Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bez partnera alebo detí na Vianoce? To zvládnete!

15.december 2020
Bez partnera alebo detí na Vianoce? To zvládnete!

Aké nástrahy v oblasti medziľudských vzťahov čakajú pod vianočným stromčekom? Je ich určite veľa, ale aj keď sa to možno nezdá, veľkou témou je samota. Potom ale nie je iná možnosť, ako brať Vianoce trochu s nadhľadom.

Celý rok počúvali nezadaní všetkých krajín sveta, že ich sloboda je vlastne dar. Môžu si čítať články typu 99 dôvodov, prečo je lepšie byť single alebo 10 najlepších spôsobov, ako si užiť chvíle bez chlapa/ženy. Dlhé mesiace sa single "tvor" skrátka nemusí cítiť ani trochu menejcenný. Naopak si môže naplno užívať slobodu, cítiť sa in medzi všetkými tými nespútanými ľuďmi, ktorí sa nechcú viazať, môže rozvíjať seba samého a nenechať sa brzdiť nejakým otravným partnerom.

Len dvakrát počas kalendárneho roka sa táto situácia zmení. Jednak na Valentína, ale ešte viac ako sviatok všetkých zamilovaných vedia byť zničujúce Vianoce. Pretože... pretože na Vianoce nesmie byť nikto sám! Vôbec nikto. Aj tá Popoluška nájde na zasnežených pláňach svojho princa. Aj pyšná princezná alebo namyslený Ivánek si nakoniec niekoho nájdu. Rozprávkami to navyše nekončí, ale začína, pretože aj herci v Láske nebeskej sa zvládnu zamilovať a aj Pretty Woman sa dokáže nechať zbaliť Richardom Gereom.

Párovacia masáž je ale na Vianoce všadeprítomná, a to nielen na kultúrnej fronte. Aj tie najškaredšie celebrity a slávni ľudia pózujú so svojimi polovičkami a rozprávajú o láske za vône purpury. Potom musí aj sebanezávislejšia osoba uroniť slzu a smútiť, že sa môže túliť iba ku kaprovi vo vani, a to navyše iba do štedrovečernej večere.

Ale neviem, či si všetci uvedomujú, že máloktorý čas v roku je pre páry tak vyčerpávajúci ako práve Vianoce. Stráviť skoro dva týždne pospolu, počúvať ukecanú (budúcu) svokru a hádať sa o diaľkový ovládač aj koláče... No, je to pekný záprah. Napriek tomu ale nie je potrebné sa Vianoc desiť. A teraz sa vážne porozprávame o tom, že to na Vianoce o samote naozaj nemusí byť tak hrozné. A to ani v prípade, že vaše deti trávia sviatky u ich otecka, vášho expartnera/u ich mamičky, vašej expartnerky.

Osamelé Vianoce

Nasledujúce odseky budú písané predovšetkým pre ženy, pretože to sú väčšinou ony, ktoré sú viac závislé na svojich deťoch a častejšie sa o ne starajú. Samotu o Vianociach môžu zažívať ale aj muži.

Štedrý deň bez detí, ktoré rozbaľujú darčeky u exmanžela a jeho novej partnerky? Než v žiali siahnete po fľaši alkoholu či práškoch na spanie a z presladených rozprávok a filmov upadnete do totálnej depresie, skúste premýšľať, či by to nešlo inak. Psychologička Katarína Szabados sa rozviedla a bez svojich synov strávi nielen Štedrý deň, ale aj posledné dni v roku - až do 1. januára.

Nebuďte smutní, že budete na Vánoce sami

"Dohodli sme sa s bývalým manželom, že každý rok počas sviatkov bude mať deti jeden z nás dlhšiu dobu, aby s nimi mohol odísť trebárs na hory," vysvetľuje. Je to fér dohoda, a keď je písaná na papieri, vyzerá nespochybniteľne a veľmi jednoducho. Lenže s realitou dôjde aj na emócie, ktoré dokážu celú vec poriadne skomplikovať. "Osobne som bojovala s predstavou, že by som chlapcov mala mať viac, pretože som sa 'viac snažila, aby sa náš vzťah nerozpadol', čo je samozrejme nezmyselné uvažovanie. Aj keby bol môj exmanžel bohvieaký neverník, výsledok je taký, že sa mi nepodarilo mať s ním funkčné partnerstvo. A za to sa platí. Trebárs aj tým, že som každý druhý rok na sviatky bez detí."

Čo z toho vyplýva? Že keď prijmete fakty, aké sú, a nebudete nad nimi rozmýšľať ako nad krivdou, môžete sa k Vianociam osamote postaviť oveľa konštruktívnejšie než ich preplakať a zapíjať litrom vína. Nie že by sa z vás po jednom Štedrom dni s fľašou v lone stala alkoholička, ale opiť sa znamená zatvárať oči pred realitou. Jeden rok vám to prejsť môže, ale čo za dva a za ďalšie dva? Vážne chcete utopiť v alkohole napríklad ôsme Vianoce? Nebolo by jednoduchšie prijať veci také, aké sú, a od toho sa odraziť? Pochopiteľne, že sa vám po deťoch bude cnieť. Ovšem to že sa vám cnie sa predsa netriešti s možnosťou pozrieť sa na sviatky napríklad ako na príležitosť, ktorú si tento rok môžete užiť presne podľa seba. A s deťmi si ich vychutnáte za rok.

Len tri dni...

Pokiaľ deti nemáte a čítate tento článok, dosť možno ho vôbec nechápete a možno si hovoríte: "Čo to tu rieši? Veď Vianoce sú len sedemdesiatdva hodín zapísaných v kalendári červenou farbou!" To sa ale oveľa jednoduchšie hovorí, než žije. Tým skôr, keď Vianoce sú jednou z mála tradícií, ktoré ešte dodržiavame. Keď budete bez detí na Veľkú noc a nikto k vám nepríde s korbáčom, hodíte to za hlavu. Ale zostať sama na Vianoce je svojím spôsobom výzva, ktorú je dôležité nejako uchopiť. Zradné sú pritom rady vašich známych, ktorí vám budú tvrdiť, že si to "predsa nesmiete tak brať". Keď sa totiž pokúsite zariadiť podľa nich, s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj skončíte v depresii a opitá.

Na rady kamarátov a známych, ale vlastne aj odborníkov, si vôbec dajte pozor. Jednej známej psychologička kedysi odporučila, aby išla cez Vianoce medzi ľudí. Skúsila to s partiou kamarátok a dopadlo to katastrofálne! Ony nebavili ju, ona štvala ich... "Dievčenské stretnutie" skrátka fungovalo každý deň v roku okrem 24. decembra. To isté platí o cestách do tepla alebo sviatkoch prežitých na pláži. Letenkou na druhú stranu zemegule si pohodu nekúpite. "Môžete letieť, ale tiež nemusíte. Takisto nie je potrebné sa o podobe sviatkov zložito radiť s odborníkmi. Stačí sa zamyslieť nad tým, čo vám robí radosť, na čo inokedy nemáte čas alebo čo si nedoprate jednoducho preto, že ste na to dávno zabudla, a podľa toho sa zariadiť," odporúča psychologička Martina Trojanová. Jej kamarátka si napríklad minuloročné Vianoce bez detí užila tak, že si pred sviatkami slávnostne nakúpila nové farby, štetce aj plátna a cez sviatky maľovala a maľovala. A k tomu si púšťala obľúbenú kapelu Elán na DVD, na ktoré by sa inokedy nepozrela.

Samota o Vánocích může potrápit muže i ženy

Príšerná matka?

Nech je vaša súčasná situácia akákoľvek, existuje jedna svätá pravda: Vianoce budete mať také, aké si ich urobíte. Nie každému sa to podarí zvládnuť hneď na prvýkrát k plnej spokojnosti, s čím je dobré počítať. Je to skrátka rovnaké ako so všetkým, čo sa učíte. Keď sa prvýkrát postavíte na lyže, tiež hneď nezíjdete kopec bravúrne.

Dvadsiatyštvrtý december bez rodiny a detí, pre ktoré by ste sa rozkrájala, zrejme nebude patriť k vašim najlepším dňom v živote. Stále ale máte slobodu voľby - upadnete do sebaľútosti a budete celý deň plakať nad zmareným životom, alebo si poviete, že tento rok to teda vážne nebolo nič moc, ale aj na tom nič sa dajú nájsť pozitíva? Skúste sa na to pozrieť napríklad z tejto stránky: Koľkokrát za rok máte ako matka voľný večer úplne sama pre seba a voľné ráno, keď vám deti neskáču po hlave a neťahajú vás z postele, aby dostali raňajky?

Vlastne každé negatívum môžete obrátiť vo svoj prospech. Má to však jednu dôležitú podmienku - že si to dovolíte. "Veľkú úlohu v matkinom 'utrpení' zohráva aj spoločenský postoj, že matka, ktorá je na Vianoce bez detí, by mala byť nešťastná, že je to predsa hrozné, keď nie je s deťmi," hovorí Katarína Szabados a pokračuje: "Preto sa mnoho žien ani neodváži pomyslieť, že by to vlastne celkom ocenili. Okamžite sa totiž vydesia 'Čo som to, preboha, za matku, keď netruchlím po svojich deťoch?' Akoby sa tým nejako merala miera lásky k nim, čo je absurdné."

I Vánoce bez nejbližších mohou být krásné

Ak sú deti preč a vy sa viete zariadiť, aby vám bolo dobre, rozhodne to neznamená, že pre vás rodina nie je dôležitá. Naopak to ukazuje, že sa aj v neľahkej situácii postaráte sama o seba, že ste dobrá matka. Potomkovia toto všetko vnímajú a Vianoce u otecka si užijú rozhodne lepšie s vedomím, že mamička sa má dobre a nie je doma smutná. Ak ani toto nepomôže a hlavou sa vám honia chmurné myšlienky, skúste ich rozobrať na mikročastice: Čo presne je vám nepríjemné? Naozaj je to tak hrozné? "Keď si človek napíše na papier alebo si nahlas povie napríklad 'Je hrozné, že nemám komu dať darčeky', rovno sa objaví aj protiargument 'Veď som ich ale dávala včera/Dám ich pozajtra'. Koľkokrát stačí pomenovať, čo presne myslíte onou tragédiou, aby ste dospela k záveru, že nič tak hrozné sa nedeje." dodáva psychologička.

Ženy s novým partnerom po boku to budú mať podľa odborníčky jednoduchšie, napríklad pokiaľ Vianoce strávia s ním a s jeho deťmi. Prípadne je tu ešte jedna alternatíva - rodičia. Mnoho ľudí nad ňou ohrnie nos s tým, že je to potupné. Potupný je na tom však len váš vlastný pocit. Ak práve nemáte žiadny partnerský vzťah, rodičia sú spravidla stále vaši najbližší. A aj keď vzťah máte, rovnako jazdíte navštíviť mamičku a otecka na prvý alebo druhý sviatok vianočný. Tak prečo to proste neurobiť na Štedrý deň?

Posolstvo toho článku je prosté: nenechajte sa vmanipulovať do predstáv, že Vianoce majú vyzerať určitým spôsobom. Rodičia, priatelia, vaša terapeutka, váš ex,... tí všetci budú mať svoje Vianoce. A vy zase svoje.

Aj vo vianočnom období sa môžete zoznamovať na online zoznamke.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: