Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako trávia svoj voľný čas úspešní ľudia?

5.február 2018
Ako trávia svoj voľný čas úspešní ľudia?

Čo robíte, keď prídete domov z práce? Uvelebíte sa na pohovke, sledujete televíziu a nič vás nezaujíma? Alebo váš návrat domov znamená príchod do "druhej práce", teda netrávite svoj voľný čas tak, ako by ste chceli? Spôsob, akým trávite svoj voľný čas, môže výrazne ovplyvniť vašu efektívnosť a úspešnosť v práci, preto si v dnešnom článku uvedieme, ako svoj voľný čas trávi ľudia, ktorí sú úspešní.

Keď sa zamyslíte nad profesijným úspechom, premýšľate hlavne o stratégiách a správaní, ktorým idú ľudia v práci príkladom. Premýšľate o tom, čo ľudia robia počas pracovnej doby a či si tieto hodiny predĺži tým, že prídu čoskoro alebo zostanú v práci dlhšie, aby sa mohli venovať niektorým projektom. Čo robia, keď sa dostanú domov alebo cez víkendy, keď sú mimo firmu a preč od svojich pracovných úloh, nad tým sa vaša myseľ nepozastaví. Pritom by ste sa nad tým mali aspoň na chvíľu zamyslieť a prísť na to, čo tak skvalitňuje ich život a ovplyvňuje ich úspešnosť. Aj vy si môžete vydláždiť cestu k úspechu, ak samozrejme nebudete premýšľať o týchto ľuďoch závistlivo, ale naopak si z nich vezmete príklad.

Spôsoby, akými úspešní ľudia trávia svoj voľný čas, môžu mať skutočne veľký vplyv na ich úspech v profesionálnom svete. Poďme rozlúsknuť tajomstvo týchto ľudí a zistiť, čo vlastne robia vo svojom voľnom čase.

Pravidelne cvičia

Fyzické cvičenie je dôležité ako pre telesné, tak duševné zdravie. Vyhradíte si aspoň pol hodiny po práci alebo cez víkend pre cvičenie, rozprúdite si krv v žilách, vaše telo zaplaví vlna endorfínov a vaša duša viac ožije. Zároveň si vybudujete svaly, spálime kalórie a okysličíte si mozog, čo vás uvoľní od stresu. Pravidelné cvičenie vám pomáha zostať disciplinovaní, čo je veľmi dôležité v náročnom pracovnom prostredí. Dlhodobé účinky stresu môžu byť znížené, tí ktorí cvičia sú preto viac odolní voči stresu v práci. Vedľajší bonus, ktoré cvičenie so sebou prináša, je skutočnosť, že budete vyzerať a cítiť sa lepšie a vo výsledku sa vám tiež zvýši sebavedomie.

Čítajú knihy

Čítanie je celoživotná zručnosť a úspešní ľudia nikdy neprestávajú čítať nové knihy. Či už sa jedná o fikciu alebo fakty, knihy vám pomôžu lepšie pochopiť svet okolo vás. Predstavujú vám nové postavy, prostredie, kultúry, filozofie a myšlienky a dokonca vám môžu pomôcť pri budovaní nových zručností (ak čítate aspoň odbornú literatúru). Pravidelné čítanie zároveň pomáha budovať slovnú zásobu a sémantické porozumenie, vďaka čomu získate lepšie komunikačné schopnosti a tiež vám to dá niečo, o čom môžete začať rozhovor pri obzvlášť nepríjemných obchodných rokovaniach.

Vzdelávajú sa

Vzdelávanie sa by nemalo skončiť na vysokej či strednej škole a nemalo by sa obmedzovať len na inštitúcie. Najúspešnejšími ľuďmi na svete sú tí, ktorí sa zaviazali, že sa nikdy neprestanú učiť. Ak budeme však k sebe úprimní, všetci sa učíme celý život, pretože každý deň sa naskytne niečo nové, čo sme nevedeli. Avšak najúspešnejší ľudia vždy začleňujú nové zručnosti do svojich životopisov a učia sa nové aspekty sveta okolo seba. V dnešnej dobe je veľmi ľahké si vyhľadať rôzne výukové kurzy. Mnoho vysokých škôl a inštitúcií ponúka kurzy, ktoré môžete využiť. Ak nechcete nikam dochádzať, môžete zvážiť možnosť online kurzov. Ak máte voľnú hodinu a pripojenie k internetu, môžete sa učiť novú zručnosť z pohodlia svojho domova.

Společenské události poskytujú možnosti k zoznámeniu a naviazaniu nových kontaktov

Venujú sa dobrovoľníctvu

Dobrovoľníctvo je výhodné pre vás a vašu komunitu, bez ohľadu na to, kde a čo robíte. Či už pomáhate čistiť svoje okolie, venujete sa postihnutým osobám alebo ponúkate pomocnú ruku ľuďom v núdzi, váš čas, ktorý týmto činnostiam venujete, vedie k zlepšeniu komunity vo vašom okolí. Profesionálne ľudia, ktorí majú našliapnuté k úspechu, si uvedomujú, že je dôležité, aby prispeli svojej komunite a cítili sa šťastnejší. Dobrovoľníctvo je tiež cennou skúsenosťou pre nadväzovanie kontaktov, ktoré vás zoznámi s ďalšími ľuďmi a následne vám tak či onak pomôžu v kariérnom raste.

Socializujú sa

Mnoho spoločenských udalostí sa koná mimo pracovných hodín. Zahŕňajú napríklad teambuildingové akcie, firemné večere, ale aj udalosti, ktoré nesúvisia s firmou. Ide v podstate o rôzne akcie, pri ktorých sa zúčastnení ľudia zoznamujú a upevňujú svoje vzťahy. Úspešní ľudia sú ochotní vystúpiť mimo svoju komfortnú zónu v snahe sa zoznámiť s novými ľuďmi, bez ohľadu na akékoľvek profesionálne okolnosti. Oni nemajú nutne záujem sa stretnúť s novými potenciálnymi kupcami či zamestnancami. Namiesto toho jednoducho chcú konverzovať a stretávať sa s ľuďmi. Vezmite si z nich príklad. Čím väčšia bude vaša sieť kontaktov, tým viac príležitostí budete mať po ceste k úspechu.

Majú koníčky

Ak sa výlučne zameriate na prácu, môže to vyzerať ako rýchla cesta k úspechu. Keď vás nič nerozptyľuje, môžete vložiť všetko svoje úsilie do svojej práce a urobiť za jeden týždeň to, čo by väčšina ľudí zvládla za dva týždne. Ale tento prístup má veľkú nevýhodu. Okrem stresu môžete mať týmto spôsobom nakročené k vyhoreniu, čo vám bráni rozvíjať svoje schopnosti v iných oblastiach. Na druhú stranu, keď si nájdete koníček, ktorého sa budete držať, pomôže vám to zmierniť stres, poskytne novú perspektívu na vašu prácu a pomôže vybudovať zručnosti, ktoré dopĺňajú tie, ktoré používate v práci. A ak sa rozhodnete pre spoločenský koníček, opäť sa vám ponúka príležitost nadviazať nové kontakty.

Trávi čas s rodinou a priateľmi

Ako už bolo naznačené v predchádzajúcom bode, práca nie je všetko. Keď sa príliš sústredíte na svoju kariéru, sabotujete len sami seba. Možno to znie rozporuplne, ale je to tak. Ak chcete byť v živote úspešní, musíte uprednostniť svoje osobné vzťahy s priateľmi a členmi vašej rodiny. Len sa na chvíľu zamyslite, čo je pre vás dôležitejšie? Postavenie v práci a potenciálne povýšenie alebo zážitky s vašimi blízkymi? Bez ohľadu na to, ako veľmi túžite byť úspešní a rýchlo stúpať po firemnom rebríčku, nemali by ste zanedbávať svojich priateľov a rodinu, aby sa vám to skutočne podarilo. Nedovoľte, aby ste jedného dňa ľutovali, že ste so svojimi blízkymi netrávili dostatok času.

Ak nebudete tráviť svoj voľný čas týmito spôsobmi, neznamená to, že nemáte šancu byť úspešní. Avšak keď si zvolíte niektorú z týchto stratégií, môžete zlepšiť svoje schopnosti, myslenie a rozšíriť svoju sieť kontaktov na úroveň, ktorá zvýši vaše šance na úspech na pracovisku. Začnite začleňovať niektoré z nich do svojich rutín voľného času a možno budete prekvapení výsledkom. A ak ste ešte single, možno nájdete aj nového partnera pri zoznamovaní a získavaní nových kontaktov.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: