Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako odrazíte prechladnutie

2.marec 2022
Ako odrazíte prechladnutie

Prekúrené miestnosti, koncentrácia mnohých ľudí, chladné počasie alebo „ofúknutie“ potom, čo sa spotíme počas nevyspytateľného jesenného počasia. To všetko prispieva k nachladnutiu. Pritom stačí tak málo a je na každom z nás, ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť. Stačí sa otužovať a umývať si ruky, viac vetrať a nemať doma horúco a suchý vzduch. A vôbec najdôležitejšie zo všetkého je dostatok vitamínov a odpočinku.

Aj pri akútnom prechladnutí sú dôležité ovocie, zelenina a kvalitný spánok v trvaní najmenej osem hodín, aby malo telo čas odpočívať a dať sa dohromady. Počas infekcie musí človek tiež veľa piť a hydratáciou si udržovať nutný prísun živín. Medzi dobré nápady proti prechladnutiu patrí aj inhalovanie vincentky alebo soľného roztoku. Priessnitzov obklad nám pre zmenu pomáha od bolesti v krku už celé stáročia. Tiež horúci kúpeľ v správnej polohe alebo zeleninový šalát pomôžu človeku prechladnutie poraziť.

Perličkou je v neposlednom rade použitie tvarohu a morkých ponožiek.

Čo spôsobuje prechladnutie

Prechladnutie sa tiež hovorí nasofaryngiti, akútna koryza alebo nádcha. Ide o infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje hlavne nos. Medzi symptómy radíme kašeľ, bolesti v krku, nádchu a horúčku. Symptómy ustupujú od siedmich do desiatich dní, ale niektoré trvajú aj týždne. Prechladnutie spôsobujú až dve stovky vírusov, ale najčastejšie sa jedná o rhinovírus. Infekcia nosa, hrtana, krku alebo dutín sa rozdeľuje podľa častí, ktoré sú postihnuté. Prechladnutie postihuje nos, faryngitída krk a sinusitída dutiny.

Symptómy sa prejavujú skôr v reakcii imunitného systému na infekciu než v dôsledku poškodenia tkaniva samotnými vírusmi. Hlavnou metódou prevencie je umývanie rúk podľa niektorých dôkazov nosenia tvárových rúšok.

Otužovanie a hygiena

Aj prechladnutie sa ale dá dnes prechádzať. Stačí na to hygiena a otužovanie. Ak sme nakazení alebo sa pohybujeme v okolí nakazeného, ​​snažíme sa, aby sa infekcia nerozširovala. Používame papierové vreckovky a máme oddelený riad. Celoročne je tiež správne posilňovať telo pobytom na čerstvom vzduchu, dbať na dostatočnú vlhkosť vzduchu v priestoroch, kde sa pohybujeme, a v dobe respiračných ochorení sa vyhýbať miestam s väčším výskytom ľudí. Umývajte si ruky niekoľkokrát denne pred jedlom a po použití toalety.

Radšej častejšie a dlhšie, vyplatí sa to. Hneď pri prvých príznakoch akútneho stavu prechladnutia je najlepšie zaľahnúť, zostať v pokoji a piť dostatok tekutín. K tomu ešte mať dostatok spánku a častejšie vetrať miestnosť. Stopercentná ochrana pred kvapôčkovou infekciou pri prechladnutí neexistuje, ale je možné jej aspoň čiastočne predchádzať.

Čo robíme zle?

Často ale robíme základné chyby pri prevencii proti prechladnutiu. Okrem nedostatočného umývania rúk ide napríklad o nadmieru kúrenia, prehnané obliekanie, stres a nedostatok pohybu. Chladné rána v dnešných dňoch priamo vyzývajú na vytiahnutie zimnej bundy, ale keď vysvitne slnko a urobí sa teplo, môžete sa spotiť a potom ofúknuť.

Ako riešite prechladnutie?

Je preto lepšie zvoliť radšej vrstvené oblečenie. Základom by mala byť kvalitná spodná vrstva z priedušného materiálu, ktorý odsáva pot. Neexistuje zlé počasie, len zle zvolené oblečenie. Zaobstarajte si funkčnú bielizeň a oblečte sa tak, aby ste sa veľmi nezapotili. Beh, rýchla chôdza alebo len prechádzka, všetko sa počíta. Nič sa ale nemá preháňať, hýbte sa každý deň, nie málo ani veľa. Aj precenenie síl môže mať zdravotné následky. Na prechladnutie tiež nie sú dobré prekúrené miestnosti a suchý vzduch.

Spôsobujú vysychanie slizníc nosa a krku, takže sme tak náchylnejší na prenos vírusu. Ďalšou príčinou horšej obranyschopnosti je dlhodobý stres. Oslabuje imunitu a telo nemôže dostatočne regenerovať.

Prírodná liečba

Bylinky, ovocie a zelenina, to všetko sa môže hodiť v prevencii proti prechladnutiu. Takými pomocníkmi sú ideálne cibuľa, čierna bez, lipový kvet, skoroceľ alebo šalvia. Všeobecne známymi antibiotikami sú cesnak a chren. Taký chren má vysoký obsah vitamínu C, povzbudzuje trávenie a organizmus celkovo, má antiseptické, tonické a diuretické účinky. Výborným liekom aj prevenciou proti prechladnutiu je zázvor. Má antibakteriálne a antiseptické účinky, uľavuje od bolesti a pomáha pri relaxácii. Zázvorový čaj je vôbec najlepší v čase prechladnutia, nádchy, chrípky aj za studených dní, kedy sa chceme iba príjemne prehriať.

Opäť ako pri prevencii, ale aj na začiatku akútneho prechladnutia je dôležitá echinacea purpurová. Okrem účinkov proti prechladnutiu posilňuje imunitu a úspešne lieči infekciu dýchacích ciest. Užívajú sa hlavne extrakty zo scuhých koreňov a vňate alebo lisovaná šťava z čerstvej vňate. Šípok obsahuje aj vitamín C, ktorého hladina pri prechladnutí v tele rýchlo klesá. Céčko zvyšuje odolnosť proti chorobám a je nutné ho dodávať telu aj v období choroby.

Príjem tekutín a spánok

Pokiaľ ste nútení predsa len bojovať s akútnym prechladnutím, máme pre vás niekoľko tipov a rád, ako s ním riadne zatočiť. V prvom rade je nutné dodržiavať pitný režim, pretože telo bojujúce s infekciou potrebuje veľa živín. Základom je čistá voda a bylinkové čaje napríklad z harmančeka a šalvie, ktoré nám okrem hydratácie zaistia antioxidanty a protizápalové látky. Zázvor v tomto prípade je dobré nastrúhať a zmiešať s medom alebo sa do neho zahryznúť zasyrova alebo ho pridať do čaju.

Udržujte pitný režim

Koreň stačí jemne nastrúhať, zaliať horúcou vodou a po chvíli lúhovania dochutiť medom a citrónom. Alebo je tu aj možnosť zázvor nakrájať na tenké plátky. Je to jemnejšia verzia čaju, pretože potom nebude toľko páliť. Pri prechladnutí by ste tiež mali obmedziť alebo úplne vynechať alkohol či kofeínové nápoje, pretože ich konzumácia vedie k dehydratácii a zbytočnej námahe oslabenej imunity. Ďalej je nutný aj odpočinok a dostatok spánku. Človek nemusí zostať len ležať alebo sedieť, ale stačí, keď obmedzí svoje aktivity a taktiež si dopraje aspoň osem hodín nerušeného spánku, kedy môže telo regenerovať.

Blahodarné vitamíny

Keď sme prechladnutí, mali by sme jesť dostatok ovocia a zeleniny. Je to prevencia aj účinný liek na prebiehajúce ochorenie. Okrem citrusov a spomínaných byliniek nájdeme vitamín C aj v ružičkovom keli a brokolici. Príjem vitamínu C nad 200 mg denne zmierňuje príznaky prechladnutia a skracuje jeho trvanie. Céčko môžeme získať aj výživovými doplnkami, ale nesmieme to prehnať, aby sme si nespôsobili problémy s podráždeným žalúdkom a zažívaním. Aj čo sa týka cesnaku a chrenu, máme zaručený tip na liečbu prechladnutia.

Schválne skúste zmiešať dve lyžice nastrúhaného chrenu a lyžicu medu. Je to overený pomocník na uvoľnenie dutín a odkašliavanie. Keď si túto zmes dáte trikrát denne, uvidíte sami, že sa vám hneď bude lepšie dýchať. Cesnak nemusíte strúhať, najlepšie je surový strúčik, ktorý človeka okamžite pretiahne. Najemno si ho nakrájajte napríklad na chlieb s maslom, alebo ho zmiešajte s medom. Rovnako sa dá postupovať aj pri cibuli.

Soľ a obklady

"Soľ nad zlato", hovorí ľudové príslovie. Nie nadarmo je dodnes populárny pri prevencii respiračných ochorení navštevovať soľné jaskyne. Tiež pri prechladnutí je soľ viac ako na mieste. Pokiaľ nie je človek kamarát s chrenom alebo cesnakom a nechce mať upchatý nos, je tu slaný roztok.

Nepodceňujte prísun vitamínov

Zmiešajte v mise soľ s teplou vodou, ponorte do nej nos, jednu dierku si zapchajte a druhou pomaly sajte vodu. Tiež si môžete zakryť hlavu uterákom a vdychovať paru. Na bolesť v krku nezabúdajte slaný roztok kloktať. Na kašeľ a bolesť v krku sa používa aj Priessnitzov obklad. Zakladateľ vodoliečby a prírodného liečiteľstva Vincent Priessnitz prišiel s jednoduchým zábalom. Krk si zabalíme do látkovej vreckovky namočenej v studenej vode, pridáme suchú nepriedušnú vrstvu v podobe hrubého plátna alebo šatky.

Na záver zabalíme krk tretíkrát, tentoraz opäť šatkou, utierkou alebo malým uterákom. Obklad funguje na princípe teplotnej regulácie tela a prispieva k zvýšenému prekrveniu postihnutej oblasti, a tým aj k urýchleniu hojenia.

Parný kúpeľ, cibuľa a šalát

Okrem soľného roztoku účinkuje skvele aj náš tip na parný kúpeľ. Stačí prevarená horúca voda s niekoľkými kvapkami eukalyptu či tea tree olejčeka. Do hrnca s prevarenou vodou nakvapkáme aromatický olej, prehodíme si cez hlavu uterák a nakloníme sa nad vodu. Paru so silicami olejčeka vdychujeme do doby, než voda vychladne. Ďalej je tu mocný cibuľový bojovník. Stačí nakrájať cibuľu na tanierik a umiestniť ho blízko postele. Do vzduchu sa uvoľnia éterické oleje, ktoré vydezinfikujú sliznicu.

Keď pokrájame cibuľu najemno a zmiešame s lyžicou medu, vypotí cibuľa po krátkom odstátí liečivú šťavu do čaju. A čo tak šalát na vitamíny? Stačí pol sáčku kyslej kapusty s dvoma jemne nakrájanými cibuľkami, červenou kapiou a dvoma rozotrenými strúčikmi cesnaku. Na výslednú zmes ešte nakvapkajte olivový olej a po dvojhodinovom odstátí môžete konzumovať.

Mokré ponožky, vincentka a tvaroh

Tvaroh znižuje horúčku, a preto je dobré si ho natrieť na telo, hlavne na čelo, chodidlá a brucho. Pokiaľ sa vám prieči dávať si len tak na telo tvaroh, pokojne ho dajte do igelitového vrecka a prikladajte, ako sme radili. Telo sa tak fyzikálne ochladí. A čo tak horúci kúpeľ? Napustite si vaňu a zaujmite správnu polohu. Kľaknite si tak, aby ste mali kolená ponorené pod vodou, ruky ohnite a položte na dno vane, aby boli potopené lakte. Takto sa snažte zotrvať niekoľko minút.

Podobné zábalu sú mokré ponožky. Namočte ich do vody, nasaďte na nohy a na ne ďalšie, suché ponožky. Namočte ich do vody, nasaďte na nohy a na ne ďalšie, suché ponožky.

A ak sa budete z prechladnutia liečiť sami doma, alebo ak vás doma na neschopenke nechá lekár, môžete tento čas využiť na to, aby ste sa skúsili zoznámiť. Budete mať čas sa poriadne poobzerať na internetovej zoznamke a až sa uzdravíte, tak vyraziť na schôdzku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: