a silu. Do bukového dreva sa ryly starogermánske runy, čaj z bukovej kôry liečil spáleniny, horúčku a nachladnutie, bukový popol sa pridával do mastí na rany. V Bachovej kvetovej terapii sa buk používal pri nadmernej vážnosti a kritickosti. Buk predstavuje archetyp starca, múdrosť, vážnosť, dôstojnosť. Je ideálnym meditačným stromom pre prepracovaných ľudí, ktorí potrebujú kľud.

Dub

Je symbolom odolnosti, stability a sily. Na rozdiel od buka je extrovertnejší. Je prirodzene múdry, vhodný pre tých, ktorí sa ťažko zmierujú s vlastným osudom. Slúži ako zásobáreň rýdzo životnej energie, pomáha pri stavoch fyzickej aj psychickej vyčerpanosti. Poskytuje silnú ochranu a podporuje mužskú plodnosť. Dubová kôra obsahuje veľa trieslovín, pomáha proti hnačke, hemoroidoch aj proti zvýšenej potivosti nôh. Má silné dezinfekčné účinky.

Dub je tiež stromom spravodlivosti a jeho drevo sa hodí do súdnych siení. Z pražených žaluďov sa dá pripraviť výborná náhradka kávy.

Čerešňa

Posilňuje psychickú stabilitu a poskytuje ochranu pred tlakom zvonku. Zbavuje strachu, mobilizuje odvahu, znižuje únavu, kultivuje ženskú energiu, omladzuje telo aj tvár a u mužov má pozitívny vplyv na potenciu.

Slivka

Má v sebe veľa energie, pomáha liečiť partnerské vzťahy, chráni srdce a prospieva celkovo.

Hruška

Má moc očistenia od jedov v organizme, kultivuje mužskú energiu, lieči poruchy potencie, posilňuje srdce a črevá.

Jabloň

Dodáva životnú silu a podporuje dlhovekosť, je to strom lásky a večnej mladosti, jej hlavným princípom je plodnosť a dlhovekosť. Bola považovaná za posvätný strom, v keltskej mytológii bola symbolom múdrosti a zavŕšenie. Je predstaviteľkou dokonalosti, schopnosti pomáhať trpiacim, výrazom spojenia človeka s prírodou. Pomáha pri pocitoch hanby alebo nečistoty, stimuluje harmóniu a vnútorné očistenie.

Vyberte si svoj strom

Neviete, ktorý strom si vybrať? Riaďte sa intuíciou. Ideálne je skúsiť to so stromom, ktorý vás ako prvý osloví a pritiahne. Nechajte na seba pôsobiť jeho energiu, dotknite sa ho alebo ho objímte celým telom. Nazbierajte si jeho plody a noste ich pri sebe alebo ich umiestnite do miestnosti, v ktorej spíte. Tiež predmety vyrobené z dreva majú mocnú energiu a silu, najmä ak sú vyrábané s myšlienkou na pomoc, riešenie problému či liečbu daného orgánu.

Skúste si turistiku v dvoch. Zoznámte sa s niekým zaujímavým a naplánujte si svoje prvé rande ako peknú prechádzku a možno si na nej vyberiete aj ten správny strom.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: