Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako dlho vydrží zamilovanosť?

22.jún 2017
Ako dlho vydrží zamilovanosť?

Zamilovaní sa dosť často správajú ako blázni. Sú nakazení láskou a my sa na túto nákazu pozrieme trochu vedecky. Vydrží zamilovanosť večne?

Láska a zamilovanosť sú vlastne len také chemické procesy, ktoré vznikajú skôr v hlave ako v srdci. Vaša hlava vám spustí hladinu hormónov, keď máte záujem nadväzovať nejaké vzťahy.

Estrogén

Hormón, ktorý patrí do skupiny steroidov. Jedná sa o ženský hormón, ale vo veľmi malej miere sa vyskytuje aj u mužov. U mužov je nevyhnutný pre ich libido a tiež vývoj spermií. Estrogén je u žien veľmi dôležitý pre vývoj pŕs a zároveň ovplyvňuje aj vývoj sliznice maternice, udržuje stav kože, ciev, urýchľuje metabolizmus a znižuje tiež rednutie kostí.

Testosterón

Testosterón je steroid, mužský pohlavný hormón, ktorý je najviac aktívny u mužov a to v období puberty. Spôsobuje rast ochlpenia, pohlavných orgánov, narastá svalová hmota a zväčšuje sa hrtan, vďaka čomu dochádza u chlapcov k mutovaniu hlasu.

Aké sú pravé prejavy zamilovanosti?

K zamilovanosti patrí neodmysliteľne aj veľa stresu. Keď sa zamilujete, budete sa červenať, budete mať motýle v bruchu, budete sa potiť a vaše srdce bude búšiť ako splašené. V podstate sa začne prejavovať rovnaký stres, ako v iných krízových situáciách. Za všetko môže opäť len a len vaša hlava, vaše hladiny hormónov. Všetko toto spôsobí, že si nasadíte tzv. ružové okuliare, ktoré každému vydržia na nose inak dlho. Zamilovanosť je obrovský nápor na vašu psychiku, ktorý vás môže neskutočných spôsobom vyčerpať a nie nadarmo sa hovorí, že sú aj takí, ktorí zomreli na zlomené srdce. Stres zo zamilovanosti vás paralyzuje a vedľa únavy sa môže objaviť tiež nechutenstvo. Toto zamilované obdobie je u každého rôzne dlhé, ale maximálne do dvoch až troch rokov je úplne preč. Po tejto fáze prichádza fáza, ktorej vládnu endorfíny. Tie majú za úlohu vyvolávať vo vás šťastie a potrebu detí i úplnej rodiny.

Kedy sa jedná o naozajstnú zamilovanosť?

Myslíte na budúcnosť

Keď si dokážete predstaviť a naplánovať spoločnú budúcnosť alebo sa aspoň pristihnete pri tom, že nad tým premýšľate.

Ste nepozorní

V škole, v práci, doma, nie ste schopní sa na nič sústrediť vďaka vašej nepozornosti.

Začnete robiť ústupky

Predtým ste boli tvrdohlavé mulice, ale teraz vám nevadí priznať, že má pravdu tiež niekto iný.

Vyhľadávate spoločný čas

Aj keď máte veľa plánov, koníčkov a iných aktivít, dokážete si vo svojom preplnenom diári nájsť čas a miesto, aby ste za ním/ňou išli.

Prestávajú vás zaujímať ostatní

Vaše profily na iných zoznamkách a aplikáciách, vás prestanú lákať. Ani si nespomeniete na to, že je niekde niekto iný, s kým by ste si chceli písať alebo niekto komu vy alebo on dlhujete odpoveď v rámci vašej minulej komunikácie.

Hadáte informácie

Chcete o ňom/nej neustále niečo vedieť. Zaujímate sa o to, čo má váš partner rád a chcete mu splniť všetko, čo mu len na očiach uvidíte.

Chyby vám pripadajú dobré

Sebamenšie nedokonalosti a podivnosti, ktoré robí, vám prídu skvelé. Na začiatku každého vzťahu hľadáte niekoho, kto bude vlastne vaše dokonalé dvojča, a preto mu dokážete všetko ľahko ospravedlniť.

Prestávate myslieť na ex

Aj to je znamenie, že ste znova zamilovaní. Každý rozchod je vždy nepríjemný a niekomu môže trvať veľmi dlhú dobu, než sa s tým dokáže poriadne vysporiadať.

Ako dlho vydrží zamilovanosť?

Fáza lásky

Láska má aj svoje fázy, ktoré sa dajú popísať nasledovne:

Fáza motýľov v bruchu

Alebo tiež fáza chudnúca. V tejto fáze nemáte potrebu jesť ani piť.

Fáza poznávacia

V tejto fáze sa začnete trochu upokojovať a motýle pomaly odlietať. Ste šťastní z nového vzťahu a zároveň sa začínate obávať nového a nepoznaného.

Fáza vyjednávacia

Začínate vyjednávať o vašom vzťahu a o vašej spoločnej budúcnosti. Ste rozhodnutí byť s týmto partnerom ako pár, chcete mať všetko a predovšetkým fungujúci a najdokonalejší vzťah.

Fáza úprimná

Počas tejto fázy si začínate veriť a ste voči svojmu partnerovi oveľa viac otvorení a úprimní. Zároveň sa zase začína objavovať už spomínaný stres, začínate sa totiž zase obávať toho, či je váš vzťah naozaj to, po čom ste celú tú dlhú dobu túžili.

Fáza stabilná

Toto je posledné štádium vašej zamilovanosti. Začínate sa upokojovať a vás vzťah sa dostáva do stabilných koľají, na ktorých má zmysel budovať aj spoločnú a perspektívnu budúcnosť.

Kedy prichádzajú krízy, a upadá zamilovanosť?

Zaťažkávajúce skúšky každého vzťahu sa objavujú po dvoch, troch, siedmich a desiatich rokoch. Najviac sa kríza objavuje po narodení potomka. Vzťah sa bude odvíjať úplne klasicky s tým, že do troch rokov bude bábätko na svete a jeho rodičia spolu zostanú len po nevyhnutne nutnú dobu. Keď si do troch rokov veku ich bábätka nezaobstarajú dieťa druhé, aby oddialili krízu na ďalších pár rokov, respektíve sedem, rozídu sa najneskôr do štyroch rokov od začiatku ich vzťahu. Čím dlhšie ste boli spolu pred založením úplnej rodiny, tým viac budete mať spoločných zážitkov a váš vzťah bude mať pevnejšie základy. Ani po desiatich rokoch vášho vzťahu nemáte vyhrané. Po tejto dobe budete už len veľmi ťažko odpovedať na otázku, prečo ste sa vtedy vôbec brali a mali spolu deti. Všetkým krízam možno ale predchádzať. Nenechajte si z vášho vzťahu odísť romantiku, akčnosť a tiež vzájomnú úctu.

Byť zamilovaný je nádherný pocit, ktorý vám začiatok vášho vzťahu tak trochu skomplikuje. Až totiž opadne a vám spadnú tie úžasné ružové okuliare, nebudete sa stačiť čudovať, čo všetko ste dokázali prehliadať a tolerovať u vášho partnera. Hneď od prvej chvíle je dobré sa zamyslieť nad tým, prečo s vaším partnerom ste, chcete byť, čo sa vám na ňom páči a čo si na ňom vážite. Toto všetko si potom veľmi ľahko vybavíte, až sa váš vzťah dostane do krízy, kedy sa budete cítiť na dne a nebudete vedieť, či v tom vzťahu pokračovať alebo nie. Je dobré mať aj na mysli, že nemá zmysel chodiť do vzťahu s tým, že partnera prevychováte k obrazu svojmu. Berte ho takého, aký je. A ak vám nejaký partner chýba a chcete sa znova zamilovať, nie je nič jednoduchšie, než sa porozhliadnuť okolo seba, aj v meste kde bývate, je veľa ľudí, ktorí sa túžia znova zamilovať zrovna tak ako vy. Je jedno, či ste z Trenčína či Žiliny.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: