Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Aj stres sa dá rozdýchať

27.september 2021
Aj stres sa dá rozdýchať

Dokážete dýchať? Tá otázka je divná len zdanlivo. Odborníci sa totiž zhodujú, že väčšina z nás pod vplyvom životného štýlu dýcha zle. Náš dych sa pritom môže stať cestou k lepšiemu zdraviu aj k odbúraniu úzkosti alebo stresu.

V bežnom živote nás ani nenapadne nad ním premýšľať. Dýchame automaticky a reflexívne, jednoducho preto, aby sme zostali živí. Dýchanie má ale veľkú moc a môže ovplyvniť náš celkový fyzický a tiež psychický stav. Rovnako to platí aj naopak - zdravotné problémy, duševné napätie alebo stres majú vplyv na spôsob, akým dýchame, čo sa vzápätí môže prejaviť na tele vo forme ďalších komplikácií. Aktívna práca s dychom môže väčšinu týchto problémov zmierniť alebo priamo odstrániť, čo dokladajú rôzne techniky založené práve na uvedomelom a kontrolovanom dýchaní.

Premeny v čase

Odborníci sa zhodujú, že v súčasnosti väčšina ľudí dýcha zle. Trochu prehnane by sa dalo povedať, že výnimku tu tvoria tí, ktorí sa aktívne venujú práci s dychom. Na frekvenciu a hĺbku dychu má vplyv viac faktorov, ktoré postupom času naberajú na sile. Patrí k nim nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, hektický spôsob života, vyššia miera stresu a prejavy rôznych psychických problémov, ako je úzkosť, panické stavy alebo depresie. Tieto skutočnosti vyvolávajú v tele nerovnováhu a dostávajú ho do stavu "permanentnej pohotovosti".

Stačí si len uvedomiť, akým spôsobom sa zmení dych, keď prežívame vypäté situácie - dýchame zrýchlene a povrchne, ovláda nás pocit, že nám dochádza kyslík. Ak sa tieto okolnosti často opakujú, reakciou na ne je, okrem iného, ​​aj zmena mechanizmu dýchania.

Nesprávne návyky

V bežnom živote dýchaniu zvyčajne venujeme pozornosť, až keď sa o pozornosť prihlási samo, alebo nás na neho upozorní (napríklad pri športe alebo u lekára). Za normálnych okolností dýchame tak, ako sme sa pod vplyvom okolností naučili, prípadne ako nám niekto poradil. Hlavne ženy minimálne používajú brušné dýchanie. Narovnať sa, stiahnuť a spevniť brucho, zhlboka dýchať do hrudníka, ukázať ženské prednosti, nie je vám to povedomé? Ľudia dýchajú s otvorenými ústami, keď je vidieť, že sa im dvíha hrudník.

Dýchanie by ale nemalo byť viditeľné. Všetky nás učí hlboké nádychy a výdychy, správne by sa ale malo dýchať do brucha a používať spodná časť pľúc, kde je najviac pľúcnych komôr a okysličenie tkanív je tak oveľa efektívnejšie.

Neznámy Buteyko

Jedna z techník, ktorá pracuje s vplyvom dýchania na ľudský organizmus, je metóda Konstantina Buteyko, kyjevského rodáka a absolventa Lekárskeho inštitútu v Moskve.

Nepoznáte Buteyka? Hľadajte v Moskve!

Počas svojej lekárskej praxe sa intenzívne venoval dýchaniu a jeho pôsobeniu na zdravotný stav pacientov. Dlhodobým pozorovaním a testovaním dospel k zisteniu, že na vzniku celého radu chorôb má podiel nesprávne, respektíve zrýchlené dýchanie. Jeho metóda je založená na princípe znižovania frekvencie dychu a aplikuje sa na viacero zdravotných problémov - počnúc astmou cez alergie, nespavosť, zápaly dutín, vysoký krvný tlak až po stavy úzkosti, panického strachu alebo únavový syndróm.

Menej je viac

Buteykova metóda vychádza z prirodzených biologických procesov v tele, teda zo skutočnosti, že impulz na nádych a výdych nie je daný množstvom kyslíka, ale množstvom oxidu uhličitého. Čím viac dýchame, tým, paradoxne, menej okysličujeme telo. Ak človek dýcha viac, než by mal, vydychuje oveľa viac CO2, ktorý potom v tkanivách chýba. Kvôli tomu sa kyslík dostatočne neuvoľní z červených krviniek a opäť ho vydýchneme. Vzostup jeho využitia je malý, orgány dávajú signál, že majú málo kyslíka a nútia telo viac sa nadychovať.

Pomocou Buteykovej metódy je možné najskôr nastaviť dychové centrum a priviesť dychové objemy na prirodzenú fyziologickú hodnotu.

Ako to funguje?

Táto technika sa využíva vo viacerých krajinách, v Anglicku a Austrálii je to napríklad aj oficiálne uznávaná metóda na liečbu astmy. Buteykova metóda sa praktizuje len pod vedením certifikovaných lektorov. S ohľadom na zdravotný stav, užívané lieky a ďalšie okolnosti volí inštruktor konkrétne dychové cvičenia, ktorými sa dychový mechanizmus postupne upraví tak, aby korekcia dychu prebiehala pozvoľne, prirodzene a pre telo nepredstavovala nadmernú záťaž alebo stres. Dychový tréning potom účastníci robia priebežne sami podľa individuálnych inštrukcií, odporúčaní a rád.

Výsledkom je dýchanie hlavne nosom a jeho nižšia frekvencia, pomocou neho sa dajú regulovať alebo celkovo odstrániť rôzne zdravotné problémy fyzického i psychického charakteru, okrem toho sa spúšťa aj očista organizmu. Kontrolovaný dych je hlavne účinný prostriedok proti akútnemu stresu, pomáha precítiť celé telo, zmierniť napätie, hnev a zlosť, upokojiť myšlienky.

Dýcham, teda relaxujem

Práca s dychom je základný pilier mnohých relaxačných techník a antistresových cvičení, ktoré pomáhajú uvoľniť nahromadený tlak a vo vypätej chvíli upokojiť telo a myseľ. Pozorovanie priebehu dýchania, jeho regulácie, prípadne počítanie nádychov a výdychov zamestná mozog - núti ho sústrediť sa na konkrétnu činnosť, a tak pomáha vypustiť aktuálny problém alebo zmierniť strach.

Máte správne okysličené telo?

Dychové cvičenia vedú k osvojeniu schopnosti uvedomelého dýchanie, k jeho prehĺbeniu, učia využívať celú kapacitu pľúc, zlepšujú schopnosť koncentrácie a zároveň majú upokojujúce a tonizujúce účinky. K uvedeným cvičením patrí napríklad jednoduché dýchanie do brucha s krátkym zadržiavaním dychu: pomalý nádych, zadržať dych, pomalý výdych, zadržať dych, pričom každá fáza by v ideálnom prípade mala trvať štyri sekundy.

Inšpirácia z jógy

Indovia používajú pre dych, život a energiu ten istý výraz "prána". Dýchanie hrá v jóge celkom zásadnú úlohu a uvedomovanie si dychu je súčasť uvedomovania si seba samého. Správne a kontrolované dýchanie je neoddeliteľná súčasť jednotlivých cvičení aj relaxácie a meditácie. Celkovo sa využívajú tri typy dýchaní do rôznych častí - brušné, hrudné a "podkľučkové" (pod kľúčnou kosťou), ich spojením je možné dosiahnuť tzv. plného jógového dychu, teda plynulého dýchania do všetkých uvádzaných častí, čo vedie k uvoľneniu, súčasne pomáha čerpať vitalitu, silu a novú energiu.

Kombinácia

K rozšíreným spôsobom relaxácie patrí tiež spojenie riadneho dýchania s ďalšou aktivitou, a to ako fyzickou, tak aj psychickou. Príkladom je postupné napínanie a uvoľňovanie jednotlivých svalov v tele, ktoré vedú k celkovému uvoľneniu tela - ich nácvik je ale vhodnejšie robiť pod dohľadom lektora. Veľmi dobre fungujú aj imaginácie, pri nich sa človek v predstavách premiestni na príjemné miesto, napríklad do lesa, do hôr alebo k moru, odvedie pozornosť od aktuálnych problémov a negatívnych myšlienok, a navodí si tak pocit pokoja a uvoľnenia.

Cvičenie robí majstra

Relaxačných metód - či už založených hlavne na dýchaní, alebo inej technike - existuje viacero a vybrať si môžete takú, ktorá bude vyhovovať práve vám. Prednosťou dychových cvičení je, okrem iného, ​​to, že sa dajú robiť kedykoľvek a kdekoľvek, teda potrebné - pri pracovnom stole, na rodinnom stretnutí aj v šatni v škôlke. Odporúča sa vybranú techniku ​​zvládnuť skôr, než dôjde k nepríjemnej situácii, aby bolo možné ju v prípade potreby automaticky a bez rozmýšľania "spustiť".

Použite jogu k správnemu dýchaniu

Ideálne je zaradiť ju do svojho denného programu bez ohľadu na aktuálnu mieru stresu.

Rebirthing

Rebirthing nie je u nás veľmi rozšírená metóda, ale postupne si získava svojich priaznivcov. Vznikla v 70. rokoch 20. storočia a jej duchovným otcom je Američan Leonard Orr. Ide o jednoduchú techniku ​​dýchania do hrudníka, ktoré má v tele stimulovať očistné procesy, uvoľniť nahromadené negatívne emócie a pôsobiť ako antistresový aj ozdravný program. Počas desiatich lekcií si účastníci osvoja princípy metódy, ktorú ďalej rozvíjajú a používajú podľa svojich potrieb.

Naučte sa žiť pozitívne

Medzi pocity telesnej a duševnej pohody je veľmi úzke prepojenie. Prineste do svojho života viac zdravia a psychickej pohody. Skúste praktizovať aj iné metódy ako tie dychové.

Jedzte

Pri honbe za racionálnym stravovaním nezabúdajte, že jedlo je aj zdrojom príjemných zážitkov a pozitívnych emócií. Buďte na seba dobrí a občasné zhrešenie si veľkoryso odpustite.

Pite

Voda tvorí 70 až 75% nášho tela, u mozgu je to takmer 90%. Pravidelným prísunom pitnej vody zabezpečíte v organizme správne detoxikovanie - zbavovanie sa škodlivých látok a nežiaducich produktov látkovej výmeny.

Hýbte sa

Žijeme, ak sa hýbeme. Aby vám cvičenie prinieslo žiaduci efekt, malo by byť pravidelné a prinášať vám radosť.

Smejte sa

Podľa doktora Madan Kataria, indického lekára a zakladateľa Jogy smiechu, sa deti smejú 300-krát denne. Keď dospejú, zníži sa toto číslo na 7- až 15-krát. Smiech je ale pre naše fyzické a a duševné zdravie tak dôležitý, že sa ho oplatí mať v živote viac.

Relaxujte

Relaxácia nemusí byť len meditácia v lotosovom sade. Pokiaľ máte radi chvíľku pokoja u vašej obľúbenej knihy a šálky čaju, prečo si ju nedopriať?

Odpúšťajte

Dovoľte si odpustiť. Nenoste so sebou staré krivdy a zranenia. Robíte tým službu predovšetkým sami sebe. S pocitom krivdy, ublíženia sa ťažko žije pozitívne a zdravo.

Pestujte vzťahy

Len málo ľudí je vyslovenými samotármi. Pre nás všetky ostatné sú vzťahy jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich ako psychické, tak fyzické zdravie.

Buďte vďační

Pestujte cielene pocit a vedomie vďačnosti. Ak dokážete úprimne precítiť pocit vďačnosti, vysielate sami k sebe a do okolia pozitívnu informáciu. Skúste ukončiť deň rekapituláciou udalostí a vecí, za ktoré ste vďační.

Buďte aktívni

Zlepšenie vášho zdravia a životného štýlu vám ale zaručí len vaše aktivita.

Vykašlite sa na depresie. Začnite sa zoznamovať a nebojte sa vyskúšať aj vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: