Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ideme s deťmi na dovolenku

27.máj 2020
Ideme s deťmi na dovolenku

Či už vezieme zásoby plienok a cumlíkov pre tých najmenších, alebo slúchadiel a tabletov pre tých starších, isté je, že žiadny vek dnes už pre cestovanie po celom svete nie je prekážkou. Zatvorte oči, ťuknite prstom kdekoľvek na mapu a buďte si istí, že zoženiete ubytovanie, kde vášmu dieťaťu znesú modré z neba.

Hotely priateľské k najmenším dnes nájdete napríklad aj v Grónsku. Deťom tú tunajší animátori sprostredkujú pozorovanie veľrýb, arktické flóry aj prechádzky v psích záprahoch. Niektoré letecké spoločnosti odporúčajú, aby bolo mladému cestovateľovi v čase prepravy na dovolenku aspoň sedem dní. Doslova raj ponúka pre malých hostí mnohými rodičmi obávaná Afrika. Nielen luxusné hotely. Juhoafrický kemp Kalahari organizuje pre tu ubytovaných minidobrodruhov napríklad kurzy prežitia v buši. No, kto by odolal?

Súčasný svet charakterizuje globálny pohyb všetkých národnostných aj vekových kategórií, aj keď nám v poslednej dobe bola situácia trochu postihnutá. Kým predchádzajúce generácie zažívali najväčšie vzrušenie pri ceste do susednej dediny, tie súčasné sa pohybujú medzi kontinentmi. Často už od ranej mladosti. Je to dobre, alebo nie?

Pocit istoty

Názory sú rôzne rodina od rodiny, odborník od odborníka. Podľa niekoho je cestovanie, hoci napríklad s bábätkami, fajn, pričom najväčším úskalím pre rodičov býva cesta lietadlom. Povestný detský plač na palube, ktorý nielen ostatných pasažierov, ale aj rodičov silno stresuje, je podľa psychológov pochopiteľný. Zaľanutie v ušiach predsa doháňajú k zúfalstvu aj dospelých, a výskumy navyše preukázali, že pri vstúpaní lietadla sa zvýši tlak v črevách o 20%, čo je pre mimino dosť slušný dôvod preplakať celú cestu.

Lekári usudzujú, že práve táto skutočnosť stojí za rozhodnutím mnohých ísť s deťmi na dlhšiu dovolenku až za pár rokov. Stres z toho, že celé lietadlo zíza, ako uplakané dieťa máme a nič s ním nedokážeme urobiť, je mocný. Na druhú stranu sa poukazuje na to, že ide iba o psychický aspekt meniaci sa v rôznych situáciách. Ak cestuje s kričiacim dieťaťom sám otec, vzbudzuje v ostatných súcit, nehu, sklon spolucestujúcich sa dieťatku prihovoriť a pomôcť oteckovi ho upokojiť. Ak cestuje s  kričiacím dieťaťom sama žena, je za slniečkársku biomatku, príšernú osobu neschopnú kohokoľvek vychovať. Hoďte to za hlavu a vyrazte!

Podľa niektorých psychológov môže časté cestovanie menších detí na rôzne miesta ohroziť ich duševný vývoj. Všetko, čo deti potrebujú, sú rituály, konzistencie, pocit istoty. Ak cestovať s deťmi, tak lepšie každý rok na rovnakú pláž. Zvyčajne až do nástupu puberty bývajú deti ľahko potešiteľné jednoduchými vecami, pochutnáváním si na rovnakej zmrzline v rovnakej cukrárni. Nové miesta, nové cesty, nové jedlo, nové počasie, nová posteľ, rozstrieľaná každodenná rutina, to všetko môže prispieť k tomu, že dovolenka sa zmení na nočnú moru.

Cestujete s dětmi?

Reálne ciele

Cestovateľský portál Oliver's Travel nedávno priniesol výsledky rozsiahleho výskumu ľudí cestujúcich s deťmi do 4 rokov. Výsledky boli prekvapujúce. Viac ako 30% rodičov či prarodičov ľutoval, že sa na dovolenku vôbec vypravili. Viac ako polovica opýtaných priznala, že dovolenka bola náročnejšia, než si predstavovali. A viac ako štvrtina rodičov priznala, že svojim priateľom o dovolenke klamala - jednoducho rozprávali, ako bola dovolenka super, aj keď na nej škrípali zubami a jediné, po čom túžili, bolo vrátiť sa domov.

Napriek tomu všetko faktom zostáva, že dovolenku, aj s malými deťmi, si dopriať možno. Čo robia ľudia, ktorí sú zo svojej dovolenky s deťmi následne sklamaní, zle? Nepomenujú si precízne, čo od dovolenky očakávajú. Vezmite si príklad: Rodina letí s niekoľkomesačným dieťaťom v sezóne k moru. Je jasné, že väčšinu času, vzhľadom k teplu a slnečným lúčom, bude musieť byť bábätko dôkladne schované v tieni a relatívnom chlade. Väčšinou tento luxus ponúka len izbu. Ak rodičia vedia, že to tak je, a dokážu si aj tak dovolenku skvele užiť, je to správne.

Ak ich táto informácia prekvapí, dochádza k nespokojnosti na všetkých stranách. Podľa skúsených cestovateľov je dôležité zvážiť, s koľkoročným či koľkomesačným dieťaťom na výlety vyrážate. S predškolskými deťmi sa väčšinou vyberajú miesta iba po Európe. Až so školskými deťmi sa skúšajú 10hodinové lety alebo celodenný prejazdy autom. Cesty majú vždy iba jediný dôvod. Cestujeme a vyhľadávame to, čo nám naša krajina neponúka. More, pláže, vysokohorskú turistiku, jachting, lyžovanie vo voľnom teréne.

Deti sú väčšinou spokojné všade. Milujú cestovanie a objavovanie. Pravdou však je, že vždy, keď rodina plánuje dovolenku s deťmi, premýšľa miesta a aktivity, kde budú spokojné predovšetkým ony. A aké sú najzásadnejšie rady pre cestovanie s deťmi? Stanovte si, čo kto od dovolenky očakáva. Ako vy, tak partner. Ak sú deti už vo veku, kedy ich nenadchnete detským ihriskom, pýtajte sa aj na ich názor. Len tak nebude z dovolenky prehliadka nahnevaných dní. Starostlivo zvážte typ a dĺžku dopravy. S tým súvisí aj dĺžka dovolenky.

Je dovolená s dětmi vaším ideálem?

Osvedčená býva jedna dlhá dovolenka (aspoň 12 dní) než viac dovoleniek po troch dňoch. Stravovanie nenechávajte na náhodu a na cestu pribaľte nejakú novú neopozeranú hračku alebo spoločenskú hru.

Čo deti na dovolenke najviac ocenia?

Ak všetko prebieha tak, ako má, a aj rodič je na dovolenke bez pracovného nasadenia, každé dieťa vycíti a ocení pohodu, pokoj, dni plynúce bez náhlenia a neustáleho sledovania hodín. Ocenia rozmaznávanie, ktoré k dovolenke patrí. Kopčeky zmrzliny, dni bez precízneho režimu s presným časom líhania do postieľok, veľa času na lotroviny. A je to úplne jedno, ako ďaleko od svojho bydliska voľné dni rodiny prežívajú.

Čím deti zabavíme?

Ak budeme slepo vymýšľať program dovolenky iba podľa svojho dospeláckeho sveta, máme o protivné dieťa stopercentne postarané.

Úplne bez starostí

Keď už sme spomenuli stravu... Podľa odborníkov sa u detí zvyčajne okolo druhého roka vytvára tzv. potravinová neofóbia. Takéto genetické naprogramovanie na to, aby boli mierne povedané obozretné voči novým potravinám. Šikovný beh prírody tým možno chcel uchrániť malých stravníkov pred tým, aby si do pusinky natlačili niečo jedovatého. Na druhú stranu rovnakú obozretnosť budú prejavovať, keď pred nich postavíte tanier s dobrotami. Fixovanie na mnohokrát úzky druh potravín býva bežné až do nástupu do školy.

Lenže čo robiť, ak nechcete ťahať tašku s výživami a cestovinami so syrom pripravené výhradne mamičkou? Toto a mnohé ďalšie za vás vyrieši sieť hotelov zameraná špeciálne na pobyt s deťmi. K úplnej dokonalosti ich doviedli v susednom Rakúsku. Ubytovacie zariadenie na špičkovej úrovni so značkou "Kinderhotels" sú preto vyhľadávaným cieľom rodičov, ktorí sem zamieria občas rovno z pôrodnice, alebo pra- či dokonca praprarodičov, ktorí tu so svojimi vnukmi a pravnukmi zažívajú dovolenku bez jedinej starosti.

Vezmite si napríklad taký hotel Dachsteinkönig v jednej z najvyhľadávanejších rakúskych oblastí. Interiér čítajúci 2000 metrov štvorcových hernej plochy, divadlo aj kino, rodinnú bowlingovú dráhu, posilňovňu, kurty. Tím profesionálov sa stará o deti od jedného týždňa po 16 rokov. Bazény so šmykľavkami, kúpele a sauny pre dospelých, kde môžu odpočívať, zatiaľ čo deti vyčíňajú v detskom klube, kde sa napchávajú "detskými" jedlami, teda výživami, hranolkami či syrovými rezancami ako od mamičky.

Hotely jsou dnes na děti připravené

V zime zjazdovka pre najmenších v hotelovej záhrade aj vlek do najväčšej lyžiarskej oblasti Horného Rakúska. V lete skákacie hrady, dobrodružné ihrisko, "mazlící" zoo. Podobne zariadené hotely dnes nájdete takmer po celej Európe. Neuveriteľný zážitok si odnesiete z hotela Alpenrose v taktiež rakúskom Lermoos s veľkorysým wellness zázemím pre deti aj dospelých, vlastnou pirátskou krajinou a kuchyňou, kde si na svoje prídu rozmaznaní fajnšmekri aj zaprisahaní potravinový neofobisti. Cestovateľskými portálmi býva čoby záruka úplnej spokojnosti, či už idete s deťmi akokoľvek starými či rozmaznanými, odporúčaný hotel Cavalino Bianco v talianskom Južnom Tirolsku.

Popísať všetky vymoženosti, ktoré hotely deťom ponúkajú, snáď ani nejde. Každopádne je známe, že do nich dochádzajú Slováci čím ďalej tým častejšie. Niet divu.

Od Indie po Laponsko

Podľa odborníkov je deťom (aspoň tým mladším) jedno, či si užívajú radosť na ihrisku za humnami, alebo na druhom konci sveta. Pre tých, ktorí však naozaj dávajú prednosť exotike a aj s potomkami do nej, po zvážení všetkých prípadných rizík, chcú vyraziť, dnes cestovné kancelárie aj hotelové reťazce ponúkajú možností veľké množstvo. Raj pre deti dnes nájdete v Indii (Oberoi Vanyavilas v Ranthambhore umožňuje deťom stretnutie s bengálskými tigrami v neďalekej rezervácii, dobrodružné hry v tunajšej historickej pevnosti, jazdu na ťavách aj kurzy miestnej kuchyne vrátane miešania nealkoholických nápojov).

A ďalšie rady. Trebárs, keď už niekam do diaľok s deťmi vyrážame, nie je vždy dobré myslieť v prvom rade na peniaze. Áno, každý musí šetriť, a na mnohých stránkach nájdete množstvo tipov na dovolenku zadarmo - na druhú stranu je fajn držať sa pravidla, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné veci. No a áno, ako zrejme už viete, dovolenka s deťmi sa môže pekne predražiť.

Od kedy cestovať s deťmi do exotických destinácií

Záleží naozaj len na tom, čo kto od dovolenky očakáva. Ak rodičia neotrávi dlhá cesta a veria, že táto exotická dovolenka so všetkými potrebami malého dieťaťa je ich snom, hurá, kupujte letenky.

Zaujímavé miesta, uličky aj zákutia nájdete ale aj v našej republike a hneď budete vedieť, kam na rande.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: