Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Aké sú výhody čítania?

12.február 2018
Aké sú výhody čítania?

Kedy ste naposledy čítali knihu alebo podstatný článok časopisu? Točia sa vaše každodenné čitateľské návyky okolo tweetov, facebookových príspevkov či emailov? Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí pravidelne nečítajú, pretože to pokladáte za nudné, či sa vyhovárate, že nemáte čas, verte, že strádate. Čítanie má značné množstvo výhod, niektoré z nich si uvedieme v dnešnom článku.

Aj keď stále viac ľudí v dnešnej modernej dobe vlastní skôr e-knihy, nemení to nič na tom, že skutočné knihy sú oveľa lepšie a krajšie. S čítačkou kníh si síce do vrecka so sebou môžete vziať tucet kníh a čítať kdekoľvek a kedykoľvek, ale nič sa nevyrovná pocitu a vôni skutočnej knihy, ktorej stránky vám ľahko kĺžu pod prstami. Nehľadiac na to, že vaše oči vám budú vďačnejšie, keď nebudete zízať niekoľko hodín na digitálnu obrazovku. A okrem toho, pri čítaní klasickej knihy sa vám nikdy nevybije batéria, keď teda niekam cestujete vlakom či autobusom, nemusíte si robiť starosti, či v dopravnom prostriedku budete mať možnosť si svoje elektronické zariadenie nabiť.

Existujú však výhody, ktorými je čítanie prospešné pre vaše šťastie a zdravie. O aké výhody sa jedná?

Duševná stimulácia

Štúdie ukázali, že duševná stimulácia môže u človeka spomaliť (alebo dokonca zabrániť) rozvoj a priebeh Alzheimerovej choroby a demencie, pretože keď udržujete svoj mozog zamestnaný a zapájate ho do rôznych aktivít, ktoré precvičujú mozog, zabraňuje to strate energie. Rovnako ako každý iný sval v tele, mozog vyžaduje cvičenie, aby bol silný a zdravý. Zároveň bolo tiež zistené, že riešenie hádaniek a hranie hier ako sú šach, je tiež užitočné pri kognitívne stimuláciu.

Zníženie stresu

Nezáleží na tom, koľko stresu zažívate v práci, vo svojich osobných vzťahoch alebo v nespočetných ďalších problémoch, s ktorými sa stretávate v každodennom živote, to všetko sa jednoducho vytratí, keď sa stratíte v skvelom príbehu. Dobre napísaný román vás môže preniesť do úplne iného sveta a naozaj pútavý článok vás rozptýli, ale zároveň vás udrží v prítomnom okamihu. Či už sa rozhodnete čítať čokoľvek (kniha, časopis, klasický alebo manga komiks), umožní vám to vypustiť napätie a oddýchnuť si, prípadne si znovu dobiť energiu.

Zvýšenie empatie

Stratiť sa v dobrom príbehu vám môže pomôcť lepšie pochopiť pocity ostatných ľudí a odhadnúť, ako sa v niektorých situáciách zachovať. Literárna fikcia má najmä schopnosť pomáhať svojim čitateľom porozumieť tomu, čo si ostatní myslia tým, že čítajú emócie ostatných ľudí. Dopad je oveľa významnejší u ľudí, ktorí čítajú literárnu fikciu, oproti tým, ktorí čítajú náučnú literatúru. Pochopenie duševných stavov ostatných je zásadnou zručnosťou, ktorá umožňuje komplexné spoločenské vzťahy, ktoré charakterizujú ľudskú spoločnosť.

Vedomosti

Všetko, čo čítate, napĺňa vašu hlavu novými informáciami a nikdy neviete, kedy by sa vám mohli hodiť. Čím viac vedomostí získate čítaním, tým lepšie budete pripravení, až budete čeliť nejakej výzve, ktorú budete musieť vyriešiť. Vedomosti môžete tiež uplatniť pri hľadaní nového zamestnania. Vaše vedomosti sú to jediné, čo vám zostane, aj keby ste sa niekedy ocitli v nepríjemnej situácii a stratili všetko. Nikto vás o ne nemôže pripraviť.

výhody_čítania

Rozšírenie slovnej zásoby

Toto súvisí s vyššie uvedenou témou: Čím viac čítate, tým viac slov sa naučíte a tieto slová sa nevyhnutne stanú súčasťou vašej každodennej slovnej zásoby. Výrečnosť je veľkým plusom v každej profesii a vedomie toho, že dokážete hovoriť s nadriadenými so sebadôverou, môže byť obrovskou podporou pre vašu sebaúctu. Mohlo by vám to dokonca pomôcť šplhať vyššie na kariérnom rebríčku, pretože tí, ktorí sú sčítaní, dokážu dobre hovoriť a majú znalosti o rôznych témach, preto často získavajú propagáciu rýchlejšie (a častejšie) ako tí, ktorí majú menšiu slovnú zásobu a nedostatok vedomostí o literatúre, vedeckých prielomov a globálnych udalostiach.

Čítanie kníh je okrem iného tiež dôležité, keď sa rozhodnete študovať nový jazyk. Pri čítaní totiž získate predstavu o výrazoch používaných v kontexte, čo vedie k zlepšeniu hovorenia a písania v danom jazyku.

Zlepšenie pamäti

Keď čítate knihu, musíte si zapamätať všetky postavy, ich príbeh, ambície, minulosť, ich vývoj počas príbehu. Jedným slovom všetko, čo nie je práve málo, pokiaľ práve čítate naozaj obsiahlu knihu s mnohými postavami ako napríklad Hra o tróny, ale mozgy sú úžasné a pomerne ľahko si dokážu postavy zapamätať. Znie to prekvapivo, ale každá nová spomienka, ktorú vytvoríte, vytvára nové synapsie (cesty mozgu) a posilňuje existujúce spomienky, čo pomáha vašej krátkodobej pamäte a stabilizáciu nálad. Posúďte sami, nie je to skvelé?

Silnejšie analytické myslenie

Čítali ste niekedy úžasný, mysteriózny román a vyriešili ste záhadu ešte pred dokončením knihy? Ak áno, využili ste kritické a analytické myslenie tým, že ste si všimli všetkých podrobností, ktoré vám boli poskytnuté a podľa nich si odvodili záver. Rovnaká schopnosť analyzovať detaily je tiež užitočná, pokiaľ ide o kritiku deja; či je kniha dobre napísaná, všetko na seba krásne nadväzovalo, či boli postavy správne rozvinuté, atď. Ak by ste niekedy mali príležitosť diskutovať o knihe s ďalšími ľuďmi, budete môcť jasne vyjadriť svoj názor, pretože ste si urobili čas a skutočne zvážili všetky aspekty.

Zlepšenie pamäti

V dnešnom bláznivom a predovšetkým internetovom svete sa pozornosť sústreďuje mnohými rôznymi smermi naraz, keď sa každý deň venujeme viac úlohám. Počas jediného päťminútového rozpätie si priemerná osoba rozdelí svoj čas medzi prácu na úlohe, kontrolu e-mailu, konverzáciu s niekoľkými ľuďmi (prostredníctvom sms, telefonického rozhovoru, skype, chatu na Facebooku), sledovanie Twitteru a iných sociálnych sietí, kontrolu telefónu a interakciu s kolegami. Tento typ správania typu ADD spôsobuje stúpajúcu hladinu stresu a znižuje našu produktivitu.

Keď čítate knihu, všetka pozornosť sa sústreďuje na príbeh, zvyšok sveta v tú chvíľu pre vás vôbec neexistuje a vy máte príležitosť sa ponoriť do všetkých jemných detailov, ktoré absorbujete. Skúste si 15-20 minút pred začiatkom práce čítať (tj. Pri ceste do práce verejnou dopravou) a uvidíte, že sa po príchode do práce budete viac sústrediť.

Lepšie spisovateľské schopnosti

Spisovateľské schopnosti idú ruka v ruke s rozšírením slovnej zásoby: vystavenie publikovanému, dobre napísanému dielu má významný vplyv na vlastnú schopnosť písania, pretože pozorovanie spádu, plynulosti a písomných štýlov iných autorov neustále ovplyvňuje vašu vlastnú prácu. Rovnakým spôsobom, ako sa hudobníci navzájom ovplyvňujú a maliari používajú techniky založené predchádzajúcimi majstrami, tak sa spisovatelia učia, ako písať prózu či poéziu čítaním diela druhých.

Kľud

Okrem relaxácie, ktorá sprevádza čítanie dobrej knihy, je možné, že téma, o ktorom ste si prečítali, môže spôsobiť nesmierny vnútorný pokoj a mier. Čítanie duchovných textov môže znížiť krvný tlak a spôsobiť obrovský pocit pokoja, kým u čítaní svojpomocných kníh bolo preukázané, že pomáhajú ľuďom trpiacim určitými poruchami nálady a miernymi duševnými chorobami.

Voľná zábava

Aj keď si mnohí radi kupujú knihy, či už pre prípadné budúce použitie alebo chcú mať vlastnú zbierku, môžu byť pomerne drahé. Pre nízkorozpočtovú zábavu môžete navštíviť miestnu knižnicu a vyberte si tituly z tisícov zväzkov, ktoré sú k dispozícii za malý poplatok za požičanie. Knižnice majú knižky týkajúce sa všetkých možných predmetov, z ktorých je možné vyberať, a pretože svoje zásoby obmieňajú a stále získavajú nové tituly, nemusíte sa báť, že nebudete mať čo čítať.

Ak žijete v oblasti, ktorá nemá miestnu knižnicu alebo ak nie ste mobilní a nemôžete sa ľahko dostať do knižnice, väčšina knižníc má svoje knihy k dispozícii vo formáte PDF alebo ePub, aby ste ich mohli čítať na svojej čítačke, tablete či počítačovom displeji. Existuje aj veľa zdrojov online, kde si môžete zadarmo stiahnuť e-knihy.

Existuje žáner naozaj pre každého, argument, že literatúra nie je záživná, je mylná. Nejaký žáner zaručene prebudí vašu zvedavosť a predstavivosť, ktorá sa pravidelným čítaním bude rozvíjať. Odíďte od počítača na nejakú dobu, otvorte knihu a na chvíľu si odpočiňte.

A na záver si uvedieme ešte posledné malé plus. Vyrazte do raja knihomoľov, ktorými sú knižnice a kníhkupectvá, a zoznámte sa. Knihomoľovia sa môžu preukázať ako skvelí partneri, s ktorými si budete mať vždy o čom rozprávať.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: