Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

9 spôsobov ako napraviť vzťah

6.október 2021
9 spôsobov ako napraviť vzťah

V čase, keď väčšina párov prichádza do kancelárie manželského poradenstva, už väčšinou vyskúšali všetko, čo mohli, aby sa vysporiadali s ťažkosťami, s ktorými sa stretávajú. Teraz narazili na stenu, ktorá je buď spôsobená nahromadeným smútkom, významnou krízou alebo obojím.

Títo ľudia sú už vyčerpaní, ich vnútorné zdroje a energie sú nebezpečne nízke. Často sa cítia pomliaždenie a porazení a prichádzajú do poradní so zúfalou prosbou o vedenie a radu. Ich oči si kladú otázku: Mali by sme sa naučiť, ako napraviť rozbitý vzťah a pokúsiť sa vytvoriť lepší, vziať si od seba nejaký čas na zmeny formulácií alebo to jednoducho vzdať?

Aké sú príznaky rozpadnutého vzťahu?

Jednostranný vzťah

Mohlo by sa stať, že vo vzťahu už neexistuje vzájomnosť. Inými slovami môžete partnera poškriabať na chrbte, ale keď nemôžete dosiahnuť svrbenie, môže mu to byť jedno.

Nedostatok intimity

Intimita je niečo, čo každý vzťah potrebuje, takže ak to už nedostávate, vzťah je narušený.

Neexistuje žiadna dôvera

Dôvera je základom všetkých vzťahov, takže bez nej je váš vzťah v problémoch. To je len niekoľko ukážok rozpadnutého vzťahu. Zoznam by mohol pokračovať donekonečna, ale ak vám vaše vnútornosti hovoria, že vo vašom vzťahu niečo nie je v poriadku, je načase prevziať vlastníctvo a pracovať na náprave. Ponúka sa teda otázka:

Dokážete napraviť rozpadnutý vzťah?

Vzťahoví tréneri a terapeuti vám môžu pomôcť rozhodnúť sa a zistiť, či váš rozpadnutý vzťah stojí za to napraviť. Niektoré páry môžu opraviť to, čo je rozbité v ich manželstve alebo dlhodobých vzťahoch. V tomto prvom kritickom sedení sa teda musí spoločne rozhodnúť, či existuje nádej na regeneráciu. Odpovede na týchto šesť otázok nás privádza k záveru, či je možné vzťah uzdraviť:

  1. Chcú obaja partneri to isté?
  2. Zostáva vo vzťahu dostatok energie, ktorá by im poskytla palivo, ktoré potrebujú k oprave a opätovnému štartu?
  3. Ako vyriešili traumy v minulosti alebo sú pochovaní v opakujúcich sa vzoroch, ktoré nikdy nefungovali?
  4. Utekajú, než dajú šancu riešeniu?
  5. Existujú skryté témy, ktoré sabotujú ich šance na opätovné spojenie?
  6. Chcú to ešte skúsiť?

V najbližších niekoľkých zásadných hodinách terapie sa často hľadajú tieto odpovede uprostred nepriateľstva, zranenia, nespravodlivosti alebo potreby ospravedlniť víťazstvo. Niekedy má jeden partner úlohu poškodeného a druhý má výčitky a ponižovanie. Inokedy sú to dvaja ľudia, ktorí budovali konflikty vo vzťahoch, ktoré nikdy neboli vyriešené a ktoré sa teraz stali emočnými karcinómmi mimo kontroly a teraz našli hlas kvôli súčasnej kríze.

Zachránite svoj vzťah?

Majú prehnaný a bezmocný štýl boja a nie sú schopní toho druhého počuť v hluku vlastnej bolesti. Ostatné páry sú vo vojne ticha: prvý, kto hovorí s akýmkoľvek pripojením k pripojeniu, stráca energiu. Keď sa spracováva to, čo ich priviedlo na terapiu a identifikuje sa pôvod ich tiesne a negatívne vzorce, ktoré nacvičili, hľadá sa osem lúčov nádeje, ktoré terapeutovi a im prezradia, že existuje nádej. Napriek najstrašnejším zradám, najbolestivejšiemu zraňujucému správaniu alebo neodrazivejšiemu sklamaniu môže toto jemné, ale zásadné odhalenie predpovedať, či dokážu nájsť cestu späť k láske, ktorú kedysi poznali.

Keď ich terapeuti vidia, bez ohľadu na to, ako zriedkavé alebo nevýrazné, vedia, že sa s nimi môžu dopracovať k riešeniuNezdravé vzťahy alebo urážlivé vzťahy nie sú narušené vzťahy, pretože ak dôjde k zneužitiu akejkoľvek zo strán, nejedná sa o vzťah. To nemožno napraviť a odporúča sa odísť a sútrediť sa na svoje duševné zdravie.

Ako obnovíte rozpadnutý vzťah?

1. Dávajte pozor na to, čo vám partner hovorí

Keď jeden partner hovorí, bez ohľadu na jeho tón hlasu, druhý partner sa na neho pozerá a počúva. Aj keď dôjde k nezhode, je evidentné, že to, čo ten druhý hovorí, je stále dôležité. Počúvajte pozorne pocity svojho partnera. Partneri môžu mať v minulosti rozchody, nadmerné rozhovory, odmietanie alebo minimalizáciu, ale zastaví toto správanie, kedy ich o to terapeut požiada a presmeruje ich pozornosť na to, čo ten druhý hovorí.

Ak niektorého z nich požiada, aby zopakoval, čo povedal druhý partner, skutočne to skúsi. Keď sa ich opýta, čo si myslia, že ten druhý cíti alebo znamená, chcú sa mu to naučiť povedať. Keď jeden z partnerov začne plakať alebo nemôže hovoriť, druhý prestane komunikovať, kým sa tento zúfalý partner neupokojí. Terapeut vidí, že sú obaja schopní zastaviť svoje vlastné túžby byť "spravodlivým" a pamätať si, že sú v miestnosti dvaja.

2. Prejavujte vzájomnú starosť a súcit

Páry, ktoré stratili vzájomnú dôveru a podporu, nech už nedávno alebo pred dlhšou dobou, môžu stále prejavovať znepokojenie, pokiaľ vyjadrujú autentický žiaľ. Ak nie sú schopní používať upokojujúce slová alebo gestá, najmä ak je im to v tejto chvíli vyčítané, prejavujú ohľad na partnerovu úzkosť rečou tela alebo výrazom tváre.

Navštívte manželskú poradňu

3. Pamätajte na chvíle, kedy sa obaja smejete

Sú chvíle, kedy je terapeut s utrápeným párom, kde to vyzerá, že nepriateľstvo medzi nimi prevzalo vzťah. Hádajú sa o tom, ako sa hádajú. Na druhom nie sú schopní nájsť nič, čo by stálo za to počúvať. Vyrušujú sa, znehodnocujú a kričia jeden na druhého. Terapeut sa potom cíti ako rozhodca v profesionálnom emocionálnom boxerskom zápase. Potom, zdanlivo z ničoho nič, jeden z nich odkáže na zážitok, ktorý zdieľali v minulosti, alebo niečo, čo sa medzi nimi deje a obaja sa začnú smiať.

Napätie je okamžite preč, hoci len na okamih a obaja na seba hľadia, ako by to naozaj boli len dobrí priatelia hrajúci sa na to, že sa navzájom nenávidia.

4. Deeskalujte konflikt

Každý pár vie, ako ďaleko je príliš ďaleko. Je smutné, že tieto základné znalosti im vždy nebránia v tom, aby kráčali príliš blízko toho útesu a veľa vzťahov kvôli tejto svätokrádeži končí. Lúč deeskalacie nádeje nastáva, keď terapeut vidí pár rozpoznávať, keď sú príliš blízko k tomu, aby povedali alebo urobili niečo, čo ten druhý nemôže prekonať. Zdanlivo z ničoho nič a celkom iste bez charakteru jeden alebo obaja interakciu zastavia alebo ju odnesú na starostlivejšie miesto.

Majú spoločné vedomie, že určité slová alebo spôsoby bytia môžu bolieť príliš veľmi, než aby sa kedy mohli uzdraviť.

5. Nevyvolávajte problémy z minulosti

Je prirodzené, že väčšina ľudí používa minulosť alebo iných ľudí k zvýšeniu vplyvu na čokoľvek, čo v danej chvíli označí za platné. To platí najmä vtedy, keď jeden partner cíti, že stráca argument, a má pocit, že jeho príklady z minulosti alebo tvrdenie od iných významných ľudí posilní jeho účinnosť. Páry, ktoré sú dobrými komunikátormi, zostávajú vždy u jedného problému a hovoria o tom, čo jeden od druhého v súčastnosti potrebujú.

Nesnažia sa druhého presvedčiť o pozícii, ktorá pre neho bude uspokojujúca na úkor toho druhého.

Môžete ísť každý svojou cestou, aj to je v poriadku

6. Mať základnú úroveň dôvery

Bez ohľadu na to, ako naštvaný, zranený alebo pomstychtivý pár sa k sebe na prvom sedení chová, terapeut vidí, že ich úzkosť z aktuálnej situácie v žiadnom prípade nenaznačuje, že by ich partneri boli v zásade chybný alebo neprijateľní ľudia. Výzvy aktov správania sa veľmi líši od atentátov na postavy. Problém, ktorý je po ruke možno vzťah podkopal v ich súčasnej kríze alebo dlhodobom odstupe, ale nikdy by netvrdili, že ten druhý nie je hoden ich lásky alebo základného rešpektu.

Opätovné vybudovanie dôvery, aj keď je extrémne ťažké, nie je nemožné. Môže to trvať dlho, ale ak sa páry budú držať svojho plánu, dôveru obnoviť možno.

7. Buďte zodpovední za svoje činy a neobviňujte jeden druhého

Ukazovanie prstov na to, kto za to môže, je presilová hra a môže ľahko prejsť v emocionálne zneužívanie. Je tu zlý človek, s ktorým je riadne zaobchádzané, a víťaz ktorý vyhráva bitku a prehráva vojnu. V tejto úlohe zodpovednosti a akýchkoľvek "vhodných" dôsledkov sa utopilo toľko párov. V terapii nastáva ten magický okamih, kedy si obaja partneri uvedomia, že zahrajú víťaznú hru, keď každý vlastní svoj individuálny príspevok k tomu, čo sa pokazilo. Niekedy to vyžaduje určité budovanie zručností, ale je nepochybne pozoruhodné byť svedkom, keď sa interakcia otáča týmto smerom.

8. Premeňte svoju negatívnu energiu v niečo láskyplného

Tam, kde nie je život, nie je nádej. Vášnivý, naštvaný a rozrušený pár mení miestnosť, ktorá má pôsobiť ako účtočište na väzenie. Kedysi milujúci pár, ktorý umožňuje, aby sa ich vzťah zmenil v mŕtvy, komplikovaný súbor rituálov, má zďaleka najväčšiu záťaž. Vysoká, nahnevaná energia sa môže premeniť vo vysokú, milujúcu energiu. Mrtvosť je ťažké oživiť.

9. Tráviť čas spoločne

Pozornosť je jedným zo spôsobov, ako vyviesť rozbitý vzťah z hrobu. Sústreďujúce sa páry na sebe začnú cítiť vo vzťahu znovu výnimočnosť a potrebnosť. Naplánujte si pravidelné rande a zapôsobte jeden na druhého. Na rande si precvičte fyzický dotyk, napríklad držanie za ruky alebo objímanie. Venujte veľa úsilia tomu, aby ste sa uistili, že každý týždeň budete mať čas len na seba. Dôležitý je tiež čas na rozhovor. Porozprávajte sa so svojím partnerom o svojom dni a o tom, aké problémy máte.

Trávenie času medzi sebou vám pripomenie, že v tomto svete nie ste sami a vždy tu bude niekto, s kým sa môžete podeliť o svoje problémy a nájsť spolu riešenie.

Odbornej pomoci sa vám dostane v každom meste - v Košiciach, Trenčíne, Nitre, Bratislave, Prešove, Banskej Bystrici.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: