Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

12 potravín, ktoré vám pomôžu v boji s nádchou a nachladnutím

17.november 2018
12 potravín, ktoré vám pomôžu v boji s nádchou a nachladnutím

Hoci bol november doteraz pomerne teplý, neznamená to, že sychravé počasie a zima neprídu. Už teraz sa hmly držia pri zemi zubami nechtami, teplota už klesla a za chvíľu nás budú čakať mrazíky. A tak isto nádcha a nachladenie. Čo robiť, aby ste čo najviac urýchlili ich priebeh, keď sa vám nepodarí sa im vyhnúť úplne?

Je to každý rok rovnaké. Trochu sa nám ochladí a veľa ľudí prepadne nádcha a nachladnutie. Keby sme chceli podpichnúť muža, tak povieme, že ide o skoro smrtelné ochorenie, s ktorým sa neradno zahrávať! Ale také srandičky počúvate celoročne (a obzvlášť v tomto období) veľa, a tak sa tomu (skoro) vyhnete. Každý ale musí uznať, že sa radšej týmto dvom nepríjemným stavom vyvaruje. Človek sa cíti unavený, nemôže sa sústrediť ako pred tým, čo obzvlášť v práci môže spôsobiť problémy, červený nos z nás tak isto krásavca neurobí. Dá sa s tým ale bojovať, a pokiaľ vás nádcha alebo nachladnutie dostihnú, zamerajte sa práve na tento boj, ktorý máte šancu vyhrať o dosť rychlejšie. Ako na to?

Dajte si pozor na to, čo jete

Táto rada zaznieva aj v bežnom živote, kedy vás žiadne ochorenie netrápi. Ale predovšetkým v tomto období by ste si mali dať záležať na výbere potravín. Mali by ste do svojho jedálnička zaradiť tie, ktoré dokážu bojovať s vírusmi a baktériami. Keď už vás nejaké nachladnutie trápi, často sa stáva, že nemáte vôbec chuť do jedla a nechávate tak svoj organizmus vyhladovať. To je ale veľká chyba, pretože si nemá z čoho brať dôležité živiny potrebné k boji s chorobou. Premôžte sa a dajte si aspoň niečo z nasledujúcich jedál a potravín, ktoré vám dnes predstavíme. Aj keď nebudete mať veľa síl na varenie alebo nakupovanie, skúste sa vyhnúť polotovarom, údeninám a jedlám, ktoré vášmu telu nedajú žiadne prospešné látky. Najlepšie je mať tieto potraviny neustále po ruke a konzumovať ich aj v prípade, keď na vás nádcha, nachladnutie alebo dokonca chrípka ešte nezaútočila. Zvyšujete tým šancu, že si s nimi váš imunitný systém poradí už na začiatku a ochorenie sa nerozbehne.

Ktoré jedlá konzumovať proti nádche a nachladnutiu?

Kurací vývar

Je naozaj dôvod k tomu, že vám vaši rodičia alebo prarodičia varili pri akómkoľvek náznaku nachladnutia kurací vývar. Nie len, že poskytuje kurací vývar tekutiny, ktoré sú veľmi potrebné pri boji s chorobou, obzvlášť pokiaľ vás trápi aj horúčka, ale tak isto znižuje zápal, ktorý sa v opačnom prípade môže rozbehnúť a spôsobiť závažnejšiu formu ochorenia. Tento pokrm výborne chutí a skvele zahreje (pri nachladnutí aj horúčke je často človeku zima, takže sa to naozaj hodí). Nie je zas tak náročný na prípravu a vydrží v chladničke niekoľko dní, takže na ďalšie dni nebudete musieť nič ďalšie variť. Môžete si do ňho pridať viac zeleniny ako obvykle, aby ste zvýšili ich prísun.

Potraviny bohaté na vitamín C

Vitamín C je v jeseni veľmi dôležitý. Je to antioxidant, ktorý nám pomáha zvýšiť a zlepšiť našu imunitu. To asi väčšina ľudí tuší, ale často aj tak nezaistia prísun tohto dôležitého vitamínu. Začnite s tým preto včas, ešte skôr, ako vás nejaké to nachladnutie potrápi. Urobte si z toho svoju rutinu, ktorú budete opakovať každý deň, napr. stanovenie minimálne jednej potraviny obsahujúcej vitamín C na deň. A nie je to iba citrusové ovocie, z ktorého môžte veľké množstvo tohto vitamínu získať, okrem neho môžete do svojho jedálnička zaradiť aj červené papriky, brokolicu, ružičkovú kapustu, muškátovú tekvicu, papáju, sladké zemiaky alebo paradajky.

V tomto období zvyšte svůj příjem vitamínu C

Cesnak, cibuľa a pór

Teraz na chvíľu budete musieť zabudnúť na bozkávanie a venovať sa svojmu zdraviu a imunitnému systému (nehľadiac na to, že vďaka bozkávaniu sa tak isto šíria baktérie). Tu totiž veľmi pomôžu štipľavé potraviny ako sú cesnak, cibuľa, pór, alebo napríklad aj pažítka. Už dlho sú uctievané pre svoju schopnosť pomáhať bunkám, ktoré požierajú cudzorodých útočníkov v tele a bojujú s nimi. A to sa veľmi hodí. Len si to skôr nechajte na chvíľky, keď ste doma sami, napríklad na večeru, pretože keby ste si dali taký obed v práci, asi by vás ostatní potom nemali radi. O rande už vôbec nehovoríme.

Zázvor

O zázvore sa v jeseni veľa hovorí a verte, že je na to pádny dôvod, ktorý by ste nemali zanedbávať! Zázvor totiž obsahuje chcemické látky nazývané seskviterpény, ktoré sa zamerávajú na rhinovírusy, čo sú najbežnejšie vírusy, ktoré vám spôsobujú nachladnutie. Okrem toho seskviterpény potláčajú kašeľ. Ďalej zázvor obsahuje protizápalovy gingerol, ktorý bojuje s infekciami. Môžete si pridať lyžicu nastrúhaného zázvoru do čaju alebo si urobiť priamo zázvorový čaj (nastrúhaný zázvor preliaty vodou s citrónom a medom). Tak isto môžte česrtvý zázvor žuť samotný, ale asi málokto by ocenil jeho chuť a štipľavosť. Chuťovo lepší je kandizovaný, ten má ale s tým surovým málo spoločného.

Med

Med sa často používa ako liek na všetko, od popálenín (hojenie bude rychlejšie) cez škrabance (má antiseptické vlastnosti) až po chrípku a nachladnutie. Vzhľadom k tomu, že pokryje váš krk, je skvelým spôsobom, ako si uľaviť od bolesti v krku a jeho prirodzené antioxidantné a antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú bojovať s infekciami sposobenými vírusmi, baktériami a hubami.

Kefír

Kefír je nabitý probiotikami, ktoré posilňujú imunitný systém. Má vyšší obsah bielkovín ako jogurt alebo mlieko, reguluje tak isto trávenie, takže vaše telo skutočne využíva všetky kalórie a živiny, ktoré konzumujete. Iné fermentované potraviny, ako je kapusta, kôpor, mrkva, kimchi a kombucha, tak isto pôsobia rovnako - vaša strava sa obohatí o dobré baktérie, čo vedie k menšej pravdepodobnosti nachladnutia.

Potraviny bohaté na selén

30 gramov para orechov (alebo brazílských orechov) obsahuje vysokú dávku selénu (značne vyššiu, ako je denná odporučená dávka), čo predstavuje minerál, ktorý vám pomáha zlepšiť vašu imunitu. Keď máte v tele dostatok selénu, zvýši sa produkcia cytokínov, ktoré pomáhajú odstrániť vírusy chrípky. Selén môžte získať aj z iných zdrojov, ako sú para orechy, napríklad z homárov, ústric, mušlí alebo tuniaka.

Tyto a některé další potraviny by měly na podzim a v zimě obohatit váš jídelníček

Červené víno

Resveratrol a polyfenoly v červenom víne pracujú rovnakým spôsobom, ako prospešné baktérie v jogurte. Keď sa do vášho tela dostanú chrípkové alebo iné vírusy, začnú sa v ňom rozmnožovať. Tieto zlúčeniny im v tom efektívne bránia. Aby ste svojmu telu pomohli čo najviac, zistite si, ktoré vína majú týchto zlúčenín najviac. Testy ukázali, že ich veľa obsahuje napríklad víno California pinot noir.

Huby

Zatiaľčo v čínskej medicíne sa huby používajú od nepamäti, v západnej medicíne začali byť populárne až v poslednej dobe. Majú antivírusové vlastnosti, čo sa v tomto období naozaj hodí. Je to spôsobené predovšetkým vysokým obsahom vitamínu D. Tak isto zvyšujú produkciu cytokínov (rovnako ako potraviny bohaté na selén) a pomáhajú tak brániť infekciám. Ich polysacharidy vám tak isto pomôžu zvýšiť imunitu.

Sacharidy

Pokiaľ často cvičíte, nie je odporúčané výrazne obmedziť (alebo dokonca úplne vyradiť) sacharidy. Pokiaľ budete používať sacharidy počas tréningu, pomôžete svojmu telu sa vyrovnať s imunitnou dysfunkciou alebo imunitnými zápalovými reakciami, ktoré sú spôsobené stresovými hormónmi, ktoré vyplavia vaše telo pri cvičení. Vaše telo bude vďaka ním silnejšie a bude sa lepšie brániť negatívnym vonkajším vplyvom.

Tučné ryby

Ako zistiť, aby ste vo vašom tele mali dostatočnú hladinu vitamínu D? Skúste si do jedálnička zaradiť tučnejšie ryby, ktoré sú na tento vitamín bohaté a dokážu udržiavať v krvi jeho dostatočnú hladinu, hoci slnko už teraz budeme vidieť zriedka (inak sa tento vitamín tvorí pôsobením slnečného žiarenia na pokožku). Dostatočná hodnota tohto vitamínu v tele vám môže zaistiť okrem silnejšej imunity aj boj s rakovinou, silnejšie kosti a zníženie vašej váhy.

Potraviny bohaté na zinok

Jedno z najlepších jedál, ktoré si proti nachladnutiu môžete dať, je jahňacie mäso. To má veľmi vysoký obsah zinku. A prečo je zinok dôležitý? Nedávna štúdia zistila, že konzumácia zinku pri prvých príznakoch prechladnutia skrátila chorobu o deň a preventívna konzumácia zinku znížila závažnosť choroby. Ak vám jahňacie nechutí, potom môžte zvoliť iné potraviny, ktoré obsahujú vysoké množstvo zinku, ako sú napríklad tekvicové semienka a cícer.

Nepodceňujte toto jesenné obdobie, zásobujte sa dnes spomínanými potravinami, aby vás hneď nejaké prechladnutie nezmohlo. Okrem toho ale nepodceňujte ani oblečenie. Ono sa to občas nezdá, človek si povie, že ešte nie je sneh, tak nie je potrebné sa teplejšie obliecť, ale zmrznúť môžete aj bez snehu a mrznúť vonku nie je nič príjemné, rovnako ako stráviť niekoľko hodín pri lekárovi trebárs v BratislaveKošiciach alebo v Žiline. Ušetrený čas môžete venovať v hľadaní partnera na internetovej zoznamke.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: