Romantika je úžasná, ale čo keď vzťah začne romantikou a po nejakej dobe jednoducho... skončí? V tých najlepších vzťahoch k sebe pasujete ako ruka do rukavice. Spojenie je upokojujúce. Ale niekedy sa pohodlná láska stane lenivou alebo dokonca nedbalou, a to môže ľahko podkopať zdravý vzťah. Objavujú sa hádky, tkvejú nezhody a iskra, ktorá vás spočiatku spojila, môže pohasnúť.
Odchody v ťažkých chvíľach rozhodne nie je to, čo ste si predstavovali a má to ďaleko do bezpodmienečnej lásky, o ktorej ste vždy snívali. Ľudia túžia po romantike, prijatí a nakoniec po bezpodmienečnej láske. Je ale bezpodmienečná láska skutočná? A ak áno, ako môžu ľudia prejavovať svoju bezpodmienečnú lásku svojim partnerom?
Aby sme pochopili, čo je to bezpodmienečná láska, mali by sme najprv vysvetliť technickú definíciu bezpodmienečnej lásky (hoci to, čo to znamená, sa môže samozrejme líšiť v závislosti od vašej rodinnej histórie a jedinečného uhla pohľadu). Základná definícia bezpodmienečnej lásky je náklonnosť bez akýchkoľvek obmedzení alebo láska bez podmienok. Z filmov a piesní, ktoré romantizujú iba počiatočné fázy vzťahov, je ťažké poznať, ako má láska vyzerať v dlhodobom vzťahu. Je to celé nejaké mätúce.
Zdá sa, že bezpodmienečná láska je tomu veľmi vzdialená. Ale ak je naším cieľom bezpodmienečná láska, budete sa musieť naučiť pestovať svoju lásku spoločne - zaviazať sa prehlbovaniu svojho vzťahu, aby vydržal. Aj keď to niekedy vyzerá menej vášnivo, bezpodmienečná láska vás môže oboch urobiť prirodzenými zmenami vzťahu, ktorý je postavený tak, aby vydržal.
Trik s bezpodmienečnou láskou je zamerať sa na autenticitu človeka. Vidieť vnútornú krásu a silu bez toho, aby ste sa nechali polapiť tým, čo hovoria alebo robia. Pokiaľ nesúhlasíte alebo sa vám nepáči, čo váš milovaný hovorí alebo robí, nestane sa vaša láska konečnou a neberiete si to osobne.
Bezpodmienečná láska v reálnom svete zahŕňa prijatie svojho partnera ako chybného človeka z mäsa a kostí, ktorým je, nie ako idealizovanú verziu, ktorú by ste si priali. Znamená to prijať ich pocity, vnemy, skúsenosti a názory v plnej výške i šírke bez toho, aby ich museli obhajovať alebo ospravedlňovať, pretože sa líšia od tých vašich. Bezpodmienečná láska môže zahŕňať žiadosti o zmeny v ich správaní, ale schopnosť tiež prispôsobiť, keď bude ich odpoveď "nie".
Bezpodmienečná láska znamená byť svedkom hnevu, smútku, hanby alebo viny, ktoré sa objavujú vo vašom partnerovi a napriek tomu zostať sústredený na jadro toho, kým skutočne je.
Pozrite sa na svojho partnera, pozrite si jeho osobnostné charakteristiky a zamerajte sa na jeho božskú lásku vo vnútri. Keď sme svedkami božského v druhom, dostávame túto časť do popredia a z toho prichádza schopnosť bezpodmienečnej lásky.
Najprv sa spojte, potom konajte. Čo keby sme sa na chvíľu zastavili, obrátili sa k prítomnému okamihu, precítili srdcom a skutočne sa navzájom spojili, kým prehovoríme alebo niečo urobíme? Dokonca aj tie najnáročnejšie problémy je možné vyriešiť, ak dáme prednosť tomu, aby sme sa najprv skutočne pochopili. Je to jednoduché, pôsobí to prirodzene, ale prepojenie si vyžaduje cvik. Keď totiž cítime spojenie s tepom života a navzájom, láska sa objavuje a ukazuje cestu, ktorú ste možno ešte nevideli.
Intimita je pre zdravý vzťah nevyhnutná, ale lipnutie už toľko nie. Radosť z toho, že sme spolu je paradoxne umocnená nutnosťou mať čas na seba samého. Láska vo svojej autenticite chápe, že každý partner nie je závislý, ale vzájomne závislý. Potreba byť neustále v spojení s partnerom je skôr o strachu, či už známom alebo neznámom, než o láske. Láska presahuje priestor, takže skutočne zamilovaní partneri chápu silu ich lásky bez ohľadu na ich fyzickú blízkosť v ktoromkoľvek okamihu.
Rozchody môžu byť plné nerozhodnosti. V zápale toho všetkého sa môžete cítiť tak sebaisto, keď odídete a na druhý deň budete plakať nad starými fotkami a písať toľko správ "chýbaš mi", že by to stačilo na román. Pokiaľ si pripadáte ako psychopat, ktorý nedokáže porozumieť svojim pocitom, alebo ste na seba naštvaní, že neviete, ako ovládať svoje emócie ako dospelí, je to v poriadku.
Nie ste blázni, ste len ľudia. Aj pri rozchodoch, keď dotyčný urobil niečo úplne neodpustiteľné - a viete, že dať mu druhú šancu by bola chyba - stále existuje nerozhodnosť. Bez ohľadu na to, za akých okolností sa nachádzate, budete chcieť lipnúť na šťastných chvíľach a možno sa pristihnete, že premýšľate "prečo ja", nahlas tomu chlapíkovi u McDonald's drive-thru. Opäť ste len človek a je dôležité si pripomenúť, že pocit, že chcete, aby sa vrátili veci do pôvodného stavu, je normálne a v poriadku.
Je pravdepodobné, že osoba, s ktorou ste boli, je stále dôležitou súčasťou vášho života. Je to niekto, o kom by ste si nikdy nemysleli, že by vám ublížil alebo že vám ublíži. Ale niečo sa stane a veci sa zmenia. A aj keď je úplne v poriadku postrádať blízkosť, ktorú ste mali, nemusí to nutne znamenať, že by ste sa k sebe mali vrátiť. Rozchody nejdú zarezať a zabudnúť. Nie je to tak, že sa jednoducho rozhodnete a pôjdete ďalej, aj keď z nejakého dôvodu ľudia cítia, že by to tak malo byť.
Taká láska znie tak dobre, tak správne, tak spravodlivo. Znie to ako dokonalosť, úspech a svetový mier. Ale je to pasca! Pokiaľ budete neustále vyhľadávať bezpodmienečnosť, budete sa cítiť stále nedostatočnými. Dokážete si vlastne v reálnom živote, v rámci ľudských podmienok predstaviť, že by ste boli schopní prijať iného dospelého bez toho, aby musel spĺňať nejaké podmienky, alebo ich úplne milovať bez ohľadu na jeho správanie? Ale čo normy, hodnoty, morálka, spravodlivosť, zákonnosť a hranice? Ste pripravení sa toho všetkého zbaviť? Pretože bezpodmienečná láska sa s nimi nepriatelia.
Naznačuje, že neprijatie je zlá vec. Že hranice, problémy, pocity, dokonca aj konflikty sú zlé, pretože by sme mali prijať všetko. V skutočnosti vyžaduje, aby sme slepo milovali osobu a jej správanie. Vzťahy majú problémy. Zdravé vzťahy vyžadujú riešenie týchto problémov zrelým, pozitívnym spôsobom, vyjednávaním vhodných a rozumných podmienok pre obojstranne uspokojivý zážitok lásky medzi partnermi. Vytiahnete podmienky a vyjednáte nové dohody, aby ste vytvorili bezpečie a dôveru, vytvorili nemanipulatívny priestor bez hier, kde môžete spoločne rásť a prekvitať.
Pokiaľ vás niekto bezpodmienečne miloval, mohli by ste s ním zaobchádzať akokoľvek chcete – klamať, podvádzať, manipulovať, vykorisťovať, zneužívať a nikdy sa nemusieť zodpovedať. Ako to môže byť milujúce prostredie? Určite to nevyzerá zdravo.
Pre prípad, že by ste si mysleli, že tento termín vychádza z nejakej duchovnej tradície – nevychádza. Psychológ Erich Fromm predstavil myšlienku v roku 1934 a napísal o nej v The Art of Loving v roku 1965. Navrhol niekoľko druhov lásky, z ktorých prvá bola bezpodmienečná láska matky k dieťaťu. Nemá žiadne očakávania, ktoré sa majú naplniť. Miluje dieťa, pretože dýcha! V tej istej knihe však uvádza, že otcova láska je iná. Verte tomu alebo nie, ale je nejako zaslúžená. Fromm hovorí, že otec nastavuje štandard, ktorý musí dieťa spĺňať, pokiaľ chce od neho lásku.
To je ten prvý pôvod termínu bezpodmienečná láska.
Teraz vidíte, prečo sa dá celá myšlienka bezpodmienečnej lásky tiež jednoducho spochybniť. Vo Frommovom diele to bola bezpodmienečná láska k ratolestiam, ale je toho viac. Zovšeobecniť tento termín na všetkých ľudí, vo všetkých situáciách? To nie je dobrý nápad. Prečo? Pretože je to nedosiahnuteľný mýtus, ktorý zaručuje, že zlyháte a pritom sa cítite vinní a nikdy dosť dobrý. Zdravé vzťahy nemôžu byť bezpodmienečné. Pretože to by vyžadovalo buď pokračujúci masochizmus alebo nekonečné sebaobetovanie. Kto by chcel takto žiť?
Neexistovali by žiadne sankcie ani tresty pre tých, ktorí ublížili druhým. Pokiaľ má život zmysel, v čo veľa ľudí verí, nemôže existovať nič také ako bezpodmienečná skúsenosť. Sme stvorení na vnímanie a všetko má svoj účel a zmysel. Sme konfrontovaní s podmienkami, ktoré nás vyzývajú a umožňujú nám učiť sa a rásť. Bezpodmienečná láska to popiera, odmieta význam nás samých a druhých ako jedinečných bytostí. Vďaka tomu je všetko správanie v poriadku a ono nie je! Kto by to tak chcel?
K téme bezpodmienečnej lásky sme vytiahli všetky za aj proti. Je len na vás samotných, k čomu sa prikloníte. Ako sa budete na takú lásku pozerať, ako jej budete veriť a ako sa budete k druhému správať. Názorov máme na všetko veľké a rozdielne množstvo a to je úplne normálne a správne.
Pokiaľ chcete mať s niekým dlhodobý, šťastný a otvorený vzťah plný pohody, zbavte sa predovšetkým všetkých svojich starostí, neistôt a strachu. Buďte k svojmu partnerovi úprimní a uvidíte, ako sa váš vzťah bude nenásilne stále viac a viac prehlbovať. Držíme palce.
Nemáte partnera a radi by ste nadviazali plnohodnotný, zdravý vzťah? Zaregistrujte sa na našej zoznamke a zoznámte sa s ďalšími užívateľmi, ktorí tiež hľadajú svoju spriaznenú dušu.
[ivi]